Şimdi Ara

James Webb Teleskobu’nun fırlatılış tarihi ertelendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamalara göre James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılış tarihi yine ertelendi. Daha önce 18 Aralık’ta yapılması planlanan fırlatılışın 22 Aralık’tan önce yapılmayacağı duyuruldu.            

James Webb Teleskobu’nun fırlatılış tarihi ertelendi

Pazartesi günü yapılan açıklamalarda ertelenmenin Fransız Guyanası’nda bulunan fırlatma tesisinde gerçekleşen bir olay yüzünden olduğu ifade edildi. NASA’ya göre kaza, teleskop Ariana 5 roketine takılmaya çalışırken gerçekleşti. Bununla ilgili açıklamalarda, “Webb Teleskobu’nu fırlatma aracına sabitleyen bir bandın aniden yerinden çıkarak salınması, teleskopta büyük bir titreşime yol açtı” ifadeleri kullanıldı.

Yetkililer, olay sırasında James Webb Uzay Teleskobu’nun zarar görüp görmediğini araştırdıklarını aktardı ve hafta sonuna kadar durum hakkında açıklamalar yapılacağını söyledi.

13.5 milyar yıl önce oluşan yıldızları tespit edebilir

Daha önce birçok kez ertelenen James Webb Teleskobu’nun fırlatılışı merakla bekleniyor. Bilim insanları bu teleskobun; 13.5 milyar yıl önce, yani Bing Bang’ten birkaç yüz milyon yıl sonra oluşan yıldızlar ve galaksiler hakkında veriler sağlamasını ve evren hakkında ‘çığır açıcı’ keşiflere imza atmasını bekliyor.

Kaynak:https://phys.org/news/2021-11-space-telescope-site-incident.html

• La fırlatın artık şu teleskopu ne olacaksa olsun. Yıllardır erteleye erteleye Dünyada eskidi alet, zamanında fırlatılsa çoktan daha gelişmişinin yapım işleminin yarısı bitmişti.

• Yine mi erteleme? On yıldır (Belki daha da fazla) erteleye erteleye teleskop uzaya gitmeden eskidi yahu!

• 9,7Milyar$ lık cihazı hadi gönderelim diye fırlatmalarını bekleyemeyiz hocam. Dünya' da üretilmiş en pahalı cihazdan bahsediyoruz. Tüm koşulların uygun olması lazım ki risk alınsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 23 Kasım 2021; 23:21:31 >
  • Hubble'dan kat kat daha yuksek cozunurluklu bir teleskop. Firlatilmasinin sonrasi bir 6 ayda testleri surecek aktif hale getirilmesi icin. Ilk hedeflenen tarih 2008'di. Yillar gecti, ben yaslandim adamlar hala su teleskobu bir uzaya yollayamadi.

• cyberpunk 2077 v2 umarım sonu öyle olmaz.

• Fırlatılmadan şimdiden teleskop eski teknoloji oldu bekleye bekleye. Bir 10 sene daha beklesin 12 kameralı akıllı telefon yollarız xD

• Nasa'yı bakkal hasan amca yönetse daha istikrarlı ve başarılı olur bir 5 yıla Çin uzayda üstünlüğü tamamen ele geçirir.

• biz de dolar büyük bir titreşime yol açtı. maalesef biz çıkamadık ama doları uzaya çıkarttık.

• Yiter ya, en sonunda kendim gelip kaslı kollarımlan kaldırıp fırlatıcam. Bu arada gözümüz gibi bakın teleskopa, aman zarar gelmesin.

• QuexSeeL kullanıcısına yanıt
    Bahçeye soğan patates ekmiyorsun sonucta, adamlar butun riskleri minimize ediyorlar. F35 kac yilda gelistirildi ve satildigina bakma hala da gelistirilmeye devam ediliyor. 10 milyar dolarlik cihaz tek basina birakta olsun o kadar.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • khaos kullanıcısına yanıt
    Dünyadan 1 milyon km uzağa konumlanacak. Bir sorun olduğunda gidip tamir vs imkanı olmayacak. Her şeyi kontrol etmeleri gerekiyor. Öyle yaptım oldu bittiye getirilemeyecek kadar büyük proje.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Elon'a verseler çoktan göndermişti.

• "Daha önce 18 Aralık’ta yapılması planlanan fırlatılışın 22 Aralık’tan önce yapılmayacağı duyuruldu. "
    Bütün tantana 4 gün için mi?
    Nasıl bir haber bu yahu?

• Sakınılan göze çöp batar. Ne teleskopmuş arkadaş, 2007'den beri konuşuluyor... Bu kadar abartılan başka bir şey daha varsa o da Avatar 2 filmidir herhalde.

Zerre ihtimal vermiyorum ki bu teleskop sağ salim kusursuz bir şekilde fırlatılsın ve yerine gidip sorunsuz bir şekilde çalışsın.

Zerre ihtimal vermiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 24 Kasım 2021; 11:25:12 >
  • Herkesin anlayacağı şekilde anlatayım. Yanlış hatırlamıyorsam çok uzak bir noktaya fırlatılacak. Hata ve hasar oluşması durumunda gidip onarılması zor olacağı hatta şimdilik mümkün olmayacağı için işe sağlam bakıyorlar.

• bu işin suyu çıktı.
    fırlatma tarihi ile açıklama yapmayın daha fazla ve siz fırlatın sonra haber edersiniz.

• ti7800 kullanıcısına yanıt
    yanına da bir iki tesla koyardı

• Astronomi meraklısı biri olarak yıllardır bekliyorum şu teleskop fırlatılacak diye. Umarım dünya gözüyle görürüz şu teleskobun çekeceği görüntüleri.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.