Şimdi Ara

Jacobs Monarch Filtre Kahve 500 Gr YANIYOR. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
133
Cevap
4
Favori
16.504
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elimde bir kavanoz jacobs mocarch milicano var isteyen seven varsa kocaeli ici elden ucretsiz verebilirim bikac kez ictim tadini hic begenmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bsm248 -- 12 Şubat 2017; 13:8:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: raziel82

onu bırak kahvede palm yağının ne işi var :) yağda kavurmuyorlar herhalde bu kahveyi

Nescafede palm yagi var. Jacobs da da olursa sasirmam, dolapta var aksama bakip mesaji guncellerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iso227

bende kahveye çok meraklıyım günde 3-4 bardak içerim.
    anlatırsanız çok memnun olurum.teşekkürler
    mesela tadı nasıl oluyor,neden filtre kahve ?

Elbette =)

Benim filtre kahveyi tercih etmemin nedeni, yoğun kahve aromasından ödün vermeden yumuşak bir içim sağlıyor olması. Elbette bu arzu ettiğiniz kahve miktarına göre değişiyor.

Ben Kahve Dünyası'ndan alıyorum kahveyi. Bir kaç yer denemiştim ancak en yoğun kıvamı burada aldığım kahvede buldum.

Eğer benim dediğim şekilde yapacaksanız; başta tadımlık olmak üzere 50-100 gr. arası öğütülmemiş kahve alın. El değirmeni ile (Sözen'i tavsiye ederim) güzelce öğütün. Her kupa için 1 çorba kaşığı olacak şekilde ayarlıyorum ben, siz de arzu ettiğiniz aromaya göre miktarı belirlersiniz. Zaten içince hangi miktarın sizin için daha ideal olduğunu tecrübe ile bulacaksınız.

Özellikle el değirmeni dememin sebebi; el değirmeninin içinde bıçak değil, öğütücü dişler var. Bıçaklı olan elektrikli makineler, çok yüksek devirde çalıştıklarından dolayı kahveyi yakıyor ve bütün keyfi kaçırıyor. Bu da sizin ağzınızda acı, çirkin bir tat bırakıyor. O yüzden kesinlikle elektrikli olan bıçaklı makinelerden uzak durun.

Profesyonel elektrikli öğütücüler de var elbette ancak onlar da çok pahalılar =) El değirmeni aynı işi görüyor, sadece zahmetli. Ama ben seviyorum =)

Bu değirmen konusu ile ilgili Ekşi'deki yorumları inceleyiniz;
    https://eksisozluk.com/kahve-degirmeni--73244

Siz bu zahmete girmek istemeyebilirsiniz tabi; o zaman da alırken "filtre kahve için 100 gr. kahve istiyorum" derseniz, ona göre hazırlatıp alırsınız. Satın aldığınız kahve 10 gün içerisinde tüketilmeli. 10 gün sonra aroma kaybolmaya başlıyor.

-Suyu kaynatın, kaynattığınız su kireçsiz olmalı. Kesinlikle çeşme suyu kullanmayın. Su kaynadıktan sonra 1 dk. kadar dinlendirin. Bunu yapmamızdaki sebep, kaynar suyun kahveyi yakmadan homojenize olmasını sağlamak.

-French Press'e arzu ettiğiniz miktar kadar (genelde 1.5-2 çorba kaşığı üstü pek önerilmez) kahve koyun. Kaynattığınız suyu dinlendirdikten sonra üzerine ekleyin. Bir çok French Press en fazla 2 kupalık su alır. Ona göre kahve ve su miktarını başta ayarlarsınız.

-3-4 dk. kadar demlenmesini bekleyin. Ben 4 dk. bekletiyorum. En ideal aroma için 'bence' 4 dk. yeterli.

-Ardından üstteki çubuğu yavaşça bastırarak filtre edin kahvenizi =)

Not: Bazı French Press'lerdeki çubuk, haznenin sonuna kadar basmıyor. Kesinlikle bu yanlış, alırken filtrenin sonuna kadar dayandığından emin olun.

-Şeker kullanmıyorum, hatta bana göre kahve şekersiz tüketilmeli =) Kahve, kahve gibi içilmeli...

Afiyet olsun üstadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Joya20 -- 12 Şubat 2017; 13:34:18 >

• Tadını bilmem Jacobsun monarch'ın bir ara denemek lazım fakat arkadaşlar sanalbaharat gibi sitelerden taze öğütülmüş kahveleri kg'ı 30-40 lira arasına almak varken bu pakete girmiş kahveyi tercih etmeyin derim.Alanlara afiyet olsun tabi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Black Jack Randall

Tadını bilmem Jacobsun monarch'ın bir ara denemek lazım fakat arkadaşlar sanalbaharat gibi sitelerden taze öğütülmüş kahveleri kg'ı 30-40 lira arasına almak varken bu pakete girmiş kahveyi tercih etmeyin derim.Alanlara afiyet olsun tabi.

Türk kahvesi de pakete giriyor, önemli olan işlenmemiş olması, Nescafe gibi işlenmiş kahveler zararlıdır.
  • teşekkürler hocam.hangi French Press önerirsin,link atarsan memnun olurum.bide French Press nasıl kullanılır onuda bilmiyorum.
    kahve dünyası yok bizim burada.internetten nerden alabilirim bide hangi kahveyi alıcaktım bunuda linkini atarsanız çok sevinirim
    bu arada elle öğütmeye pek uğraşamam
  • quote:

Orijinalden alıntı: fellini

Kahve makinesine gerek yok, french press denen basit bir şey işinizi görür ben de onunla yapıyorum. Google'da aratın görürsünüz ne olduğunu, bitki çayı demleme bardağı diye de satılır. French press içine önce kahveyi dökünüz (1 fincan için tepeleme 1 çay kaşığı kupa/su bardağı için yaklaşık 2 tepeleme çay kaşığı) sonra içeceğiniz kahve kadar kaynamış suyu french press içine atın diyelim 1 kişiniz 1 kupa ya da bir su bardağı kaynamış su atınız, sonra 2 dk kadar bekleyiniz, daha sonra french pistonun içindeki pistonu aşağı doğru itiniz ( kahve artıklarının dibe doğru süzüldüğünü göreceksiniz) ve yüzeyde kalan temiz kahveyi bardağınıza dökünüz. Afiyet olsun
    Kahve ölçüsü benim kendi zevkime göre yaptığım ama ortalama çoğunluğuna uyabilecek ölçüdür, dileyen daha fazla ya da daha az katabilir veya ölçüsünü daha küçük bardaklar için ayarlayabilir. Eğer iki veya üç kişi içecekseniz french press'in büyük olanlarından almanızı tavsiye ederim. Aşağıda örnek videosu da mevcut.
    http://www.uzmantv.com/french-press-kahve-nasil-yapilir

Edit: fincan dediğim türk kahvesi fincanından büyük kahve fincanıdır

bu kahveden bende aldım french press için biraz fazla ince öğütülmüş piston aşağı indiğinde kahvelerin çoğu dibe çökmeyebilir , kağıt filtre kahveleri için öğütülmüş ama onun için bile ince ben espresso için kullanıyorum, tadı baya acı ben pek beğenmedim ama bu aşağıdaki kahve 3 hafta önce 15tlden satıldı bunun tadı daha güzel geldi bana
    https://m.akakce.com/siparis/?p=60971999&ref=akakce&source=mobil&v=1.82.7

• quote:

teşekkürler hocam.hangi French Press önerirsin,link atarsan memnun olurum.bide French Press nasıl kullanılır onuda bilmiyorum.
    kahve dünyası yok bizim burada.internetten nerden alabilirim bide hangi kahveyi alıcaktım bunuda linkini atarsanız çok sevinirim
    bu arada elle öğütmeye pek uğraşamam

https://kahhve.com/cool-beans-filtre-kahve-harmani-kahveler?arama=filtre%20kahve

Şimdilik bundan başla =) İçimi hafif, güzel. French Press ile on numara oluyor.

http://urun.n11.com/caydanlik-ve-cezve/bambum-ginza-french-press-filtre-kahve-600ml-800ml-P113774966

Ben yeniden French Press alacak olsam bunu alırdım =)

• quote:

onu bırak kahvede palm yağının ne işi var :) yağda kavurmuyorlar herhalde bu kahveyi

valla, kahveye tereyağı atanı duydum da, palm yağı ilginç

kahveye nutella? denemek lazım

• ie36 kullanıcısına yanıt
    Bunun SKT Mayıs 2017 Dikkat Edin Derim. biraz Daha Bayat olabilir.

• Bence Yaptığın Terbiyesizlik Saygı Duymam Gerekiyor.

• tomthejeer kullanıcısına yanıt
    Afiyet OLSUN 😊

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

valla, kahveye tereyağı atanı duydum da, palm yağı ilginç

kahveye nutella? denemek lazım

Italyada nutellalı,bitterli kahveler bolca satılıyor cafelerde hatta vodkalı bile var

• quote:

Orijinalden alıntı: GokhanGulAilesi

quote:

Elbette =)

Benim filtre kahveyi tercih etmemin nedeni, yoğun kahve aromasından ödün vermeden yumuşak bir içim sağlıyor olması. Elbette bu arzu ettiğiniz kahve miktarına göre değişiyor.

Ben Kahve Dünyası'ndan alıyorum kahveyi. Bir kaç yer denemiştim ancak en yoğun kıvamı burada aldığım kahvede buldum.

Eğer benim dediğim şekilde yapacaksanız; başta tadımlık olmak üzere 50-100 gr. arası öğütülmemiş kahve alın. El değirmeni ile (Sözen'i tavsiye ederim) güzelce öğütün. Her kupa için 1 çorba kaşığı olacak şekilde ayarlıyorum ben, siz de arzu ettiğiniz aromaya göre miktarı belirlersiniz. Zaten içince hangi miktarın sizin için daha ideal olduğunu tecrübe ile bulacaksınız.

Özellikle el değirmeni dememin sebebi; el değirmeninin içinde bıçak değil, öğütücü dişler var. Bıçaklı olan elektrikli makineler, çok yüksek devirde çalıştıklarından dolayı kahveyi yakıyor ve bütün keyfi kaçırıyor. Bu da sizin ağzınızda acı, çirkin bir tat bırakıyor. O yüzden kesinlikle elektrikli olan bıçaklı makinelerden uzak durun.

Profesyonel elektrikli öğütücüler de var elbette ancak onlar da çok pahalılar =) El değirmeni aynı işi görüyor, sadece zahmetli. Ama ben seviyorum =)

Siz bu zahmete girmek istemeyebilirsiniz tabi; o zaman da alırken "filtre kahve için 100 gr. kahve istiyorum" derseniz, ona göre hazırlatıp alırsınız. Satın aldığınız kahve 10 gün içerisinde tüketilmeli. 10 gün sonra aroma kaybolmaya başlıyor.

-Suyu kaynatın, kaynattığınız su kireçsiz olmalı. Kesinlikle çeşme suyu kullanmayın. Su kaynadıktan sonra 1 dk. kadar dinlendirin. Bunu yapmamızdaki sebep, kaynar suyun kahveyi yakmadan homojenize olmasını sağlamak.

-French Press'e arzu ettiğiniz miktar kadar (genelde 1.5-2 çorba kaşığı üstü pek önerilmez) kahve koyun. Kaynattığınız suyu dinlendirdikten sonra üzerine ekleyin. Bir çok French Press en fazla 2 kupalık su alır. Ona göre kahve ve su miktarını başta ayarlarsınız.

-3-4 dk. kadar demlenmesini bekleyin. Ben 4 dk. bekletiyorum. En ideal aroma için 'bence' 4 dk. yeterli.

Not: Bazı French Press'lerdeki çubuk, haznenin sonuna kadar basmıyor. Kesinlikle bu yanlış, alırken filtrenin sonuna kadar dayandığından emin olun.

-Şeker kullanmıyorum, hatta bana göre kahve şekersiz tüketilmeli =) Kahve, kahve gibi içilmeli...

Afiyet olsun üstadım

Okurken canım çekti, yazınizdan anladigim kadariyla evde böyle kahve için makineye ihtiyaç yok doğru mudur? French press var evde canım annem bitki çayı yaparken kullanıyor yazınızdan anladığım kadarıyla öyle güzel makinelere gerek yok hemen filtre kahve almaya gideceğim

• quote:

Orijinalden alıntı: nihilist76

quote:

Orijinalden alıntı: Gıda Ambarı

Kahveyi ağzını sıkı bir kavanoza koyup buzlukta saklayın. Tadı kokusu uzun süre kaybolmaz.

Kesinlikle yanlış.

Kahve buzdolabında veya buzlukta saklanmaz!!

Ağzı sıkı şekilde kapalı, ışık ve nemden uzak oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Kesinlikle dediğinize göre Tchibo'dan daha iyi biliyorsunuz sanırım?
  • http://www.hepsiburada.com/delonghi-esam-04-350-magnifica-full-otomatik-espresso-cappuccino-makinesi-pm-mtdelesam04350

bende bundan var nero cafeden de çekirdeğimi alıyorum 23 liraya ( 1 bardakta filtre kahve hediyeli )
  • quote:

Orijinalden alıntı: hannibal

quote:

Orijinalden alıntı: 355GTS

su gibi gidiyo meret, dün 1 kilo daha almak için gittim migros'ta 42tl olmuş, almadım. kurukahveci mehmet efendi'nin 250 gramlık filtre kahvesini 12.50tl ye aldım, çeşit olsun diye.

Hocam filtreyi makinada mı yapıyorsunuz? Temizleme için üşenmiyor musunuz

french press. temizlemesi 1 dakika
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cowinenge

quote:

Orijinalden alıntı: GokhanGulAilesi

quote:

Elbette =)

Afiyet olsun üstadım

Okurken canım çekti, yazınizdan anladigim kadariyla evde böyle kahve için makineye ihtiyaç yok doğru mudur? French press var evde canım annem bitki çayı yaparken kullanıyor yazınızdan anladığım kadarıyla öyle güzel makinelere gerek yok hemen filtre kahve almaya gideceğim

Mekanlarda içtiğim filtre kahve ile aynı tadı yakalıyorum kardeşim. Zaten onların da bazısı makineden koyup fincana koyuyor önüne, bazısı da French Press ile servis ediyor. Bana sorarsan hiç de öyle pahalı makinelere gerek yok.

Ama o makinelerin güzel bir özelliği var işte; geceden malzemeyi koy, saatini kur, sabah istediğin saatte sıcacık kahven hazır =) Gerçi bizde pek kahve kültürü yok ama uykudan ayılmak için bire bir yani

• fellini kullanıcısına yanıt
    Söylediğim şey Türk kahvesi için de geçerli.Taze kavrulmuş ve öğütülmüş kahveyi tercih etmek her zaman daha iyidir.Her durumda vakumlanıp paketlenmiş kahvelere göre aroma daha iyi yakalanır.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.