Şimdi Ara

J1939 CAN Bus (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
13.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    kaynaklar için tekrar teşekkürler.
    emin olmamakla birlikte, anladığım kadarıyla OBDII soketi diagnosis okuma ve yazma işlemleri için kullanılıyor fakat boğaz kelebeği gibi nesnelere hüküm veremiyor/verdirilmiyor. bu tip nesnelerin kontrolünü sanırım ECU yapıyor. dışarıdan müdaheleyede izin verilmiyor. bu konuda bilginiz var mı . veya ilgisi olan bir arkadaş var mı???
  • evet, dediğin gibi. Hata mesajlarını, sensörleri okuma ve ECU güncellemesi için.
    ECU'nun obd2 üzerinden gaz kelebeği pozisyonunu değiştirmeye izin vereceğini düşünmüyorum.
    Zaten sadece throttle pos. ile iş bitmiyor, fren sisteminin kontrolü de gerekiyor sanırım.
  • 2006 model volkswagen caddy marka aracımızın anahtarını yaptırmak istedim. 400 tl+kdv istediler. Orada benzer bir aracı yaparken gördüm bi küçük devre kutusu bi laptop bi obd taktı 5 dk da halletti teslim etti. bana bu aracın obd devre şemasını verebilirmisiniz?... Hangi entegreler kullanılıyor. şemasını benimle paylaşırsanız sevinirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: a.k.a_01
    2006 model volkswagen caddy marka aracımızın anahtarını yaptırmak istedim. 400 tl+kdv istediler. Orada benzer bir aracı yaparken gördüm bi küçük devre kutusu bi laptop bi obd taktı 5 dk da halletti teslim etti. bana bu aracın obd devre şemasını verebilirmisiniz?... Hangi entegreler kullanılıyor. şemasını benimle paylaşırsanız sevinirim

Önce aracınızın OBD2 konnektörünü bulun. Yukarıda verdiğim konnektör gibi ise üzerinde bulunan pinlerden hangi protokolü kullandığını
    anlayabilirsiniz. Bazı markaların konnektörü farklı oluyor.

ELM327 yukarıdaki listede bulunan protokollerin hepsini destekler. Ancak anahtar programlamak için gerekli yazılımı nasıl bulursunuz bilmiyorum.
    Ayrıca bu devre ve netteki yazılımlar; hata kodlarını okumak/silmek ve bazı sensör datalarını okumak içindir.
    Daha detaylı kontroller ve erişimler için servisler, markaya özel yazılım ve donanımlar kullanıyordur.

VW/AUDI/SEAT/SKODA, anahtar programlamak için VAG-1551 diagnostic tool kullanıyor. VAG-COM yazılımı ELM ile uyumlu değil diye biliyorum.

ELM327 şema
    http://www.elmelectronics.com/DSheets/ELM327DS.pdf

ELM323 Şema
    http://www.elmelectronics.com/DSheets/ELM323DS.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garfie -- 5 Haziran 2009; 13:57:46 >
  • elm 327 yi biliyorum. arıza tespit cihazı. hata kodlarını okur-siler. bu cihaz biraz daha değişik. elm327 anahtar kodlamıyoo... bana anahtar kodlayan bir cihaz lazım ilgilenirseniz sevinirim
  • Ben de bunu dedim zaten. VAG-COM yazılımını ve kullandığı donanımı bulmanız lazım. elış-veriş sitelerinde var ama şema olarak hiç rastlamadım. (araştırmak lazım, mutlaka o da vardır)
    quote:

Orjinalden alıntı: a.k.a_01
    elm 327 yi biliyorum. arıza tespit cihazı. hata kodlarını okur-siler. bu cihaz biraz daha değişik. elm327 anahtar kodlamıyoo... bana anahtar kodlayan bir cihaz lazım ilgilenirseniz sevinirim
  • ELM327'yi türkiyede nereden temin ettiniz ve fiyatı nedir öğrenebilirmiyim?(Entegreden bahsediyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metakip -- 8 Temmuz 2009; 19:51:17 >
  • ELM entegrelerini yurtdışından aldık, tam hatırlamıyorum ama 35$ gibiydi sanırım.
  • Size gelişi ne kadar mal oldu peki? Demek istediğim ebay'de elm327 cihazlar hazır olarak 40 dolara satılıyor ancak entegreleri orjinal değil diye biliyorum multi support yokmuş okuduğum kadarıyla. Biz bu entegreyi getirebilirmiyiz sizin deneyiminiz gerek.
  • aracım sanırım can destekliyor. elm ile değilde bir mikro ile çalışmalara başlamayı düşünüyorum ama ilk önce tatildeyken arızalanan bilgisayarımın servisten gelmesini beklemek zorundayım...
  • HERKEZE SELAMLAR ARKADAŞLAR ELM327 ADINDA OBD 2 CİHAZ SATILMAKTADIR BU CİHAZ ORJİNALİ ABD MEYŞEYLİ BİR CİHAZDIR BİRDE BU CİHAZI ÇİNLİLER CLONLAMA DEDİĞİMİZ YANİ CİHAZI KOPYALAYARAK TAKLİDİ SATILMAKTADIR BAZI SİTELERİ OKUDUM ÇİNLİLERİN KOPYALANMIŞ ELM327
    OBD2 OLAN CİHAZI ALMAYIN ÇALIŞMIYOR DEMİŞLER BENİM YAŞIM 34 BEN 12 YAŞINDA OTOMOTİV TAMİR İŞİNE GİRDİM YURT DIŞINDADA BULUMDUM
    ŞU ANDA KENDİ ÖZEL SERVİSİM VAR BİZLER ORJİNAL DETAYLI CİHAZLAR SATIN ALMAKTAYIZ BİZİM ALDIĞIMIZ KULLANDIĞIMIZ CİHAZLAR ÇOK FOKSÜYONLU CİHAZLARDIR ELEKTİRONİK PARÇALARDA ADAPTASYON MOTOR BEYNİ YAZILIMLARI GÜNCELLEMELERİ GÜVENLİK KODLAMALARI YARI
    OTOMATİK ŞANZUMAN VİTES ALIŞTIRMALARI V.S BUNUN GİBİ DAHA BİR ÇOK ONEMLİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR İHTİYAÇLAR NEREDEYSE ARTIK ARAÇLAR HER YIL TEKNOLOJİLERİNİ YENİLEDİKÇE SERVİSLERDE ONLARA AYAK UYDURMAK ZORUNDADIR KAPSAMLI OBD CİHAZLARI FİYATLARI 7 BİN
    DOLARDAN BAŞLAYIP 15 BİN DOLARA KADAR OBD CİHAZI VARDIR ŞİMDİ ESAS OLAYA GELELİM BEN ELM327 OBD2 CİHAZINI MERAK EDİP ABD GETİRDİM
    HEM ORJİNAL ABD OLANINI HEMDE KOPYALANMIŞ ÇİN OLANI HANİ DİYOLAR YA ÇİN OLANI ALMAYIN DİYE BENİM SİZLERE TAVSİYEM ABD OLANIDA ALMAYIN ÇİN OLANIDA ALMAYIN ÇÜNKÜ HER İKİSİNİNDE TESTİNİ YAPTIK VE SONUÇ OLUMSUZDUR ÖRNEK (AUDİ A4) (OPEL CORSA C) VE (CORSA D)
    1.3 MULTİJET FİAT ALBEA DOBLO FİORİNO 1.3 MULTİJET SEAT SKODA OPEL VECTA C KASAYA GİRİŞ SAĞLANMIŞTIR FAKAT 2 DAKİKA SONRA SENSÖR VERİLERİNE BAKILIRKEN VERİ DEĞERİ BÖLÜMÜ BİR ANDA KİLİTLENEREK İLETİŞİM KAYBOLMUŞTUR TESTİ YAPILAN ARAÇLAR 2004 MODEL VE ÜZERİDİR BELKİ BU CİHAZI BAZI ARKADAŞLAR SATMAKTADIR BANA KIZA BİLİRLER AMA BUNLAR ACI GERÇEKLERDİR BU İŞLER BASİTE İNDİRİLECEK
    KONULAR DEĞİLDİR YAŞANAN PROBLEMLER HER İKİ ELM327 CİHAZINDA YANİ ELM327 ABD ELM327 ÇİN OLANDA AYNI ŞEKİLDEDİR PROBLEMLİDİR ELM327 CİHAZLARIN TESTİ SÜRMEKTEDİR HANGİ ARAÇLARDA SORUNLU İSE O ARAÇLAR SİZLERE BİLDİRİLECEKTİR SAYGILARIMLA HERKEZE İYİ
    ÇALIŞMALAR
  • ELM327 banada lazim
  • Eğer centerfuse vb programlar kullanmıyorsanız ELM327 almanızı tavsiye etmem.
    ELM327 genel bir cihaz bazı araçlarda bağlanmama sorunu yaşyabilirsiniz.
    Aracınızın modeline özel cihaz alırsanız daha sağlıklı ve detatlı kullanabilirsiniz.
  • Merhaba,
    Konunun üzerinden baya zaman geçmiş ancak benim bir ricam olacak sizden. OBD2 ile Canbus hattındaki hız, devir, yakıt tüketimi gibi bilgileri RS232 portu üzerinden almak istiyorum. Net' te araştırdığımda genelde arıza tespit ile ilgili birimler var. Amacıma uygun bir devre ve bu bilgileri alabileceğim bir program tavsiye eder misiniz?
    Teşekkürler.
  • ELM327 entegresiyle yapılmış devreler işinizi görebilir. Genelde bunlar da arıza tespit cihazı olarak geçiyor.
    Yukarıdaki devreyi yaparsanız istediğiniz bilgilerden çoğunu alabilirsiniz. Çoğunu diyorum çünkü araca göre alabileceğiniz bilgiler değişiyor.
    bu linkteki devre de işinizi görür. Scantool veya başka yazılımlar da kullanabilirsiniz.
    http://urun.gittigidiyor.com/OBD2-OBDII-ARIZA-TESPIT-CIHAZI-ELM327-SOK-FIYAT_W0QQidZZ24519602
    ELM 327'yi yurtdışından 30-40$'a alabileceğinizi düşünürsek, hazır devre fiyatları makul.
    Ancak alacağınız ürünlerde orjinal ELM entegresi kullanıldığına dikkat edin.
  • Merhaba,
    Bir araç takip cihazı projemiz var. Bu cihaza can bus özelligi ekliyerek aracın hız ve yakıt bilgilerini okumak istiyoruz.
    Projenin can bus tarafını ücreti mukabil yapacak bir kişi arıyorum.
    Saygılarımla.
  • Arkadaşlar bu işin dünyada ve Türkiye'de öncüsü Özen Elektronik'tir (www.ozenelektronik.com.tr). Firma kendi çiplerini geliştirmekte ve bütün dünyaya satmaktadır.www.ozenelektronik.com.tr'den detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: garfie

ELM327, ELM323 gibi OBDII/RS232 çevirici entegre kullanabilirsiniz. (9 farklı protokol destekliyor ama sizin istediğiniz protokole uyarmı bilmiyorum)
    Nette konuyla ilgili birçok döküman var, aracınızın marka/modeline göre hangi protokolü desteklediğini öğrenebilirsiniz.
    Yazılım için; (örnek kodlar vardı elimde ama bulamadım), şöyle yapabilirsiniz, ücretsiz diagnostic yazılımları var, 2 seri portu olan bir PC ile programın gönderdiği ve aldığı dataları çözebilirsiniz.

isterseniz elimdeki şema ve dökümanları gönderebilirim, belki size fikir verebilir. mail adresinizi vermeniz yeterli.

banada obd bağlantısı ile ilgili yardımcı olabilirmisin. Cihaz yaptırmayı düşünüyorum acaba yardımcı olurmusun.
  • Merhaba,

Konunun başındaki dökümanlardan faydalanabilirsiniz.
    Aracınızın marka/modeline göre kullandığı protokolü belirleyip ona göre bir devre kurabilirsiniz.

Aracınızın marka/model/model yılı bilgileri nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: garfie

Merhaba,

Konunun başındaki dökümanlardan faydalanabilirsiniz.
    Aracınızın marka/modeline göre kullandığı protokolü belirleyip ona göre bir devre kurabilirsiniz.

Aracınızın marka/model/model yılı bilgileri nedir?

2006 model transporter, cihazın asıl amacı şu olacak aracın beyninden okunan yakıt tüketim değerleri ile güç kaynağı kontrolü, bunun hakkında bilginiz var mı, yapılabilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.