Şimdi Ara

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) [2014 Soru&Cevap - Tanıtım] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
191
Cevap
9
Favori
11.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Anladım hocam, öğrenmiş oldum teşekkür ederim

Bu arada ufak bir soru sormak istiyorum konu ile alakasız GYTE'nin Gebze Teknik Üniversitesi olacağı şeklinde bir yazı okudum, doğru mudur ?
  • Rektor kesinlikle istemiyor(2-3 ay once bakanla konustum diyordu olumlu geri donus almıstı) ve akademisyenler degişmemsinden yana, siyasiler Gebze ye yeni bir universite kuruyoruz havasında isim degiştirecekerdi ama meclisten kabul gormedi en son. Bizim hocalar isim degişse bile muhendislik fakultesinin bundan etkilenmeyecegini soyluyor, aynı sekilde egitim devam edecek diyorlar. Teknik üniversite, bilişim ve teknoloki üniversitesi gibi isimler dönüyor yıllardır ama degişmeyecek gibi
    @theceo12
  • theceo12 kullanıcısına yanıt
    mühendislik kontejyanı 47den 45e inmiş diye gördüm ama? okul birinci kontejyanından da mı kısmışlar acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: heatblast

quote:

Orijinalden alıntı: The Big Brother

elektronik ve haberleşme mühendisliğini düşünüyorum.

Birkaç sorum olacak.

Eshot otobüsü fahrettin altaydan mı kalkıyor?
    İzmirde oturuyorum ama her gün ulaşım sıkıntı olur, aynı ilde ikamet edene devlet yurdu çıkar mı?

hocam bende ehm düşünüyorum. yazsam %99 gelir ama okuldan tam olarak emin olamadım. ilk defa bu yıl duydum ismini. oda ege mi 9 eylül mü diye arattım. alayı iyte demiş.
    izmirliymişsin. mevkisi nasıl üniversitenin. orada okusak üniversite tam anlamıyla okumuş olurmuyuz? (üniversiteyide sadece eğitim olarak düşünmek olmaz. bir sosyal yaşamı olur. asosyalliği atmak lağzım )

9 eylulle ege ney lan?

okulun ici abartıldığı kadar da asosyal değil beyler ben iki gün kaldım gezdim çok huzurlu bence deniz havasından mıdır bilmem insan bi sigara yakıp mutlu oluyor. onun dışında alsancağa, karşıyakaya falan haftada 2 gün gider takılırız haftasonları. hafta içi genelde ders çalışmakla takılmakla geçer tahminim/beklentim.

• quote:

Orijinalden alıntı: BugraB.

Kisaca derdimi soyle anlatayim : Benim hedefim en kotu 10-15000'di fakat lys matematik sinavinda bir seyler ters gitti ve yetistiremedim. Sonuc olarak 35000. oldum. Bir sene daha beklemeli miyim yoksa iyte'yi mi tercih etmeliyim diye dusunuyorum. Ailem iyteyi bilmedikleri icin biraz yadirgadi. Ayrica Kastamonuda yasiyorum Izmir de bir hayli uzak. Kyk yurdu cikar mi, cikmazsa barinma problemi yasar miyim o da onemli bir konu. Ayrica yalniz gelmek istemiyorum yakin bir arkadasim da bilgisayar muhendisligi yazacak 44000. Oldu fakat gecen yil iyte yaklasik 42000'le aldi. Tipta falan kontenjan acildi diye biliyorum girebilir mi sizce? Lutfen yardimci olun bana

insanların bilip bilmemesi ne düsündügü umrunuzda olmasın bu kadar etrafınıza takılmayın siz ikna olun bence. ben iytenin ne derece kaliteli olduğunu biliyorum ve en ufak bi şüphem yok istesem gider yıldızda da okurum istanbulda özyeğin de yazabilirim bilgide de okuyabilirim.. itü odtü olmadığı sürece iyteden daha kaliteli bi eğitim alabilceğimi düşünmüyorum sosyallik ise işin sanakalan kısmı eğlenmesini bilirsen çok da sıkılmazsın.

kyk kesin çıkar diye biliyorum yanlış bilgi vermiyim ki çıkmasa bile yaşam merkezi yapılıyor orası da baya lüx, yalnız pahalıymış.

arkadasının girebilcegine ihtimal vermiyorum acılan tıp kontejyani 150den fazla değil, kapatılanlar da oldu. mühendislik kontejyanlarınıda çok az da olsa kısmışlar.

• @__By_Sinan__ GYTE, GYTE kalsın ya, şurada birbirini anlayabilen kaç YTE'li var ki
    Umuyorum GYTE herhangi bir değişikliğe uğramadan devam eder ve ülkemizde yüksek teknoloji enstitüleri bilinilirliğini arttırır.

@bloodiakreagx Sanıyorum yanlış baktınız ya da çok eski bir listeden kontrol ettiniz. Elimde halihazırda bulunan 2012,2013 ve 2014 kılavuzlarında ki kontenjan değişiklikleri şöyle :

Fen Fakültesi

Fizik Bölümü 2012 : 40, 2013 : 35, 2014 : 20
    Kimya Bölümü 2012 : 45, 2013 : 40, 2014 : 30
    Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinde değişiklik yok.

Mühendislik Fakültesi

Kimya Mühendisliği Bölümü 2012 : 45, 2013 : 45, 2014 : 40
    Gıda Mühendisliği Bölümü 2012 ve 2013 : 0, 2014 : 20
    Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği bölümlerinde değişiklik yok.

Mimarlık Fakültesi

Herhangi bir kontenjan değişikliği yok.

Okul birinciliği konusunda maalesef bir bilgim yok, aklınıza gelen diğer tüm soruları cevaplamaya hazırız

• Arkadaşalr KYK hakkında biraz bilgi vereyim size. Geçen sene odalar 3 kişiye çıkınca kontenjan birden %50 arttı ve bu yüzden yurda başvuran neredeyse herkese( mübalağa tabi ki ) yurt çıktı özellikle hazırlıklar yurdu doldurdu bu yüzden bu sene benim bildiğim kadarıyla çok fazla yurtlara İzmirden öğrenci gelmez diye düşünüyorum.Özellikle il dışları yerleşir diye düşünüyorum yurda ilk olarak. Ancak sene içinde yurttan çok fazla ayrılan oluyor erasmustan dolayı veya arkadaşlarıyla eve çıkmayan isteyenler filan bu şekilde de yurda girme şansınız var.Onun dışında okula yürüyerek gelebileceğin gülbahçede özel yurtlar var veya kampüsün için lüks olan fakat biraz pahalı olan yaşam merkezi var. Oda olmadı Urlada çok fazla yurt var yine aynı şekilde dolmuşla yaklaşık 15-20 dk.
    İzmirden gelmek içinde soran arkadaşlar üçkuyulardan her dolduğunda kalkan dolmuşlar var bu süre 10 dk ya inebiliyor bazen ama maksimum 30 dk da bir dolmuş kalkıyor.Veya günde 4-5 kere kampüse gelen otobüs var. Yani düşündüğünüz kadar korkunç bir ulaşımımız yok ancak daha iyi olması için uğraşıyoruz.

Ayrıca kampüs içinde olan bütün ulaşım araçları ÜCRETSİZDİR.

• quote:

Orijinalden alıntı: bloodiakreagx

quote:

Orijinalden alıntı: heatblast

quote:

Orijinalden alıntı: The Big Brother

elektronik ve haberleşme mühendisliğini düşünüyorum.

Birkaç sorum olacak.

Eshot otobüsü fahrettin altaydan mı kalkıyor?
    İzmirde oturuyorum ama her gün ulaşım sıkıntı olur, aynı ilde ikamet edene devlet yurdu çıkar mı?

hocam bende ehm düşünüyorum. yazsam %99 gelir ama okuldan tam olarak emin olamadım. ilk defa bu yıl duydum ismini. oda ege mi 9 eylül mü diye arattım. alayı iyte demiş.
    izmirliymişsin. mevkisi nasıl üniversitenin. orada okusak üniversite tam anlamıyla okumuş olurmuyuz? (üniversiteyide sadece eğitim olarak düşünmek olmaz. bir sosyal yaşamı olur. asosyalliği atmak lağzım )

9 eylulle ege ney lan?

okulun ici abartıldığı kadar da asosyal değil beyler ben iki gün kaldım gezdim çok huzurlu bence deniz havasından mıdır bilmem insan bi sigara yakıp mutlu oluyor. onun dışında alsancağa, karşıyakaya falan haftada 2 gün gider takılırız haftasonları. hafta içi genelde ders çalışmakla takılmakla geçer tahminim/beklentim.

9 eylul tamam da ege yabana atilacak bir uni degildir muh konusunda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: bloodiakreagx

mühendislik kontejyanı 47den 45e inmiş diye gördüm ama? okul birinci kontejyanından da mı kısmışlar acaba

Kontenjandan kisma yok. 45 + 2(okul birincisi) = 47 seklindedir buyuk ihtimal.

• Ege mi DEU mi deseler mühendislikte tartışmasız DEU seçerim. Ege daha çok Tm ve Sözelleriyle iyi olan bir okuldur mühendislik anlamında farkı yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubiscoo

Ege mi DEU mi deseler mühendislikte tartışmasız DEU seçerim. Ege daha çok Tm ve Sözelleriyle iyi olan bir okuldur mühendislik anlamında farkı yoktur.

Aa. Peki niye? Ege'nin puani daha yuksek

• @theceo12 Haklısın enstitü olmak iyi her yonuyle ( tanınırlıgı hariç ). Puan sıralamalarında da hakedilen yerimizde oluruz zamanla umarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mæster

quote:

Orijinalden alıntı: Rubiscoo

Ege mi DEU mi deseler mühendislikte tartışmasız DEU seçerim. Ege daha çok Tm ve Sözelleriyle iyi olan bir okuldur mühendislik anlamında farkı yoktur.

Aa. Peki niye? Ege'nin puani daha yuksek

Dostum daha önce gerek "biri İYTE yi Tanıtsın" başlığında gerek burada defalarca yazdık veya belirttik. Puanları okullar belirlemiyor. Tercih eden öğrencilerle alakalı bir durum. Bu konuda bir anlaşalım. Çünkü konu çok fazla sapmaya başlıyor orası buradan iyi olayına girdiğimiz zaman. İYTE başlığında, ODTÜ KKK, GYTE, Sabancı Üni, Ege, DEU hepsini konuştuk. Bunlar okulların kendi başlıklarında konuşulsa çok daha mantıklı olur
    Ülkede üniversiteler kendi taban puanlarını koysalardı emin ol şuanda konuşacağımız okullar çok çok daha farklı olurdu. Okulun iyiliğini-kötülüğünü öğrenmek istiyorsan açıp öğretim üyesi kadrosuna (eğitimleri, makaleleri, hocanın varsa kendi araştırma ekibine), mezunlarının nerede olduğuna bakacaksın.
    "Ben popüler okulda okumak istiyorum" diyorsan eğer o halde sanıyorum İstanbul Üniversitesi Türkiye'nin en kalabalık ve bilinen üniversitesi, oradan şaşma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theceo12 -- 6 Temmuz 2014; 13:23:17 >

• Yuksek teknoloji enstitusu adi cok sacma.Turkce olarak yanlis bir ad. Anlatim bozuklugu var, kulagi tirmaliyor. Yuksek bina olur teknoloji olmaz. Ingilizcedeki "high"dan direkman cevirmisler ve ortaya boyle sacma bir ad cikmis. Halbuki ileri teknoloji enstitusu olmaliydi. Kulaga cok daha hos geliyor.

• Artık şu arkadaşa cevap yazmak istemiyorum cidden :D
    Okulun ingilizcesinde HIGH kelimesi mi var acaba oradan cevirmişler ? Bu insanlar çok saf birde anlatım bozukluğu varmış aman yarabbi...
  • Bu sene ikinci kez girdim sınava sıralamam 17 bin ve mühendislik düşünüyorum. Aklımda yıldız teknik elektronik ve haberleşme var fakat burayı da bi süredir araştırıyorum ve eğitimi hakkında gerçekten olumlu eleştriler var fakat canımı sıkan tek konu sıralamasının düşük olması yani elektronik haberleşmeyi 27 binle kapamış bu beni biraz düşündürüyor. Mezun olduktan sonraki imkanlarını merak ediyorum ben bir de urla da kiralar ne kadar 😄

• İYTE üniversitesi güzel bir üniversite ancak aynı şeyleri Yaşar Üni. hakkında söyleyemem. Mimarlık fakültesi kendini bir halt zanneden kompleksi insan parçacıklarıyla dolu.. Okul birçok öğrenciye sırf gözünün üstünde kaş var diye takmış durumda. Rektör'den tutun Mimarlık dekanına kadar eksik bir okul. Özellikle ERAY BOZKURT denilen şahsiyetlerle okumak istemeyeceğinize emin olabilirsiniz...
  • samsunum55 kullanıcısına yanıt
    Okulun sıralaması ile ilgili yukarıda yazmıştım, okulumuz öğrenci kesiminde enstitünün ne olduğu bilinmediğinden dolayı (bkz yukarıda ki bazı saçma sapan yorumlarda da görüyoruz Institute of Technology nin türkçesini yüksek teknoloji enstitüsü zannedenler var ) okulun sıralamaları biraz aşağıda. Yine yukarıda belirttiğim gibi öğretim üyesi ve okulun sağladığı eğitim olanakları olarak baktığınızda ülkede sayılı kurumlardan olduğunu anlayacaksınız.
    Mezun olduktan sonra ki imkanlar derken neyi anlatmaya çalıştığınızı maalesef çözemedim, bunu birazcık daha açarak yazarsanız yardımcı olmaya hazırız.
    Urla'da kiralar 1+1 ısınma, elektrik, su, internet dahil 700 tl falan. Aile ile gelmeyi düşünürseniz yani yerleşmek isterseniz ailenin oturabileceği en ucuz eli yüzü düzgün ev 2+1 900-1000 tl arası ama öğrenciler için ortalama fiyat 700-800 civarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theceo12 -- 8 Temmuz 2014; 15:50:25 >

• moleküler biyoloji ve genetik düşünüyorum.Bu bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: theceo12

Okulun sıralaması ile ilgili yukarıda yazmıştım, okulumuz öğrenci kesiminde enstitünün ne olduğu bilinmediğinden dolayı (bkz yukarıda ki bazı saçma sapan yorumlarda da görüyoruz Institute of Technology nin türkçesini yüksek teknoloji enstitüsü dahi zannedenler olduğunu görebilirsiniz ) okulun sıralamaları biraz aşağıda. Yine yukarıda belirttiğim gibi öğretim üyesi ve okulun sağladığı eğitim olanakları olarak baktığınızda ülkede sayılı kurumlardan olduğunu anlayacaksınız.
    Mezun olduktan sonra ki imkanlar derken neyi anlatmaya çalıştığınızı maalesef çözemedim, bunu birazcık daha açarak yazarsanız yardımcı olmaya hazırız.
    Urla'da kiralar 1+1 ısınma, elektrik, su, internet dahil 700 tl falan. Aile ile gelmeyi düşünürseniz yani yerleşmek isterseniz ailenin oturabileceği en ucuz eli yüzü düzgün ev 2+1 900-1000 tl arası ama öğrenciler için ortalama fiyat 700-800 civarı.

Mezun olduktan sonraki imkanlar derken şunu kastetmeye çalışıyodum;
    mesela okul etiket olarak iş bulmada bize bi artı sağlar mı işin kişide bittiğini tabi ki biliyorum ama dediğim gibi iyte mezunlarına olumlu bi yaklaşım olur mu
    Ayrıca kampüs içindeki teknoparktan ne şekilde yararlanabiliriz

Açıklamaların için de teşekkür ederim :)

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.