Şimdi Ara

iyilik nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
11.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar dürüstlük nedir sizce ben bu kavramı anlamıyorum artık..düsünüyorumda hayat insanları ne hale getirdi...........
    sizce , cevresinde hiç kimseye zararı olmayan ama evine ailesinede hiç faydası olmayan insan mı iyidir?
    yoksa dısarda yalan söyleyip,dolandırıp,çalan hem sevilmeyen ama evini ailesini kimseye muhtaç bırakmayan kişi mi iyi diye değerlendirilir? HANGİSİ

GERCEKTEN İYİLİK-KÖTÜLÜK NEDİR BİLEN VARMI

• ikisi de kötü. Dışarıda yalan söylemeyen ama ailesini de ele muhtaç etmeyen iyidir. ilk dediğiniz asalak, ikinci dediğiniz mikroptur.
  • TSKR EDERİM BENİM KİSİ BİR ÖRNEKTİ BİZLER BU KİŞİLER İÇİN YORUM YAPİP İYİ VEYA KÖTÜ DİYORUZ .....İYİLİK VEYA KÖTÜLÜK ARTIK HAYAT SARTLARI LE İLGİLİ SANKİ İNSANLARIN GÖZÜNDE
  • kanaatimce bir insanın dışarda veya içerde farklı davranışlara girmesine gerek yok. eğer bir şeyi yapacaksa ilk olarak karakterinin gereği ikinci olarak da doğruluğuna inandığı içiç yapmalıdır. ama günümüzde bu tür insanlar ne de az..maalesef..
  • İyilik; içgüdüler ve bağımlılıkların dışında bir şeyler yapmaktır.
  • iyilik; vicdanı da rahatlatmaktır.

iyilik; görecelidir. Birine karşı işlenen bir fiil söz konusu olduğunda karşı tarafın algısına göre değişir.

iyilik; her zaman hayırlı olan şey değildir. (bence) iyilik yaptığımızı düşünüp hiç ummadığımız sonuçlarla karşılaşabiliriz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: su*fi
    iyilik; her zaman hayırlı olan şey değildir. (bence) iyilik yaptığımızı düşünüp hiç ummadığımız sonuçlarla karşılaşabiliriz.

kesinlikle oyle.. birine iyilik yapiim demiştim bi keresinde dunyanın en kotu insanı ben olmuştum...hiç bir suçum yokken...gerçi orda yanlış anlaşılma da vardı...
  • bir garip bakış olsun.......
    elli liramız var..ve bize 20 lirası acil,10 lirası öncelikli ...kalan biriktirilebilir...
    ihtiyacı olan biri var gördüğümüz...
    ona yardım etmek için yada etmemek için mantık ve vicdanın sesini dinliyoruz..
    mantık mahiyeti gereği kendisinin olanı bir başkasına hibe vermenin mantıksız olacağını söyliyip devam ediyor..tamam yardım edelim ama getirisi varmı?bu adamın sana ilerde muhtemel bir faydası dokunabilirmi?
    hem ne biliyorsun yarın benim acil bir ihtiyacım olmayacak..tamamen mantıklı nedenlerini söylüyor haklı da..dahada çoğaltabilir...
    vicdan,işte mahiyeti açıklanamayan hatta mantıklı da olmayan,sanki bu dünyaya ait değilmiş,ihtiyaçları,öncelikleri,hesapları yokmuş gibi davranan hissiyatımız..
    kimsenin görmediği ,bilmediği bir yerde yaptığımız yanlışı dahi yüzümüze çarpan mantıksız yoldaş..
    aklım ve mantığım herkese meydan okuyor...nereden geliyor bu mantıksız ses..
    vicdan ,hiç yalan söylemiyor,iyilik ve kötülükde hep hakkı söylüyor..nasıl bir kuvve-i maneviyedir bu...
    iyilik mi? kötülük mü?
    başlıktaki soruyu ona sormak lazım..o hep adaletli konuşuyor,o başka hesaplarla uğraşmıyor,o saf,o temiz...
    ona soralım.......

• iyiliğe iyilik herkesin işi;kötülüğe iyilik er kişinin işi.
    iyilik karşılık beklemeden yapılan her türlü faaliyettir.
  • ıyılık kotuluk dıye bır sey yoktur.(en azından bu zaman dılımı ıcersınde)

aslında ben de bu konuyla ılgılı bı topık acacaktım ama burada kendı kendıme konusarak topık acma şeysınden kendımı kurtariim...

1. kısılerı - olayları vs. ıyı/kotu dıye degerlendırmek ıdealızmdır.ve gorecelı bı kavramdır...

herhangı bır zaman dılımı ıcersınde herhangı bır davranıs herhangı bırısı tarafından ıyı olarak degerlendırılebılır ama bu, bır baskası tarafından ıyı olarak degerlendırılmeyebılır.hatta farkında bıle olunmadan 3. sahıslara zarar bıle verıyoruzdur ama bız ıyılık yaptıgımızı zannetmısızdır. ya da,

bırısıne yaptıgımız bır ıyılık, aynı kısıye dıyelım 3 sene sonra buyuk bır kotuluk olarak karsısına cıkabılır, onun yapmak ıstedıklerınde ona engel olabılır ...

bırısıne ıyılık yaptıgımızı zannederken aslında farklı 5 kısıye zarar vererek o bır kısıye ıyılık yapıyor da olabılırız..

vs. vs. vs...sonucta gorecelı bır kavram ve zamana ve kısılere baglı olarak degısıyor.

2. pekı ne yapmalıyız?hıc bısey yapmadan hıc bısıye bulasmadan bı kosede tek basına mı yasayacagız?
    boyle de olmayacagına gore bunun tek cozum yolu,

hıc durmadan hep yenı bırseyler ogrenme, bılgı bırıkımı, ve olaylara uzamsal bakıs acısından bakabılmeyı ogrenmek...
    yanı olaylara dısarıdan ve yukarıdan bakabılmek, bır gelecek perspektıfı ıcersınden olayları kurgulamak ve kurguladıgımız seylerı yasama gecırmek, dusunceyı gercek kılmak...

ne kadar bılırsek o kadar cok acı cekerız ama en azından bu da bızı aptalca hatalar yapmaktan kurtarır...

sonuç:

bılmenın, acı cekmenın, aptallıgın sonu yoktur...
    su ankı bılgelıgım dunun aptallıgı ıcın bır bılgelıkse,
    bugunku aptallıgım olmadan yarının bılgesı olamam...

ne anlatıyorum ben yıne yaa, sıkıldım...

• Hiç kimse salt iyi hiç kimsede salt kötü olamaz sadece herkes kendinden yanadır kimse sana karşı değildir böyle düşününce daha kolay oluyor
  • İyilik az ya da çok çaba göstererek başka birinin mutlu olması sağlamak, onun suratına bir gülümseme getirebilmektir bence.

Uzak doğu felsefesindeki ying-yang gibi "Her iyiliğin içinde bir kötülük,her kötülüğün içinde bir iyilik" vardır
  • Kötülük iyiliğin saptırılmışıdır.
    Kim söylemiş hatırlamıyorum ama güzel söylemiş.
  • iyilik istenildiğinde yapılırsa gereğinin yerine getirildiği bir durumdur..
    bazen bize göre iyilik sandığımız bir durumun karşımızdakine kötülük olarak yansıması kaçınılmaz oluyor böyle bir durumda istemeden karşımızdaki insanı zor durumda bırakabiliyoruz..
    iyi olmak ve iyimser olmanın tek yararı kendimizedir..
    başka biri için yaşamak ve onun için iyilik yapmaya çalışmak yerine iyi biri olmak yeterlidir..
  • ŞİMDİ GELDİ AKLIMA AMA GÜNÜMÜZDE İYİLİK ANLAMINI YİTİRİYOR PARANIN GÜCÜ İYİLİĞİN ANLAMINIDA YİTİRİYOR SANIRIM...
    BASTA BİR ÖRNEK VERMİŞTİM HANGİSİ İYİ DİYE İKİNCİ KİŞİ YANİ AİLESİNE BAKMAK İÇİN YALANLAR VE KÖTÜLÜK YAPAN( DISARI )BU İNSAN GERÇEKTEN KÖTÜMÜ YOKSA CARESİZMİ ...........İŞTE PARANIN GÜCÜ DİYORUM BEN BUNA FARKLI OLUCAK BELKİ YANLİŞTA ANLASILMASIN AMA BİR ÖRNEK DAHA VERİCEM
    DURUMUM ÇOK İYİ OLSA HER YIL BELLİ AİLE LERE 1 TON KÖMÜR YADIMI YAPSAM EMİN OLUN BENDEN MÜSLÜMAN I OLMAZ İNSANLARIN GÖZÜNDE...İŞTE DİYECEĞİM SU HAYATIMIZDA HERSEYİ PARA :( ÇEVRELEMİŞ
  • Bence İkiside kötüdür dürüst olduğu halde hiç kimseye faydası olmamakta kötü dolandırmakta kötüdür.En iyi si hem iyi olmak ve hemde Çevresine bişeyler katabilmektir. TAbi bu günümüzde biraz zor bişeydir.Çünkü Para her şeyin yerini aldı Hasrettin Hoca'nın dediği gibi ''Parayı Veren Düdüğü Çalar'' Günümüzde buna göndü artık.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.