Şimdi Ara

''İyi'' ile ''Kötü''

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kötü olmak...
    Bu değerler nasıl belirleniyor?
    Kişinin çıkarınaysa ''iyi'', zararına ise ''kötü'' mü oluyor?
    ''İyi'' ve ''Kötü'' Etik midir?
    Etik nedir?
    Din, Bu kavramları nasıl tasfir ediyor ve doğruluğa, doğruluğa ulaşma çabasına nasıl yön veriyor?
    Anlamadıklarım...Anlayamadıklarım...

• İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

İyiyi var eden kötü müydü? Yoksa kötünün olmadığı her yerde iyilikten söz edebilir miyiz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

İyiyi var eden kötü müydü? Yoksa kötünün olmadığı her yerde iyilikten söz edebilir miyiz?

Kötü; iyi midir?
    İyi; kötü müdür?

Var Eden, var ettiren iyi midir, kötü mü?
    İyilik ve Kötülük Olmadan Yaşam olabilir mi?
  • Sosyalleşmeyle beraber gelen kavramlar. Zamanla içi doldurulmuş ve sürekli evrim geçiriyor.
  • Sosyalleşmeden kastımız nedir?
    İnsanlık var olmadan iyilik kavramı yok muydu?
  • Ben iyi yada kötünün zamanla oluştuğunu, özellikle de insanların beraber yaşamın kazançlarını kavradıklarını ve bunu korumak ve geliştirmek için iyi ve kötü durumları belirlediklerini düşünüyorum.
  • Hz.Mevlana'nın bu konuda çok güzel bir sözü vardır ve beni etkilemiştir...

"Genç adam iyinin ne olduğunu bilemezsinki,her şey karşıtı ile görülebilir."

yeterince açık değilmi?
  • kötünün olmadığı yerde iyi olmaz iyin olmadı yarde kötü olmaz sana göre birşey iyise tersi kötüdür

pek anlatamadım ama böle birşey işte
  • iyi ve kötü, bir toplumun ahlak kurallarıyla birebir ilişkilidir. toplumun ahlak kuralları çerçevesinde iyi veya kötü değer kazanır davranış ve işler. bir toplumda iyi sayılan bir şey, evrenin başka bir yerinde iyi sayılmayabilir hatta kötü görülebilir. yani öncelikle iyi ve kötü evrensel değildir.
  • Bir universite profesoru ogrencilerine su soruyu sorar;
    -'Var olan herseyi Tanrimi yaratti?'

Cesur bir ogrenci ayaga kalkar ve yanitlar.
    -'Evet herseyi Tanri yaratti!'

Profesor sorusunu yineler ve ogrenci yine
    'evet efendim '
    diye yanitlar.Profesor devam eder;
    -'Eger herseyi yaratan Tanri ise ve seytan varolduguna gore seytani
    da Tanri yaratmis olur ve calismalarimizda uyguladigimiz 'Kesinlestirme'prensibine gore de Tanri seytandir.
    Ogrenci boyle bir onerme karsisinda sasirir ve yerine oturur.Profesor ise ogrencilerine
    bir kez daha Tanri'nin icindeki kaderin bir efsane oldugunu kanitlamaktan oturu oldukca mutludur.
    Bu arada bir ogrenci ayaga kalkar ve
    -Bir soru sorabilirmiyim profesor? der
    .Profesorde sorabilecegini soyler.
    Ogrenci ayaga kalkar ve 'Soguk varmidir? diye sorar.
    Profesor;-'Nasil bir soru bu boyle,tabiki vardir ' diye yanitlar. 'Sen hic soguktan usumedinmi?
    'Ogrenci ;'Aslinda, fizik yasalarina gore soguk yoktur. yasamda/realitede biz sogugu sicakligin yoklugu
    olarak dusunuruz.Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir sekilde enerji iletiyorsa onu
    deneyimler.Ornegin,Absolute 0 (-460 derece F) sicakligin kesin yoklugudur (hic olmadigi
    seviyedir).Tum maddelerin bu seviyede reaksiyon verme ozellikleri
    bozulur ve degisir.Soguk yoktur,o yalnizca sicakligin yoklugunda duyumsadiklarimizi tarif etmek icin
    yarattigimiz bir kelimedir' der ve ogrenci sorar,

Profesor, karanlik varmidir?
    Profesor ;
    -'Tabiki vardir'. Ogrenci yanitlar,
    -'Korkarim gene yaniliyorsunuz efendim.Cunku,Karanlik ta yoktur.Yasamda/realitede karanlik isigin yoklugudur.Biz isik uzerinde
    calisabiliriz ama karanligi calisamayiz.Gercekte,biz Newton'un prizmasini kullanarak beyaz isigi kirar ve
    renklerin cesitli dalga uzunluklari uzerinde calisabiliriz.Ama karanligi olcemeyiz.Bir basit isik isini karanlik bir mekani
    aydinlatarak karanligi kirmis olur yani karanligi gecersiz kilar. Siz belli bir mekanin/uzayin ne kadar karanlik oldugundan
    nasil emin olursunuz? Isigin miktarini olcersiniz! Bu dogrudur degilmi? Karanlik insanlik tarafindan , isigin olmadigi yer/mekan
    icin kullanilan bir kelimedir. Son olarak ogrenci profesore gene sorar;

-'Efendim seytan varmidir?
    Bu kez profesor pek emin olamamakla birlikte yanitlar;
    -'Tabiki, acikladigim gibi, biz onu her gun ,her yerde onu goruruz.Seytan/kotuluk bir kisinin baska bir kisiye her gun
    sergiledigi insaniyetsizliginin bir ornegidir.O , dunyadaki islenmis
    tum suclarda,siddette yer alir.Bunlarin tumu seytanin kendisinden baska bir sey de degildir.' der.

Ogrenci devam eder;
    -'Seytan yoktur efendim.Yani o kendi basina yoktur. Seytan basit olarak Tanrinin yoklugudur.O aynen karanlik ve soguk ta oldugu gibi
    insanin tanrinin yoklugunu tarif etmek uzere yarattigi bir kelimeden ibarettir.Tanri seytani yaratmadi. Seytan/kotuluk
    insanin tanrisal sevgiyi yureginde duyumsamadigi zaman deneyimlediklerinin bir sonucudur.O aynen sicakligin olmadigi yere
    gelen soguk ya da isigin olmadigi yere gelen karanlik gibidir. Profesor yerine oturur.

O Genc ogrencinin adi "ALBERT EİNSTEİN" dir.

belki soruna guzel bi cevap olabilir . . .

• quote:

İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

çok derin manalar gark etmişsiniz,fazla kasmayın
  • quote:

Orjinalden alıntı: iklimce

quote:

İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

tamam
    kasmayız.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .TaneR.

quote:

quote:

İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

tamam
    kasmayız.

sen üstüne alınma kassanda senden bir şey çıkmaz

• tamam.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

tamam
    kasmayız.

filmin sonunu bilmek ne acı...

• quote:

Orjinalden alıntı: OğuzhanAhan

quote:

quote:

quote:

quote:

İyi. Kimin iyisi?
    Kötü. Kime göre kötü?

tamam
    kasmayız.

filmin sonunu bilmek ne acı...

senin yaranda arap ismindenmi

• İyi kendinden başka insanların çıkarını korumak,kötü ise bu çıkarları kendine çevirmek yada yoketmektir. İyilik ve kötülük derecesi ne kadar insanı etkiledeğiyle ölçülebilir. Yani 10 kişilik bir guruptan birisi guruptaki 6 kişi için iyi olan birşeyi yaparsa o kişi iyi olur. Tabi bu benim düşüncem.
  • İyilik ve kötülük insanlara göre değişir.Sana göre iyi olan bir davranış bana göre kötü olabilir.İyi olan doğru olanı yapmaktır.Diyeceksiniz ki 'doğru' da göreceli olabilir.Benim hata görüşüme göre doğru,Allah'ın belirlediği doğrudur.Doğru ve yanlışın sınırlarını ve içeriğini Allah belirlemiş ve bunları bize bildirmiştir.Şimdi ona,buna göre değil Allah'a göre doğru olanı yapan insan bence iyi insandır.Arkadaşın dediği gibi kişinin kalbinde Allah sevgisinin olmaması yani doğru ve güzel şeylerin yokluğu da kötülük...

İyilik özünde sevmektir.Kendini ve kendinle beraber herşeyi sevmek ve herşeyin iyiliğini istemektir.Kötülük ise sadece kendini sevmekten,ulaşamayacağı veya haketmediği şeyleri,kendisi için yanlış şeyleri arzulamaktan kaynaklanır....

Çok derin konular bunlar

• quote:

Orjinalden alıntı: sauron86

İyilik ve kötülük insanlara göre değişir.Sana göre iyi olan bir davranış bana göre kötü olabilir.İyi olan doğru olanı yapmaktır.Diyeceksiniz ki 'doğru' da göreceli olabilir.Benim hata görüşüme göre doğru,Allah'ın belirlediği doğrudur.Doğru ve yanlışın sınırlarını ve içeriğini Allah belirlemiş ve bunları bize bildirmiştir.Şimdi ona,buna göre değil Allah'a göre doğru olanı yapan insan bence iyi insandır.Arkadaşın dediği gibi kişinin kalbinde Allah sevgisinin olmaması yani doğru ve güzel şeylerin yokluğu da kötülük...
    Çok derin konular bunlar

ama simdi Allah ' ı dogru soyleyen diye ele alırsak

bi hristiyan acısından bu yanlıs olabilir onun icinde onun tanrısı dogru soyler

ve bazı celiskiler meydana gelebilir yani . . . heryonden ters dusmez tabikide . . .

• quote:

Orjinalden alıntı: baddread

quote:

Orjinalden alıntı: sauron86

İyilik ve kötülük insanlara göre değişir.Sana göre iyi olan bir davranış bana göre kötü olabilir.İyi olan doğru olanı yapmaktır.Diyeceksiniz ki 'doğru' da göreceli olabilir.Benim hata görüşüme göre doğru,Allah'ın belirlediği doğrudur.Doğru ve yanlışın sınırlarını ve içeriğini Allah belirlemiş ve bunları bize bildirmiştir.Şimdi ona,buna göre değil Allah'a göre doğru olanı yapan insan bence iyi insandır.Arkadaşın dediği gibi kişinin kalbinde Allah sevgisinin olmaması yani doğru ve güzel şeylerin yokluğu da kötülük...
    Çok derin konular bunlar

ama simdi Allah ' ı dogru soyleyen diye ele alırsak

bi hristiyan acısından bu yanlıs olabilir onun icinde onun tanrısı dogru soyler

ve bazı celiskiler meydana gelebilir yani . . . heryonden ters dusmez tabikide . . .

evet doğru tabi.ben olayı kendi inançlarım açısından değerlendirdim.herkesin inançları farklı.

öbür tarafta anlarız işin doğrusunu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.