Şimdi Ara

İyi Flash bilen birisi?? Bazı sorularım var

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selam. Kendime ait bir web sitesi tasarlıyorum fakat biraz değişik bi site olacak. Animasyon ve modellemesini 3ds Max ile yapıyorum. ve animasyonları kısım kısım render alıp flash a çevirebilirim. burda sıkıntı yok. şimdi benim merak ettiğim soru şu;

Örneğin odadaki masanın üstü sitenin menüsü olacak. Raftaki kitaba gelince mouse o kitaba ait flash animasyon devreye girecek ve ileri geri hareketi yapacak. Diğer menülerde buna benzer mouse hareketleri ile animasyon şeklinde canlı olacak. yani mouse hangi menüye geliyosa ona ait flash import edilecek ve oynatılacak o an. 2-3 saniyelik animasyon olur zaten. Şimdi biz bu flash ları hepsini bir arada mı yapmamız lazım yoksa ayrı ayrı flash dosyalarını ana flash çağırabilirmi. bunu sormamın sebebi boyutunun yüksek olmamasını istemem. render biraz kaliteli olacağı için muhtemelen dosya boyutlarıda büyük olacak. Ama dediğim gibi sadece flash ın içinden diğer flashların linklerini o an oynatma gibi bi şansımız varsa çok iyi olur. Umarım anlatabilmişimdir. Flash la biraz uğraştım ama bu sorunun cevabını bilecek kadar bilmiyorum. Eksik bişey anlatmışsam sorabilirsiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Selamlar arkadaşım,

İstediğinin mantığını şöyle yapabilirsin;

Anasahnede herşeyini dediğin gibi 3d yap, bahsettiğin menü animasyonu kısmını da parça parça çağırma yapabilirsin. Ancak yüklenme kısmında yine bekletme yaşanır. Bu yüzden sana asıl tavsiyem sitene eğlenceli bir preloader ekle menü gibi temel kullanım alanlarını ilk anda yükletme yaptır. Preloader animasyonun ne kadar iyi olursa giren kullanıcı bekleme sayfasında o kadar sıkılmadan bekler ;) Bu arada as2 mi as3 mü kullanıyorsun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: graphix2

Selamlar arkadaşım,

Anasahnede herşeyini dediğin gibi 3d yap, bahsettiğin menü animasyonu kısmını da parça parça çağırma yapabilirsin. Ancak yüklenme kısmında yine bekletme yaşanır. Bu yüzden sana asıl tavsiyem sitene eğlenceli bir preloader ekle menü gibi temel kullanım alanlarını ilk anda yükletme yaptır. Preloader animasyonun ne kadar iyi olursa giren kullanıcı bekleme sayfasında o kadar sıkılmadan bekler ;) Bu arada as2 mi as3 mü kullanıyorsun ?

kusura bakma dostum cevabını yeni gördüm keşke alıntı yapsaydın :)

projede şu anda tasarım modelleme aşaması bitti. animasyon ve render almadım henüz. uygulanacak yolu tam olarak planladığımda ona göre render ve animasyon yapmayı düşünüyordum. yani flash aşamasına hiç geçmedim daha. as2 as3 fark etmez. doğrusunu söylemek gerekirse pekte fikrim yok farkları hakkında. anlattığına göre flash sahnelerini parça parça çağırabilirim değilmi? yani tüm sahne ve animasyonlar tek bir flash olursa boyutu büyük olur hosta yükleme açısındanda sıkıntı olur (şimdilik temiz bi free host var ve tek dosyada 10mb sınırı var)

konu hakkında tutorial yada kaynak gösterebileceğin bi site olursa çok sevinirim. Cevabın içinde çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WiLdNesS

quote:

Selamlar arkadaşım,

projede şu anda tasarım modelleme aşaması bitti. animasyon ve render almadım henüz. uygulanacak yolu tam olarak planladığımda ona göre render ve animasyon yapmayı düşünüyordum. yani flash aşamasına hiç geçmedim daha. as2 as3 fark etmez. doğrusunu söylemek gerekirse pekte fikrim yok farkları hakkında. anlattığına göre flash sahnelerini parça parça çağırabilirim değilmi? yani tüm sahne ve animasyonlar tek bir flash olursa boyutu büyük olur hosta yükleme açısındanda sıkıntı olur (şimdilik temiz bi free host var ve tek dosyada 10mb sınırı var)

konu hakkında tutorial yada kaynak gösterebileceğin bi site olursa çok sevinirim. Cevabın içinde çok teşekkür ederim.

as2 ve as3 tamamen farklı diller.. Host açısından boyut sorunu olmaz kullanıcının sitede gezinmesi açısından asıl sorunu yaşarsın.. Yani adam sitene girdiği an sayfanın açılmasını uzun uzun bekler bu da çoğu kişinin istemediği birşey. Yani ziyaretçi sayfanı incelemeden çıkar.. Aynen sahnelerini parça parça çağırabilirsin tutorial konusunda şuan aklımda bir site yok ama aklıma geldiğinde yazarım ;)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: WiLdNesS

quote:

Selamlar arkadaşım,

as2 ve as3 tamamen farklı diller.. Host açısından boyut sorunu olmaz kullanıcının sitede gezinmesi açısından asıl sorunu yaşarsın.. Yani adam sitene girdiği an sayfanın açılmasını uzun uzun bekler bu da çoğu kişinin istemediği birşey. Yani ziyaretçi sayfanı incelemeden çıkar.. Aynen sahnelerini parça parça çağırabilirsin tutorial konusunda şuan aklımda bir site yok ama aklıma geldiğinde yazarım ;)

eyvallah ;) teşekkürler cevap için. bende tutorial araştırırım biraz. yinede aklında bulunursa sevinirim ;) iyi çalışmalar.

• size bir sorum olacak

hocam bir DİZİ oluşturacam sonra bu dizinin içine movie cliplerin kütüphaneden class isimlerini dizinin elemanları şeklinde yazıyorum ve rast gele bu dizideki isimlere göre movie clip cağırıyor. ve ekranda gösteriyor örnek ne zaman 10. frameye gelse bu kod çalışacak

var sorular = new Array(“soru1″, “soru2″, “soru3″,”soru4″, “soru5″, “soru6″);

var a:int;
    a = Math.round(Math.random()*5+1);

var b:String;
    b=sorular[a*3];

var soru:b = new b(); //böyle yzılabilirmi

addChild(soru);
    soru.x=500;
    soru.y=250;
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.