Şimdi Ara

İTÜ (ve) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği hakkındaki sorularınızı cevaplıyorum (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
19
Favori
21.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam mf4 sıralamam 3900 küsür.Sizce bu sıralama ile odtü bilgisayar mı yoksa itü ehb(ing) mi yazmak daha mantıklı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: barman

quote:

Orijinalden alıntı: tamirci84

quote:

quote:

Abi dun de soylemistim; benim siralamam 7252. Acikcasi ne yazacagimi pek bilmiyorum. Kendimden soyle bahsedeyim. Benim teknolojiye merakim cok fazla. Ve kendim bazen bi seyler dusunebiliyorum. Bende muhendis kafasi oldugunu düşünüyorum cunku daha 5.siniftayken (yanlis hatirlamiyorsam) kendim hic bi bilgim olmadan dinamodan elektrik uretilebilecegini düşündüm ve urettim. Tabi sonradan hayal kirikligina ugradim ..vs bunun gibi yaratici bi zeka var bende. Bu siralamami ve yetenegimi goz onune alirsan universite ve bolum olarak bi kac yer onerir misin 😊

Aslında bir çok mühendislik de başarı gösterebilirsin. Elektroniğinden, mekatroniğine, bilgisayarına, fiziğine, elektriğine kadar. Öncelikle il tercihi de önemli faktör. Tercihlerin ODTÜ-İTÜ ağırlıklı olacaksa İTÜ EHB/Bilgisayar/Makina ODTÜ Makine hatta. Hatta Sabancı, Koç, Bilkent yarı burslu bölümler de düşünülebilir, muhtemelen tercih etmek istemezsin. Sana Türkiye'de herhangi bir bölüm bu kafandaki alanda yönelmeni sağlar mı bilmiyorum; ama EHB'de hiçbir şey sana engel olmaz. Gerçekten bir şeylerin peşine düşersen, sadece dersleri vereyim mezun olayım kafasında olmazsan kafanda bir proje olursa bunları gerçekleştirebilirsin. Lablarda staj yapabilirsin, projen varsa hocalardan yardım alabilirsin, hani ilgiliysen yapacak şey çok. Tabii çoğu öğrenci de senin gibi hevesle başlayıp bir şeyler yapmadan/yapamadan mezun oluyorlar. EHB'ye gelirsen hevesin körelmediği sürece bölümde bu konuyla ilgili bir sıkıntı yaşamazsın.

Peki abi her diyorum ki ben de işimi garantiye almak için itü kontrol ve otomasyon de yazsam. Itu ehb gelmezse ortalamami yuksek tutup yatay gecis yapsam nasil olur? Bu konu hakkinda bilmem gerekenler nelerdir?

Öncelikle EHB'ye yatay geçiş yapmak kolay değil. Neden dersen? Eskiden hem İngilizce, hem de %30 olarak toplamda 7 kişi felan alıyordu diye hatırlıyorum. Şu an %30 olarak 4 kişi alıyor. Geçen dönem en düşük 3.66'la alan yerleşti. Ondan önceki sene 7 kişi alıyordu 3.52 ile felan giren olmuştu. Hani yapamazsın, edemezsin demiyorum; ama hoca faktörü olur, şanssızlık olur, senden yüksek ortalama yapıp başvuranlar olur, gerçekten bilemiyoruz. Bir miktar çap yapmak yataya göre ortalama açısından daha rahat oluyor; ama elektrik okuyup ehb ile çap yapan arkadaşım var. Gerçekten derslere yetişemiyor, epey zorlanıyor. Durmadan vizesi, quizi, finali bitmiyor.

Şimdi sıralaman 7252. Kontrol biraz geride kalıyor bu sıralamaya göre. Hani sırf geçiş yaparım ümidiyle tercih yapacaksan sıkıntı yaşayabilirsin. Hani biraz lise mantığı; ama sıralamana daha uygun bölümleri sıralaman en azından senin açından daha mantıklı olabilir. Tabii bunda diğer istediğin bölümlere de bağlı.

Yani diyorsunuz ki: otomasyon yerine elektrik yazman daha mantikli olur.
    Ben de dun bunu dusundum. Otomasyon yerine elektrik yazmak hem daha mantikli hem de benim acimdan daha iyi. Elektrik muh. kesin gelir zaten.Gecen yil 15k dan almis. 1.hedefim yatay gecis olur. Dediginiz gibi bi sorundan dolayi yatay gecis yapamazsam çap yapmayi düşünürüm. Ama bence ehb gelir. Cunku 50 kisilik ek kontenjan acilmis. Az sayi deil sonuçta. Ama yine de kısmet. Her ihtimali dusunmek şart.

• quote:

Orijinalden alıntı: DMRCMHMMT

Hocam mf4 sıralamam 3900 küsür.Sizce bu sıralama ile odtü bilgisayar mı yoksa itü ehb(ing) mi yazmak daha mantıklı?

EHB ile Bilgisayar yakın gibi duruyor; ama farklı alanlar. EHB'de belli düzeyde C, Matlab kullanacaksın, sürekli kodlarla iç içe olmayacaksın; ama bilgisayar tam yazılım işi. Hani elektronik haberleşme oku yazılımı öğrenirsin, yaparsın felan da çok dile kolay işler, öyle olmuyor pek. Hani senin hangi şehirde yaşamak istediğini, nerde yaşadığını, ne istediğini hiç bilmiyorum; ama İTÜ'yü bilen biri olarak EHB derim ben.
  • Merhaba. Itu ucak muhendisligi ve bilgisayar muhendisligi arasindayim. Sizin bu bolumler hakkindaki dusunceleriniz nasil? Bu bölümlerde okuyan arkadaslariniz varsa memnunlar mi acaba? Teşekkür ederim

• Neden itü ytü tobb gibi okullar %100 ingilizce eğitim vermiyor veya 2 ayrı bölüm açıyorlar? Okulda verilen hazırlık eğitimi o 4 sene sonrasında kalıcı olamaz ki ingilizce aktif kullanılmazsa. Ben geçen yıl tercih yapmıştım ama bu konu benim tercihimi etkilemişti . Önemli bir konu olduğunu düşünüyorum diğer arkadaşlarda cevaptan yararlanır.
  • bende elektronik ve haberleşme düşünüyorum aslında ama bi itü yada ytü tutmuyor izmir yüksek teknolojiden çıksam itü yada ytüdekinden çok farkım olur mu ?
  • Merhaba İTÜ İşletme müh. ve Mimarlık arasında kaldım ne dersin ?
  • Takipteyim .%30 ingilizce olmasını çok iyi açıklamışsınız ama insanın içi sinmiyor . imkanınız varsa biraz daha açıklar mosınız bu konuyu. Teşekürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhan323 -- 4 Temmuz 2015; 17:53:52 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Abi dun de soylemistim; benim siralamam 7252. Acikcasi ne yazacagimi pek bilmiyorum. Kendimden soyle bahsedeyim. Benim teknolojiye merakim cok fazla. Ve kendim bazen bi seyler dusunebiliyorum. Bende muhendis kafasi oldugunu düşünüyorum cunku daha 5.siniftayken (yanlis hatirlamiyorsam) kendim hic bi bilgim olmadan dinamodan elektrik uretilebilecegini düşündüm ve urettim. Tabi sonradan hayal kirikligina ugradim ..vs bunun gibi yaratici bi zeka var bende. Bu siralamami ve yetenegimi goz onune alirsan universite ve bolum olarak bi kac yer onerir misin 😊

Aslında bir çok mühendislik de başarı gösterebilirsin. Elektroniğinden, mekatroniğine, bilgisayarına, fiziğine, elektriğine kadar. Öncelikle il tercihi de önemli faktör. Tercihlerin ODTÜ-İTÜ ağırlıklı olacaksa İTÜ EHB/Bilgisayar/Makina ODTÜ Makine hatta. Hatta Sabancı, Koç, Bilkent yarı burslu bölümler de düşünülebilir, muhtemelen tercih etmek istemezsin. Sana Türkiye'de herhangi bir bölüm bu kafandaki alanda yönelmeni sağlar mı bilmiyorum; ama EHB'de hiçbir şey sana engel olmaz. Gerçekten bir şeylerin peşine düşersen, sadece dersleri vereyim mezun olayım kafasında olmazsan kafanda bir proje olursa bunları gerçekleştirebilirsin. Lablarda staj yapabilirsin, projen varsa hocalardan yardım alabilirsin, hani ilgiliysen yapacak şey çok. Tabii çoğu öğrenci de senin gibi hevesle başlayıp bir şeyler yapmadan/yapamadan mezun oluyorlar. EHB'ye gelirsen hevesin körelmediği sürece bölümde bu konuyla ilgili bir sıkıntı yaşamazsın.

Peki abi her diyorum ki ben de işimi garantiye almak için itü kontrol ve otomasyon de yazsam. Itu ehb gelmezse ortalamami yuksek tutup yatay gecis yapsam nasil olur? Bu konu hakkinda bilmem gerekenler nelerdir?

Öncelikle EHB'ye yatay geçiş yapmak kolay değil. Neden dersen? Eskiden hem İngilizce, hem de %30 olarak toplamda 7 kişi felan alıyordu diye hatırlıyorum. Şu an %30 olarak 4 kişi alıyor. Geçen dönem en düşük 3.66'la alan yerleşti. Ondan önceki sene 7 kişi alıyordu 3.52 ile felan giren olmuştu. Hani yapamazsın, edemezsin demiyorum; ama hoca faktörü olur, şanssızlık olur, senden yüksek ortalama yapıp başvuranlar olur, gerçekten bilemiyoruz. Bir miktar çap yapmak yataya göre ortalama açısından daha rahat oluyor; ama elektrik okuyup ehb ile çap yapan arkadaşım var. Gerçekten derslere yetişemiyor, epey zorlanıyor. Durmadan vizesi, quizi, finali bitmiyor.

Şimdi sıralaman 7252. Kontrol biraz geride kalıyor bu sıralamaya göre. Hani sırf geçiş yaparım ümidiyle tercih yapacaksan sıkıntı yaşayabilirsin. Hani biraz lise mantığı; ama sıralamana daha uygun bölümleri sıralaman en azından senin açından daha mantıklı olabilir. Tabii bunda diğer istediğin bölümlere de bağlı.

Yani diyorsunuz ki: otomasyon yerine elektrik yazman daha mantikli olur.
    Ben de dun bunu dusundum. Otomasyon yerine elektrik yazmak hem daha mantikli hem de benim acimdan daha iyi. Elektrik muh. kesin gelir zaten.Gecen yil 15k dan almis. 1.hedefim yatay gecis olur. Dediginiz gibi bi sorundan dolayi yatay gecis yapamazsam çap yapmayi düşünürüm. Ama bence ehb gelir. Cunku 50 kisilik ek kontenjan acilmis. Az sayi deil sonuçta. Ama yine de kısmet. Her ihtimali dusunmek şart.

Eğer bilgisayar gibi bölümleri düşünmüyorsanız, bence mantıklı olur.

• Benim siralamam odtu ve itu kimya muhendisligine yetiyor. Odtu daha onde ama istanbul ve itunun yurt imkanları bana daha cazip geliyor. Eğitim olarak odtu ve itu arasında bariz bir fark var mıdır? Odtunun yurtlari baya kötü gözüktü bana eğer eğitimleri arasında çok fark yoksa itu düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thonci08

Merhaba. Itu ucak muhendisligi ve bilgisayar muhendisligi arasindayim. Sizin bu bolumler hakkindaki dusunceleriniz nasil? Bu bölümlerde okuyan arkadaslariniz varsa memnunlar mi acaba? Teşekkür ederim

Öncelikle İTÜ'de Uçak'tan epey arkadaşım var, öyle uçuyoruz kaçıyoruz gibi havaları yok ama memnunlar genelde hocalarından, fakülteden. Bir iki kıl hocaları da var. Genel olarak Uçak-Uzay fakültesi biraz okulun girişine uzak; ama dert edecek kadar değil, fakülte gayet temiz, ferah bir fakülte, kantini ufak, pek kullanışlı değil o kısmını sevmiyorum tabii. Bunlar dışında aldıkları derslerin temelini statik, mukavemet I-II, dinamik, termodinamik vb. dersler oluşturuyor. Bu tarz mekanik ağırlıklı dersleri sevmelisin. Makina mühendisliğine ait bu tarz mekanik dersler bulunuyor. Bölüm kesinlikle rahat, kolay felan değil. Elektronik, bilgisayar kadar olmasa da zorlar. Ayrıca ilginç şekilde kontenjanları da azaldı. Önceden %100+%30 belli sayıda kontenjan vardı, şimdi daha azlar ve sıralamasına da yansıdı bu. Mekanikten hoşlanıyorsan, uçak-uzay gibi şeyler ilgini çekiyorsa ben sana yaz derim, pişman olmazsın. Ayrıca gayet güzel yerlerde staj da yapıyorlar. Şu an 2 arkadaşım TAİ'de staj yapıyor. Hani bölüme karşı çok ilgin yoksa bile şaşıracağın bir durum yok. Bilgisayar biraz fazla ilgi istiyor, hani yazılım, kod işleri sarmazsa bölümden çekeceğin var; ama uçak bu konuda daha lise öğrencisine hitap ediyor durumu var. Hani dediklerimden uçak yazmalıyım gibi bir ifade çıkarma, ilgin varsa bilgisayar yaz; ama ikisi de olur, bilgisayara karşı özel bir ilgim yok diyorsan uçak yazsan, kafan daha rahat eder diye düşünüyorum.

• barman B kullanıcısına yanıt
    Uçak kontenjanlari azaldi derken, önceden %100 ingilizce olani da mi vardi? Son iki senede %30 ing bölümü 36 kisi aliyordu. Bu sene artip 52 oldu. Uzun cevabiniz icin tesekkurler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thonci08

Uçak kontenjanlari azaldi derken, önceden %100 ingilizce olani da mi vardi? Son iki senede %30 ing bölümü 36 kisi aliyordu. Bu sene artip 52 oldu. Uzun cevabiniz icin tesekkurler.

Evet önceden %100 İngilizce olanı da vardı, 35 civarı kişi alıyordu diye hatırlıyorum, sonra kapandı. İşte geçen seneyi baz alarak söyledim 36 kişi alıyordu ve bundan önce totalde 2 katı felan kadardı. Şimdi kontenjanı arttırmışlar tabii, yeni kontenjanlara pek bakmadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkan1zek

Neden itü ytü tobb gibi okullar %100 ingilizce eğitim vermiyor veya 2 ayrı bölüm açıyorlar? Okulda verilen hazırlık eğitimi o 4 sene sonrasında kalıcı olamaz ki ingilizce aktif kullanılmazsa. Ben geçen yıl tercih yapmıştım ama bu konu benim tercihimi etkilemişti . Önemli bir konu olduğunu düşünüyorum diğer arkadaşlarda cevaptan yararlanır.

Aslında farklı farklı fikir ayrılıkları mevcut. İTÜ yıllardır Türkçe eğitim vermiş bir kurum, tamamen İngilizce eğitime dönüştürme karşı çıkıyorlar. Hatta İTÜ, ITU olmasın diye epey isyan ediyordu bazı kesim. Bu yüzden %30, %100 olarak denendi. Tabii İTÜ, hem ODTÜ ile sıralama konusunda kafa kafaya olmak, bazı bölümlerde geçmek, hem de İngilizce eğitimini yerleştirme amaçlı yola çıktı. Evet, sıralamalar ilerledi, bazı bölümlerde ODTÜ'yü geçtiler. Reklam konusunda etkisi oldu; ama sonradan problemler hissetmeye başladılar. Çünkü Türkçe eğitim veren belli yaşta iyi profesörler vardı. Onları İngilizce eğitime yöneltmek zor oldu. Bazı fakültelerde %100'ler devam etti, bazılarında kapanmıştı, bazı bölümlerde tekrar ihtiyaç hissedildi, tekrar açıldı. Bu arada %30 Türkçe eğitimi de İngilizce bakımından çok küçümsemeyin. Hani ben de %30 okuyorum ve %50 civarında İngilizce kredi vermişimdir ki geneli öyle. Sadece %50 ile kalmıyor. Eğer ki dilersen bayağı İngilizce alabilirsin tüme yakın derslerini; ama tabii millet İngilizce ile uğraşmaktan kaçınıyor bu tarz durumlarda.

• barman B kullanıcısına yanıt
    İTÜ Fizik Mühendisliği hakkında bilginiz var mı? Bir de okuyan arkadaşınız varsa memnunlar mı?
  • hocam merhaba nasılsınız ? forum sizi özledi. siz geçmişte forumun en popiler en aktif üyesiydiniz .gerçi halen öyle sizi bilmeyen neredeyse yok gibidir.neyse ben size neden inşaat mühendisliğinden ehb ye geçtiğinizi soracaktım?birde böyle geçişler nasıl oluyor ?ilden ile geçişlerde var mı? zorlukları nelerdir ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: geomatic17

kimse kontrol ve otomasyon mühendisliği hakkında bişey sormamış :) kontrol ve otomasyon mühendisliği ile aynı fakülteye bağlısınız hocam az çok bilginiz vardır ne düşünüyorsunuz kont. ve ot. hakkında geleceği olsun iş imkanı olsun birde hocam bugün klavuza bakarken bir şey dikkatimi çekti artık yeni klavuzlarda bölümün yanında prof. doç. ve yar. doç sayısı yazıyor.İTÜ de makina mühendisliğinde 35 profesör 8 doçent ve 22 tane yar. doçent varken
    kontrol ve otomasyon mühendisliğinde 9 profesör 1 doçent ve 7 yar.doç var.
    Neden bu kadar fark var hocam
    İnşaattada mesela 41 profesör 22 doçent 30 tane yar.doç var.

Ya aslında eski sıralamalarına baktığım zaman gereksiz bir gerilemeye gitmiş, nedenini de çözemedim. Millete elektrik&bilgisayar&ehb gibi bölümlerin yanında çok spesifik geliyor sanırsam. Her bölüm gibi öğrencilerin eleştirdiği bazı mevzular vardı, derslerin çoğunun iş hayatına yansımamasıyla ilgili. İşe yarayan bir iki dersimiz var diye bir iki eleştiri okumuştum teknik forumda; ama ben genel olarak tercih edilebilir bir bölüm olarak görüyorum. Yok boş boş kutu çiziyoruz felan diyenler vardı, tam neyden bahsediyorlardı bilmiyorum da bence öyle daracık iş bulunamayan bir bölüm değil. Gayet tercih edilebilir. Ayrıca kulüpleri de mümkün olduğu kadar aktif olmaya çalışıyorlar. İTÜRO diye robot yarışması da düzenliyorlar. Gerçekten ilgi duyarsan, sıkıntın olmaz.

Şimdi diğer soruna gelirsek profesör, doçent sayısına çok takılmayın. Ha bazı okulların bölümlerinde profesör yok 2-3 doçent var. Onlardan zaten bir cacık olmaz da İTÜ'den bahsediyoruz. Öğretim üyesi dersleri verecek kadar yeterlidir kesinlikle. İnşaat dediğin bölüm çok çok geniş bölüm ve çok temel bir mühendislik bir de İTÜ'de. Haliyle çok öğretim üyesi olması doğal. Onların Hidrolik dalı var, mekanik dalı var, var oğlu var. Kontrol hocaları da zaten elektrik-elektronik mezunu, bilgisayar mezunu felan. Spesifik bir bölüm haliyle geniş bir yelpazeye ihtiyacı da yok zaten. Ek olarak da şunu söylemek isterim. Profesör sayılarına da takılmayın. Okulda bu nasıl profesör dediğim çok adam olmuştur, hani bilmiyorum; ama yardımcı doçentler, hatta bazen asistanlar çok daha iyi ders anlatıyorlar, yardımcı oluyorlar. Karşındaki profesör, istediği kadar akademik eğitim almış olursa olsun, öğretme yeteneği pek olmayabiliyor. O yüzden profesörden ders alıyorum, he heey durumu yok. Açıkçası aldığım derslerde bu profesörmüymüş, bu doçentmiymiş diye hiç umursamıyorum bile.

Özetle İTÜ Kontrol tercih edeceksen teknik forum olsun, donanımhaber olsun araştır, oku kafana yatarsa yaz. Öğretim üyesine felan hiç takılma, o konuda hiç sıkıntı olmaz.

hocam benimde hedef ehb idi fakat olmadı. şimdi kontrole gelsem, ilk 2 sene derslere asılsam, elektroniğe geçiş gibi bir şey mümkün mü ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: furkan1zek

Neden itü ytü tobb gibi okullar %100 ingilizce eğitim vermiyor veya 2 ayrı bölüm açıyorlar? Okulda verilen hazırlık eğitimi o 4 sene sonrasında kalıcı olamaz ki ingilizce aktif kullanılmazsa. Ben geçen yıl tercih yapmıştım ama bu konu benim tercihimi etkilemişti . Önemli bir konu olduğunu düşünüyorum diğer arkadaşlarda cevaptan yararlanır.

Aslında farklı farklı fikir ayrılıkları mevcut. İTÜ yıllardır Türkçe eğitim vermiş bir kurum, tamamen İngilizce eğitime dönüştürme karşı çıkıyorlar. Hatta İTÜ, ITU olmasın diye epey isyan ediyordu bazı kesim. Bu yüzden %30, %100 olarak denendi. Tabii İTÜ, hem ODTÜ ile sıralama konusunda kafa kafaya olmak, bazı bölümlerde geçmek, hem de İngilizce eğitimini yerleştirme amaçlı yola çıktı. Evet, sıralamalar ilerledi, bazı bölümlerde ODTÜ'yü geçtiler. Reklam konusunda etkisi oldu; ama sonradan problemler hissetmeye başladılar. Çünkü Türkçe eğitim veren belli yaşta iyi profesörler vardı. Onları İngilizce eğitime yöneltmek zor oldu. Bazı fakültelerde %100'ler devam etti, bazılarında kapanmıştı, bazı bölümlerde tekrar ihtiyaç hissedildi, tekrar açıldı. Bu arada %30 Türkçe eğitimi de İngilizce bakımından çok küçümsemeyin. Hani ben de %30 okuyorum ve %50 civarında İngilizce kredi vermişimdir ki geneli öyle. Sadece %50 ile kalmıyor. Eğer ki dilersen bayağı İngilizce alabilirsin tüme yakın derslerini; ama tabii millet İngilizce ile uğraşmaktan kaçınıyor bu tarz durumlarda.

Şimdi siz benden daha bilgilisiniz tecrübelisiniz yazdıklarınızın da tamamını okudum. Anlayamadığım nokta şu ben geçen yıl girdim hacettepe eem ye. Şuan yakın bid arkadaşımda tercihte bulunacak onun için araştırıyorum. Bu arada işte geçen yılda hazırlıkla geçti. Bu yıl başlayacağım bölüme bu yüzden arkadaşıma da bilgi veremiyorum :) . Her neyse siz birine hacettepe eem yerine itü elektrik yazmasınının uygun olacağını yazmışsınız. Sırf o 4 senede ingilizce ilerlesin ilerde bir işe yarasın mantığını doğru bulduğum için %100 ingilizce olmayan bölümleri düşünmedim. Elektrik ile elektrik elektronik tam aynı değil . İşte birisi 1kw üzeri yüksek gerilimde yetkili diğeri daha çok 1kw altı . Kim neyi isterse seçebilir bu konuda ancak oradaki profesörler adapte olamıyor diye tüm Dünya da okutulan gereklilik olan ingilizceyi atlamak yanlış bence. Sırf bu yüzden ben geçen yıl hacettepeyi seçtim. İtü de %100 ingilizce olsa elektrigini düşünürdüm. Bu konuyu biraz daha detaylandırırsanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: LALALACAMON

bende elektronik ve haberleşme düşünüyorum aslında ama bi itü yada ytü tutmuyor izmir yüksek teknolojiden çıksam itü yada ytüdekinden çok farkım olur mu ?

Aslında farkın olur mu olmaz mı bilmiyorum da, öğrenciden öğrenciye çok fark ediyor bence. Hani her İTÜ'den çıkan bir şekilde mezun olmuş EHB mezununu dört dörtlük düşünmene gerek yok, o ne zorluklarla mezun olmuştur.

Şimdi iş hayatında seçim konusunda özellikle yeni mezunsa elbette aralarında seçim farkı olacak. Hani şöyle düşün. Sana İTÜ, YTÜ EHB mezunu 2 kişi başvurmuş ve yeni mezunlar. CV'lerinde ayırt edecek çok özellik var, haliyle ikisine de aynı parayı vereceğine göre İTÜ mezununu tercih edebilir. Tabii YTÜ mezunu fark ortaya koyan şirketin işine yarayabilecek ekstra bir özelliğe sahipse işler değişebilir; ama özellikle üstüne bir şey koymadan önce üniversite farkı net oluyor; ama İzmir'de yaşayacaksan İYTE bence İTÜ, YTÜ kadar tutulur diye düşünüyorum. Yine de diğerlerinden aşırı farkın olacağını sanmam. İYTE bence iyi bir üniversite. Sadece dediğim gibi İTÜ girişli öğrencinin çevresinde çok iyi öğrenciler var, haliyle kendini daha geliştirmeye odaklı, haliyle bu konuda fark yaratabilir diye düşünmekteyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alperenasım

Merhaba İTÜ İşletme müh. ve Mimarlık arasında kaldım ne dersin ?

Dostum aralarında net çok farklar var. Fakültesi farklı, yapacağın iş farklı, sektör çok farklı. Hani senin ne istediğini bilmiyorum ki? Ben olsam mimarlık tercih ederdim; ama bu daha iyi olduğu için değil, sadece daha çok ilgimi çektiği için. Sen de bir şeyler söyle ona göre yorum yapayım.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.