Şimdi Ara

İTÜ (ve) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği hakkındaki sorularınızı cevaplıyorum (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
19
Favori
21.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam eğer önceden sorulduysa kusura bakmayın çok faydalı bir konu önceden teşekkürler.

Hocam YTÜ ehm ile İTÜ ehm arasında nasıl bir fark var , daha dogrusu fark var diyebilir misiniz varsa farkları neler EHM MEZUNLARININ iş hayatında YTÜ yada İTÜ den mezun olması ne kadar fark eder?

tekrardan teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sencermog

Hocam ben makina mühendisliğini tercih edeceğim.Ama aynı zamanda kod yazmayı da öğrenmek istiyorum.Bir mühendisin iyi seviyede kod yazabilmesi gerektiğini düşünüyorum bilmiyorum siz ne dersiniz bu konuya.Makine mühendisliğinde kod eğitimi ne kadar veriliyor bir fikriniz var mı?Okulda bilgisayar mühendisliğinde olmayıpta kod yazmak için kendini geliştirme imkanı sunuluyor mu?Yazılım kursudur,konferansıdır bunu bilgisayar mühendisliği dışından bir bölümden katılınabiliyor mu?Son olarakta sadece böyle bilgisayar mühendisliği değilde her bölümden öğrenci kabul eden,yazılım konusunda kendimizi geliştirebileceğimiz bir kulüp var mı?Teşekkürler.

Not:Sıralamam itü bilgisayar mühendisliğine de tutuyor ancak bilgisayar mühendisliğinin yanlızca yazılım kısmı ilgimi çekiyor ve makina mühendisliğinin çalıştığı sektörler daha çok hoşuma gittiğinden dolayı tercihim itü makina olacak.

Hocam bu da arada kaynadi galiba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: barman

quote:

Orijinalden alıntı: astronomy1997

Öncelikle merhabalar,

Ben de İtü ehb düşünüyorum. Bu bölümde haberleşme değil de daha çok elektroniğe yönelmek istiyorum. Kendimi geliştiren öğrencinin ortalama bir öğrenci karşınıda ÇOK büyük bir üstünlüğü olur mu? Örneğin neredeyse 4 ortalama ile bitiren, 4 dil konuşan, üniverste hayatı boyunca sürekli ekstradan bilgi edinen, sürekli sosyal aktivitelere katılan öğrenci ortalama bir öğrenciye göre ne kadar avantajlı olur?

Bir de sınıfta öğrencilerin aralarındaki ilişki nasıl oluyor onu merak ediyorum. Muhabbetler tamamen not, ortalama odaklı mı yoksa eğlenceli takılan tayfalar da var mı?

Merhabalar,

Şimdi dediklerine yakın olanı gördüm de, o kadar dört dörtlüğünü görmedim ne yalan söyleyim.

Neredeyse 4 ortalama yapan birinin, sürekli sosyal aktivitelere katıldığını nadiren de olsa gördüm. Ha 4 dili yoktur, orası ayrı.

Şimdi ortalaması 4 civarında olanların geneli asosyal, fakülte dışında işi olmayan insanlar oluyor genelde. Bunların bir kısmı kuru kuru inekleyen, sürekli ezberleyip yalayıp yutma, çıkabilecek tüm soru tiplerini çözme üzerine kurulu olanlarının yanında, harbiden derin okumalar yapan, akademik açıdan öğrenmeye çalışanları da oluyor, onlara ayrı saygı duymaktayım.

Şimdi açık açık konuşalım. 4.0 ortalamaya yakın ortalama yapmak zor mu? Çok çok zor. Yapan var; ama inanılmaz zor. Ayrıca bu insan eğer ki akademik kariyer yapmazsa, direkt sektöre atılırsa kendine yazık etmiş olur. Bunu net söyleyebilirim. Tamam gayet iyi ortalaman olabilir; ama bu kadar üst seviye çalışma yaptıysan yükseğini de, doktoranı da sağlam yerlerde yapıp akademik hayata atılman çok daha mantıklı bir hareket olur.

4 dil meselesi biraz anlamsız. Dünya'nın hemen hemen her yerinde İngilizce işinizi görür. İngilizce'nizi mükemmelleştirmeden, ilgi dışında, sırf fazla dil öğrenmek için Fransızca, Almanca, İspanyolca vs. öğrenmeye çalışmak mantıklı değil. Tamam Avusturya, Almanya'da çalışmalıyım derseniz Almanca işe yarayabilir; ama İngilizce de şirketten şirkete değişebilir ama genel anlamda yeterli olacağını söyleyebilirim. Siz tercüman, rehber vs. değilsiniz. İngilizce kasın. Eğer mükemmel hale getirdiyseniz, özellikle çalışmak istediğiniz yer varsa, oranın dilini de öğrenmeniz fayda sağlayabilir. Bunun dışında çok çok önemli bir mevzu değil.

Çok çok sağlam bir ortalama ve sosyallik konusunda bir dengesizlik var. Bunu başarabilen insanlar maalesef bir elin parmağını geçmiyor. Bir yandan kendini akademik olarak geliştirip diğer yandan çok ciddi okumalar yapan, enstrüman çalan, bir sürü hobisi olan insanlar var. Bazıları bunların bir kısmını gerçekleştirebilirken, çok nadir de olsa böyle donanımlı insanlar çıkabiliyor; ama böyle bir insanın ben tamamen akademik yolda ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda daha sıradan, düz bir öğrenci olup akademide ilerlemek isteyen öğrenciye göre inanılmaz farkı olur. Mesela Ali Yapar gibi bir hocamız var. Erken yaşta profesör oldu. Her dersi, hiçbir kağıt getirmeden eli cebinde rahatça anlatıp yazıp çizebilen bir adam. Herkes kendisine inanılmaz saygı duyuyor, sınıfları her zaman doludur.

Tabii yurtdışında çok sağlam üniversitelerde yüksek, doktora yapıp çok çok iyi yerlere gelebilirsin. Hani çok büyük bir fark oluşturursun, sıradan bir mezuna göre.

Özel sektöre bakarsak, özel sektörde birçok parametre devreye giriyor. Senin girişkenliğin, yeteneklerin, şans faktörü vb. gibi birçok alan devreye giriyor. Mezun olduğunda da sürekli kendine bir şeyler katarsan, ileride net aranan insan olacağına eminim.

Uzun lafın kısası, ister elektronikçi, ister telekomcu ol. Eğer sadece inekleyen değil, girişken, sosyal biriysen; önün çok çok açık olur. Net fark yaratırsın, bu konuda şüphen olmasın.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bizim lisede hem 90 üstü ortalaması olan hem de sosyal anlamda aktif olanlar vardı ondan sordum. Tabi üniversite çok daha zordur eminim bunda Bu arada yabancı dil konusunda İTÜ çöp diyorlar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sırf bunun için parayı basıp Bilkent'e falan gitmeyi düşünmüşlüğüm var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astronomy1997 -- 30 Temmuz 2016; 19:42:51 >

• quote:

quote:

quote:

Öncelikle merhabalar,

Ben de İtü ehb düşünüyorum. Bu bölümde haberleşme değil de daha çok elektroniğe yönelmek istiyorum. Kendimi geliştiren öğrencinin ortalama bir öğrenci karşınıda ÇOK büyük bir üstünlüğü olur mu? Örneğin neredeyse 4 ortalama ile bitiren, 4 dil konuşan, üniverste hayatı boyunca sürekli ekstradan bilgi edinen, sürekli sosyal aktivitelere katılan öğrenci ortalama bir öğrenciye göre ne kadar avantajlı olur?

Bir de sınıfta öğrencilerin aralarındaki ilişki nasıl oluyor onu merak ediyorum. Muhabbetler tamamen not, ortalama odaklı mı yoksa eğlenceli takılan tayfalar da var mı?

Merhabalar,

Şimdi dediklerine yakın olanı gördüm de, o kadar dört dörtlüğünü görmedim ne yalan söyleyim.

Neredeyse 4 ortalama yapan birinin, sürekli sosyal aktivitelere katıldığını nadiren de olsa gördüm. Ha 4 dili yoktur, orası ayrı.

Şimdi ortalaması 4 civarında olanların geneli asosyal, fakülte dışında işi olmayan insanlar oluyor genelde. Bunların bir kısmı kuru kuru inekleyen, sürekli ezberleyip yalayıp yutma, çıkabilecek tüm soru tiplerini çözme üzerine kurulu olanlarının yanında, harbiden derin okumalar yapan, akademik açıdan öğrenmeye çalışanları da oluyor, onlara ayrı saygı duymaktayım.

Şimdi açık açık konuşalım. 4.0 ortalamaya yakın ortalama yapmak zor mu? Çok çok zor. Yapan var; ama inanılmaz zor. Ayrıca bu insan eğer ki akademik kariyer yapmazsa, direkt sektöre atılırsa kendine yazık etmiş olur. Bunu net söyleyebilirim. Tamam gayet iyi ortalaman olabilir; ama bu kadar üst seviye çalışma yaptıysan yükseğini de, doktoranı da sağlam yerlerde yapıp akademik hayata atılman çok daha mantıklı bir hareket olur.

4 dil meselesi biraz anlamsız. Dünya'nın hemen hemen her yerinde İngilizce işinizi görür. İngilizce'nizi mükemmelleştirmeden, ilgi dışında, sırf fazla dil öğrenmek için Fransızca, Almanca, İspanyolca vs. öğrenmeye çalışmak mantıklı değil. Tamam Avusturya, Almanya'da çalışmalıyım derseniz Almanca işe yarayabilir; ama İngilizce de şirketten şirkete değişebilir ama genel anlamda yeterli olacağını söyleyebilirim. Siz tercüman, rehber vs. değilsiniz. İngilizce kasın. Eğer mükemmel hale getirdiyseniz, özellikle çalışmak istediğiniz yer varsa, oranın dilini de öğrenmeniz fayda sağlayabilir. Bunun dışında çok çok önemli bir mevzu değil.

Çok çok sağlam bir ortalama ve sosyallik konusunda bir dengesizlik var. Bunu başarabilen insanlar maalesef bir elin parmağını geçmiyor. Bir yandan kendini akademik olarak geliştirip diğer yandan çok ciddi okumalar yapan, enstrüman çalan, bir sürü hobisi olan insanlar var. Bazıları bunların bir kısmını gerçekleştirebilirken, çok nadir de olsa böyle donanımlı insanlar çıkabiliyor; ama böyle bir insanın ben tamamen akademik yolda ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda daha sıradan, düz bir öğrenci olup akademide ilerlemek isteyen öğrenciye göre inanılmaz farkı olur. Mesela Ali Yapar gibi bir hocamız var. Erken yaşta profesör oldu. Her dersi, hiçbir kağıt getirmeden eli cebinde rahatça anlatıp yazıp çizebilen bir adam. Herkes kendisine inanılmaz saygı duyuyor, sınıfları her zaman doludur.

Tabii yurtdışında çok sağlam üniversitelerde yüksek, doktora yapıp çok çok iyi yerlere gelebilirsin. Hani çok büyük bir fark oluşturursun, sıradan bir mezuna göre.

Özel sektöre bakarsak, özel sektörde birçok parametre devreye giriyor. Senin girişkenliğin, yeteneklerin, şans faktörü vb. gibi birçok alan devreye giriyor. Mezun olduğunda da sürekli kendine bir şeyler katarsan, ileride net aranan insan olacağına eminim.

Uzun lafın kısası, ister elektronikçi, ister telekomcu ol. Eğer sadece inekleyen değil, girişken, sosyal biriysen; önün çok çok açık olur. Net fark yaratırsın, bu konuda şüphen olmasın.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bizim lisede hem 90 üstü ortalaması olan hem de sosyal anlamda aktif olanlar vardı ondan sordum. Tabi üniversite çok daha zordur eminim bunda Bu arada yabancı dil konusunda İTÜ çöp diyorlar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sırf bunun için parayı basıp Bilkent'e falan gitmeyi düşünmüşlüğüm var.

hocam ben de hazırlık sitelerine baktım. bilkent ile itü arasındaki farkları anlamaya calısıyorum

http://www.ydy.itu.edu.tr/sayfa/ogrenci-el-kitabi/

http://www.idmyo.bilkent.edu.tr/0405Kilavuz/kilavuz_tr.pdf

bilkentte egitim cok zorlu mu, zorlanır mıyım, ya itü de bile ingilizce hazırlıkta cok zorlanırsam... bilemiyorum herkesin ingilizce seviyesi farklı farklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: sencermog

Hocam ben makina mühendisliğini tercih edeceğim.Ama aynı zamanda kod yazmayı da öğrenmek istiyorum.Bir mühendisin iyi seviyede kod yazabilmesi gerektiğini düşünüyorum bilmiyorum siz ne dersiniz bu konuya.Makine mühendisliğinde kod eğitimi ne kadar veriliyor bir fikriniz var mı?Okulda bilgisayar mühendisliğinde olmayıpta kod yazmak için kendini geliştirme imkanı sunuluyor mu?Yazılım kursudur,konferansıdır bunu bilgisayar mühendisliği dışından bir bölümden katılınabiliyor mu?Son olarakta sadece böyle bilgisayar mühendisliği değilde her bölümden öğrenci kabul eden,yazılım konusunda kendimizi geliştirebileceğimiz bir kulüp var mı?Teşekkürler.

Not:Sıralamam itü bilgisayar mühendisliğine de tutuyor ancak bilgisayar mühendisliğinin yanlızca yazılım kısmı ilgimi çekiyor ve makina mühendisliğinin çalıştığı sektörler daha çok hoşuma gittiğinden dolayı tercihim itü makina olacak.

Açıkçası bu kodlama işini ilkokullardan başlatma projesi var ki son derece takdir ediyorum bu işi. Çünkü fiziksel bir proje yapmak, bir şeyler üretmek çok çok maliyetli ve ülkemizde de bu konuda pek bir şey yapılmıyor, yapılamıyor. Bu nedenle bizim gibi ülkelerin yazılım gibi daha az sermaye, daha fazla yaratıcılığın, yeteneğin, girişimciliğin, fikrin öne çıktığı bir alanı değerlendirme düşüncesini her zaman desteklemişimdir. Bu ülkede bu sektörle uzaktan yakından alakası olabilecek herkesin yazılım işine ucundan da olsa bulaşması gerektiğini düşünüyorum. Elbette hardcore developer olmalısınız diye bir durum yok; ama belli miktarda kodlama bilmek, algoritma mantığını çözmüş olmak bence çok çok önemli. Bu nedenle kod yazmayı da öğrenmen konusunda hiçbir sakınca yok, bence öğrenmelisin de. Ufak ufak birçok işte kodlamaya ihtiyacınız olabiliyor. Mesela atıyorum, herhangi bir projede, çok farklı bir şey tanımlamanız gerekiyor. Bunu o projenizdeki sisteme öğretmeniz gerekiyor. Tamamen hazır alıp kullanamayacağınız bir şeyse, spesifik bir şeyse bunu yapmanız lazım. İşte burada kodlama bilmiyorsanız, bilen adam bulmanız gerekiyor. Bu yüzden belli düzeyde bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

Okuldaki kulüplerle çok ilgilenmedim; ama giriş seviyesinde eğitimleri eeb'deki kulüpler veriyor genellikle. Microcontroller eğitimi vs. veriliyor. Bunun dışında C, Python gibi giriş seviyesinde eğitimler veriliyor. Okulda ücretli olarak daha ileri seviyede eğitimler olduğunu da biliyorum; ama hiç bilgim yok bu konuda.

Genellikle programlama, kendinizi tamamen internetten geliştirebileceğiniz bir alan. İnternet derya deniz. Giriş ve orta düzeyde öğrenebileceğiniz C, Python, Java, C# eğitimleri araştırırsan Türkçe olarak bulabilirsin. Daha ileri seviye için genellikle İngilizce kaynaklara yönelmek gerekir. Daha derinleşilmek isteniyorsa iyi yazılmış İngilizce kitaplar kaynak olarak kullanılabilir.

Yani uzun lafın kısası, programlama eğer ilgiliyseniz tarih öğrencisi olsanız bile tamamen kendinizi bayağı geliştirebileceğiniz bir alan. Bilgisayar mühendisliğinde işin teorisi ayrıntılı şekilde öğretiliyor. Başından beri ödevlerle, projelerle sürekli bunlarla iç içe oldukları için ister istemez bir adım önde başlıyorlar; ama siz de kendinizi bayağı geliştirebilirsiniz.

• hocam peki size bi şey soracağım. benim sıralamam 8400 ehm geçen sene 9500 ile kapatmış. ben ehmyi yazacağım da zaten, altına ne yazayım çok kararsız kalıyorum. ehm veya bilgisayar bana yakın bölümler, uygun bölümler. ama ehmnin altına gelmeme ihtimalini de düşünüyorum itü inşaat yazmalı mıyım sence? yani alta itü inşaat ile ytü bilgisayar arasında kalıyorum. bi yanda itü varken, diğer yanda meslek seçimi var ki meslek seçimi bana daha mantıklı geliyor. ama sen itüde okumuş biri olarak ne dersin. hani sıralamam da iyi itüde okumak istiyorum ama bi yandan da mf4'te böyle bi sıkıntı var.
  • barman B kullanıcısına yanıt
    Meşhur burhan profiliyle meşhur barman gelmiş, hoşgelmişsin hocam :)

• hocam aynen bende de o sıkıntı var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Celciusavogadro

Meşhur burhan profiliyle meşhur barman gelmiş, hoşgelmişsin hocam :)

Hoşbulduk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PHOBOS19

Hocam eğer önceden sorulduysa kusura bakmayın çok faydalı bir konu önceden teşekkürler.

Hocam YTÜ ehm ile İTÜ ehm arasında nasıl bir fark var , daha dogrusu fark var diyebilir misiniz varsa farkları neler EHM MEZUNLARININ iş hayatında YTÜ yada İTÜ den mezun olması ne kadar fark eder?

tekrardan teşekkürler.

Şimdi direkt şöyle fark var, böyle fark var, şöyle üstün, böyle üstün diyenler ağır sıkıyordur onu söyleyim. Elbette İTÜ'nün öğrenci profili, konumu, şartları, etiketi bir tık daha iyi olabilir. Bu da kişiden kişiye değişir. Yani ufak bir örnek vereyim. VESTEL'de staj yaptığım dönemde, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç, Bilkent dışında hiçbir okuldan stajyer mühendis almamışlardı. Tüm stajyerleri tanıyordum, YTÜ'den kimse yoktu. Tabii bu VESTEL'in son senelerde stajyer konusnuda izlediği bir politika. Bunun dışında birçok yerin çok ayrım yapacağını düşünmüyorum. İş hayatında ben YTÜ mezununun, İTÜ mezununun gerisine konulduğunu görmedim. Gayet de aynı yerlerde, aynı pozisyonlarda çalışabilirler. Bence herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Hani bazıları aa İTÜ EHB olmadı, YTÜ yazmayım iş bulamam, değer görmem diye düşünüyor da hiçbir alakası yok bence. İki okuldan da gayet iyi, gayet leş öğrenciler de çıkabiliyor.

Ha genel olarak öğrenci profilinin mühendislikte düşüşte olduğunu düşünüyorum. Yani 10 sene önce YTÜ'deki EHB'deki öğrenci profilinin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Şu an belli oranda öğrenci profili açısından seviye düşmüş olabilir. Tabii bu diğer üniversiteler için de geçerli. Yine de buna çok takılmamak lazım. YTÜ mezunu olarak da gayet önünüz açık, herhangi bir kısıtlama yok.

YGS-LYS çok da büyük bir ölçüt değil. Kafayı kullanan adamlarsanız, zaten Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ'deki adamları da tokatlayabilirsiniz. Ben gayet kendini yetiştirmiş, ciddi fark yaratmış YTÜ mezunları görüyorum. Bunu sanki olmaması gereken bir şeymiş gibi söylemiyorum. Sadece öyle bir yargı var. Atıyorum sıralama nasılsa mezun olduğunda da osun algısı var. Gerçekten üniversite sandığınız gibi bir yer değil. Hani iki İTÜ öğrencisi profili arasında dağ vardır. Bir yandan enstrüman çalan, gayet sosyal, derslerinde başarılı, projelerle uğraşan, dolu dolu üniversite dönemi geçiren bir öğrenci profili de görebilirsiniz. Bayağı dünyadan bihaber, bitse de gitsek, niye okuyoruz ki, her şeye zor diyen, sabah akşam sisteme lanet eden insanlar da var. Bu iki tip insan aynı sıralamayla üniversiteye gelmiş insanlardan oluşuyor, öyle çok farklı sıralamalardan da bahsetmiyorum. Bu nedenle siz kendinizin farkında olun, başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. YTÜ'de de gayet büyük fark yaratırsınız. Elbette bazı üniversitelere göre noksan noktaları olabilir, her üniversitenin böyle sıkıntıları var. Bunları da gayet kendi çabalarınızla kapatabilirsiniz. Sadece sıralamanız, üniversiteniz arkasına sığınmayın. Ha gerçekten bazı üniversiteler rezil durumdalar. Bildiğiniz dersaneden bozma, içinde akademisyen bulunmayan, bilimle uzaktan yakından alakası olmayan yerler de var. Hatta birçok taşrada bu tarz üniversiteler var. Bazen YTÜ'yü de bu şekilde küçümseyenler oluyor; ama kıyaslama bile yapılamaz.

• seni tercihlere götürsek ve bundan başka bir bölüm seçmeni istesek ne seçerdin,neden
  • quote:

VESTEL'de staj yaptığım dönemde, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç, Bilkent dışında hiçbir okuldan stajyer mühendis almamışlardı. Tüm stajyerleri tanıyordum, YTÜ'den kimse yoktu. Tabii bu VESTEL'in son senelerde stajyer konusnuda izlediği bir politika. Bunun dışında birçok yerin çok ayrım yapacağını düşünmüyorum. İş hayatında ben YTÜ mezununun, İTÜ mezununun gerisine konulduğunu görmedim. Gayet de aynı yerlerde, aynı pozisyonlarda çalışabilirler. Bence herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Hani bazıları aa İTÜ EHB olmadı, YTÜ yazmayım iş bulamam, değer görmem diye düşünüyor da hiçbir alakası yok bence. İki okuldan da gayet iyi, gayet leş öğrenciler de çıkabiliyor.

hocam vestelde staj yaptıgın donemde senin calıstıgın departmanda ya da komsu departmanlarda itülü baska hangi bölümden arkadaslar vardı staj yapan?

• quote:

Orijinalden alıntı: dauntless1

quote:

VESTEL'de staj yaptığım dönemde, İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç, Bilkent dışında hiçbir okuldan stajyer mühendis almamışlardı. Tüm stajyerleri tanıyordum, YTÜ'den kimse yoktu. Tabii bu VESTEL'in son senelerde stajyer konusnuda izlediği bir politika. Bunun dışında birçok yerin çok ayrım yapacağını düşünmüyorum. İş hayatında ben YTÜ mezununun, İTÜ mezununun gerisine konulduğunu görmedim. Gayet de aynı yerlerde, aynı pozisyonlarda çalışabilirler. Bence herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Hani bazıları aa İTÜ EHB olmadı, YTÜ yazmayım iş bulamam, değer görmem diye düşünüyor da hiçbir alakası yok bence. İki okuldan da gayet iyi, gayet leş öğrenciler de çıkabiliyor.

hocam vestelde staj yaptıgın donemde senin calıstıgın departmanda ya da komsu departmanlarda itülü baska hangi bölümden arkadaslar vardı staj yapan?

Şimdi VESTEL çok çok büyük bir yer. Yazdığımdan VESTEL staj için mükemmel tercih gibi bir şey de algılanmasın. Hani okulları söyleyince biraz öyle bir algı yarattım da, abartılı bir durumu yok. Daha sonra çok daha ayrıntılı staj hakkında fikrimi de yazarım da, şimdilik sadece soruna cevap vereyim. İTÜ'den ağırlıklı Elektronik ve Haberleşme'den öğrenci vardı. Bunun dışında Bilgisayar, Makina, Elektrik, Endüstri, İşletme Müh. okuyanlarla tanıştım. Genel olarak bu bölümlerden öğrenciler ağırlıktaydı diyebilirim.

• quote:

quote:

Öncelikle Vestel staj için mükemmel tercihmiş gibi algı yaratmak istemem. Okulları yazınca belki biraz ilgi çekmiş olabilir de, sonuçta fabrika ortamıydı. Kurumsal plaza hayatından sonra, haliyle çok da ilgi çekici gelmeyebiliyor.

Tabii stajı daha sonra ayrıntılı da anlatırım; ama şimdilik soruna cevap vereyim. Genelde EHB'den öğrenci vardı. Bunun dışında Bilgisayar, Makina, Elektrik, Endüstri ve İşletme Müh.'den öğrenciler vardı. Ağırlıklı bu şekildeydi.

• Hocam selamlar öncelikle bu faydalı konu için teşekkürler. Benim sormak istediğim soru yatay geçiş başvurularıyla alakalı. 1.sınıfın sonuna gelmiş bir öğrenci aynı üniversite tercihi yapar gibi bir kaç bölüme birden başvuru yapabiliyor mu yoksa tek bir bölüme mi başvuru yapabilir?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BrooklynDecker

Hocam selamlar buyuk ihtimalle bu bolum gelicek. Benim merak ettigim nokta ise bolumun yurtdisi olanaklari. Sizin de yurtdisinda yuksek lis. yapan ya da calisan/staj yapan tanidiklariniz var mi ? Bir de eger bu bolumun diplomasini alirsam yurtdisina cikmam kolay olur mu ? Simdiden tesekkurler.

Hocam sorumu cevaplar misiniz arada kaynadi sanirim

• quote:

quote:

quote:

Şimdi VESTEL çok çok büyük bir yer. Yazdığımdan VESTEL staj için mükemmel tercih gibi bir şey de algılanmasın. Hani okulları söyleyince biraz öyle bir algı yarattım da, abartılı bir durumu yok. Daha sonra çok daha ayrıntılı staj hakkında fikrimi de yazarım da, şimdilik sadece soruna cevap vereyim. İTÜ'den ağırlıklı Elektronik ve Haberleşme'den öğrenci vardı. Bunun dışında Bilgisayar, Makina, Elektrik, Endüstri, İşletme Müh. okuyanlarla tanıştım. Genel olarak bu bölümlerden öğrenciler ağırlıktaydı diyebilirim.

selam.. aselsan, roketsan, havelsan, tai v.b. savunma sanayiide çalışan itü mezunları hakkında da bir yorum yapabilir misin?
    Teşekkürler

• barman B kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler hocam gerçekten güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş
  • quote:

quote:

quote:

quote:

selam.. aselsan, roketsan, havelsan, tai v.b. savunma sanayiide çalışan itü mezunları hakkında da bir yorum yapabilir misin?
    Teşekkürler

Selam, biraz geç oldu da yine de cevaplayım.

Şimdi Ankara odaklı bir sektörde; Hacettepe, ODTÜ, nispeten Bilkent mezunlarını daha fazla görmek mümkün. Bunun dışında %10'u da İTÜ'dendir diye tahmin ediyorum.

Açık konuşmak gerekirse, İTÜ öğrencileri geleceğini pek Ankara'da kurmak istemez. Gidip Aselsan, TAI gibi yerlerde staj yapan arkadaşlarımdan da, Ankara'da yaşamak istemediklerini fark ettim. Ne kadar yer sıkıntısı olsa da İTÜ'den epey stajyer gidiyor oralara, çalışma konusunda da herhangi bir sıkıntı yok; ama çok da tercih ettiklerini söyleyemem. Bazıları ben daha fazla mühendislik yapmak istiyorum diye gidiyor, bazıları gerçekten Ankara'yı sevdiği için gidiyor, bazıları yok iyi para kazanıyorlar vs. diye gidiyor. Yalnız dediğim gibi geneli İstanbul'a alıştığı, burada ortam kurabilme, yerleşebilme imkanını gördüğü için hiç bilgisi olmadığı bir yere gitmek istemeyebiliyor. Ben daha çok staja gidenleri gördüm diyebilirim.

Bunun dışında ağırlıklı olarak EE ve Uçak-Uzay fakültesinden öğrenci alıyorlar.

• İtü elektrik düşünüyorum Ehb den büyük farkları var mıdır eğitim ve iş açısından? Bir de mezun olduğumda biraz da deneyimle kendi işimi yapmak istiyorum Bu meslek uygun mudur?

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.