Şimdi Ara

İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (Robotik-Elektrik-Elektronik-Bilgisayar ilgisi olanlar) (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
442
Cevap
26
Favori
78.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Cevap için çok teşekkür ederim gerçekten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tercih dönemi konu up
  • Benden de bir up. Bende 2. Sınıfa geçtim bu sene.

• Tercihlerim arasına koymayı düşünüyorum tutma ihtimali yüksek. Bölüm ingilizce mi acaba ?
  • Bölüm %30 İngilizce arkadaşlar.
  • Öncelikle bilgilendirmen için teşekkür ediyorum.Konuyla bu kadar ilgilenmen ve yardımcı olman gerçekden çok güzel.Konuyu baştan sona el verdiğince herkesin mesajlarını sindire sindire okumaya çalıştım.Malum tercih zamanı ve üniversite arayışlarına maalesef geç başladım .Şimdi sanıyorumki bu sene okulunuz da çapınızda artık herneyse bitti pek bilgim yok üniversite işleyişiyle .Birkaç sorum olucak size ve bölümü okuyanlara cevaplarsanız sevinirim.

1-Üniversite hocalarına göz gezdirirmisiniz.Değişen hocalar varmıdır yokmudur.Varsa sizin kişisel görüşünüze göre ne kadar önemli hocalar gitmiştir.Malum başlığı açalı 5 sene olmuş illaki birileri gitmiştir ve değişmiştir.Alt dönemlerde tanıdıklarınız varsa görüşlerini öğrenirseniz sevinirim.Aynı şekilde okuyan arkadaşlarında.

2-Şuan bi işe girdinizmi.Girebildiyseniz nasıl bir iş,neler yapıyorsunuz.

3-Hala geleceği olan bir bölüm olduğunumu düşünüyorsunuz.İhtiyaç var dediniz ancak bu 5 senede çok mühendis mezun oldu.E ben mezun olana kadar bi 4-5 sene daha geçeceğine göre bu açık kapanırmı.Başarılı olursam elbetki bir iş bulabilirim ancak ne kadar talep olursa o kadar şanslı oluruz diye düşünüyorum.

4-Eğer kazanırsam yurtta kalacağım büyük ihtimal.Projelerden bahsetmişiniz.Ben bunları keyifle yaparım ancak bunları laboratuvardamı yapacağız çünkü yurtlarda bunları yapcak imkan zor olur ve kısıtlı olur.

5-İngilizce şart elbetteki ancak itünün hazırlığı ne derece öğreticidir.Dışardan öğrenilmesi dahamı iyi olur.ODTÜ nün ingilizce eğitiminin meşhur olduğunu duydum mesela kesin okunmalıdır diyorlar.İTÜ'nünde hazırlığı iyimidir,okunmalımıdır.Zaten ilk sene kazanamadım o yüzden hazırlık okuyup okumamak konusunda kararsızım

6-Çok yoğun olduğunuzdan bahsetmişsiniz.Okurken sosyal hayata ne kadar vakit ayırabiliyordunuz.Bölümü sevebilceğimi düşünüyorum ben ancak sabah akşam projeler,dersler yoğun tempo 0 sosyal hayatla mutlu olabileceğimi zannetmiyorum.Kendime de vakit ayırabilmeliyim.Tabikide çalışmazsak başaramayız bununda farkındayım.Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandaa11 -- 22 Temmuz 2016; 21:09:01 >

• faydalı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandaa11

Öncelikle bilgilendirmen için teşekkür ediyorum.Konuyla bu kadar ilgilenmen ve yardımcı olman gerçekden çok güzel.Konuyu baştan sona el verdiğince herkesin mesajlarını sindire sindire okumaya çalıştım.Malum tercih zamanı ve üniversite arayışlarına maalesef geç başladım .Şimdi sanıyorumki bu sene okulunuz da çapınızda artık herneyse bitti pek bilgim yok üniversite işleyişiyle .Birkaç sorum olucak size ve bölümü okuyanlara cevaplarsanız sevinirim.

1-Üniversite hocalarına göz gezdirirmisiniz.Değişen hocalar varmıdır yokmudur.Varsa sizin kişisel görüşünüze göre ne kadar önemli hocalar gitmiştir.Malum başlığı açalı 5 sene olmuş illaki birileri gitmiştir ve değişmiştir.Alt dönemlerde tanıdıklarınız varsa görüşlerini öğrenirseniz sevinirim.Aynı şekilde okuyan arkadaşlarında.

3-Hala geleceği olan bir bölüm olduğunumu düşünüyorsunuz.İhtiyaç var dediniz ancak bu 5 senede çok mühendis mezun oldu.E ben mezun olana kadar bi 4-5 sene daha geçeceğine göre bu açık kapanırmı.Başarılı olursam elbetki bir iş bulabilirim ancak ne kadar talep olursa o kadar şanslı oluruz diye düşünüyorum.

4-Eğer kazanırsam yurtta kalacağım büyük ihtimal.Projelerden bahsetmişiniz.Ben bunları keyifle yaparım ancak bunları laboratuvardamı yapacağız çünkü yurtlarda bunları yapcak imkan zor olur ve kısıtlı olur.

5-İngilizce şart elbetteki ancak itünün hazırlığı ne derece öğreticidir.Dışardan öğrenilmesi dahamı iyi olur.ODTÜ nün ingilizce eğitiminin meşhur olduğunu duydum mesela kesin okunmalıdır diyorlar.İTÜ'nünde hazırlığı iyimidir,okunmalımıdır.Zaten ilk sene kazanamadım o yüzden hazırlık okuyup okumamak konusunda kararsızım

6-Çok yoğun olduğunuzdan bahsetmişsiniz.Okurken sosyal hayata ne kadar vakit ayırabiliyordunuz.Bölümü sevebilceğimi düşünüyorum ben ancak sabah akşam projeler,dersler yoğun tempo 0 sosyal hayatla mutlu olabileceğimi zannetmiyorum.Kendime de vakit ayırabilmeliyim.Tabikide çalışmazsak başaramayız bununda farkındayım.Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

güzel sorular cevaplarını ben de beklyiroum

• XMERTCANAVAR2X kullanıcısına yanıt
    evet hocam merak ediyoruz sizi :)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandaa11

Öncelikle bilgilendirmen için teşekkür ediyorum.Konuyla bu kadar ilgilenmen ve yardımcı olman gerçekden çok güzel.Konuyu baştan sona el verdiğince herkesin mesajlarını sindire sindire okumaya çalıştım.Malum tercih zamanı ve üniversite arayışlarına maalesef geç başladım .Şimdi sanıyorumki bu sene okulunuz da çapınızda artık herneyse bitti pek bilgim yok üniversite işleyişiyle .Birkaç sorum olucak size ve bölümü okuyanlara cevaplarsanız sevinirim.

Açıkçası ilk mesajı tamamen okuyup orda yazanlar dışında soru soran nadir adaylardansınız öncelikle teşekkür ederim, araştırmak güzeldir böyle devam

1- Evet Çap da bitti ardından işe de girdim :D ama okulla bağımı kesmedim çünkü Yüksek Lisans yapıyorum hala. Hocalar için, 1-2 hoca dışında değişmedi. Hala kontrol bölümünün ağır topları diyebileceğim sağlam hocalar İTÜ'de çalışmaya ve ders vermeye devam etmekte. İki hocamız yaşlarından/sağlık sorunlarından dolayı yükseklisans-doktora derslerini vermeyi bıraktılar onun dışında lisans için asistanlar hariç değişim yok. Bölümün hocaları gerçekten konusunda bayağı bilgili hocalardır ve sevecendirler :D. Kontrol web sayfasından hocaların isimlerini google scholarda aratıp makalelerine vb ulaşabilirsin, kaç atıf aldıkları vb gibi kriterlere de bakabilirsin . Ama bu mesajı 23.07.2016 da yazıyorum ve bildiğiniz üzere şuan ülkemizde kamu kurumlarında büyük değişimler oluyor, bir daha ki ay kadro değişir değişmez bilemem.

2-Şuan AVL Türkiye'de Vehicle Control Systems ekibinde Systems Engineer olarak çalışıyorum. AVL Global bir mühendislik destek firması, örneğin ben AVL Amerika ekibiyle birlikte Amerika Ford'un 2018 Focus u ve 2017 F150 araçlarının yazılım geliştirmesiyle ilgili işler yapıyorum. Tabiki bütün bir araç yazılımı değil, ekonomik sürüş sistemleri diye geçen yazılımlardayım. Örnek olarak Crusie Control, Speed Limiter gibi araç otoyolda giderken kamera,gps vb yardımıyla maksimum hızı otomatik olarak alıyor, ve siz gaz pedalına bassanız dahi o hızı araca geçirtmiyor. Ya da yolda giderken diyelim 70le gidiyorsunuz, direksiyonda Crusie Control düğmesine basıp ayağınızı gaz pedalından çekiyorsunuz, araba o hızda gitmeye devam ediyor ama böylece sürücü olarak otoyolda yorulmuyorsunuz gaz pedalından. Mesela engine start-stop yazılımı var. Yakıt tasarrufu için trafikte beklerken frene tam bastığınızda eğer koşullar tamamsa motoru kapatıyor böylece yakıt tasarrufu sağlanıyor. Ayağınızı fren pedalından kaldırdığınızda ise hemen motor tekrar çalışmaya devam ediyor. Ama işte bütün bu yazılımın arkasında aslında bir sürü şey kontrol ediliyor aynı anda,motorun kapatılması kritik bir hamle olacağı için klima vb açıksa ya da aküde voltaj yeterlideğilse ya da sürücü kapısı açıksa ya da vites uygun yerde değilse gibi uzayan onlarca koşulu sağlaması lazım gibi. Bölümün kattığı ne var bu iş sorusuna cevap ise, Lisans eğitiminde edindiğim C, MATLAB bilgilerimi kullanıyorum. Yazılımların içindeki kontrol algoritmalarını zaten bölümümün ilgilendiği konular olduğu için kolayca çözümleyebiliyorum.

3- İhtiyaç hala var ve olmaya devam edicek. Öncelikle hayatımıza elektroniğin yazılımın girmesinin artışının siz de farkındasınızdır. Teknoloji gelişiyor ve gelişmeye devam edecek bunun sonucunda da her zaman bir yerlerde kontrol sorunları ortaya çıkacak . Şuan otomotiv sektöründe oldğum için otomotivden örnek vereyim. Eski otomobillerde ABS, ESP gibi kontrol sistemleri yoktu, ekstra para ödenerek alınan lüks sistemlerdi. Ama şuan üretilen herhangi bir araçta bu sistemin olmaması düşünülemiyor bile. Eee peki otomotivdeki elektronik-yazılım bunları da bulduğumuza göre bütün işler bitti moduna mı girdi? tabi ki hayır. Motoru elektronik olarak kontrol etmeye başladılar, otomatik vites geldi vb vb. Şuan benim üzerinde çalıştığım yazılımlar(EngineStart-Stop, Speed Limiter) bazı firmalar tarafından ABS,ESP gibi dahili olarak tedarik edilmeye başladı bile. Eee peki devam için napıyoruz? İşte size anahtar kelimeyi vereyim Otonom araç . Teslayı bilmeyeyeniniz yok. Otomotivin Apple'ı gibi , hem elektrikli hem de otopilotu var. Belki haberlerde felan denk gelmişsinizdir haritadan giriyorsunuz ve araç sizi oraya kendi kendine götürüyor. Şuan bütün firmalar bu yönde adımlar atmaya çoktan başladı bile, dolayısıyla bizim gibi mühendislere de şuanda da gelecekte de ihtiyaç olacak. Sizin burda unutmamanız gereken şey şu, evet ismi Kontrol Mühendisi olarak geçiyor ama sizburdan mezun olunca elektronik de biliyorsunuz, yazılım da biliyorsunuz. Elektronik çip tasarlamak değil şu, bir sensörü alıp devre şemasına bakarak işlemciye bağlamak kaç volt kaç amper kullanıyor ona göre devrelerde bağlamak vb. Yazılım bilginiz de hali hazırda üretilmiş bir mikroişlemciyi üreticinin kullanım klavuzunu(datasheet) inceleyerek programlayabilmeniz. Bu yukarda bahsettiğim işler de bu yeterlilikleri isteyecek sizden zaten.

4-Laboratuvarda yapacaksınız . Ama bunların dışında da laboratuvarları kendi projelerin için izin alarak kullanabilirsin rahatça. Ki bir de teknik kulüpler var, onların odaları da küçük laboratuvarcık sayılır, hem bir sürü arkadaşın olur hem de daha iyi projeler çıkarırsın o konuda hiç sıkıntın olmaz.

5- Bence bu kişisel bir soru o yüzden önceden şunu söyliyim, bu yazdıklarım sadece kendi fikirlerim. İTÜdeki yoldan geçen birine sorsan herkes farklı bir cevap verir.
    İyi öğrenir misin:
    Hocasına ve sana bağlı: Bazı hocalar var hakikatten çok kötüydü. Ama bazıları var, parayla ingilizce kursuna gitsen öyle hoca bulamazsın. Genel olarak hocalar senin öğrenmen için sana her şeyi sağlar. Normal ders kitapları dışında, sürekli bir yerlerden bir alıştırma getirirler okuma getirirler vb. Her ay 30-40 tl fotokopiye paran gidebilir, tabi bunlar isteğe bağlı hoca veriyor alıştırmayı ister yaparsın ister yapmazsın ev ödevi tarzı bunlar hep. Yani öğrenip öğrenmemen sana kalmış biraz. Çok iyi ingilizce öğrenen arkadaşım da oldu, aylarca yeterlilik sınavını veremediği için üniversiteye başlayamayan da.
    1 yıl kayıp mı olur kazanç mı:
    Ben kendi cevabımı verecek olursam 1yıl önce işe başlamaktansa iyi ki hazırlığa gitmişim. Hem rahatça dinlendim, derslere başlamak için bayağı bir motivasyonum birikti gaza geldim. Hem de neredeyse her bölümden arkadaşım oldu. Ki bu 4 yıl boyunca hazırlığın kattığı en güzel avantajlardan biri. İlk iki yıl havuz dersleri diye geçen birçok bölümün ortak aldığı dersler var. Mesea matematik fizik derslerini bütün bölümler alır, şimdi sınıfa girdiğinizde hazırlıktan illaki bir iki arkadaşınızı görüyorsunuz, yemekhaneye gidip bütün ekip buluşabiliyorsunuz vb vb. Arkadaşlık +sı baya iyi yani.
    Kayıplara gelirsek, 1 yıllık iş tecrübesi kaybı size para olarak zarar olur sadece. 12 aylık maaşın ve alacağın ilk zamma etkisi.

6- Valla çok yoğun dedim de, vakit yok demedim :D. Valla aynı anda ÇAP'da yaptım, model uydu projesinde de çalıştım, bitirme tezi de yetiştirdim, öğrenci temsilciliği de yaptım ve yine de sinemadır gezmedir zaman buldum. ÇAP vb yapmazsan eğer ders planlarını incelersen bir dönem 6-7 dersin oluyor. Bunları hepsini sabah akşam aldığını varsaysan haftada her türlü hesapla 1 gün tam ve yarım gün boş zamanın oluyor kesin olarak. Ki bu dersler arasında 3-4 saatlik boşluklar bile olabilşyor, bazen bütün 3 dersi tek günde denk getirip ertesi günü tamamen boş yapabiliyorsun gibi. Akşam dersleri de en geç 17:30da bitiyor, gerisi hep boş saat. Ödev de yap projelere de katıl sosyal hayatına da devam et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XMERTCANAVAR2X -- 25 Temmuz 2016; 23:14:20 >

Çok sağolsun hocam çoğu kişinin aklında ki sorulara ben de dahil olmak üzere cevap olur muhtemelen hocam bir de maaş ve çalışma ortamına değinir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: monster97876

Çok sağolsun hocam çoğu kişinin aklında ki sorulara ben de dahil olmak üzere cevap olur muhtemelen hocam bir de maaş ve çalışma ortamına değinir misiniz?

konu en başındaki mesajda yazıyor maaş durumu.

Çalışma ortamı için bizim meslekte iki şekil var,
    Ofis ortamı, Birincisi kübik masalar;
    http://www.yilmazburo.com/images/workstation/dortlu%20calisma%20modulu.jpg

İkincisi de saha; şuan çalıştığım yer gibi firmalar için saha otomobil içi test felan olur. Aselsan da hangara inersin denersin kodları vb gibi. Ya da otomasyoncular, seri üretim hattını programlar ama bunu uygulamaya giderler buna devreye alma denir hatta.

• Bilgilendirmeniz için gerçekden çok teşekkür ederim.Kariyerinizde başarılar dilerim.
    Çok teşekkürler hocam yardımlarınız için kariyeriniz de başarılar.

• Merhaba,ben bu bolumu YTÜ de okumak istiyorum.Kafamda bazi sorular var,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    1-İs ilanlarina baktigimda kontrol ve otomasyon mühendisi veya elektrik elektronik mühendisi seklinde eleman araniyor.ee ile kom un farklari nelerdir? Neden ayri bir branş olarak acilma gereksinimi duyulmus bu bolum?
    2-Mekatronik mühendisliği ile farklari nelerdir? Mekatronik in daha taninir olmasi uzun vadede bir avantaj saglar mi?
    Bilebildiginiz kadarıyla beni aydınlatabilirseniz cook memnun olurum. Vaktinizi ayırdığınız için cok tesekkur ederim.
    ben bu kadar güzel yazı görmedim tr de bu bölümün öncüsü sensin mert

bende kom okuyacağım yanlız senin gibi yüksek ya da çap yapmadan okulu da boş geçirmeden bitirsem yine iyi işler bulabilir miyim..?

sımdıden mersi :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: oralca

ben bu kadar güzel yazı görmedim tr de bu bölümün öncüsü sensin mert

bende kom okuyacağım yanlız senin gibi yüksek ya da çap yapmadan okulu da boş geçirmeden bitirsem yine iyi işler bulabilir miyim..?

sımdıden mersi :D

Şuanki işimde Uçak müh. Çapımla ilgili bir iş yapmıyorum ve Yüksek Lisansım da bitmediği için, işe lisans mezunu olarak girdim . İlk sayfadaki mesajda işe giren arkadaşlarımın nerelere girdiklerini yazmıştım geçen sene. Onların çoğu da Çap- yüksek yapmadan girdiler

• quote:

Orijinalden alıntı: ElvBella

Merhaba,ben bu bolumu YTÜ de okumak istiyorum.Kafamda bazi sorular var,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    1-İs ilanlarina baktigimda kontrol ve otomasyon mühendisi veya elektrik elektronik mühendisi seklinde eleman araniyor.ee ile kom un farklari nelerdir? Neden ayri bir branş olarak acilma gereksinimi duyulmus bu bolum?
    2-Mekatronik mühendisliği ile farklari nelerdir? Mekatronik in daha taninir olmasi uzun vadede bir avantaj saglar mi?
    Bilebildiginiz kadarıyla beni aydınlatabilirseniz cook memnun olurum. Vaktinizi ayırdığınız için cok tesekkur ederim.

Bazı okullarda kontrol bölümü yok ancak elektrik-elektronik bölümünde okuyan öğrenciler kontrol derslerini seçip kontrol üzerine çalışmalarına devam edebiliyorlar. İş ilanlarında direk olarak Kontrol mühendisi olarak genellikle yazmıyor. Bizim bölüm yerine bazen sadece makina mühendisi, ya da elektronik, mekatronik, bilgisayar gibi bilinen bölümerli yazıyorlar. ASELSAN AVL gibi bu bölümü bilen firmalar çoğu zaman direk olarak ilanda kontrol müh yazıyor ama diğer firmalar için de başlığa bakıp bu bize olmaz demiyoruz tabiki de. Fark da bu işte aslında, İTÜde YTÜde bölümler daha özel olarak ayrılmış durumda, ders planlarına bakarsan aslında 2 yıl aynı 3 ve 4 farklı ki diğer üniversitelerde de 3. sınıftan itibaren alan seçimi vb yapıyorsun.

Mekatronik mühendisliğinde bildiğim kadarıyla makina dersleri de alabiliyorsun ve seçmelki derslerini de o yönde seçebiliyorsun.

Arkadaşlar şunu size net olarak söyleyeyim. İş arama bulma zamanınız gelince siz de çok net göreceksiniz ki, başlık değil iş ilanının içeriği önemli olacak.
    Bilinen bir bölüm üzerinden örnek vereyim, Makina mühendisi aranıyor diye bir iş ilanı gördünüz. Altında aranan niteliklere bakıyorsunuz, aerodinamik analiz, CFD analiz Nastran Patran programlarına hakim vb özellikler istenmiş.
    Şimdi bu özellikleri her makina mühendisi sahip olmuyor, akışkan dersleri üzerine ders seçimleri yapmış olanlar, aerodinamik vb dersleri almış mühendisler uygun. Bu iş ilanına başvuracak uçak mühendisi, ilan başlığında uçak müh. aranıyor yazmamasına rağmen bu derslere vb yönelmişse daha uygun oluyor. Yine mak. müh için söyliyim, başka bir ilanda da aranan nitelikler de, MATLAB/Simulink ya da Labview programlarından en az birisini kullanmış, Kontrol teorisine hakim, asenkron motor kontrolü projelerinde çalışacak, XXX işlemcisini kontrolör olarak kullanacak, gömülü yazılımla uğraşmış gibi bir ilan için de ilanda kontrol müh, mekatronik müh yazmasa da bu bölümler rahatlıkla bu işe uygun.

Kariyer netten birkaç ilan üzerinde anlatabilirdim bu olayı ama o iş alım süreci bitince ilanlar kaldırılacağı için elle yazdım.

Cok teşekkürler,artik bu meslek tam anlamıyla kafamda netleşti. Bu bolumu seçecek insanlar üzerinde cok emeğiniz var. Burdan bana PM den yardimci olan herkese de cok teşekkürler.

• Ilk once yaziniz cok faydali bunun icin tesekkurler sormak istedigim bir iki sey var
    Ilk once ben ytu ye yetecek sekilde puanim geliyor ytu ile itu arasinda bilginiz dahilinde cok fark olur mu cunku ben gerekirse seneye kalmayi goze aldim ve daha iyisini yapabilecegime guveniyorum bu yuzden 1 senemi feda edip seneye ituye gitmek icin mi caba sarf edeyim yoksa ytu yu yazayim mi

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.