Şimdi Ara

İTÜ - İstanbulTeknikÜniversitesi - OSYM Tercih: Sorularınız ve Merak Ettikleriniz [Tek Konu] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.454
Cevap
24
Favori
89.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ne diyeyim, yazık gerçekten. Benim zamanımda 32 bininci öğrencinin girdiği mühendislik geçen sene 96 bininciyi almış. Bu sene 100'ü geçer kesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Ne diyeyim, yazık gerçekten. Benim zamanımda 32 bininci öğrencinin girdiği mühendislik geçen sene 96 bininciyi almış. Bu sene 100'ü geçer kesin.

evet mühendislkiklerin kontejyanı türkiye'de son yıllarda inanılmaz arttı ve böyle şeylere sebep oldu. İnsanlar İTÜ'de şu bölümü(ismi bilinmiyor) okuyacağıma giderim yeni açılan üniversite'de bilgisayar-makine okuyorum diyor. bunun doğru olup olmadığı tartışmaya açık.

İlk 1000'le alanlar dışındaki mühendislik bölümlerinin son 3 yılda başarı sıraları tüm üniversitelerde 2-2,5 kat düşmüş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pchonour

quote:

Orijinalden alıntı: Intelligence Cube

Bugun İTÜ'deydm öğretim görevlileri ve öğrencilerle konuştum.
    Sıralamam (bana göre) iyi olduğu için kararsız kaldım aslında.
    Uçak Mühendisliği okuyup Makine ile ÇAP yapmak
    Kontrol mühendisliği okuyup Uçak yada Makine ile ÇAP yapmak
    yada bunları tek tek okumak :S

hepsini araştırdım hepsine yatkınım
    aslında uçağı daha çok istiyorum ama iş konusunda korkuyorum
    makinede okumada sıkıntı çekermiyim diye düsünüyorum
    kontrolde çap yapamassam iş bulabilrmym puanıma yazık etmeyeym diyorum
    biri yönlendrsn burdan veya pm den bende geçerm bi kıyak :D

Intelligence Cube;

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini düşünür müsün? En geniş iş alanına sahip meslek ve İTÜ'nün en iyi bölümüdür.

tavsiye ederim.

Bence tartışmalı, inşaat'ın daha öne çıktığını düşünüyorum. Gerçi elektronik ve haberleşme ile ilgili çok bilgim yok, inşaatta var. Ona göre yorum yaptım. Gerçi sen İTÜ'lüsün sanırım, daha çok bilgin vardır diye düşünüyorum.

Kontenjan olayı çok fena gerçekten. 2005-2006-2007 yıllarında üniversite sınavına girmiş olan varsa (ben 2006-2007'de girdim) aradaki uçurumu görecek ve hayıflanacaktır.

• ingilizce yeterlilik sınavı nasıl oluyor hangi tip sorulardan geliyor bilgi verebilirmisiniz. örnek veya geçmiş yılların sınavı varsa paylaşssanız çok güzel olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eray93teiz

ingilizce yeterlilik sınavı nasıl oluyor hangi tip sorulardan geliyor bilgi verebilirmisiniz. örnek veya geçmiş yılların sınavı varsa paylaşssanız çok güzel olur.

+1. Ayrıca bu sınavı geçmek zor mu normal bir ingilizcesi olan geçer mi yoksa çok detay mı var?
  • quote:

ingilizce yeterlilik sınavı nasıl oluyor hangi tip sorulardan geliyor bilgi verebilirmisiniz. örnek veya geçmiş yılların sınavı varsa paylaşssanız çok güzel olur.

cevap verebilecek kimse yok mu?
  • quote:

yeterlilik sınavı (nam-ı diyar "proficiency") 4 bölümden oluşuyor ve sınav iki aşamalı. ilk aşama 60puan üzerinden ve 30 barajı var. 30+ alırsan ikinci sınava girmeye hak kazanıyorsun. ve bu sınavlar 2 gün aralıklı. ayrıca ikinci sınavdan da en az 20 alman gerekiyor. toplam olarak da 60+ alırsan sınavı geçmiş olursun.

ilk aşama
    restatement : 15 puan - test
    reading : 45 puan - test

ikinci aşama
    listening : 20 puan - test
    writing : 20 puan - essay yazma

geçmiş yılların soruları da nette verilmiyor diye biliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: m.ali20

quote:

yeterlilik sınavı (nam-ı diyar "proficiency") 4 bölümden oluşuyor ve sınav iki aşamalı. ilk aşama 60puan üzerinden ve 30 barajı var. 30+ alırsan ikinci sınava girmeye hak kazanıyorsun. ve bu sınavlar 2 gün aralıklı. ayrıca ikinci sınavdan da en az 20 alman gerekiyor. toplam olarak da 60+ alırsan sınavı geçmiş olursun.

ilk aşama
    restatement : 15 puan - test
    reading : 45 puan - test

ikinci aşama
    listening : 20 puan - test
    writing : 20 puan - essay yazma

geçmiş yılların soruları da nette verilmiyor diye biliyorum

terslik çıkmazsa ordayım bilgiler için saol

• Kontrol mühendisliği ile ilgili bütün merak ettiklerinizi imzamdaki linkteki konuda sorabilirsiniz.
  • yurt başvuruları ne zaman? hangi yurdu önerirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eray93teiz -- 25 Temmuz 2011; 10:25:03 >
  • meteoroloji müh. tavsiye edermisniz,bana itüde okuyan bi arkadaş önerdi,açıkçası yzarsam sırf itü olsun diye bi tercih olcak...
  • silinebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C3B427E7B -- 9 Haziran 2018; 21:57:18 >
  • up
  • quote:

yurt başvuruları ne zaman? hangi yurdu önerirsiniz

• Yurt başvuruları okul kaydında oluyor.

Her fakültenin bir kayıt dönemi olur. (Atıyorum kafadan; 5 Eylül günü saat 10.00 ile 12.30 arasında Bilgisayar ve Bilişim Fakültesini kazanmış öğrencilerin kaydı olabilir.) Ayazağa Kampüsü'ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilir.

İçeride önce okul kaydı yaptırılıyor, daha sonra da ayrı bir standa gidilip yurt başvurusu yapılıyor. Yurt başvuru belgeleri şunlar:www.yurtburs.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=1079

• Eğer bağlı olduğu fakülte Ayazağa Kampüsü'nde olan bir bölüm kazanacaksan, erkeksen () ve hem çok lüks derdinde değilsen hem de KYK'ya bağlı genel devlet yurtlarından daha kaliteli bir yurtta kalmak istiyorsan, kesinlikle Vadi Yurtlarını öneririm.

İTÜ yurtlarının listesi şurada mevcut:www.yurtburs.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=1046

Bu yıla kadar İMKB sponsordu, bu yüzden adı hâlâ "İMKB Erkek Öğrenci Sitesi" olarak da geçiyor.

Kasım ayından itibaren aylık ücreti 220 TL olacak. 1420 kişilik bir erkek yurdu. Odalar 3 kişilik ve her yatak arasında paravan var. Sıcak su 7/24 mevcut. Yine 7/24 açık olan çamaşırhane ve ütü odası var. Kantin de önceden 7/24 açıktı da artık sabah 06.00'dan gece 01.30-02.00 civarına kadar açık oluyor. Kantinde kahvaltı mevcut. Öğle yemeği çıkmaz. Akşam yemeği de kantinin altındaki yemekhaneden çıkar ve 4 TL'dir. Ancak yurdun arkasındaki sokakta yemek yiyebileceğin birkaç iyi yer mevcut zaten. Banyo ve tuvaletler koridorda ortak kullanımda.

Ayazağa Kampüsü'nde yine erkeklerin kalabileceği Gölet Yurtları var. Burası karma yurt. Vadi Yurtlarına göre daha lükstür. İki kişilik odalar için aylık ücreti kasım ayından itibaren 550 TL olacak. 1 dairede 3 oda var, odalar da ya 2 kişilik ya da tek kişilik (suit oda) olur. Ortak kullanımda mutfaklar var. Banyo ve tuvaletler dairededir, koridorda ortak kullanımda değil. Yurdun dışında da Pizza Evi'nden, ormandan ve göletten başka bir şey yok.

Bütün yurtlarda yüksek hızlı Internet hizmeti mevcut.

• Yurt başvuru formunda bir yurt tercih listesi olacak. 3 yurt tercihinden oluşan bir liste, üniversite yerleştirmesi gibi düşünün.

Benim tercih listem sırasıyla şöyle olmuştu: Vadi Yurtları - Gölet Yurtları - Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu

Hazırlık sınıfında Maçka'ya gideceksin, bir de lisans derslerinin birkaçını Maçka, Taşkışla veya Gümüşsuyu'nda alabilirsin. Bunlar dışında da eğitim hayatın için Ayazağa dışında işin olmaz. Bu nedenle fakültenin olduğu kampüsteki bir yurdu tercih etmeni önerdim en başta.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 25 Temmuz 2011; 15:20:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: zigör

Ya benim istediğim uzay dan 1.500 sıralama düşük yaptım. Ikinci yerleştirmelerde falan girme ihtimalim var mi sizce .

Uzay Mühendisliğinin taban başarı sırası bu yıl geriler ve sen de girersin büyük bir ihtimalle. İkinci yerleştirmelere gerek kalmayacağını düşünüyorum.
  • Bilgisayar mühendisliği ingilizce bölümü nasıldır arkadaşlar ? İngilizce eğitimi yeterli mi ? Mezun olunca ortalama ne kadar maaş alabilirim( üniversiteyi boşlamayacağım ) ? Tıpın alternatifi olabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seco4

meteoroloji müh. tavsiye edermisniz,bana itüde okuyan bi arkadaş önerdi,açıkçası yzarsam sırf itü olsun diye bi tercih olcak...

Bölüm hakkında, İTÜ'nün düşük puanlı bölümlerinden biri olması dışında çok bilgim yok. Ancak genelde "yatay geçişçilerin uğrak mekanı" olarak duymuştum bu bölümü.

Sırf üniversite etiketine bakarak tercih yapmanı önermiyorum. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği sıkıntılı olabilirken, başka bir üniversitenin eşdeğer taban puana/taban başarı sırasına sahip daha geçerli bir mühendislik bölümünde daha az sıkıntıya sahip olabilirsin.

Buraya gelirsen de yatay geçiş imkanın var, bunun için kasmaya çalışabilirsin.

Bu yılki geçiş kontenjanları ve daha önceki yıllara ait taban not ortalamaları için:www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/cap_yandal_yatay201210/itu_ici_yatay201210.htm

Bu da İTÜ Meteoroloji Mühendisliği %30 İngilizce programının lisans dersleri:www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/MTO/201010.html

MTO111 kodlu "Atmosfer Bilimlerine Giriş" ve MTO112 kodlu "Meteorolojik Alet ve Gözlem Usul" dersleri dışında ilk yıl bölüm dersi yok. Bu iki dersin zorluğu konusunda bilgim yok, yine de 6 kredi veriyorlar ki az değil; ancak bunun dışındaki havuz derslerine (ortak dersler) çok iyi yüklenirsen, iyi bir not ortalamasına sahip olabilirsin.

Tabii son tercih senin. Bu ÇAP, Yandal ve Yatay Geçiş olanaklarını görüp "Bunu/bunları yapmak için kasarım." diyerek de tercih yapmanı çok önermem. Hiç olmadı, sınava tekrar hazırlanmayı da düşünebilirsin. Sen bilirsin.

• Şimdi ben sorularım var burdan sorayım

1. Şimdi ben İTÜ Bilgisayar Mühendisliğine, ya %100ing bölümüne sonlardan gireceğim, yada %30 ing bölümüne başlarda gireceğim sıralamam dolayısıyla(6900). Şimdi bu iki durumda yurt çıkma ihtimalleri farklı mı olacak ? Yani %30ing bölüme girersem yurt çıkma ihtimali daha mı fazla ?

2.Vadi yurtları için başvuracağım gibi görünüyor büyük ihtimal. Yukarda alacakaranlık açıklamış ama sormak istediğim bikaç şey daha var;
    odalarda kendimize ait masamız oluyor mu
    ortam olarak nasıl herkes herkesin odasına girer çıkar mı yoksa bir çizgi var mı
    kurallar sert mi (fen lisesi yurdunda bundan çok çektim de )

3. Hazırlık konusunda hiçbir fikrim yok. İngilizcem 2yıl içinde 0 seviyesine indi okul saolsun. Ben hazırlığı nerde okuyacağım ayazağada mı gene

4. Bilgisayar mühendisliği 2010 senesinde elektrik elektronik fakültesinden ayrılmış diye okudum, bilişim fakültesindeymiş :) Nasıl bir değişim oldu bu konuda olulmu/olumsuz olarak ?

Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler

• matematik mühendisliği hakkında bilgi verebilirmisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Orijinalden alıntı: seco4

meteoroloji müh. tavsiye edermisniz,bana itüde okuyan bi arkadaş önerdi,açıkçası yzarsam sırf itü olsun diye bi tercih olcak...

Bölüm hakkında, İTÜ'nün düşük puanlı bölümlerinden biri olması dışında çok bilgim yok. Ancak genelde "yatay geçişçilerin uğrak mekanı" olarak duymuştum bu bölümü.

Sırf üniversite etiketine bakarak tercih yapmanı önermiyorum. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği sıkıntılı olabilirken, başka bir üniversitenin eşdeğer taban puana/taban başarı sırasına sahip daha geçerli bir mühendislik bölümünde daha az sıkıntıya sahip olabilirsin.

Buraya gelirsen de yatay geçiş imkanın var, bunun için kasmaya çalışabilirsin.

Bu yılki geçiş kontenjanları ve daha önceki yıllara ait taban not ortalamaları için:www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/cap_yandal_yatay201210/itu_ici_yatay201210.htm

Bu da İTÜ Meteoroloji Mühendisliği %30 İngilizce programının lisans dersleri:www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/MTO/201010.html

MTO111 kodlu "Atmosfer Bilimlerine Giriş" ve MTO112 kodlu "Meteorolojik Alet ve Gözlem Usul" dersleri dışında ilk yıl bölüm dersi yok. Bu iki dersin zorluğu konusunda bilgim yok, yine de 6 kredi veriyorlar ki az değil; ancak bunun dışındaki havuz derslerine (ortak dersler) çok iyi yüklenirsen, iyi bir not ortalamasına sahip olabilirsin.

Tabii son tercih senin. Bu ÇAP, Yandal ve Yatay Geçiş olanaklarını görüp "Bunu/bunları yapmak için kasarım." diyerek de tercih yapmanı çok önermem. Hiç olmadı, sınava tekrar hazırlanmayı da düşünebilirsin. Sen bilirsin.

yatay geçiş bnm için zor olabilir.ortak derslerimi saydırmayı düşünüyorum çünkü(2 sene müh. okudum).saydırdığım dersleri itüde ortalamaya katıyolarsa olmaz yani o yatay geçiş işi.ikinciye grmek gbi bi şansım zaten yok(yaş 21 harp okulu terk).grdiğim bölümü btrmem lazım gibi gözüküyo açıkçası

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.