Şimdi Ara

İTÜ - İstanbulTeknikÜniversitesi - OSYM Tercih: Sorularınız ve Merak Ettikleriniz [Tek Konu] (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.454
Cevap
24
Favori
89.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tjedrea

@crazyarif

Hocam bölümde gördüğünüz eksiklikler nelerdi ve sizce diğer ünilerdeki bölümlerden(Odtü ve Boğaziçi özellikle) üstün yanı nedir İtü inşaatın?

İTÜ İnşaat'ın İnşaat Mühendisliği alanında Türkiye'de en iyi eğitimi verdiğini düşündüğüm için tercih ettim, birinci tercihimdi.

Bana göre eksiklikleri, gereksiz hidrolik (su) derslerinin fazlalığı, yapı işletmesi (Construction Management) derslerinin azlığıydı. Seçmeli derslerle (İş Güvenliği ve Şantiye Tekniği aldım) bu eksikliği kendim tamamladım, ama 5 adet su dersi gerçekten çok gereksiz, Akışkanlar Mekaniği ve Hidrolik temel dersleri olsun da diğer 3 saçma su dersi kimsenin ilgisini çekmiyor.

ODTÜ ve Boğaziçi'den üstün yanları;

İTÜ'nün Laboratuar imkanları Türkiye'de hiçbir üniversitede yoktur. ODTÜ veya Boğaziçi'nin İnşaat Mühendisliği bölümü kadar İTÜ'nün sadece Hidrolik laboratuarı vardır. Bu laboratuarlarda birçok deneyi kendiniz yaparsınız, defalarca beton kırdık, kare prizma numune silindir numune, farklı boyutlarda farklı kesitlerde numuneler kırdık, çelik çekme deneyleri yaptık, 281Mpa/cm^2 dayanımında beton ürettik (Piyasada en yaygın kullanılan betonun (C30) dayanımı 30Mpa/cm^2'dir)

Ayrıca akademik kadrosu çok başarılıdır. Ben İngilizce eğitime karşıyım, "İngilizce öğrenilsin, dil öğrenilsin, temel terimler öğrenilsin, ama tüm dersleri ingilizce görüp de Türkiye'de çalışan birisi için bence gereksiz. Boğaziçi İnşaat'ta zaten "teknik" anlamda herhangi bişey yok, ODTÜ'de de ODTÜ'nün adı var, Elektronik, Bilgisayar olsa ODTÜ derdim ama konu inşaatsa, tercih İTÜ olmalıdır. Türkiye'nin en eski en köklü inşaat fakültesidir. Diğer okullarda Mühendislik fakültesi adı altında yer alırken İTÜ'de İnşaat Fakültesi vardır.

Hocalarımız Türkiye'de yapılan büyük projelerin danışmanlarıdır, İstanbul'da gördüğünüz kulelerin hemen hemen hepsi İTÜ danışmanlığında yapılmıştır. Önemli davalara bilirkişi olarak bizim hocalarımız bakmaktadırlar. (Örn. Pamukova'daki tren kazası)

Kaç ODTÜ Boğaziçi mezunu kendi başına demiryolu projesi yapmış? Biz yaptık mesela, tamamen kendi emeğimle zorunlu ders kapsamında karayolu projesi yaptım, 4 katlı binanın betonarme projesini yaptım. Herhangi bir statik hesap programı kullanmadan, Muto Deprem hesabı kısmı hariç Excel bile kullanmadan...

Eğer "İnşaat Mühendisi" olmayı gerçekten istiyorsan, İTÜ'de aradığını fazlasıyla bulacağından şüphen olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Orijinalden alıntı: canakulker

hocam kesin değil de ben de varim sanki=)
    itü makinne 13600
    siralamam 11731
    gelecek gibi, oraya eklenmeyi çok isterim=)
    tabi iş olur da 4. Tercihe sarkarsa odtü inşaat beni bekler=)

Büyük ihtimalle gelir.

Hocam pm'e bakabilir misiniz size zahmet?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NHC

quote:

quote:

hocam kesin değil de ben de varim sanki=)
    itü makinne 13600
    siralamam 11731
    gelecek gibi, oraya eklenmeyi çok isterim=)
    tabi iş olur da 4. Tercihe sarkarsa odtü inşaat beni bekler=)

Büyük ihtimalle gelir.

Hocam pm'e bakabilir misiniz size zahmet?

Tamamdır. ;)

• @crazyarif

Sağolun hocam,merak ettiğim noktalar aydınlanmış oldu böylece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tjedrea

@crazyarif

Sağolun hocam,merak ettiğim noktalar aydınlanmış oldu böylece.

http://insmuh.itu.edu.tr/tr/index.php?s=akademikkadro

burada öğretim üyesi listemiz var, ne kadar Prof. ne kadar Doç., Yrd. Doç. var diğer üniversitelerle karşılaştırabilirsiniz.

Adını az önce görünce aklıma geldi, Prof. Dr. Mehmet Ali TAŞDEMİR hocamızdan ders almıştım, bu hoca aynı zamanda Fransa'ya Doktora jüriliğine falan çağırılıyor, böyle hocalardan ders alma şansınız var, son derece de alçakgönüllülerdir, odaları her zaman açıktır, 60 yaşındaki profesörle, sektörün danışmanlığı için el pençe durduğu profesörlerle arkadaşınızmış gibi konuşabilirsiniz. Bu muhabbet öğrenci olduğunuz sürece devam eder

• @crazyarif

O prof. sayısı da neymiş öyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: Husay

6 tercih var 6sı da İTÜ, mucize olup inşaatta gelebilir tabi

aynen benim de İTÜ kral ya
  • Artık dönüşü yok. Hepimiz için hayırlısı olsun.

İTÜ
  • 8648. sıradayım. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Müh. yazdım. sizce gelme ihtimali nedir?
  • Tekrar diyorum yeni İTÜ'lüler tercih sonuçlarından sonra kaybolmayın tanışıp kaynaşalm ehehe
  • ben ingilizce yeterlilik sınavı ve seviye belirleme sınavı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum aslında, daha doğrusu bunların ayyuka çıkmış soruları var mıdır, hazır bir sınav var mıdır diye sormak istiyorum.Önceki yıllardan falan olursa bombiş olur
  • quote:

ben ingilizce yeterlilik sınavı ve seviye belirleme sınavı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum aslında, daha doğrusu bunların ayyuka çıkmış soruları var mıdır, hazır bir sınav var mıdır diye sormak istiyorum.Önceki yıllardan falan olursa bombiş olur

• Kur belirleme sınavının örneği yok maalesef. Ama anlatayım. Sırf test. Soru sayısını tam hatırlayamıyorum aslında; ama 100 olabilir. Son sorulara doğru biraz zorlaşıyor; ancak, bunun dışındakiler genel olarak kolay sayılır, özellikle de ilk sorular. Okuduğunu anlama, gramer ve Restatement (Bu da vardı diye hatırlıyorum; ama net değil.) soruları var.

• Proficiency'nin (hazırlık atlama sınavı, İngilizce yeterlilik sınavı, muafiyet sınavı) sistemi 2010'da değişti. İki aşamalı oldu. Sanal alemde bulacağın örnekler de eski sistemlere ait örnekler olacaktır. İTÜ YDY'nin sitesindeki örnek, 2006'ya ait tek aşamalık örnek mesela. Ama soruların zorluk düzeyleri aşağı yukarı aynı olur. Yeni sisteme ait örneklerin Internet ortamında bulunup bulunmayacağını bilmiyorum.

Sınav iki aşamalı.

İlk aşama 60 puan üzerinden değerlendiriliyor ve en az 30 puan alman şart. Restatement soruları var, bu soruların çoğu zor değildir. Sonra Reading kısmı var, 4 tane uzun metinden oluşuyor. Belki bu kısım biraz sıkıcı gelebilir. Bu aşamadaki tüm sorular test.

İkinci aşama da 40 puan üzerinden değerlendiriliyor ve en az 20 puan alman şart. Listening soruları var, bu sorular hem kolaydır hem de sırf testtir. Daha sonra Writing kısmı var, Essay yazıyorsun. Essay için sana iki seçenek sunuluyor: Ya Cause/Effect/Cause & Effect Essay ya da Comparison/Contrast/Comparison & Contrast Essay yazarsın. Listening ve Essay kısımları eşit puanlara (20'şer 20'şer) sahip.

Genel olarak, bu sınav ne çok zor ne de çok basit.

• quote:

Orijinalden alıntı: umtyilmz

8648. sıradayım. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Müh. yazdım. sizce gelme ihtimali nedir?

Gelmeme olasılığı ne düşük ne de yüksek açıkçası. "%50 - %50" desem çok saçma olmaz.

Sonucu merakla beklenecek cinsten bir tercih.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cwr

Tekrar diyorum yeni İTÜ'lüler tercih sonuçlarından sonra kaybolmayın tanışıp kaynaşalm ehehe

Haftaya bugün burada sonuçlar açıklandıktan sonra ayık olun :)
  • İtülü olamayacağım diye korkuyorum

ytü lüde olabilirim itünün üstünde ama 5 bin kişi var sıralamada
    gerçi 2009 ile 2010 arasındada 5 bin kişi var ama
    yine okadar düşeceğini sanmıyorum
    of heyecanlandım yahu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alonso...

İtülü olamayacağım diye korkuyorum

of heyecanlandım yahu

Senin başarı sıran kaçtı ve İTÜ ŞBP'yi mi istiyordun? :)

• quote:

quote:

of heyecanlandım yahu

başarı sıram çok düşük geldi söylemeye çekiniyorum
    35.095
    (30 bin olur diyordum gerçi ham puanım 28 bin ama okul puanım çok düşük olduğu için tuttu fırlattı :) )
    evet İTÜ ŞBP yi istiyorum ingilizcesi de tutuyo ama biraz yükselirse giremeyedebilirim

birde bir öne yıldız teknik biyomüh. yazdım(hiç aklımda yoktu sıralamasını görünce araştırdım derslerine baktım okuyabilirim dedim )
    oranın sıralaması 30bin küsur bi önceki sene 25 binle almış ama bu sene okadar düşeceğinden pek umudum yok gerçi gelmesede çok üzülmem

İtü şbp olur diye tahmin ediyorum ama bakalım nasip kısmet
    biricik aşkım mimarsinanı terk ettim ama listeye koymayıda ihmal etmedim açıkcası

• quote:

quote:

quote:

of heyecanlandım yahu

başarı sıram çok düşük geldi söylemeye çekiniyorum
    35.095
    (30 bin olur diyordum gerçi ham puanım 28 bin ama okul puanım çok düşük olduğu için tuttu fırlattı :) )
    evet İTÜ ŞBP yi istiyorum ingilizcesi de tutuyo ama biraz yükselirse giremeyedebilirim

birde bir öne yıldız teknik biyomüh. yazdım(hiç aklımda yoktu sıralamasını görünce araştırdım derslerine baktım okuyabilirim dedim )
    oranın sıralaması 30bin küsur bi önceki sene 25 binle almış ama bu sene okadar düşeceğinden pek umudum yok gerçi gelmesede çok üzülmem

İtü şbp olur diye tahmin ediyorum ama bakalım nasip kısmet
    biricik aşkım mimarsinanı terk ettim ama listeye koymayıda ihmal etmedim açıkcası

YTÜ Biyomedikal Mühendisliği gelmese bile İTÜ Şehir ve Bölge Planlamanın %100 İngilizce programının gelme olasılığı yüksek. Ben öne kayacağını ve hatta seninkinin de önüne geleceğini pek sanmıyorum.

Yani; YTÜ'lü olmazsan, İTÜ'lü kesin olacaksın.

• yanlış olmasın YTÜ biyomühendislik
    tabi keşke biyomedikal olsaydı

%100 ingilizce gelmezse altında %30ingilizce olanı var o gelir artık
  • quote:

yanlış olmasın YTÜ biyomühendislik
    tabi keşke biyomedikal olsaydı

%100 ingilizce gelmezse altında %30ingilizce olanı var o gelir artık

Özür dilerim hanımefendi.

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.