Şimdi Ara

İTÜ - İstanbulTeknikÜniversitesi - OSYM Tercih: Sorularınız ve Merak Ettikleriniz [Tek Konu] (18. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.454
Cevap
24
Favori
89.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cwr

quote:

Orijinalden alıntı: RitEmrE

Bir de şu yurt sorunlarını halledebilirsem rahatça İTÜ'lüyüm diyebileceğim sanırım. Kalacak yer konusunda tavsiyeniz nedir, Denizli'den gideceğim ve hiçbir yeri bilmiyorum İstanbul'da. Bu KYK yurtları ve İTÜ yurtları farklı şeyler mi biraz anlatabilir misiniz? :)

Ben de Uşaktan gidiyorum ilk defa İstanbula rahat ol

Hazırlığa kalırsanız falan yurt konusunda yardımlaşalım memleket de yakınmış zaten :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cwr

quote:

Bir de şu yurt sorunlarını halledebilirsem rahatça İTÜ'lüyüm diyebileceğim sanırım. Kalacak yer konusunda tavsiyeniz nedir, Denizli'den gideceğim ve hiçbir yeri bilmiyorum İstanbul'da. Bu KYK yurtları ve İTÜ yurtları farklı şeyler mi biraz anlatabilir misiniz? :)

Ben de Uşaktan gidiyorum ilk defa İstanbula rahat ol

Hazırlığa kalırsanız falan yurt konusunda yardımlaşalım memleket de yakınmış zaten :)

Hazırlığa kalıyorum kalmak zorundayım çünkü

Tercih sonuçları açıklansın yardımlaşırız zaten İTÜ'lü var baya burdan
  • quote:

Farklı.

• İTÜ yurtları kampüste olur. Gümüşsuyu Kampüsü'nde bir erkek ve bir kız yurdu var. Bunun dışındaki bütün yurtlar da Maslak'taki Ayazağa Kampüsü'nde olur. Bu yurtlar ya İTÜ Rektörlüğü'ne ya da İTÜ Vakfı'na bağlıdır. Bu yurtların başvurusu da kayıt günü oluyor.

Öncelikle İTÜ Yurtlar ve Burslar Ofisi'nin sitesini inceleyebilirsin:www.yurtburs.itu.edu.tr

Yurt başvurusu için istenilen belgeler şurada listelenmiş:www.yurtburs.itu.edu.tr/Icerik.aspx?sid=1079 . Üçüncü maddede söylenen belgeler, yurtlar çıktığında istenilecek.

Eğer İTÜ'yü kazanırsanız, size Aras Kargo aracılığıyla bir zarf gelecek. Bu zarfın içinde birkaç belge var. Yurt başvuru formu ve taahhütname de bu belgeler arasında.

Bu yurt başvuru formunun arkasında bir yurt tercih listesi mevcut. 3 tane yurt tercih hakkınız var. Üniversite yerleştirmesi gibi düşünün. Mesela, benim geçen yılki yurt başvurusunda tercih listem sırasıyla şöyle olmuştu:

1. Vadi Yurtları
    2. Gölet Yurtları
    3. Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu

Yaklaşık 1 hafta sonra da yurt sonuçları açıklanıyor. Bunlar ilk yerleştirmeler, yani ilk seferde asil kazananların listesi. Eğer yurt çıkmazsa, yedek listeye kalıyorsunuz. Ancak İTÜ yurtlarında sirkülasyonlar yavaş değil. En kötü ihtimalle 2. dönem yurt çıkar.

Yurtların özelliklerini ve 2011-2012'deki aylık ücretlerini de yine yukarıdaki verdiğim siteden bulabilirsiniz.

Bu arada, Vadi Yurtları'na geçen yıla kadar İMKB sponsordu. Bu nedenle adı hâlâ "İMKB Erkek Öğrenci Sitesi" olarak da geçiyor.

• Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlar da bizim bildiğimiz devlet yurtları. Bunlar genelde kampüslerde olmaz, İstanbul'un çeşitli yerlerinde olurlar. Farklı üniversitelerin öğrencilerine hizmet verirler. Bunların başvuruları da ağustosun ikinci yarısında, yerleştirme sonuçları açıklandıktan kısa bir süre sonra başlıyor. KYK'nın resmî Web sitesinde bir form var, o formu doldurmanız yeterli. Bu form; yurt başvurusunu da, burs başvurusunu da, kredi başvurusunu da içeriyor.

İTÜ'nün Maçka Kampüsü'nün hemen altında Abdi İpekçi Erkek Öğrenci Yurdu var. İTÜ'nün Ayazağa Kampüsü'ne yakın olarak da Bahçeköy (Karma) Yurdu var. Yalnız bunlar "genel" yurt. Yani aylık ücretleri 99 TL ve olanakları KYK'nın yüksek ücretli yurtları ve İTÜ yurtları kadar kaliteli değil.

Bir de KYK yurtlarının ilk seferde asil olarak çıkması da kesin değil. Bunda da yedek listeye kalma riskin var. Ayrıca yurt çıksa bile, sana, yukarıda söylediğim yakın yurtları vermeyebilirler. (Sonra dilekçe ile geçiş yapabilirsin belki.) Eğer aşağıdaki önceliklerden en az birine sahipsen, KYK'nın yurtları ilk seferde asil olarak çıkar. En az birine bile sahip değilsen, çıkıp çıkmaması tamamen şansına kalmış.

Şehit çocuğu olmak
    Gazi çocuğu olmak
    Malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı almak veya çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocuğu olmak
    Vücudunun %40'ından fazlasının işlev görmemesine neden olacak kadar özürlü olmak
    Annenin ölmesi
    Babanın ölmesi
    Liseyi yetiştirme yurdunda tamamlamak
    Darüşşafaka Lisesi mezunu olmak
    KYK çalışanı çocuğu olmak
    KYK emeklisinin çocuğu olmak
    KYK Yönetim Kurulu üyesinin çocuğu olmak
    Annenin-babanın boşanmış olması
    Millî ve amatör sporcu olmak

KYK'nın misafirhanelerini de düşünebilirsin. Ancak bunların olanakları iyi değil, en azından çıkana kadar idare edersin.

İTÜ'nün Ayazağa Kampüsü'nde Yılmaz Andoruk Öğrenci Evi var, misafirhane olarak kullanılabiliyor. Ancak burası da pahalı. Yukarıda verdiğim adreste bunun da fiyatı yazıyordu.

• Özel yurtları da araştırın. :) İnşallah kalacak yer sıkıntınız olmaz. Ancak bunlar elbet çözülecek şeyler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IuFuKI

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 33bin küsür. benım sıralama 27bin yani yazarsam gelir büyük ihtimal. bu meslegi okuyanlar tam olarak ne yapar yurt içi iş imkanları nasıldır

Gemilerde çarkçı başı olurlar. Diğer bölümlere göre daha çok ders görürler. genelde 5 e kadar sürüyor dersleri. Çıkınca maaşları fena değildir ama gemide çalışmak zor iş. Aylarca karaya ayak basmadan gemide kalabilirsin
  • ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walkerx -- 2 Ağustos 2011; 19:32:30 >
  • quote:

oo bir denizlili daha, itüde çok var bizden

kyk yurtları devlet yurtlarıdır, itünün yurtları ise kampüsün içinde bulunan yurtlardır.kalacak yer olarak bana kalırsa itü yurtları kyklardan daha iyidir.

eğer bölümüne ön sıralardan girersen büyük ihtimalle itü yurtlarına sene başında yerleşirsin(gümüşsuyu yurdu hariç). ama bölüme sonlardan girersen birkaç ay beklemek zorunda kalabilirsin.ben geçen sene 22. girmiştim bölümüme ve ilk tercihim olan itü vadi yurduna sene başında yerleşmiştim.

bu arada denizlide hangi liseden mezunsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walkerx -- 2 Ağustos 2011; 19:36:49 >
  • hazırlık sınıfları için sınavlar ne zaman
    çok zor oluyormu
    ne tarz sorular soruyorlar mesela
    ben şuan hiçbirşey hatırlamıyorum biraz çalışsam diyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alonso...

hazırlık sınıfları için sınavlar ne zaman
    çok zor oluyormu

hazırlık sınıfları için sınavlardan kastın muafiyet sınavımı, kur belirleme sınavı mı?
  • quote:

çok zor oluyormu

Sınav tarihleri daha sonra belli olacak. Ama geçen yılki tarihleri vereyim.

3-5 Eylül: Proficiency'nin (hazırlık atlama sınavının, yani muafiyet sınavının) 1. aşaması ve 2. aşaması
    15 Eylül: Kur belirleme sınavı
    20 Eylül: Okulun başlangıcı

Eğer hazırlık sınıfına kalacaksan ve kur belirleme sınavını kastetiyorsan; sırf test. Soru sayısını şu an tam hatırlamıyorum. 100 diye hatırlıyorum; ama yanlış hatırlıyor da olabilirim. Son sorulara doğru biraz zorlaşıyor, diğer sorular kolaydır. Gramer soruları da var, okuduğunu anlama soruları da var. Yanlış hatırlamıyorsam Restatement (en yakın cümleyi bulma) soruları da vardı.

Bu sınav için de özel olarak, yoğun bir şekilde çalışmanı pek önermiyorum aslında. İlla Irregular olma hedefin varsa A ya da B kuru için çalışabilirsin; ama çok da zorlamanı önermem. İngilizce düzeyiniz neyse, o kura girin.

A kuru: Upper-Int. & Advanced
    B kuru: Intermediate
    C kuru: Pre-Int.
    D kuru: Beginner & Elementary

Aşağı yukarı böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 2 Ağustos 2011; 20:15:48 >
  • merhabalar arkadaşlar İTÜ jeoloji müh(ing) kazanma ihtimalim çok yüksek. kişisel etkenleri göz ardı edersek itü'lü bir jeologun gelecek ve iş durumu nasıl olabilir? itü'lü mezunların bu piyasadaki durumunu bilenler varsa lütfen özel mesaj yollasın ya da cevap bıraksın. şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

çok zor oluyormu

3-5 Eylül: Proficiency'nin (hazırlık atlama sınavının, yani muafiyet sınavının) 1. aşaması ve 2. aşaması

Eğer hazırlık sınıfına kalacaksan ve kur belirleme sınavını kastetiyorsan; sırf test. Soru sayısını şu an tam hatırlamıyorum. 100 diye hatırlıyorum; ama yanlış hatırlıyor da olabilirim. Son sorulara doğru biraz zorlaşıyor, diğer sorular kolaydır. Gramer soruları da var, okuduğunu anlama soruları da var. Yanlış hatırlamıyorsam Restatement (en yakın cümleyi bulma) soruları da vardı.

Bu sınav için de özel olarak, yoğun bir şekilde çalışmanı pek önermiyorum aslında. İlla Irregular olma hedefin varsa A ya da B kuru için çalışabilirsin; ama çok da zorlamanı önermem. İngilizce düzeyiniz neyse, o kura girin.

Aşağı yukarı böyle.

Kur sinavini kastetmistim
    Cok açıklayıcı olmus ellerin dert görmesin =)sagol
    büyük ihtimal D kurunda olurum bari Cde olayım diyordum ama bakalim evde bir calisayim hatırlarsam bildiklerimi belki c kuruna girebilirim =)
  • itü imalat mühendisliği hakkında bilgisi olan var mı?
  • quote:

quote:

quote:

çok zor oluyormu

Aşağı yukarı böyle.

Kur sinavini kastetmistim
    Cok açıklayıcı olmus ellerin dert görmesin =)sagol
    büyük ihtimal D kurunda olurum bari Cde olayım diyordum ama bakalim evde bir calisayim hatırlarsam bildiklerimi belki c kuruna girebilirim =)

Rica ederim. :)

Sınavın sanal alemde önceki yıllara ait bir örneği olsaydı bakmanı önerecektim. Ancak hiçbir yerde bulunmuyor. Proficiency'ninkiler var; ama bunun yok.
  • Tüh olaydi iyiydi =D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gryphon

itü imalat mühendisliği hakkında bilgisi olan var mı?

Gümüşsuyu Kampüsü'ndeki Makine Fakültesine bağlı bir bölüm oluşu dışında, Makine Mühendisliğine yakın bir bölüm olduğunu biliyorum. Ancak, maalesef bunun dışında ayrıntılı bilgim de yok.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Gryphon

itü imalat mühendisliği hakkında bilgisi olan var mı?

Gümüşsuyu Kampüsü'ndeki Makine Fakültesine bağlı bir bölüm oluşu dışında, Makine Mühendisliğine yakın bir bölüm olduğunu biliyorum. Ancak, maalesef bunun dışında ayrıntılı bilgim de yok.

bende makinayla endüstri karışımı bir bölüm diye duydum, endüstri yerine bunu mu yazsam diye bi kararsızlık içindeyim şimdi. yıldız da endüstri ya da itü de imalat zor bir tercih.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Cole Phelps

Alacakaranlık@

Siz hangi liseden mezunsunuz?

(İzmir) Konak Kenan Evren Anadolu Lisesi

İzmir'in varoşlarında, kıytırık bir liseydi.

Güya ben Kadıköy Anadolu Lisesi'nde okuyorum 4 yıl boyunca hazırlık dahil yata yata 70 ortalama ile sınıfları geçtim şu anda yeni yeni çalışmaya başladım lanet olsun bu liseye girdiğim güne hocaları o kadar berbat ki eğitimin e'si yok.
  • quote:

quote:

quote:

Alacakaranlık@

Siz hangi liseden mezunsunuz?

(İzmir) Konak Kenan Evren Anadolu Lisesi

İzmir'in varoşlarında, kıytırık bir liseydi.

Güya ben Kadıköy Anadolu Lisesi'nde okuyorum 4 yıl boyunca hazırlık dahil yata yata 70 ortalama ile sınıfları geçtim şu anda yeni yeni çalışmaya başladım lanet olsun bu liseye girdiğim güne hocaları o kadar berbat ki eğitimin e'si yok.

8. sınıftayken eşeklik etmeyip OKS'ye gerçekten önem verseydim, bu liseye gitmezdim ben de. Hocalarının ve eğitiminin berbat olduğunu söylüyorsun, "abartmadığını" umuyorum. :) Seni bir gün bizim sözde Anadolu lisesine davet edelim, Kadıköy'e yüze yüze dönersin. Türkiye'nin en iyi Anadolu liselerinden biri diye biliyorum orayı. Gerçi iş, lise kalitesinden çok, öğrencide bitiyor. X Üniversitesinin Y bölümünü fen lisesi mezunu olup 3 yılda ancak kazananlar da olabiliyor, normal bir Anadolu lisesinden mezun olup ilk girişinde kazananlar da olabiliyor. Neyse... Sizin asıl amacınız "okul puanını düşürmemek" olmalı. Zaten en iyi fen lisesinden en dandik meslek lisesine kadar, her öğrenci, dershane sisteminin birer kurbanı oluyor. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sheldorz

İTÜ Kimya bölümü hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eğitim, iş imkanları? İTÜ nün adı + iyi ingilizce bilme iş bulmayı kolaylaştırır mı?

Çünkü ben anadoludaki bir üniversitenin kimya mühendisliğini mi yoksa İTÜ Kimya bölümünü mü tercih edeyim kararsız kaldım?

bu soruya cevap veren olmamış,bende itü kimya bölümü mü istanbul üniversitenin kimya mühendisliğimi diye sorucaktım.lütfen cevap yazın,çünkü tercihlerin bitmesine az kaldı.yardımcı olabileceklere teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.ali20

quote:

oo bir denizlili daha, itüde çok var bizden

kyk yurtları devlet yurtlarıdır, itünün yurtları ise kampüsün içinde bulunan yurtlardır.kalacak yer olarak bana kalırsa itü yurtları kyklardan daha iyidir.

eğer bölümüne ön sıralardan girersen büyük ihtimalle itü yurtlarına sene başında yerleşirsin(gümüşsuyu yurdu hariç). ama bölüme sonlardan girersen birkaç ay beklemek zorunda kalabilirsin.ben geçen sene 22. girmiştim bölümüme ve ilk tercihim olan itü vadi yurduna sene başında yerleşmiştim.

bu arada denizlide hangi liseden mezunsun?

Selamlar,
    Denizli Anadolu Lisesi'nden mezunum, 2010 mezunu. Sizin bölümünüzde de bi arkadaşım var. :)

KYK yurduna asil girebilmek için gereken şartlardan hiçbirini sağlamıyorum. Büyük ihtimalle gelmez sanırım KYK. İTÜ yurtları olur umarım.
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.