Şimdi Ara

İTÜ - İstanbulTeknikÜniversitesi - OSYM Tercih: Sorularınız ve Merak Ettikleriniz [Tek Konu] (12. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.454
Cevap
24
Favori
89.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evt önlerde grmen avantaj oluyomş geçen hfta itü de sölediler
  • İTÜ'de ingilizce ne seviyede 2009'da kuruldu galiba mühendisliklerin ingilizceleri .İngilizce bölümleride yazalım mı tavsiye eder misiniz ? Benimde ymf4 16806 büyük olasılıkla İnşaat Müh. %30 ing. tutuyor gibi .%100'ünü de yazmayı düşünüyorum bir sorayım dedim .
  • quote:

Orijinalden alıntı: pioneer061

foruma itü makine'ye geliyor olduğumu müjdelemek için üye oldum buda ilk mesajım

mf4 3790
    *İTÜ makine %100
    *İTÜ makine %30

bölüme önlerde girmem yurt avantajı sağlar mı?

İki programa da ön sıralardan yerleşirsin.

Bunun, Vadi ya da Gölet yurtlarının çıkması için sana yüksek şans kazandırabileceğini söyleyebilirim. Bir de tercih listesinin üst sıralarında tutmaya bak.

Ancak Gümüşsuyu'ndaki yurtlar için bunu kesin olarak söyleyemeyebiliriz. Zira bu yurtta kontenjanlar daha az ve gerçekten torpil faktörünün daha çok işlediği bir yurt olarak biliyorum.

• Bugün itü ye gittim dekanın oğluyla görüştüm kendisi 4.sınıf kontrol mühendisliğinde okuyormuş. Söyledikleri benim ilgimi baya bir çekti.

Siz Kontrol Mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genel olarak Kontrol Mühendisliğin de verilen maaşlar nedir?(Elbette kişiden kişiye göre değişecektir ama bir ortalama öğrencinin alabileceği maaş)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leqendary144

İTÜ'de ingilizce ne seviyede 2009'da kuruldu galiba mühendisliklerin ingilizceleri .İngilizce bölümleride yazalım mı tavsiye eder misiniz ? Benimde ymf4 16806 büyük olasılıkla İnşaat Müh. %30 ing. tutuyor gibi .%100'ünü de yazmayı düşünüyorum bir sorayım dedim .

%100 İngilizce programlar 2010'da açıldı ve öğrenci almaya başladı.

Bu programlardan mezun olduğunuzda diplomanızda "İngilizce" ibaresi yer alacak. Bütün dersleri İngilizce almak zorundasınız. Ancak şöyle bir şey de var: Bu programların harç ücretleri, %30 İngilizce programların harç ücretlerinin neredeyse 2 katı. Olumsuz iki faktörden birisi de budur sanırım.

Diğer faktör de şu: İTÜ, yıllardır Türkçeye önem veren ve en az %30 İngilizce eğitim veren bir üniversiteydi. Bu nedenle bazı hocaların (Bunlar da genellikle havuz derslerinin hocaları olur.) İngilizceleri, işleri olmadıkları için zamanla pratiğini yitirmiş. Bazı hocalar dersi Türkçe anlatmayı yeğliyor ve tahtaya İngilizce yazıyor. Ancak "bazı" diyorum. İngilizcesi çok iyi olan ve dersleri baştan sona İngilizce anlatmaya özen gösteren hocalar da var tabii ki.

Maalesef şunu söyleyebiliriz: İngilizce eğitim açısından henüz Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ gibi rayına oturmuş bir üniversite değil, buralar yıllardır tam İngilizce eğitim veriyordu. Ancak zamanla rayına oturacağını düşünüyorum.

"%30" minimum oran. Bu oranı, kontenjanlar ve dersi alabilen bölüm ayrımları müsait olduğu müddetçe arttırabilirsin ki genelde sorun olmuyor. Bir de bu %30 oranı genelde yalan oluyor zaten. Ders planında Türkçesi yer almasına rağmen, genelde sadece İngilizceleri açılan dersler (laboratuvar dersleri gibi) olabiliyor. Yani bu İngilizce ders yüzdesi daha fazla oluyor. Bu programdan mezun olanların diplomalarında "İngilizce" ibaresi yer almayacak; ancak transkriptte aldığın dersler ve aldığın İngilizce ders yüzdesi yazacak.

Bir dersin Türkçesindeki sınavlarla İngilizcesindeki sınavlar arasındaki ortalama farkı ve bir dersin Türkçesindeki çan eğrisiyle İngilizcesindeki çan eğrisi arasındaki fark da dersten derse değişir ve her zaman aynı değildir. Örneğin; geçen dönem, Genel Kimya (KIM101/KIM101E) dersinin 1. vizesinde İngilizce (101E) sürümünün ortalaması daha yüksekken, 2. vizesinde de Türkçe (101) sürümünün ortalaması daha yüksek çıkmıştı. Zaten sizden çok iyi bir gramere sahip İngilizce de beklemiyorlar. Aklınızdan geçenleri doğru sözcüklerle, doğru bir şekilde, kısa ve öz anlatmanız, yeterlidir. Hatta bazı hocaların Türkçe açıklamalara tölerans gösterebildiğini de duymuştum.

Son tercih sizin. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: unalcan319

Bugün itü ye gittim dekanın oğluyla görüştüm kendisi 4.sınıf kontrol mühendisliğinde okuyormuş. Söyledikleri benim ilgimi baya bir çekti.

Siz Kontrol Mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genel olarak Kontrol Mühendisliğin de verilen maaşlar nedir?(Elbette kişiden kişiye göre değişecektir ama bir ortalama öğrencinin alabileceği maaş)

Forumda, bu bölümde okuyan XMERTCANAVAR2X var. Ona danışmanı öneririm.

Ayrıca açmış olduğu konu da var:http://forum.donanimhaber.com/m_50495424/mpage_1/key_/tm.htm

• beni en çok etkileyen faktörlerden biride aşağıda görmüş olduğum yazı oldu. burdakinler gerçek demi projeler falan? abbas güçlü öyle araştırmadan yazmaz ama ginede bilenlere sorayım dedim

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gnosif=%C88%D44%E6%90%E1%9B%3FU2f2&mnosif=%CB8%DC1%E2
  • quote:

beni en çok etkileyen faktörlerden biride aşağıda görmüş olduğum yazı oldu. burdakinler gerçek demi projeler falan? abbas güçlü öyle araştırmadan yazmaz ama ginede bilenlere sorayım dedim

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gnosif=%C88%D44%E6%90%E1%9B%3FU2f2&mnosif=%CB8%DC1%E2

Subjektif cümleler içerse de, kullandığı veriler ve verdiği örnekler gerçek.

• Mimarsinan aşkından vazgeçip itü şehir ve bölge planlama ingilizce yazacağım galiba
    Çap yapabilme kapasitede olduğumu düşünürsemde çap yapmayı düşünüyorum mimarlıkla
    ama çok zor diyolar
    neyse hadi bakalım
    galiba bende İtü lü olacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alonso...

Mimarsinan aşkından vazgeçip itü şehir ve bölge planlama ingilizce yazacağım galiba
    Çap yapabilme kapasitede olduğumu düşünürsemde çap yapmayı düşünüyorum mimarlıkla
    ama çok zor diyolar
    neyse hadi bakalım
    galiba bende İtü lü olacağım

Ben yine de ÇAP hedefi koyup tercih yapmanı pek önermem; ancak son tercih senin. Zira bunlar riskli işler. Ha, sınava tekrar girmenin riski yok mu? Tabii ki var; ancak ÇAP kadar risk taşıdığını da sanmıyorum. Çünkü aşina olduğun konular ve aşina olduğun bir sınav sistemi var yine. Sen bilirsin, belli olmaz, başarabilirsin de. :) Bölümün derslerinin (www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/SBPE/201110.html ) zorluk düzeyleri hususunda benim de pek bilgim yok.

ÇAP'ı kazanabilmenin yanında devam ettirebilmek de ayrı bir dert.

ÇAP yönetmeliğine şuradan ulaşabilirsin:www.sis.itu.edu.tr/tr/yonetmelik/cap.html

ÇAP kazanamazsan Yatay Geçiş de olabilir, sen bilirsin tabii ki. :)

• yok ben bölümden memnunum :)
    tabi mimarlık olsa daha iyiydi ama olmadı işte
    çap yapmak için değilde daha çok ingilizce olduğu için tercih edeceğim
    çap ta işte dediğm gibi kendimi tartmam gerekiyor yapabilirmiyim diye(büyük ihtimalde yapamam :D )

yatay geçiş bilmiyorum mimarsinan düşünürken olabilir diyodum ama
    şehir ve bölge planlamacılarla konuştukça uzaklaştım gibi
    bayağ benimsedim mesleği :)
    bakarım dersler çok zor gelmezse kasıp yatay geçişte olabilir

ama şimdi daha 1 sene var hazırlığı bir bitireyim
    büyük ihtimal D kurunda olucam en iyi ihtimalde C de olurum
    Bildiğim kadarıyla D kurunda haftalık ders saati 30 du
    tüm günler dolu olur galiba
    Bu arada teşekkürler bilgilerin için :)

• quote:

beni en çok etkileyen faktörlerden biride aşağıda görmüş olduğum yazı oldu. burdakinler gerçek demi projeler falan? abbas güçlü öyle araştırmadan yazmaz ama ginede bilenlere sorayım dedim

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18161519.asp

bu yetkin mühendislik tam olarak ne anlamasamda; mecazi olarak şöyle bişi mi ?

üst düzey projede ya da herhangi büyük bir felakettede açılın ben İTÜLÜYÜM mü demek ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eray93teiz -- 27 Temmuz 2011; 0:43:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eray93teiz

quote:

üst düzey projede ya da herhangi büyük bir felakettede açılın ben İTÜLÜYÜM mü demek ?

Özel "İTÜ'lüyüm!" havasını içeren bir şey olacağını pek sanmıyorum. Bu sistem şimdilik sadece İTÜ'ye uygulansa da ileride diğer birkaç üniversitede de uygulamaya geçilebilir.

Gerçi ben de bu uygulamanın bazı ayrıntılarını tam olarak anlamış değilim. MIT ile aynı sınava girileceği söyleniyor. Hem İngilizce düzeyi hem de teknik bilgi açısından İTÜ öğrencilerinin MIT'lilerle yarışabilecek düzeyde olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu bence. Neyse...

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Orijinalden alıntı: eray93teiz

quote:

Özel "İTÜ'lüyüm!" havasını içeren bir şey olacağını pek sanmıyorum. Bu sistem şimdilik sadece İTÜ'ye uygulansa da ileride diğer birkaç üniversitede de uygulamaya geçilebilir.

Gerçi ben de bu uygulamanın bazı ayrıntılarını tam olarak anlamış değilim. MIT ile aynı sınava girileceği söyleniyor. Hem İngilizce düzeyi hem de teknik bilgi açısından İTÜ öğrencilerinin MIT'lilerle yarışabilecek düzeyde olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu bence. Neyse...

sınav çoktan seçmeliyse belli olmaz hocam. bizim hayatımız öyle geçti. onlar ne anlayacak test tekniğinden

Bize arapça test getir şekillerden soruyu iki şıkka indiririz yemin ederim

• %100ing bölümün harç ücretleri mib %30 ing bölümün harc ücretlerinin iki katı demek

bak bu olmadı şimdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: cwr

%100ing bölümün harç ücretleri mib %30 ing bölümün harc ücretlerinin iki katı demek

bak bu olmadı şimdi

Maalesef. :)
  • quote:

quote:

%100ing bölümün harç ücretleri mib %30 ing bölümün harc ücretlerinin iki katı demek

bak bu olmadı şimdi

şeytan diyor %100ing i hiç karıştırma yaz %30 ilk sıralardan gir hem yurt çıkma ihtimali çok daha fazla olsun hem de harc yükünü hafiflet Ama işte, bu ing seviyesindeki ayrım zaman ilerledikçe daha belirgin ve önemli bir hal alırsa ah vah etmemek gerek..

• quote:

quote:

quote:

bak bu olmadı şimdi

şeytan diyor %100ing i hiç karıştırma yaz %30 ilk sıralardan gir hem yurt çıkma ihtimali çok daha fazla olsun hem de harc yükünü hafiflet Ama işte, bu ing seviyesindeki ayrım zaman ilerledikçe daha belirgin ve önemli bir hal alırsa ah vah etmemek gerek..

Daha fazla İngilizce ders seçebileceğini de söyleyeyim. Ben de geçen dönem bütün dersleri İngilizce seçmiştim, %30 İngilizce program öğrencisi olmama rağmen.

Hocalar aynı hocalar. Bir hocanın İngilizce verdiği derse giren öğrenciler arasında da %30-%100 İng. ayrımı yok, karışık.

Ha, %100 İngilizce programda da bütün derslerin İngilizce olması size otomatik olarak sunuluyor, diplomanızda da "İngilizce" ibaresi yer alacak. Bir de %30 oranını %100'e kadar çıkartabileceğinizi de şimdiden kesin olarak söylemek doğru olmaz.

Son tercih sizin. :)

• Merhabalar bu guzel konu icin tesekkurler.

Ben imalat muhendisligi hakkinda bilgi almak istiyorum. Nasildir onu acik midir okumaya deger mi?

Tesekkurler.
  • quote:

quote:

quote:

bak bu olmadı şimdi

ama bazı bölümlerde %30 ingilizcenin tavan puanı daha fazla yani %30 ingilizceye başlarda giremessin

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.