Şimdi Ara

İTÜ Endüstri Mühendisliği Hakkında Bilgilendirme - Konunun 8. Yılı (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
219
Cevap
19
Favori
36.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öncelikle hayırlı olsun.

Çok merak ettiğim bir durum var. Sıralama neden sizin için önemli? Sıralama düşünce ne oluyor? İşe girerken bölüm sıralamalarına göre bakılıyor sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Kimse hangi bölüm kaçıncıyı alıyor bilmez, marka olmuş okulların isimlerini ve hangi bölümün ne iş yaptığını bilir. Yukarıdaki mesajlarımda da dediğim gibi önemli olan kendini geliştirebilmek.

Dersleri BOŞLASANDA iş bulursun yeterki staj işlerini boşlama. Staj yaptığın yerler ve orada öğrendiklerin çok şey kazandırıyor, mülakatlarda kendini çok iyi satabiliyorsun. Şuan iş yerimde herkesin dikkatini çeken şey okul sırasında yapmış olduğum 1 yıllık çalışma deneyimim. Okulum, bölümüm o kadar da umurlarında değil. Deneyim önemli
  • ananni A kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam sıralama umrumda değil aslında pek ama bir anda bu kadar düşünce talep bir düşündüm.

Daha demin ygs forumunda bir arkadaş da tercihimi garipseyip asgari ücretle başlarsın anca filan dedi.insanların meslek hakkında bir bilgizsizlik durumu var annem de böyle ismi var işsiz kalmazsın diye makineye taktı ancak ben tercihimden memnunum.

Yine de meslek böyle eziklenince üzülüyorum ya işler ters giderse diye düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkürler hocam.Saçmaladıysam affola.İş hayatınızda başarılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne demek saçmalamak, kafanda bir şekilde sorular oluşmuş eğer çözüldüyse ne mutlu.

Diğer hardcore mühendisliklerin, özellikle okurken, endüstricileri aşağılamasını ben açıkca normal görüyorum çünkü ders yükleri çok çok ağır ve başlarını kaldıramıyorlar. Yaptıkları hesaplamalar vs. bizde yok daha çok işletmeci gibiyiz ve mühendis değilsiniz derken çok da haksız değiller Ama önemli olan başkalarının ne dediği değil, bizim iş alanımız çok daha farklı.

Başka sorun olursa yazabilirsin, çekinme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ananni

Ne demek saçmalamak, kafanda bir şekilde sorular oluşmuş eğer çözüldüyse ne mutlu.

Diğer hardcore mühendisliklerin, özellikle okurken, endüstricileri aşağılamasını ben açıkca normal görüyorum çünkü ders yükleri çok çok ağır ve başlarını kaldıramıyorlar. Yaptıkları hesaplamalar vs. bizde yok daha çok işletmeci gibiyiz ve mühendis değilsiniz derken çok da haksız değiller Ama önemli olan başkalarının ne dediği değil, bizim iş alanımız çok daha farklı.

Başka sorun olursa yazabilirsin, çekinme.

hocam bu mühendisliğin yurtdışı imkanı nasıldır? Bir de mesela siz itüden mezun olmuşsunuz ben hacettepe endüstri'ye girsem mesela çok geride olur muyum itüdeki öğrencilere karşı nasıl kapatabilirim farkı ?
    Hocam benim en çok istediğim şey astronomi ya da arkeoloji olumaktı aslında ama malum türkiye şartlarında buralar pek okunmaz gibi.

Fiziğim kötüdür ve hiç sevemedim matematiğim iyidir ve çok severim buna uygun olarak endüstri ve bilgisayar oluşmuştu kafamda. Bilgisayar tutmadı endüstri seçtim.

Bu bölümde sosyal olmak önemli mi benim biraz içe dönük bir kişiliğim vardır ?

ODTÜ mezunları gözlemlediğiniz kadar nasıl konumlardalar piyasada sizce şu an hocam ?

Odtü mezunları istanbul piyasasında boğaziçi ya da itü mezunlarından geri planda mı kalır işe alımda ?

Ekstra olarak birkaç kodlama dilinde kendimi geliştirsem yararı dokunur mu acaba ?

Biraz fazla sordum ama ikinci bir dil olarak almanca düşünüyorum nasıl olur sizce ?

Teşekkürler ilginiz için :)

• @-xenon Yurtdışı imkanı mevcut, hem yüksek lisans hemde çalışma anlamında. Çok yakın 2 arkadaşım eylülde yüksek lisansa gidiyor, birisi İtalya diğeri Almanya. Özellikle Almanya ve ABD'de çok iyi okullar var. Ancak ABD'de en iyi okullara kabul almak gerçekten zor(maddi ve başarı anlamda). Almanya bu anlamda daha uygun görünüyor çünkü daha geçenlerde yüksek lisans eğitimi ücretsiz hale getirildi. Yurtdışından kabul almak için okul bilinirliliği çok önemli yer tutuyor bu bir gerçek. Bu farkı kapatabilmen için yurtdışı odaklı projelerde, stajlarda aktif görev alman senin için iyi olacaktır(erasmus, exchange, aiesec vb.).

Yurtdışında iş ise daha zor bir konu. Her şirket öncelikle kendi vatandaşını istihdam etmek ister çünkü her ülkede yabancıyı istihdam etmek şirketlere ekstra maliyet olarak dönüyor. Bu yüzden bir fark yaratılmalı ve şu şu sebeplerden beni almalısınız diyebilmelisiniz. Yurtdışındaki şirketlerle görüşüp 2-3 mülakat ilerleyen arkadaşlarım vardı ancak sonuç ne oldu bilmiyorum. 1 arkadaşım, Türkiye'de de herkesin bildiği bir firmada, Almanya'da işe başladı geçen hafta. Dediğim gibi mezun olur olmaz sıfır tecrübe ile zor ancak imkansız değil. Tecrübelenince daha kolay olduğunu düşünüyorum.

@crislepe06

Sosyal olmak kesinlikle avantaj getirecektir onu söyleyebilirim. Etkinliklere, kulüplere vs. takıl mutlaka aş o problemini.

ODTÜ mezunlarının bir probleminin olduğunu düşünmüyorum; çoğu kez beraber mülakatlara girdim, proje yarışmalarında yarıştım. Tek sıkıntı mülakata çağırılınca İstanbul'a gelmesi

Çalışacağın sektöre ve hedeflediğin departmana göre avantaj olabilir hiç işe yaramayabilir de

Almanca iyidir, tavsiye ederim. Türkiye'deki bazı Alman firmaları çok önemsiyor Almanca konuşabilmeyi. Almanya'da yüksek lisans için de avantaj oluşturur eğer düşünüyorsan.
    Çok teşekkürler hocam kafamdaki soru işaretlerini giderdiğiniz için. Başarılar iş hayatınızda

• Rica ederim ne demek.

Çok teşekkürler, sana da hayırlı olsun tekrardan.
  • Yeni Başlayacaklar İçin İTÜ
    Öncelikle tercih sonuçlarının hepiniz için hayırlı olmasını dilerim. Üniversitemize bu yıl kayıt yaptıracak arkadaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla açtığımız grupta, kayıt süreci, yurt-burs başvuruları, hazırlık atlama sınavı(proficiency), bil-104e dersi muafiyet sınavı, kampüs hayatı ve daha birçok konu hakkında yapacağımız paylaşımlar ile size yardımcı olmaya çalışacağız. Ayrıca grupta aklınıza takılanlar hakkında birbiriniz ile bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz gibi neredeyse bütün bölümlerde öğrenimine devam eden tecrübeli arkadaşlarımıza özellikle bölümünüzle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.
    https://m.facebook.com/profile.php?id=312445012553955
  • Hocam buralarda mısınız hala?

• uchihagaeshi kullanıcısına yanıt
    Burdayim hocam, buyrun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Hocam İngilizce gelmezse Türkçe'sini yazmayı düşünüyorum.Bölüm bazında Türkçe okumanın ne gibi dezavantajları olabilir?Bir de yazılıma,programlamaya ilgim var (bilgisayar tutmazsa endüstri yazacağım zaten) mezun olduğumda bu bildiğim programların ve dillerin bana artısı oluyor mu endüstri mühendisliğinde?
  • uchihagaeshi kullanıcısına yanıt
    Hic bir dezavantaji olmaz Turkce okumanin oraya takilma. Sen Ingilizce’ni gelistir onemli olan o. Endustri muhendisliginde R, matlab isine yarayabilir. Diger dillerin endustri muhendisligi isi yaparken pek isine yarayacagini dusunmuyorum. Bildigin yazilimi bilen kisiler arayan is ilani buldugunda bir avantajin elbette olabilir. Ekstra seyler bilmen mutlaka senin artina olacaktir merak etme.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba ben hazırlığı yeni bitirdim itü endüstride okuyacağım. Merak ettiğim şey endüstri ile neyi çap yapabilirim daha faydalı olur?

Bir de iş alanında öne geçmek için anladığım kadarıyla ağzımızın laf yapması gerekiyor insanlara kendini iyi ifade edebilmek falan benim insan ilişkilerim pek iyi değildir sence bu eğitim hayatımda gelişme kazanır mı?

• Sanırım Türkiyede sadece İTÜ'de olan FE Yetkin Mühendislik Sınavı hakkında bilgi verebilir misiniz?Amerikada vs. işe girerken diplomamızın geçerli olmasını sağlar mı?
  • welcometothepartypal W kullanıcısına yanıt
    İlk kez duyuyorum. En ufak bir fikrim bile yok ne olduğuna dair
  • Merhaba ben hazırlığı yeni bitirdim itü endüstride okuyacağım. Merak ettiğim şey endüstri ile neyi çap yapabilirim daha faydalı olur?

Bir de iş alanında öne geçmek için anladığım kadarıyla ağzımızın laf yapması gerekiyor insanlara kendini iyi ifade edebilmek falan benim insan ilişkilerim pek iyi değildir sence bu eğitim hayatımda gelişme kazanır mı?

• Mkarayagcii M kullanıcısına yanıt
    Önce ortalama yapman lazım, biraz çalışırsan yapılır 1. sınıf dersleri rahat.

ÇAP Aslında senin ilgine kalmış bir durum. İTÜ-sis üzerinden çap yapabileceğin bölümleri ve yaparsan hangi dersleri alman gerekecek onlar yazar. Gir detaylarına bak biraz kararı sen ver. Matematik mühendisliği ile yapan bir arkadaşım vardı, sanırım okulu uzatmadan ikisinden de mezun oldu. Ders içerikleri de keyifli geliyordu kulağa. Dediğim gibi burası senin ilgine ve vereceğin fark derslerin azlığına çokuluğuna göre karar vermen gereken bir şey. Tabi önce ortalama yapman lazım.

Kendini iyi ifade edebilmek, kafandakini karşıdakine güzel aktarabilmek sadece iş hayatında değil her alanda işine yarayacak bir şey. Bu konuda bir problemin varsa ve kendin değiştirmek için bir şey yapmazsan bundan 10 yıl sonra da aynı olacağını düşünüyorum. Sorunu görmüşsün bu iyi bir şey, kendin bu durumu değiştirip geliştirmek için bir şeyler yapmalısın, kendi kendine bence gelişmez.
  • hocam merhabalar

biraz konu disi olabilir bu mesajim

cok guzel universitenizden bahsetmissiniz cok tesekkurler en az 1 yildir endüstri muhendisligi hakkinda arastirma yapiyorum en guzel acikayan sizsiniz.

bende bu yil sinava girdim bende endüstri mühendisi olmak istiyorum fakat puanim itü ye yeter mi bilemiyorum. gsü endüstri mühendisliği hakkinda bilginiz varmi orasinin puani biraz daha düsük de o yüzden soruyorum orasida bildigim kadariyla 2-3. sınıfta fransaya falan gönderiyormuş çift diploma alabiliyormuşsunuz

banada yardımcı olabilirmisiniz

Şimdiden teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.