Şimdi Ara

İtalya Vizesi Genel Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
2
Favori
1.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport sahipleri İtalya vize prosedüründen 90 gün süreyle muafken; Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi olan vatandaşlarımızın vize prosedürlerini tamamlamadan İtalya’ya giriş yapmaları mümkün değildir. İtalya Schengen Anlaşmasına taraf ülkelerden olduğu için İtalya vizesi almanız halinde diğer Schengen ülkelerinde de vize süreniz dahilinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Eğer Schengen vizenizi İtalya Konsolosluğundan çıkaracaksanız, Schengen Bölgesi'ne girişinizi İtalya'dan başlatmanızda ve en uzun konaklama sürenizi İtalya'ya ayırmanız gerekir. Aksi takdirde bir sonraki Schengen vize başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir.

Eğer ticari vizeye başvuru yapacaksanız, İtalya'da faaliyet gösteren ticari kurumdan temin edeceğiniz davetiye özellikleri diğer Schengen ülkeleri için sunulan davet formatından farklıdır.Lettera di invito per Affari formatında yazılmalıdır. Detaylı bilgiyi vize servislerinden edinmenizi, vize başvurunuzun reddedilme ihitmaline karşı tavsiye ederim. Ayrıca davetiye gönderen İtalyan şirketi Oda Sicil Kaydı (Visura Camerale) ve davet eden kişinin ulusal pasaport, kimlik fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir. Bunların dışında davetiyede şirketin iletişim, adres bilgilerinin bulunması güvenirliğinizi artıracaktır.

İtalya ve diğer AB üye ülke vatandaşlarının aile bireyleri vize kolaylığı için bulundukları ülkenin İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğiyle irtibata geçebilirler. Ancak T.C. vatandaşlarının Schengen vize prosedürünü eksiksiz yerine getirmeleri beklenmektedir. Aşağıda yazdığım belgeler asgaridir. Başvuru sahibinin kalma süresine, mesleksel durumuna, seyahat amacına göre belgeler farklılık gösterebilir, İtalya Konsolosluğu ek belgeler talep edebilir. Daha detaylı evrak listesini buradan bulabilirsiniz;
    http://www.italyakonsoloslugu.org/

İtalya Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Avrupa Komisyonu’nun belirlediği ölçülere göre İtalya Schengen vizesi asgari evrak listesi aşağıdaki gibidir.

- İtalya Schengen vize başvuru formu
    - Başvuru sahibinin güncel halini yansıtan biyometrik fotoğraf
    - Seyahat dönüş tarihinden sonra üç ay geçerliliği bulunan pasaport
    - Ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileri
    - Finansal yeterliliği destekleyici belgeler (1 Mart 2000 tarihli yönergede belirtilen konaklanan süre boyunca yeterli imkanlara sahip olduğunu gösterir belgeler)
    - Maaş bordrosu
    - Banka hesap dökümleri
    - Ev, araç mülkiyet belgeleri
    - Seyahat sağlık sigortası
    - Birinci dereceden yakınlığı bulunan bir sponsorun garantörlüğünde seyahat edilecekse sponsora ait maaş ve banka hesap dökümleri

İtalya Schengen vize başvuruları İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurum veya İtalya vize başvurularını kabul eden seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilir.

Ayrıntılı bilgi için;

İtalya Schengen Vize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hausarafna -- 6 Mayıs 2017; 14:22:52 >

• Hocam Hızır gibi yetiştin imdadıma. Bana da interrail için İtalya vizesi lazımdı. Dün idataya gidip bilgi aldım. Bana başvuru formu ve gerekli evrakların listesini verdiler. Orda bi madde var onu anlamadım. Nedir ne yapmam lazım açıklayabilir misin?

~Teminat: İtalya İçişleri Bakanlığının yürürlükteki düzenlemeleri ile kalış süresine göre tespit edilen tutarlara uygun maddi imkanlar

Böyle diyor açıklamada ama anlamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkede kalacağın süre boyunca yeterli maddi imakana sahip olduğunu kanıtlamalısın. En az 4000 tl bakiyeli hesap dökümü, ev, araba varsa tapu, ruhsat belgeleri, çalışıyorsan maaş bordrosu gibi belgelerle başvurunu desteklemeni tavsiye ederim. Sen çalışmıyorsan ailenin desteği ile gideceksen destek sağlayacak baba/annenin ayrıca kendi ağzından konsolosluğa hitaben dilekçe yazması gerekir. Ayrıca dediğim belgeleri (anne/baba ait maaş bordrosu/hesap dökümü vs.) de sponsor olarak sunmaları gerekir. İyi yolculuklar
  • 4000 tl- 5000 tl bulunan hesap özetini mutlaka belgelerine ekle :)
  • Up
    Ocak sonunda başlayarak 2 haftalık interrail yapmayı planlıyorum.İtalyadan başlayacağım vizemi de italyadan alacağım.Öğrenciyim

1)Vize başvuru formunu doldururken kalacağım bütün ülkeleri ve otelleri yazmam mı gerekiyor?Roma,Floransa,Napoli,Venedik,Zürih,Paris,Amsterdam a gideceğim.Bu kadar oteli başvuru formuna sığdıramam diye düşünüyorum.Ne yazmalıyım ne tavsiye edersiniz?
    2)Babamı sponsor olarak göstereceğim.Emekli.Düzenli kullandığı hesabında (ayrıca maaş hesabı) 4 bin lira,benim TL hesabımda 4 bin lira göstersem yeterli olur mu?Babamın üstüne olan ev tapusunun fotokopisini de ekleyeceğim.
    3)Bazı yerlerde sponsorluk dilekçesinin ing yazılması gerektiğini okudum.Öyle bir durum var mı?Ayrıca yabancı dilde vermem gereken herhangi bir belge var mı?
    4)Uçak biletini şimdiden iade sigortalı olarak alacağım.Dönüşümün başka ülkeden olması sorun yaratır mı?
    5)İnterrail biletini sadece İtalyada geçerli olarak alacağım.Dİğer şehirler arası ulaşımı flixbus ile gerçekleştireceğim.Vize başvurusunda flixbus rezervasyonlarını göstemeli miyim?

Biraz uzun oldu ama günlerdir cevabını aradığım sorular.Teşekkürler

• Hocam alabildin mi interrail için vize?Sorularım içinde cevaplayabildiğini cevaplarsan çok mutlu olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Machine Wizard

Up
    Ocak sonunda başlayarak 2 haftalık interrail yapmayı planlıyorum.İtalyadan başlayacağım vizemi de italyadan alacağım.Öğrenciyim

1)Vize başvuru formunu doldururken kalacağım bütün ülkeleri ve otelleri yazmam mı gerekiyor?Roma,Floransa,Napoli,Venedik,Zürih,Paris,Amsterdam a gideceğim.Bu kadar oteli başvuru formuna sığdıramam diye düşünüyorum.Ne yazmalıyım ne tavsiye edersiniz?
    2)Babamı sponsor olarak göstereceğim.Emekli.Düzenli kullandığı hesabında (ayrıca maaş hesabı) 4 bin lira,benim TL hesabımda 4 bin lira göstersem yeterli olur mu?Babamın üstüne olan ev tapusunun fotokopisini de ekleyeceğim.
    3)Bazı yerlerde sponsorluk dilekçesinin ing yazılması gerektiğini okudum.Öyle bir durum var mı?Ayrıca yabancı dilde vermem gereken herhangi bir belge var mı?
    4)Uçak biletini şimdiden iade sigortalı olarak alacağım.Dönüşümün başka ülkeden olması sorun yaratır mı?
    5)İnterrail biletini sadece İtalyada geçerli olarak alacağım.Dİğer şehirler arası ulaşımı flixbus ile gerçekleştireceğim.Vize başvurusunda flixbus rezervasyonlarını göstemeli miyim?

Biraz uzun oldu ama günlerdir cevabını aradığım sorular.Teşekkürler
    1- evet. tüm otel rezervasyonlarının çıktısını aalcaksın. tabiki başvuru forumuna o kadar otel sığmaz. o yüzden italyada kalcağın otelin adresini yaz. sonrası için sadece çıktı ve dilekçende belirt.
    2- baban vizeye başvuruyormuş gibi belge toplaması lazım sponsor olacaksa. babanın hesabında para olması yeterli senin hesabında dedğil. ama 4 bin babanın hesabında az. biraz daha üzerine koysanız iyi olur. ideali günlük 100 avroya gelecek şekilde düşün.
    3- evet bazı ülkeler ingilizce istiyor. mesela ispanya ingilizce istiyor. ama italya türkçe kabul ediyor. hayır yabancı dil bildiğine dair bi belge sunmana gerek yok.
    4-hayır sorun değil. ama gidiş dönüş uçak biletinin olması ve onların çıktısını vermen kesinlikle önemli
    5-göstersen iyi olur. ama göstermiyeceksen de dilekçende belirtmelisin. ayrıca flixbus rezervasyonu yok. direk bilet satıyorlar. iptal edince iade etmiyorlar parayı sana 1 yıl geçerli puan veriyorlar. o puan ile başka ulaşım için kullanabiliyorsun. ona dikkat et.

• Tuni. T kullanıcısına yanıt
    babamın vizeye başvuruyormuş gibi belge toplaması gerek derken onun da mı kimlik fotokopisi nufüs kaydı biyometrik fotoğrafı vs gerekiyor.İdata nın sitesinden baltığımda sponsor için sadece hesap dökümü istendiğini algıladım
  • quote:

babamın vizeye başvuruyormuş gibi belge toplaması gerek derken onun da mı kimlik fotokopisi nufüs kaydı biyometrik fotoğrafı vs gerekiyor.İdata nın sitesinden baltığımda sponsor için sadece hesap dökümü istendiğini algıladım
    Keşke sadece bi hesap dökümü göstermek yeterli olsa.

Bu arada sen hangi şehirdesin? Bazı şehirlere İdata, bazı şehirlere VFS bakıyor.

Eğer söylediklerime inanmıyor ve teyit etmek istiyorsan 0 850 460 8493 idata müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsin. Hatta ara ve sor ve sonra buraya yaz bekliyoruz!
    İstanbuldayım.İdatanın sitesinde sponsor için sadece hesap dökümü,dilekçe ve imzasını gösteren sirkü veya ehliyet fotokopisi yazıyor.Birde yazmasa da evin tapu fotokopisini koyacaktım.Eğer babamında fotoğraf nüfus cüzdanı fotokopisi vs vermesi gerekiyorsa ve İdata bunları belirtmiyorsa cidden Allah’a emanet bir kurum demek.

• quote:

İstanbuldayım.İdatanın sitesinde sponsor için sadece hesap dökümü,dilekçe ve imzasını gösteren sirkü veya ehliyet fotokopisi yazıyor.Birde yazmasa da evin tapu fotokopisini koyacaktım.Eğer babamında fotoğraf nüfus cüzdanı fotokopisi vs vermesi gerekiyorsa ve İdata bunları belirtmiyorsa cidden Allah’a emanet bir kurum demek.
    Sen aradın mı idata yı?
    Yok yarin arayacagim

• Machine Wizard kullanıcısına yanıt
    ok heyecanla bekliyoruz.
    2 kere aradım yaklaşık 10 ar dk hatta bekledim bağlanamadım

• quote:

2 kere aradım yaklaşık 10 ar dk hatta bekledim bağlanamadım
    yarın yine ara.

bende bu güm macaristan vizesi için AS VİSA yı aradım. bi 10-15 dk uğraştıktan sonra birisi açtı telefonu sonunda..
    Soruna cevap alabildin mi

• Machine Wizard kullanıcısına yanıt
    Ben AB vatandaşıyım. Eşim benim üzerimden Şengen vizesini ücretsiz alıyor normalde.
    Fransa italya ispanya ve bulgaristan vizesi aldı şimdiyekadar ücretsiz. Ama bu as vise nin sitesinde bununla alakalı açıklama yoktu. bende mail attım vize ücretinden muafız dimi diye. onlar da yok vize ücretinden muaf değilsiniz ödeyecksiniz dediler maille.
    Bu maile istinaden aradım. yetkili kişi macaristan konsolosluğuna mail atın. eğer onlar olur derse bize de bildiriyorlar. o zaman ücret almıyacaz dediler.
    lan o zaman mailde ne kestirip atıyorsunuz böyle ise.. hepsi tam dayaklık..
  • selamlar, 2 sene once aldigim italya vizesi 2 gun icinde cikmisti. ucus tarihim 6 subat fakat 27 ocak’ta bulgaristana gitmem gerekiyor. 17 ocak’ta ekspres servisle basvurumu yaptim, sizce kac gune cikar? acayip tedirgin oldum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.