Şimdi Ara

İTALYA Tatilim ve Tüm Detaylar (VİZE ÇIKTI, GİDİYORUZ! Edit: 30 HAZİRAN-Bayağı gidiyorum bugün)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
10
Favori
2.452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilen bilir drone almak için geçen yıldan beri para biriktiriyorum :) Daha sonra arabayı satmak durumunda kalınca (şehir içinde izinsiz uçurmak yasak, izin işleri çok zor) Yani droneu verimli kullanmak istiyorsan araban olması şart. E şimdilik araba alma durumumuz yok birkaç sene gibi. O sebeple droneu erteledim.

Yakın bir arkadaşım da 2-3 yıldır İtalya diye ölüyordu. Ağustos gibi tekrar söyleyince bunu ben de dronedan vazgeçince tamam dedim, gidiyoruz.

Bu konuda ne yaşadıysak tüm detaylarıyla anlatacağım ki yurt dışına daha önce çıkmamış insanlara faydamız olsun. Nerelerde hata yaptık, nerelere dikkat edilmesi lazım hepsini yazacağım.

Şimdi yazın başlayan fikirlerle tur araştırması yaptık. ETS, Jolly falan derken en uygun Gruppal'ı gördük. 1350 lira civarındaydı o zaman...

HATA 1 Biz turu 2016 Ağustosta düşündük ama 2017 nisan ayında satın aldık fiyat 1899 TL. Kafadan 550 LİRA ZARARDAYIZ :)

İşte pasaport işlerini hallettik. Öğrenci iseniz 25 yaşa kadar sadece defter ücreti ödeniyor (2017 için 91 ya da 94 TL tam hatırlayamadım)https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden randevu alıyorsunuz. Kırmızı bir buton var hemen başvur diye tıklayın ona devamı geliyor :)

Sitede belgeler var da öğrenciler için hemen yazayım... Öğrenci belgesi (e-devletten de olur), biyometrik fotoğraf, harç parası. Sanırım bunlar yeterli. Belki kimlik falan da vardır. Şu an site çökmüş belgeleri göremiyorum :D

OLUMLU KARAR -- Vize
    Zaten bir ton yere para dökmüş durumdayız. Vize için minimum ücreti nasıl yakalarız bence buna bakın. Turu aldığınız yerde falan yaptırmayın işlemleri. Gruppal 500 lira fiyat çekerken Pegsus'un anlaşmalı olduğu şirket 520 lira fiyat çekiyor. VFS Global Fransa ve İtalya vizesi veriyor. Almanya için iData var. VFS her şey dahil 308 lira fiyat çekti. 9 mayıs tarihi itibariyle vize başvurusu için belge topluyoruz. Genel olarak şöyle özetlenebilir. Fotokopiler (kimlik, pasaport, tur programı, uçak biletleri vs.), banka hesaplarının ıslak imzalı kaşeli belgeleri, öğrenci belgesi, kaymakamlıktan alınacak ikametgah gibi bir şey ama adını unuttum şu an.

Eğer tur bulunduğunuz ilden çıkışlı değilse oraya da uçak bileti almanız gerekiyor. Misal İzmir çıkışlı bizim tur ve biz Ankara'dayız. Uçak biletlerimizi de aldık. Dönüş Roma'dan İstanbul'a oradan İzmir'e olunca dedim neden İzmir'e gidelim ki İstanbul'da ayrılalım. Oradan dönelim. 70 liraya THY biletini sabah 6:30 için kapattım. Kahvaltı da beleşe geldi.

Şimdilik durum böyle.

HARCANAN PARA:

1- 1899 TL TUR (Roma, Floransa, Milano, Venedik ve (Fransa) Nice) 7 gece 8 gündüz konaklama, kahvaltılar (çok bir şey beklememek lazım), İtalya'daki tüm ulaşımımız, Türkiye'den İtalya'ya gidiş dönüş Pegasus uçak biletleri.

2- 40 TL Seyahat zorunlu seyahat sigortası (Bunu Gruppal'dan aldık farklı yerlerde 20 euro civarı, yani 80 liraya yakın para yapıyor. Ha bunu alırken teminat tutarının minimum 30 bin euro ya da 50 bin dolar olması gerektiğini unutmayın -- İtalya için)

3- 90 küsür lira Pasaport defter parası

4- 15 lira biyometrik fotoğraf

5- 308 lira vize ücreti

6- (Yurt içi uçuş 75+70= 145 TL)

7- Ayrıca turlarla uzaktan yakından alakası olmayanlar için yazıyorum. Venedik, Roma vs. buralara gidiyorsun diye burayı geziyorsun anlamı yok. Orada küçük turlar düzenleniyor. İşte 20 euro, 50 euro değişiyor... İşte gondol parasını falan ödemiyorsun misal. Toptan o küçük turları aldığında 270 euro ediyor. 3.88'den takribi 1050 Lira falan.

toplu alımda 270 euro olan minik turlar= (Roma İkonları ve Vatikan Turu (55 Euro) + Roma Gece Turu (35 Euro) + Portofino Turu (60 Euro) + Verona Turu (55 Euro) + Venedik Kombi - Gondol Turu (65 Euro) + Cannes & Eze & Monaco & Monte Carlo Turu (100 Euro) + Como Turu (50 Euro))

8- Oradaki yemekleri falan editleyeceğim.

TOPLAM= 1899 + 40 + 94 + 15 + 308 + 145 + 1050= 3350 lira yapıyor. Şu an için İtalya'da harcayacağım para dışında başka bir giderim kalmadı.

EDİT: Vize için istenen belgeler
    https://i.hizliresim.com/r3Gv4P.jpg
    https://i.hizliresim.com/Lyj0MV.jpg

edit2: Vize Süreci

İlk olarak VFS'ye gittik görüşelim diye, bize şu üstte vize için istenen belgeler kısmına fotoğrafını attığım kağıdı verdiler ve hangileri uyuyorsa işte onları hazırlayıp gelin dediler... Biz de önce kağıtları hazırladık daha sonra randevu aldık! HATA. Arkadaş önce randevu alın ona göre kağıtlarınızı toplayın. :)

1- Schengen Başvuru Formu (büyükelçilik sitesinde var, olmadı VFS'den de alabilirsiniz.)

2- Biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz olmalı)

3- İtalya Büyükelçiliğini muhatap alarak yazıyorsunuz. xxx tarihleri arasında yapacağım turistik amaçlı gezi sonrası yyy tarih itibariyle ülkenizden ayrılacağımız taahhüt ederim gibi bir şey yazmanız yeterli.

4- 18 yaşın üzerindeyiz, bizi ilgilendirmiyor.

5- Şimdi geldik zurnanın zart dediği yere. Biz diğer öğrenciyi gördük ve öğrenci için gerekli olan kısmı hazırladık. Böyle değilmiş arkadaş. Öğrenciysen sponsorun olması lazım... (1. 2. 3. derece akraba olabiliyor bunlar sanırım) Neyse işte biz ilk sefer gidince bundan veto yedik.

Sponsor için:
    -Banka hesabında kalacağınız gün * 40 euro (bunu karşılayacak tl hesabı da olur) Bu hesap özeti son 2 hafta içinde alınmış olacak ve son 3 ayı kapsayacak.

-Dilekçe; oğlum kızım xxx'in yyy tarihleri arasında yapacağı seyahatin maddi giderleri bana aittir. Herhangi bir zımbırtıda tatava yapmayın olay bende gibi bir şey yazıyorsunuz işte.

-Sponsor kişi emekliyse SGK'dan emekli olduğuna dair kağıt alıyorsunuz (çalışansa 5. maddenin çalışanlar için kısmına bakılabilir).

-Sponsorun nüfus cüzdanı fotokopisi

-Öğrenci belgeniz (ıslak imzalı)

6- Banka hesaplarınızın özeti gerekiyor. Son 2 hafta içinde alınmış olmalı ve son 3 ayı kapsamalı. Önemli NOT: Kullanmadığınız, para giriş çıkışı olmayanları götürmenize gerek yok.

7- Seyahat sigortası (biz bunu Gruppaldan 40 liraya aldık. Teminat tutarı min 30 bin euro, 50 bin dolar olması lazım)

8- Otel rezervasyonları (tur ile gidecekler tur şirketinden talep ediyorlar, onlar mail atıyor)

9- Tur satış sözleşmesi, tur programı (nerede ne yapılıyor, hangi gün neredesin bunun zaten detaylı şeysi turun sitesinde var)

10- tekne ile işimiz yok.

11- araba ile işimiz yok.

12- uçak biletleriniz yine tur ile gidiyorsanız onlar tarafından alındığı için yine talep etmeniz lazım, onlar mail atıyor.

13- nüfus cüzdanı fotokopisi

14- pasaportun fotokopisi

15- tam tekmil nüfus kaydı örneği (ilçenizdeki nüfus zımbırtısından alıyorsunuz. Yeni taşınınca nereden kaydınızı aldırıyorsanız orası işte.)

Evet gençler biz turu satın aldık diye otel ve uçak bilgilerine gerek yoktur herhalde dedik. Ama öyle değilmiş hepsi lazım. İlk olarak böyle bir sıkıntıya düştük. Daha sonra sponsor meselesinden haberimiz dahi yoktu... Onları da hallettik. En son başvuruyu yapabildik işte.

Daha sonra büyükelçilik için bir randevu veriyorlar. Gidip görüşme yapacaksınız, hal tavırlarınıza bakıyorlar vs. dediler... Bu adam döner mi, giderse orada olay çıkaracak tip var mı gibi Yani bize böyle aks ettirdiler en azından. Ama hiç öyle bir şey yok. Büyükelçiliğe gittik, sırayla alınıyorsunuz işte... Bazıları 2-3 dakika sürüyor, bazıları 1 dakika falan Hani biz biriyle karşılıklı oturup konuşacağız gibi falan bekliyoruz... Hayaller. Vezne gibi bir yer (çok üstün güvenlik önlemleri var, hiçbir kapı açık durmuyor, otomatik sistem kilitli falan; özel bölgedeki güvenlik açabiliyor sadece vs.) dedi işte eleman nereye gidiyorsunuz? Saydım işte; roma, venedik, floransa, milano ve fransada nice dedim. Banka bilgilerime baktı, dedi bunlar yetersiz... (öğrenci olduğumun farkında değil, öğrenci belgemle karşılaşmadı) Dedim sponsorum annem, o kağıtlar en arkada... İşte onun sgk kağıdına baktı, hesap bilgilerini inceledi. Tamamdır dedi ve bitirdi. Mevzu bu :)

SONUÇ: Daha belli olmamakla birlikte 20'sine kadar falan bir haber gelir diye bekliyorum.

edit3: Arkadaşlar vize sonucu ortalama 5 iş gününde belli oluyor. Şu an için vize de onaylandı ve önümüzde hiçbir engel kalmadı kesin gidiyoruz...

edit4: Önce Ankara'dan İzmir'e gidiyoruz bugün. Çünkü tur İzmir'den başlıyor. Daha sonra da ilk olarak Venedik...

Sormak istediklerinizi yazabilirsiniz, döndüğümde yanıtlarım. Bol ss gelecek zaten merak etmeyin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jizzy Quuatily -- 30 Haziran 2017; 11:52:28 >

• Ok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 kişi 7 gece aynı paraya yaptık :(

Geçen yaz, sezonda.

• quote:

Orijinalden alıntı: blattodea

3 kişi 7 gece aynı paraya yaptık :(

Geçen yaz, sezonda.

Euro aynı değil :) Ayrıca nasıl yapıldığı da önemli tabii ki.
  • Jizzy Quuatily kullanıcısına yanıt
    4 yıldızlı otel konaklamalıydı, THY uçak.

Bir de turda ek ücretler oluyor, sizde de varsa hazırlıklı gidin. Örneğin 100 yüro karşılığı bilmem neye götürürüz vs vs gibi. Açıklamalarda oluyor.

• Sicilyaya uğramayı ve corleone zeytinyağları dükkanımıza uğramayı unutma. Bir işin olursa Vincente söyle o halleder.

• Rez

• quote:

4 yıldızlı otel konaklamalıydı, THY uçak.

Bir de turda ek ücretler oluyor, sizde de varsa hazırlıklı gidin. Örneğin 100 yüro karşılığı bilmem neye götürürüz vs vs gibi. Açıklamalarda oluyor.

Okusaydın ya hocam :) En azından giderleri.
  • Jizzy Quuatily kullanıcısına yanıt
    Farklı gider o :(

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • drone dediğin 200 300 lira değil mi 1 yıl da o kadar mı biriktirebildin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • italyaya gidipte

ferrari kullanmadan olmaz bence

http://pushstart.it/en/test-drive/object/15-ferrari-458-speciale
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jersey Devil

drone dediğin 200 300 lira değil mi 1 yıl da o kadar mı biriktirebildin

phantom 4, 5500 TL idi hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

italyaya gidipte

ferrari kullanmadan olmaz bence

http://pushstart.it/en/test-drive/object/15-ferrari-458-speciale

1.si ehliyetim eski :)

2.si 150 euro, 10 dakika için... Benim orada 1 haftalık harcayacağım toplam para 300 euro :)))

Artık işe girince falan bayılabiliriz o kadar parayı.
  • quote:

Farklı gider o :(

7. maddeyi kast ediyorsun işte nasıl farklı gider?
  • Ss yok mu

• quote:

Orijinalden alıntı: asdasdqwertyveyaalxyvance

Ss yok mu

Hocam daha gitmedim ki Haziran sonunda gidiyoruz. Bol ss yüklerim.
  • Hangi tur hocam tursuz 8-9 şehir gezdim turla gidenler nasıl oluyor bu iş ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrkb -- 9 Mayıs 2017; 10:51:57 >
  • Foto yoksa güvenmek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrkb

Hangi tur hocam tursuz 8-9 şehir gezdim turla gidenler nasıl oluyor bu iş ?

Ne anlamda hangi tur? Şirket Gruppal. Eğer turun adını sorduysan İtalya - Güney Fransa diye geçiyordu sanırım. Harcanan paralar kısmında 1. maddede illerin adı yazıyor. Oradan da bulabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Omisis046

Foto yoksa güvenmek yok.

pasaportun, vize için topladığım belgelerin fotoğrafını mı koyayım?

Haziran sonu & temmuz başı oradayız sonra da fotoğraflar gelir.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.