Şimdi Ara

İtalya Araç kiralama Trafik Cezası? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
29.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende tecrübemi paylaşayım.geçen sene sicilya adasında 1 hafta süreliğine sicily by car firmasından araç kiralamıştım. 1 ay sonra filan 2-3 gün arayla 3 kez kartımdan araç firması para çekti bildirim ücreti olarak.mailde göndermişler nerde ceza yediğimi açıklamalı olarak ayrıca cezalarıda ödemem gerekiyormuş.

bende bankayı aradım(yapı kredi).iznim olmadan para çekiliyor diye.kartımı kullanıma kapadılar ve ayrıca kayıt açtılar itiraz ediyorum diye.
    1 hafta sonra tüm çekilen paralar kartıma iade edildi.cezalarıda ödemedim.1 senedir birdaha ses çıkmadı.ilerde sorun yaşarmıyım bilmiyorum ama şimdilik atlatmış oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacklegend -- 27 Ağustos 2019; 0:6:28 >
  • Eyy eğik Pisa kulesinde poz veren, Venedik'te sandal keyfi diyen, Milano'da güneşli bir moda günü diyen sevgili memleketimin insanı. İtalya'da da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi trafik kuralları ve levhalarına uyulması zorunludur. Yani levhada 50 hız sınırı diyorsa %10 toleransı vardır diyip yapıştırıp gitmemelisin. Aman ya burası kırsal yer burda 70 90 normal diye kendince kurallar belirlememelisin. Zira kırsallardaki yerleşim yerlerinde hız sınırları 50km/s ve her yerde neredeyse kamera var. 50 ise 50, 70 ise 70, 30 ise 30'dur hız sınırı, bunun toleransı falanı filanı yok. 55km/s ile cezayı yersin. Bir de İtalyancan yok ise 'Accesso Limitato' yazan o daracık sokaklara, şehir merkezlerine gireyim Türkiye'deki gibi tükkanın önüne park edeyim 4'lüyü yakayım dersen yine ceza kapıda. Şehir merkezlerine belli saatlerde araç girişi yasak bunun için de ancak İtalyanca bilen veya orda ne yazdığını bi şekilde öğrenmiş birine ihtiyacın var. Levhayı anlayana kadar geçiyorsun ve yine cezayı yiyorsun. Üstelik aynı kameradan defalarca geçersen defalarca ceza yiyorsun :/

Araç kiralama firmaları öncelikle sizden habersiz 30-40€ bandında bir para çekerler. Bu trafik cezası ücreti değildir. Bu parayı sizin bilgilerinizi devletle paylastık parasıdır. Sonrasında evinize bir mektup gelir onda da 100€ üstünde bir meblag olacak heh iste o sizin cezanız, ödeyip ödememek ise size kalmış..

• quote:

Orijinalden alıntı: Musdilek

Hocam merhaba neredeyse aynı hikayeyinin bir başka kahramanı da benim... bugün 3 dakika arayla yediğim 3 ayrı trafik cezası geldi, rentacar firması ayrıca 108 euro talep ediyor... ödemeyi düşünmüyorum.. siz nasıl bir yol izlediniz?kartımı tamamen kapattırdım bu arada...

Alıntıları Göster
    bende nisanda yemiştim mayısda geldi ceza. ondan sonra 1 kere daha posta geldi. toplamda 2 sefer. kartımı iptal etmiştim gelince. su ana kadar çekilen birşey yok.
  • imolared İ kullanıcısına yanıt
    Merhaba 2017 eylül'de Sardunya'da 40 euro gibi bir park cezası yemiştim. İki yıl boyunca toplamda sanırım 6 kez eve gelen ceza makbuzunun yanında dün bir de avukatlık bildirimi tarafıma ulaştı. Hukuki işlemden önce son uyarı şeklindeki yazıda 185 euroyu ödemezsem işlem başlatacaklarını söylemişler. Sizin durumunuz ne oldu acaba? Ödeme yaptınız mı? Yapmadıysanız bir gelişme oldu mu?
    Buna benzen bir durum başına gelen var mı?
    Teşekkürler..
  • serseristil S kullanıcısına yanıt
    merhabalar..
    Cezayı ödediniz mi acaba?
  • 2017 yılından benimde 40 euro cezam var. Bildirim tebligat hiç bişey yok gelen giden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İtalya'ya trafik cezası nasıl ödenir?bilgisi olan var mı?Wire transfer'le göndermemi(maille tarafıma bildirildi) istiyorlar ama bankacılar wire transfer'in ne olduğunu bilmiyor.Western Union ve Moneygram de sadece kişiye gönderebildiğini kurum hesabına gönderemediklerini söylüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: hit2934

İtalya'ya trafik cezası nasıl ödenir?bilgisi olan var mı?Wire transfer'le göndermemi(maille tarafıma bildirildi) istiyorlar ama bankacılar wire transfer'in ne olduğunu bilmiyor.Western Union ve Moneygram de sadece kişiye gönderebildiğini kurum hesabına gönderemediklerini söylüyor.

"Wire Transfer" banka havalesidir. Banka havalesi istiyorlarsa sana gönderdikleri evrağın bir yerlerinde banka hesap numarası olmalı. Oraya havale yapacaksın.

• cleanton kullanıcısına yanıt

Swift kodunu kullanarak cezayı gönderdim,1 ay sonra para geri geldi.Gelen mailde ise yazan:We are sorry,but it is not possible to pay by credit card or on-line.It is is possible to pay by Wire transfer.

• quote:

Swift kodunu kullanarak cezayı gönderdim,1 ay sonra para geri geldi.Gelen mailde ise yazan:We are sorry,but it is not possible to pay by credit card or on-line.It is is possible to pay by Wire transfer.

Uluslararası para transferlerinde hem IBAN hem Swift code beraber kullanılır. Biri tek başına işe yaramaz. Tam olarak ne yaptığını anlamadım.

Bir bankanın internet bankacılığından swift kodunu ve IBAN no'yu kullanarak transfer işlemini yaptım.1 ay sonra gönderdiğim para geldi durum bundan ibaret.

İtalya Araç kiralama Trafik Cezası?
  • hit2934 kullanıcısına yanıt

O evrakta her bilgi var. O evraktaki IBAN ve Swift kodunu kullanacaksınız. Ayrıca size kesilen cezanın evrak numarasını yazacaksınız. Belki ceza evrak numarasını yazmadığınız için iade oldu.

"Please include the number of form the reason for the payment" yazmış. Ceza evrağının numarasını yazın diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 11 Ekim 2020; 14:34:33 >
    Yanlış anlamayın ama YDS 75+ seviyesinde ingilizcem var.Aşamalardan herşeyi doğru yaptım.Daha önce İtalya'ya trafik cezası ödeyen biri yardımcı olursa daha iyi olur.Yine de teşekkür ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Yanlış anlamayın ama YDS 75+ seviyesinde ingilizcem var.Aşamalardan herşeyi doğru yaptım.Daha önce İtalya'ya trafik cezası ödeyen biri yardımcı olursa daha iyi olur.Yine de teşekkür ederim.

İngilizceniz var ama ilk mesajınız "wire transfer" nedir diye başlıyor. Sizin ne seviyede ingilizce bildiğinizi bilemem. Gösterdiğiniz evrakta ödeme yapmak için her bilgi var. İtalyanlar çok sistemlidir doğru bilgi vermiş olsanız para geri gelmez. Ceza evrak numaranızı yanlış girmiş ya da başka numara girmiş olabilirsiniz. Belli ki gönderdiğiniz para ile cezayı eşleştiremiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 11 Ekim 2020; 15:12:6 >
  • Banka transferlerinde bankaların aldığı komisyonlar vardır. Karşı bankanın masrafını da ödemeniz gerekir. 100 Euro gönderiyorsanız alıcının eline 100 euro geçmesi için onun bankasının komisyonunu da ödemeyi kabul etmelisiniz. Belki o seçeneği seçmediniz o yüzden para iade oldu. 100 euro hesaba geçmesi için belki 110 euro göndermeniz gerekebilir.

Attığım fotoğrafta on-line transfer kabul etmedikleri yazıyor dikkat ederseniz(ilerlediğim adımları kontrol ettim yanlışlık yok).Wire transfer konusunda bazı bankacıların bilgisi bile yok yani az sayıda kişi biliyor.Yani ben wire transfer'in çevirisini istemedim.Transfer masraflarının hepsini ben ödedim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Online kabul etmediğini okudum ama banka hesap numarası veriyor. O zaman PTT ile o evrakta yazan adrese ceza evrağı numarasını bildirerek gönderin. Kesin bir hata yapıyorsunuz.

• Ceza tutanağı evrağı üstünde barkod numarası varsa onu da yazın mesela.

• Bir başka seçenek olarak Madem Bolonya polisi ceza kesmiş,

Tripadviser'da Bologna forumuna yazarak cezayı ödemek için yardım isteyin. O forumlarda yerliler yardım ediyorlar.

• hit2934 kullanıcısına yanıt

On-line ödeme kabul edilmez derken umarım sadece banka şubesinden ödeme yapılabilir gibi bir şey demek istemiyordur.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.