Şimdi Ara

İşveren üzerimden ne kadar kar yapıyordur? Yazılım sektörü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
961
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 22 Mayıs 2020; 22:39:19 >

• bilgisayar programcısımısın ?? hangi diller biliyon ??
  • Doğru 30k kar elde ediyor. Bunun da gelir vergisi 5000 tl yapıyor. İşverenin eline 25k kalıyor yani.

Arge firması ise işler bayağı değişiyor tabi. 5k+38k gelir vergisinden ve 13klık ssk payından muaf olur mesela. Teknopark'da ise işyeri KDV'den de muaf oluyor ki o zaman 250k*0.18=45k da cepte kalır.

Ayrıca bütün firmalar için geçerli olarak KDV ile ilgili şöyle birşey var. Şirket için yaptığın diğer harcamaların KDV'sini normalde direk devlete vereceğin 45k KDV'den düşebilirler. Yani o 45k tam olarak devlete gitmiyor. Atıyorum şirket 100k lık laptop filan aldı. Bunun KDV si 18k yapar. O yüzden devlete 45k-18k= 27k verir.
  • Çalışan için 220 bin küsür harcayıp, 30 bin kar edecek işletme fazla yaşamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TITAN291

Çalışan için 220 bin küsür harcayıp, 30 bin kar edecek işletme fazla yaşamaz.
    Dediğin olay doğru olabilir fakat burada durum farklı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mow_

Doğru 30k kar elde ediyor. Bunun da gelir vergisi 5000 tl yapıyor. İşverenin eline 25k kalıyor yani.

Arge firması ise işler bayağı değişiyor tabi. 5k+38k gelir vergisinden ve 13klık ssk payından muaf olur mesela. Teknopark'da ise işyeri KDV'den de muaf oluyor ki o zaman 250k*0.18=45k da cepte kalır.

Ayrıca bütün firmalar için geçerli olarak KDV ile ilgili şöyle birşey var. Şirket için yaptığın diğer harcamaların KDV'sini normalde direk devlete vereceğin 45k KDV'den düşebilirler. Yani o 45k tam olarak devlete gitmiyor. Atıyorum şirket 100k lık laptop filan aldı. Bunun KDV si 18k yapar. O yüzden devlete 45k-18k= 27k verir.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim!

• quote:

Orijinalden alıntı: güney-666

bilgisayar programcısımısın ?? hangi diller biliyon ??
    Evet, C#.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozan301

Evet, C#.

Alıntıları Göster
    bende eski yazılımcıyım delphi 7 vsual basic 6.0 ile çok çalıştım...ama bıraktım sonra...
  • Çalıştığım şirkette ortalama brüt 10bin maaş üstünden hesaplarsam, 100bin civarı net kar getiriyorum tek başıma. [Endüstriyel Yazılım Uzmanı] C# , VB, VB6 , Delphi
    vs vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel.Espaso

Çalıştığım şirkette ortalama brüt 10bin maaş üstünden hesaplarsam, 100bin civarı net kar getiriyorum tek başıma. [Endüstriyel Yazılım Uzmanı] C# , VB, VB6 , Delphi
    vs vs.
    100K net kar geitirdiğini biliyorsan niye ucuza çalışyıorsun?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.