Şimdi Ara

sil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 26 Aralık 2020; 19:30:0 >

• ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 26 Aralık 2020; 19:23:32 >
  • ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 26 Aralık 2020; 19:23:40 >
  • Videoyu izledim .
    Şöyle yanlış bir algı var yalnız :

Orada yaşam çok pahalı ve 30000 kron kazanan zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor , çocuklarına bir gelecek sağlayamıyor , tatile bir yere gidemiyor !!!

Bizim Almanya’da ve Baltık ÜLkelerinde yaşayan tanıdıklarımız aile dostlarımız var .
    Türkiyeye geldiklerinde sadece giyimlerinden bile bize göre oldukça yüksek bir standartta yaşadıklarını hissediyorsunuz .

Evet kiraları yüksek ama kira dışında neredeyse her şeyde biz daha pahalıyız .
    Et fiyatı örneğin. Almanya da etin kilosu tl çevrilince bizim et fiyatı onlardan pahalı . Et en temel bir ihtiyaç.
    Elektronik aletler ve araba bizde daha pahalı .

Babamın yakın bir arkadaşı 2 sene önce Almanyadan bize geldi .
    Burada markete gittiğinde baya şaşırdı .
    Çünkü euro ya çevirdiğinizde bile bir çok şey onlarla yarışıyor .
    Bunu kendisi söyledi.Kendisi de şaşırmış bu duruma.
    Bir de şöyle bir şey var :
    Diyelim ki ben burada bazı gıda ürünlerini daha ucuza alıyorum.
    Fakat aldığım ürün sağlıksız ve zararlı.
    Örneğin tarımla uğraşan bir akbaramız var. Elmaları 3 kaliteye ayırıyorlar . En kalitelisi direkt avrupaya gidiyor . 2. Kalite başka ülkelere. 3 . Kalite başka ülkeye.
    Bize kala kala en ucuzu kalıyor.
    1. Kalite elmayı Türkiyede de yesen fazla fiyat ödersin.
    Bizde aldığın sütün , balın içine ne kattıkları belli değil. Bir çok Ülke bizdeki bu tür ürünleri insan sağlığına zararlı olduğu için almıyor.
    İçi kağıt gibi hormonlu domatesi burada ucuza alıp 45 yaşında kanserdn gitsem ne ?:)

Neyise ,o bize gelen misafirin hafif bir engellilik durumu vardı.
    Aslında çok da önemli bir durum sayılmaz. Ama çalışmıyor . Çalışmadığı halde devletten aldığı işsizlik maaşı ile çocuklarının ve ailesinin tüm giderlerini karşılıyor.
    Bizde çift maaş alan ya da ayda 8000 -9000 tl alan bir aileden çok daha rahat yaşıyor adam . Öyle ki arada tatile Türkiyeye bile geliyor .

• ayetulkubra kullanıcısına yanıt

"Çünkü euro ya çevirdiğinizde bile bir çok şey onlarla yarışıyor" .

• Edward.Snowden kullanıcısına yanıt
    Araba fiyatına baktınız mı ?

Burada bir araba alırken bir araba da devlete alıyorsun.
    Aynı bilgisayarın buradaki fiyatına bak bir de oradaki .

Ya da ete baktın mı ?

Etin kilosu 6-7 euro .
    Bizde aynı et 65-70 lira .

En temel ihtiyaç olan etten bahsediyorum.

Ha şunu da unutmayın: Orada içtiğin kola ile buradaki aynı değil . Buradaki düşük ücretinden dolayı kalitesi de düşük .
    Aynı şeyi bizde uyguluyoruz . Türkiyeden bize göre yoksul olan ülkelere giden bir biskrem yedim bir ara.
    Bizdekine göre tadı çok tatlı ve kötü idi .
    Ürünün ismi aynı ama kalite fiyata göre düşer. Ve sağlıksız .Mısır şurubu dolu. Öyle olunca fiyat düşüyor ama sağlığa zararlı ürün tüketmiş oluyorsun.

Çok fazla kafa bulandırmaya gerek yok aslında.

Almanya ‘da yaşayan tek maaşlı bir memurla burada yaşayan tek maaşlı memuru kıyasla görürsün .
    Buradaki doğalgaz faturasını ödeyemeyeceğininden korktuğu için evde soğukta oturuyor , diğeri bu yaz hangi Ülkeye tatile gitsem diye düşünüyor.
    Babamın bir arkadaşı öğretmen orada . Adam buraya geldi . 2 dil öğrenmiş , (ülkenin resmi dili ve kendi anadili dışında) giyimi kuşamı gayet şık.Hafta içi 20 saat çalışıp haftasonunu zevkine dil öğrenmeye , sosyal etkinlikte bulunmaya gidiyor. Bir de eşi ev hanımı .
    Orada devletin kira yardımı , çocuk yardımı var . Bunlari kolay kolay söylemezler . Zaten çocuğunun üniversite kazanması için yok özel okula , özel hocaya ders aldırmana gerek yok. Normal bir devlet okuluna gidip , normal şekilde çalışırsan en iyi tıp fakültesine de gidiyorsun. Komşumuzun kızı buradan Avusturyaya tıp fakültesine gitti . Orada şartlarını biliyorum.

Bizdeki öğretmen de pazar günü de çalışıp nasıl faturalarını ödeyeceğini düşünüyor.

Bir de yaşını başını almış 20 seneden fazladır Almanya da yaşayan adam , çocuk gibi, dur ben markete gideyim de bunlara ürünlerin pahalı olduğunu uydurayım , diye düşünüp gelip bize yalan mı söyleyecek ? Aksine orada yaşayanlar genelde durumlarını kötü gösterip genelde bizim durumumuza iyi derler . Klasik insan psikolojisi . (Bir tüccara konuşmasına bakarsan nerdeyse açlıktan öldüğünü sanırsın oysa bir çok insanın bir yılda kazanamadığını bir ayda kazanır)
    Her ürün yarışmıyor olabilir ama bir çok üründe bu var .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayetulkubra -- 27 Kasım 2020; 13:12:39 >

• Hayatım boyu ev mi satın alacağım? Hayır. Bir kere ev satın alacağım. Ev fiyatları Türkiye'de daha ucuz çünkü ev yapmak için gereksinimler çok ucuz istediğin yere ev yapabiliyorsun bkz: imar affı.

Hayatım boyu et yiyecek miyim, teknolojik satın alım yapacak mıyım evet. Söyleyeceklerim bu kadar.

Ama genç arkadaşlarım şunu da söylemeden geçemeyeceğim asgari ücret her yerde süründürür; istediğin kadar gezemezsin, çocuğuna kaliteli bir eğitim sunamazsın,

Lüks bir otomobil alamazsın: Hadi alsana minimum wage ile isviçre'de bmw m8.(300k dolar). Alamazsın.

Kalifiye eleman olup gitmek tabii ki mantıklı.

• CemCetin16 C kullanıcısına yanıt
    İsviçre frangı dolardan daha değerli. 270bin birime m8 gibi gündelik olmayan bir araba alabiliyorsun. Burada lada nivanın yenisi bile 200 bin lira. Asgari ücretle 3. Dünya ülkelerinde olmadığın sürece sersefil bir hayat yaşamazsın. Her ülkenin fakiri var ama verdiğin örnek çok komik olmuş
    Tamam da gidip de en üst örneği vermen saçma olmuş. Sen trde maaşınla 2020 camaro alabiliyor musun? Bahsi geçen ülkelerin orta halli arabası. Maaşlı çalışan kaç kişi alabilir? Alabilene zengin diyoruz ama aslında zengin arabası bile değil.
    Kimse asgariyle lüks araba alırsın demiyor zaten. Öyle diyen de görmedim açıkçası. Lüks dedikleri de yukarıda bahsettiğim türden araçlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • -Shepard- kullanıcısına yanıt
    Tam da Lada Niva izlereken yazman mükemmel.
    Friendlyfire açık kalmış olum sizde yavaş gelin.
    Onlara göre lüks m8, bize göre lüks arka cam otomatik olmayan Clio yani.
    :)
    sil
    Ne yalan söyleyim biraz önce ben de bunu izledim. Örnek burdan aklıma geldi :D
  • Einar Solberg kullanıcısına yanıt
    La iyi okuyun dediğimi araç almaktan bahsetmiyorum, ülkeye göre lüks olan araçlardan bahsediyorum. 7k dolar Mustang, 5 ayda alınıyor biliyorum. Sakin. Ama orada lüks değil işte standart zaten.
  • Burada doktor mühendis vs. olmak yerine almanyada tuvalet temizleyicisi olursanız muhtemelen aynı hayat standardına belki daha yüksek hayat standardına sahip olursunuz.

• yorumlara bakıyorum da bu ekonomik kriz bizi vatan sevgisinden alıkoydu. Malum parti damgası yiyebilirim sil 

bunu söylememin büyük sebebi trnin ekonomisi bahsi geçen ülkelerden hiçbir zaman daha iyi olmayacak. İnsanlar ekonomi iyiyken bunun bilincinde değildi ekonomik kriz özellikle z kuşağını (yani bizi) uyandırdı. Yani ekonomi biraz tıkırında olsa yine de almanyada adam şununla bunu alıyor daha karlı deyip gitmek isteyen bir nesil yetişecek gibi geliyor bana ne yazık ki.

İşin komiği bu oluşacak tipler her bayram Atatürk'ü storye koyarlar. Bilmezler ki Atatürk çok daha vahim tablodayken ülkeden kaçmayı bir an olsun düşünmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbayediagne10 -- 28 Kasım 2020; 1:28:24 >
  • hesabıma göre 30 bin kron alan bi öğretmenin eline vergiyi çıkartınca 1970 euro kalıyor. bence bir öğretmen için çok değil. araştırdım kısaca stockholm de 2+1 ev kirası 1110-1200 euroymuş. eline 800-900 euro kalıyor bence yaşanır mı yaşanır ama birikim yapamazsın bence. türkiyeye göre 5 kat güzel yaşacağın kesin tabi.

edit: tabi şöyle bir şey de var daha küçük şehirde yaşarsan kira 800 euro olur o zaman eline 1200 euroya yakın para kalır o parayla da güzel geçinirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A NEW LIFE -- 28 Kasım 2020; 1:47:50 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Atatürk kaçmayı düşünmedi de, ortada bir savaş durumu yok. Değişik değişik kıyaslar yapmayın. Türkiye'de demokratik seçimler yapılıyor, çoğunluk böyle yaşamayı istiyor. Adam bok yerim yine tayyip diyorsa ben bu adamın refahı için neden çalışayım?. Türkiye bir karar veriyor, böyle bir ülke olmayı istiyor. Çoğunluk böyle istiyorsa da böyle olacak. Siz böyle istemiyorsanız gideceksiniz. Zorla burayı değiştirmeye çalışmak kalıp çabalamak falan ergen hevesi.

Girebileceğiniz en yüksek maaşlı işe gireceksiniz işte. Yok ülkede kalıp savaşmak falan.Geçiniz. Ben de 16 yaşında böyle diyordum. Şurada kaldı 40 yılınız daha, ait hissetmiyorsanız gitmek için çalışın, mutlu olacağınız yerlere göçün. Türkiye'de vereceğiniz vergilerle, minarelerden Atatürk'e nefret saçanları beslemiş olacaksınız. Onun yerine gidip başka ülkelerin refahı için çalışmak insan onuruna daha yakışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helixSNAA -- 28 Kasım 2020; 13:42:32 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.