Şimdi Ara

İsveç hakkında merak ettikleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Değişim programı ile 5 ay İsveç'e gittim eğer orası hakkında sorunuz varsa cevaplamaya çalışırım.

Önce genel bilgiler.

1- İsveç İskandinavya bölgesindeki bir ülkedir. Norveç ve finlandiya ile kara komşusudur. Danimarka ile Öresund köprüsü ile bağlıdır.(Kopenhag ile Malmö arasında 8 kilometrelik 2 katlı*Bir katı araç bir katı tren* Yolun yarısını denizin altında yarısını üstünde giden bir köprüdür. Yani yarı tünel yarı köprü aslında )
    Başkenti Stockholm'dur. Diğer büyük şehirleri Göteborg malmödür.

2- Nüfusu 10 milyondur. Bunun ezici çoğunluğu güneyde yaşar. Ülkenin kuzeyinde fazla yerleşim yoktur ve soğuk bir iklimi vardır, zaman zaman -30ları görebiliyor.

3-konuşulan dil?
    İsveççe. Aslen German dilleri arasındadır ama almanca kadar zor değil gördüğüm kadarıyla. Teleffuz olarak bir türk için fazla sorun çıkmayacak.

4-Telefon kodu?
    +46

5- Para birimi?
    İsveç kronu(sek). yaklaşık olarak 1 euro = 10 sek civarı. Giderken yanınıza euro alıp orda bozdurmanız iyi olur.

6- İsveç'i internetten nasıl izlerim?
    webbkameror.se sitesi ülkedeki kameralara bağlanıyor.

7- vize?
    İsveç schgengen ülkesidir. Normalde çok katı olmasa bile son yıllarda katı kurallar uyguluyor dye duydum.

8- Spor?
    İsveç her ne kadar futbol popüler olsa da tam bir buz hokeyi ülkesi. Hatta buz hokeyinde dünya şampiyonu oldular geçen sene. Gimişken buz hokeyi maçı izlemeden dönmeyin. Pişman olmazsınız.

9- Fika diye birşey duydum o nedir?
    Tabiri caizse İsveç'in 5 çayı. ama istedikleri vakit yapıyorlar.

10- Doğası
    Tam bir cennet. Ülkenin %68i orman. Şehirlerin bile "old town" denilen yerleri hariç bol bol yeşile sahip. Burdaki gibi beton yığını görmeyeceksiniz.

11-Isveç ekonomisi
    Büyük ölçüde sanayi, hizmet ve ticaret
    sektörüne dayanır. Tarım oldukça azdır. Dışarda getiriyorlar tarım ürünlerini.

12- güvenlik
    Avrupa'nın çoğu yerinden daha güvenli. Zaten ülkedeki göçmenler genelde suç işleyenler. Maalesef ki göçmenlerin çok olduğu yerler daha sıkıntılı.

Bunlar genel olarak yazdıklarım. sorunuz varsa beklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efendimuhendis -- 14 Ağustos 2017; 10:5:28 >

• İngilizce ile hayatta kalırsın çünkü ingilizce bilme oranları yüksek. Ama sonuçta Hayat dili İsveççe, günlük hayata dahil olmak için yerel dili bilmek gerekir.

Ev fiyatları fazla, konut sıkıntısı var çünkü ülkede. 12 metrekare odaya 3900 sek(1400 lira) verdim.

Işıkların ne zaman çıkacağı tam bir muamma, 2 hafta gidip hiç göremeden dönen de var. Çok şans işi.

Kiruna'nın kuzeyinde abisko diye bir bölge var. Genelde oraya gidilir. Açıkçası sessiz sakin sadece orası var bildiğim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gezmek için mi gittiniz oraya mı yerleştiniz hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meenyek

Gezmek için mi gittiniz oraya mı yerleştiniz hocam?

Değişim programı ile gidip 1 dönem kalmıştım

• Burda nasıl ki elini sallasana fiata renoya değiyor, kafanı nereye çevirsen bunlar va. peki orda durum volvo ve saab olarak aynı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dekareme

Burda nasıl ki elini sallasana fiata renoya değiyor, kafanı nereye çevirsen bunlar va. peki orda durum volvo ve saab olarak aynı mı?

Saab otomobil işini farklı firmaya devretmiş, bu yüzden Saab çok yok.

Ama Volvo çok var. Volvo'dan sonra Volkswagen gelir.

• quote:

Orijinalden alıntı: efendimuhendis

quote:

Orijinalden alıntı: dekareme

Burda nasıl ki elini sallasana fiata renoya değiyor, kafanı nereye çevirsen bunlar va. peki orda durum volvo ve saab olarak aynı mı?

Saab otomobil işini farklı firmaya devretmiş, bu yüzden Saab çok yok.

Ama Volvo çok var. Volvo'dan sonra Volkswagen gelir.

Teşekkürler..
  • İş tr de okunmussa?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu eski fakat bulmuşken sorayım dedim.

Türkiye'den yapılan iş başvurularına nasıl yanaşıyor şirketler? Sonuçta vize desteğine vs ihtiyacımız oluyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.