Şimdi Ara

İsveç, 2025 yılından itibaren sigarayı tamamen yasaklıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
1
Favori
10.132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İtalya'da yayın yapan La Repubblica gazetesinde yer alan habere göre, İsveç parlamentosu aldığı bir karar ile 2025 yılından itibaren ülkede sigarayı tamamen yasaklayacağını duyurdu. Kademeli olarak uygulanacak bu yasak önümüzdeki yıl park, tren istasyonları ve stadyum gibi alanlardan başlayacak.

Tütün mamüllerinin satışı da yasaklanacak

İlk olarak 2005 yılında kapalı alanda sigara içmeyi yasaklayan ülkede yaşayan insanların yüzde 11'inin sigara tiryakisi olduğu belirtiliyor. Nüfusun yüzde 10'luk bir kesiminin ise belirli zamanlarda sigara içtiği ifade ediliyor.

Yasak bununla da kalmıyor zira İsveç'te 2025 yılından itibaren sigara, pipo tütünü, puro ve elektronik sigara da satılamayacak. Satanlar ve alanlar hakkında da yasal işlem yapılacağı bildiriliyor. Bakalım İsveç'in bu radikal kararını hangi ülke takip edecek hep beraber göreceğiz.

• Avrupa işte bu yüzden Avrupa.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşte budur ya.. Helal olsun...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Darısı bizim başımıza, inşAllah en kısa sürede biz de kurtuluruz şu illetten...

• Muhtemelen orada yasaklanınca terör örgütlerinin kaçak sigara satması söz konusu olmuyor. Bizde olacaksa o sorunun da çözülmesi lazım.
  • %11 tiryaki, %10 arada içiyormuş.
    bizde durum %50 tiryaki %30 arada içiyor.
    adama sigara içmiyorum diyorum, neden içmiyorsun diyor, hiç içmedin mi diyor, ne zaman bıraktın diyor.
    bizde yasaklanması çok zor.

• Olması gereken . Bizdede yasaklanmalı sigara içenler yüzünden bizimde sağlığımız gidiyor .

• Keşke bizim burada da yasaklansa diyeceğim ama başta hükümet bunu istemez. Milyonlarca lira vergi toplanıyor sonuçta.

• amerikada zamanında uygulanan alkol yasağının doğurduğu sonuçlar görüldü. dünya artık uyuşturucu maddeleri bile serbest bırakırken isveç yanlış yapıyor

• Yasak getirmek cozum mu ?

Bunun yerine gerekli saglik merkezleri acilsa ya da ne bileyim etkiki kampanyalar ile sigarayi kokten birakttirsalar daha iyi olmaz mi?

Insanlar neden sigara iciyor, sigara yerine ne konulabilir gibi seyleri tartismak varken sorunu gormezden gelmek cozum degil.

• 16-17 yaşında çocuk içiyor (daha küçükleri de var elbet) yasaklansa da anası babası içme desede içiyor. İçen nesil geri kalmış, biraz klişe bir tabirle cahil gerçekten.

Cebinde kahve içecek parası olmaz gider sigara içer, tuvalette içer, kutu gibi oda da içer, otomobiline içer, leş gibi kokar, eli bıyıkları sararır, ciğerleri zarar görür ama kafası bunu almaz içer.

Sigara içenden ağır vergi alacaksın, sağlık hizmetlerinde sigara içtiği için extra hizmet bedeli alacaksın.

Tabi bunlara gelene kadar en başta kapalı mekanda sigara içilmemesi kanununa uyarak cezaları keseceksin, göz yummayacaksın! Otobüs durağında sigara içenşn yakasına yapış, kes cezayı.. Yasaklama gelmeden sigara içilmesini güçleştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Darısı bizim başımıza, inşAllah en kısa sürede biz de kurtuluruz şu illetten...
    Aynı şeyi alkol içinde söyler misiniz?
  • bizdede uyuşturucu kapsamına alınmalı ve yaptırımları aynen uyuşturucu cezaları gibi olmalı
  • Tabi ki sonuna kadar, hatta alkol bence yasaklanma sırasında daha da öncelikli, en önceliklisi ise uyuşturucu ile düzgün bir mücadele ve etkili cezalar, ben tamamından nefret eden bir yeşilaycıyım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tutmaz.
  • Doğru karar. İçki içeni etkiliyor ama sigara içmeyeni de etkiliyor.

• Yaşım 26 ve hayatımda bir kere bile içmedim. Denemedim bile ama lisede özenen cool olmak ıcın sıgaraya baslayan cok arkadasım oldu. Ben özenti olmadıgım ıcın kullanmadım, sımdı o arakdaslarımın bazıları pişmanlar, bırakamıyorum dıyor.

On dişleri sigaradan çürümüş siyah olmuş. Tabii tek etken sigara degıl ama sıgarada curutuyor.

Yasaklanıp yasaklanmaması pek umrumda degıl ama hıc olmazsa otobus duraklarında yasaklasınlar şunu. Otobus beklerken hep sıgara dumanı soluyoruz.

Bir de kaldırımda yururken arkasındakını umursamadan ıcenlere bır şeyler yapılsa ama onu kım denetleyecek kı ? Daha yaya gecıdınde yayalara yol vermıyorlar.
  • şimdi ben 2025 ten sonra İsveç'e gittiğimde sigara içmeyecekmiyim?

• Yemin ederim Türkiye'de sigara içmemek yaşadığım en büyük dezavantajlardan biri. Abi parfüm sıkıp çıkıyorum 5 dakikaya kalmadan yerini sigara dumanı alıyor. Kaldırımda yürüyorum önümde yürüyenin sigara dumanı püfür püfür üstüme ediyor. Arkadaşlarla bir yeri gidiyoruz sigara içecekler diye açık alanda kıçımız donarak oturuyoruz . Eve geliyorum yataktan sigara kokusuyla uyanıyorum. Mutfakta içiyorlar bana geliyor. Sırf şu dezavantajdan kurtulmak için sigaraya başlamayı ciddi ciddi düşündüm . Ama yine de kurtarmadı . Bu kadar malca bir şeye nasıl başlıyor millet anlamıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.