DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
İstiklâl Marşı
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
129
Cevap
1
Favori
275.895
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   44900 Mesaj
   13 Ekim 2005 07:02:19 Konu Sahibi


   İstiklâl Marşı

   Korkma ! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
   Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
   O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak,
   O, benimdir; o, benim milletimindir ancak!

   Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl,
   Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl
   Sana olmaz, dökülen kanlarımız sonra helâl?
   Hakkıdır, hakka tapan milletimin istiklâl.

   Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
   Hangi çılgın, bana zincir vuracakmış ? Şaşarım.
   Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
   Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.

   Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar;
   Benim îman dolu göğsüm gibi, serhaddim var.
   Ulusun korkma! Nasıl böyle bir îmânı boğar,
   "Medeniyet" dediğin tek dişi kalmış canavar?

   Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;
   Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın.
   Doğacaktır sana vâdettiği günler Hakkın,
   Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

   Bastığın yerleri "toprak" diyerek geçme, tanı!
   Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
   Şen şehîd oğlusun, incitme yazıktır atanı,
   Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

   Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ,
   Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan şühedâ !
   Canı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
   Etmesin, tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

   Ruhumun senden İlâhî şudur ancak emeli.
   Değmesin mâ 'bedimin göğsüne nâmahrem eli.
   Bu ezanlar - ki şahâdetleri dînin temeli
   Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

   O zaman vecd ile bin secde eder- varsa- taşım;
   Her cerihamdan, ilâhî, boşanıp kanlı yaşım,
   Fışkırır, rûh-u mücerred gibi yerden na 'şım !
   O zaman yükselerek, arşa değer, belki başım!

   Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâli !
   Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl !
   Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
   Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet.
   Hakkıdır, Hakka tapan milletimin istiklâl.

   Mehmet Âkif ERSOY

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimayınkaf -- 5 Ağustos 2006; 1:18:09 >   |
   |
   _____________________________

   psn
   acaltun17
  • Yarbay
   44900 Mesaj
   13 Ekim 2005 07:05:34 Konu Sahibi
   İstiklâl Marşı'nın Açıklaması


   Millî ve manevî değerleri coşkunlukla işleyen edebî eserler, o milleti manen kuvvetli kılar. Savaş sırasında cephedeki askere cesaret ve kuvvet, geride kalana sabır ve metanet verecek şiirlere, hikâyelere, destanlara, türkülere ihtiyaç vardır. Böyle buhranlı devrelerde, milletin şâirlerden, yazarlardan beklediği manevî destek budur.

   İşte Âkif, Türk milletine, cesaret, metanet, sabır aşılamak, daha doğrusu onda mevcut bulunan bu duyguları harekete getirmek üzere kaleme aldığı şiirine "korkma" sözüyle başlıyor. "Al sancak" yâni bayrak, bir milletin istiklâlinin sembolüdür. O elden ele dolaşan bir meş'ale gibi nesilden nesile sönmeden, yere düşürülmeden devredilecektir.

   Bayrağın sönmesi, Türk milletinin istiklâlini kaybetmesi, "yurdun üstünde tüten en son ocağın sönmesi" ise, son Türk erkeğinin ölümü demektir. O hâlde, son Türk erkeği, son nefesini vermeden, Türk istiklâlini yok etmek, Türk bayrağını söndürmek mümkün değildir. Zîra bayrağımız, milletimizin yıldızıdır. Bayrağın kaderi ile milletin kaderi birbirine bağlıdır. Bayrak bizimdir. Bize, milletimize aittir. Biz yaşadıkça onu kimse elimizden alamaz. Bu kıtada anlatılanları bir cümle ile ifâde etmek istersek; Türk milletinin bütün fertlerini öldürmedikçe, istiklâlini kimse yok edemez.

   Şâir ikinci kıtada; bayrağımızın o zamanki kırgın, küskün, öfkeli hâlini dile getiriyor. Türk vatanının bâzı kısımları istilâ edilmiştir. Bu yüzden bazı bayraklarımız indirilmiş, yerlerine düşman bayrakları asılmıştır. Kaş çatmak, öfke hâlini ifâde eder. Kaş bizim edebiyatımızda hilâle benzetilir. Sevgilinin kaşları dâima hilâl şeklinde gösterilmiştir. Sevgili de nazlı bir güzeldir. Aşıkına eziyet etmekten, onu üzmekten zevk duyar. Bayraktaki hilâl de, tıpkı nazlı bir sevgilinin kaşı gibi çatılmıştır. Kahraman Türk ırkını üzmektedir. Türkün beklediği, özlediği ise, gülen bir yüzdeki kaşlar gibi, hilâlin açılmasıdır. Türk milleti, bayrağımızı yine göklerde dalgalanır hâlde görmeyi arzu etmektedir. Bir aşıkm sevgilisinden güler yüz beklemesi gibi, istiklâle âşık Türk milleti de istiklâlin sembolü olan bayraktan, yüzünün gülmesini, hilâl şeklindeki kaşının açılmasını beklemektedir. Bu ise milletimizin en tabiî hakkıdır. Çünkü, Türkler, istiklâlleri, bayrakları uğruna pek çok kan dökmüştür. Bu kanları bayrağa helâl etmesi için, onun da artık nazlanmayı bırakıp, göklerde dalgalanması lâzımdır. Bu kıtada, Mehmet Âkif, üstü kapalı olarak Allah'a hitap etmekte, Türk milletine bu dayanılmaz hâli, düşman istilâsını reva gördüğü için, Allah'a serzenişte bulunmaktadır. Zîra Müslüman Türk milleti, asırlarca îlâ-yı kelimetullah (Allah kelâmını, Kur'anı yüceltmek) İslâm dînini ve adaletini dünyaya yaymak için savaşmıştır (gaza etmiştir). Bu uğurda pek çok şehit vermiştir. Böyle bir milletin düşman istilâsına uğraması haksızlıktır. Bu durum ancak günahkârlara reva görülebilir bir cezadır. Türk Milleti dâima Hakk'a (Allah'a) inandığı, taptığı, onun yolundan ayrılmadığı için bu cezayı hak etmemiştir. Onun hakkı istiklâldir.

   Üçüncü kıt'ada şâir "ben" diyor. Ancak kastettiği mânâ aslında "biz"dir. Türk milleti adına konuşmaktadır. Türk milleti ezelden beri hür yaşamıştır, dâima da hür yaşayacaktır. Ona esaret zinciri vurmaya kalkışmak çılgınlıktır. Zîra böyle bir harekete yeltenenler ağır şekilde cezalandırılır. Türk milleti, hürriyeti ve istiklâli uğrunda, önüne çıkacak her engeli aşacak kudrettedir. O böyle yüce bir gaye için, dağları yırtmak, engin denizleri taşırmak,bendleri aşmak gibi olağanüstü hareketleri başarabilecek güçtedir. Ergenekon Efsânesi, Türk'ün bu üstün vasfını ifâde etmektedir.

   Dördüncü kıt'ada, şâir, vatanımızı istilâya yeltenen Avrupalılar'a meydan okuyor. Yirminci asrın başında Avrupa medeniyeti artık can çekişmektedir. Ondokuzuncu asırdaki üstünlüğünü kaybetmiş durumdadır. Bu yüzden tek dişi kalmış bir canavardır. Ancak Avrupa bu zayıflamış durumunu hazmedemediğinden, mevcut teknik imkânlarını seferber ederek, topuyla, tüfeğiyle bizi yok etmek gayretindedir. Avrupa medeni imkânlarını, Türklüğü dünya haritasından silmek için, bir vasıta olarak kullanmaktadır Mehmetçiğin süngüsüne topla, tüfekle cevap vermektedir. Avrupalı kendini çelik zırhlarla korurken Mehmetçik, onun modern silâhlarına îman dolu göğsüyle karşı durmaktadır. Bu silâhlarıyla, Avrupalı, kudurmuş bir canavar gibi uluyarak, kahraman Türk ordusunu sindirmeğe çalışmaktadır. Şâir, askerlerimize, bu artık eski gücünü kaybetmiş, zâlim, Müslüman Türk düşmanı, haçlı ordularından korkmamalarını, îman dolu bir göğsün, en modern silâhlara karşı koyabileceğini haykırıyor. Neticede Mehmet Âkif, haklı çıkmış, Avrupa medeniyeti îrnanlı Türk askeri karşısında gerilemeğe mecbur edilmiş, bir kısmı Akdenize dökülürken, bir kısmı da bayrağımızı selâmlayarak, memleketimizi terketmiştir.

   Beşinci kıt'ada, şâir yine kahraman Türk askerine hitâp ediyor Türk yurduna alçakları (düşmanları) uğratmaması için gerekirse canını feda etmesini tavsiye ediyor. Şehit gövdelerinin meydana getireceği siperler, düşmana mâni olacaktır. Bu kıt'ada "uğratmak" sözü de tesadüfen kullanılmış değildir. Şâir bu sözü, "Düşman yurdumuza girmesin", "Onu yurda sokma" mânâsına kullanmamıştır. "Uğramak" bir yerde çok kısa bir süre için bulunmaktır. Mehmet Âkif, düşmanın çok kısa bir süre için de olsa, yurdumuzda bulunmasına müsamaha edilmemesini Türk askerinden islemektedir. Şâir, bu hayâsızca akının uzun sürmeyeceğine, Allah'ın Türk milletine (Kur'ânda) vaadettiği zafer gününün yarından bile daha yakın bir zamanda doğacağına inanmaktadır. Bu îmanını, orduya da aşılamak arzusundadır.

   Altıncı kıt'ada da şâir, Türk ordusuna vatanın kutsiyetini hatırlatıyor. Toprak ile vatan arasında büyük fark vardır. Toprağı vatan hâline getiren onu elde etmek ve korumak için şehit olan atalarımızın, o topraktaki mezarlarıdır. Kısacası alelâde toprak büyük bir değer taşımaz. Ama vatan toprağı, uğrunda şehit olan atalarımızın kaniyle sulanmış olduğu, şehit mezarlarıyla dolu bulunduğu için mukaddestir.
   Bu vatanı dünyalara değişmeyiz. Toprak dünyanın her yerinde vardır. Ancak şehit atalarımızın rnezarları sâdece bu vatanın üzerinde mevcuttur. Bu yüzden vatanımızı korumak için seve seve canımızı veririz. Yedinci kıt'ada da, aynı duygu ve düşünceler işleniyor. Bu vatan cennet kadar kıymetlidir. Şehit olanın ruhu, dini inançlarımıza göre doğrudan doğruya cennete gider. Şehitlerimiz, bu vatan topraklarında yattığı için, vatanımız da cennetten farksızdır. Bu vatan topraklarının her tarafı şehit mezarlarıyla baştan başa doludur. O kadar ki, toprağı sıksak şehitler fışkıracak sanırız. Bu yüzden de, bu vatan bizim en mukaddes, en sevgili varlığımızdır. Canımızı, canımızdan çok sevdiğimiz insanları, varımızı yoğumuzu Allah'a seve seve veririz. Esasen her şeyi bize veren Allah'tır. İstediği zaman da elimizden alır. Onun emrine karşı gelmek, isyan etmek aklımızdan geçmez. Fakat Allah'tan bir tek dileğimiz vardır: O da bizi yaşadığımız sürece vatanımızdan ayrı düşürmemesidir.

   Şâir, sekizinci kıt'ada Allah'a hitâp ediyor. Şâirin Allah'tan yegâne dileği, mabedinin göğsüne yabancı (düşman) eli değmemesidir. Camilerimiz ve mukaddes saydığımız bütün varlıklarımıza düşman eli değmemelidir. Bu ezanlar ebediyen, Türk yurdunun üstünde inlemelidir. Ezan sesi hiçbir zaman susmamalıdır. İslâmiyetin beş şartından biri de kelime-i şahadet getirmek, yani "eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlühü" demektir. Günde beş vakit okunan ezan'ın mâna ve muhtevası içerisinde kelime-i şahadet de vardır. Bir insanın Müslüman olması için kelime-i şahadet getirmesi şarttır. Ezan ve kelime-l şahadet olmayınca, İslâmiyet de olmaz.

   Dokuzuncu kıt'ada, ezan sesleri, yurdumuzun üstünde inlediği müddetçe şehitlerimizin de ruhlarının şâdolacağına işaret ediliyor. Ezan sesi, sadece yaşıyanlara değil, ölülere, hattâ onların mezartaşlarına bile tesir eden yüce bir mânâ taşır. Şehit atalarımızın maddeden tecerrüd etmiş (sıyrılmış) ruhları yerden fışkırarak ezan sesiyle ayağa kalkacak ve arşa yükselecektir.

   Son kıt'ada şâir, zafer gününün heyecanını yaşıyor. Şanlı bayrağımız dalgalanmakta, şafağın kırmızılığıyla adetâ yarış edercesine, gök yüzünü Kızıl renge boyamaktadır. Türk ırkı, yeniden hürriyetine ve istiklâline kavuşmuştur. Artık onun için yıkılmak, yokolmak düşünülemez. Bayrağımız göklerde dalgalanmaya başladığı için, şehitlerimizin kanlarını helâl edebiliriz. Zira, hedefe ulaşılmış, yüce gaye gerçekleşmiştir. Kısacası zafer kazanılmıştır. Esasen bu Allah'a tapan ve doğruluktan ayrılmayan büyük Türk milletinin en tabiî hakkıdır.

   Böylece Şâir, şiir boyunca vatanımızın kutsiyetini, istiklâlin mânâ ve ehemmiyetini bu uğurda canım vermenin her Türk askeri için, bir borç olduğunu ifâde etmiştir. Son kıt'ada da kahraman Türk ordusuna çok yakında gerçekleşeceğini ümit ettiği, büyük zaferin heyecanını yaşatmak suretiyle, onun manevî gücünü son noktasına ulaştırmayı başarmıştır.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimayınkaf -- 5 Ağustos 2006; 1:19:00 >
   |
   |
   _____________________________

   psn
   acaltun17
  • Yarbay
   44900 Mesaj
   13 Ekim 2005 07:07:40 Konu Sahibi
   İstiklâl Marşı Nasıl Kabul Edildi?


   İstiklâl mücâdelesinin en çetin bir safhasında milletin duygularını belirtecek bir "İstiklâl Marşı"nın yazılması istenmiş ve böylece, Maarif Vekâleti tarafından bir müsabaka açılmış ve müsabakada birinciliği kazanacak zâta 500 lira nakdî mükâfat verileceği ilân edilmişti.

   Yurdun her tarafından 500'den fazla şâir müsabakaya girmişti. Fakat yazılan marşlar, milletin hissiyatına tercüman olacak bir durumda değildi.

   Mehmet Âkif, marşın mükâfatlı olmasından dolayı müsabakaya katılmamıştı. Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi böyle bir marşın ancak, Safahat nâzımı şâir Mehmed Akif tarafından yazılabileceğine inanmış ve 5 Şubat 1337, Milâdî 1921 tarihinde şu mektubu kendisine yazmıştır.

   "Pek aziz ve muhterem efendim,

   İstiklâl marşı için açılan müsabakaya iştirak buyurmamaklarındaki sebebin izâlesi için pek çok tedbirler vardır Zât-i üstadânelerinin matlûb şi'iri vücûda getirmeleri maksadın husûli için son çâre olarak kalmıştır. Asl endîşenizin icâbettiği ne varsa hepsini yaparız. Memleketi bu müessir telkin ve tehiç vâsıtalarından mahrum bırakmamanızı rica ve bu vesile ile en derin hürmet ve muhabbeti arz ve tekrar eylerim.''

   Bu mektubun yazılmasından bir ay bile geçmeden milletin istediği İstiklâl Marşı yazılmış ve kahraman orduya ithaf olunmuştu.

   Marş, Maarif Vekili Hamdullah Suphi ve arkadaşları tarafından beğenilmişti. Yalnız bu marşın üstada-ı rencide etmeden Büyük Millet Meclisi'nden nasıl geçirileceği üzerinde düşünülmüştü. Bu sıralarda Maarif Vekâletince seçilen yedi marş da Büyük Millet Meclisi'ne getirilmişti.

   Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Mart 1337 (1921) tarihindeki toplantısında kararı, Karesi Meb'usu Basri Çantay, Meclise gelen marşlardan birinin okunması için bir takrir vermişti. Bu takrir Meclis üyelerinin re'yine sunulmuş ve tasvîb olunmuştur.

   Marşlardan birinin okunması için Meclis Reisi tarafından, Hamdullah Suphi Bey kürsüye davet edilmiş ve ezcümle şöyle konuşmuştur:
   -Arkadaşlar, hatırlarsanız, Maarif Vekâleti son mücâdelemizin ruhunu terennüm edecek bir marş için şâirlerimize müracaat etmiştir. Birçok şiirler geldi, burada yedi tanesi en fazla vasfı hâiz olarak görülmüş ve seçilmiştir.

   Hamdullah Suphi, Mehmed Âkif'ten bir marş yazmasını rica ettiğini, marşın yazıldığını, beğenildiğini söylemiş ve intihabının Meclis'e ait olduğunu da sözlerine ilâve etmiştir.

   Hamdullah Suphi, gür sesiyle Meclis'in kürsüsünde İstiklâl Marşı'nı okumuştur.

   "Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet
   Hakkıdır, Hakka tapan milletimin İSTİKLÂL"

   mısraları ile bu marş, Meclis üyelerinin şiddetli ve heyecanlı tezahüratına vesile olmuş, salon alkış sesleriyle dolmuştur.

   Kastamonu meb'usu Dr. Suad Beyin 12. Mart. 1337 (1921) tarihinde Büyük Millet Meclisi Riyasetine vermiş olduğu takrirde:

   Riyâset-i Celîleye :

   Müzâkere kifayetini ve Mehmed Akif Beyin İstiklâl Marşı'nın kabulünü teklif ederim.

   Bundan başka Bolu meb'usu Tunalı Hilmi de takrir vermiş ise de reddedilmiş ve gene aynı tarihte Karâsi meb'usu Hasan Basri tarafından Riyâset-i Celîleye verilen takrirde:

   Riyâset-i Celîleye :

   "Bütün meclisin ve halkın takdîrâtını celbeden Mehmed Âkif Beyefendinin şiirinin tercîhan kabulünü teklif ederim. ' '

   Takrir Meclis Reisi tarafından oya sunulmuş ve kabul edilmiştir.

   Böylece Mehmed Âkif tarafından yazılan marşİstiklâl Marşı olarak ekseriyetle kabul edilmiştir.

   Kırşehir Meb'usu Müfid Efendi, bu marşın, Hamdullah Suphi Bey tarafından Kürsüde tekrar okunmasını Konya Mebusu Refik Koraltan da Milletin ruhuna tercüman olan işbuİstiklâl Marşının ayakta dinlenmesini teklif etmiştir.

   Bunun üzerine 12 Mart 1337 (1921) 'de kabul edilen ve kanuniyet kesbeden İstiklâl Marşı tekrar Hamdullah Suphi tarafından okunmuş ve marş ayakta dinlenmiştir.

   "Doğacaktır sana vâdettiği günler Hakkın,
   Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın."

   İşte bu ruh ve îmân ile Türk Ordusu Sakarya boylarında, İzmir yollarında Allah'ın lütuf ve insaniyle şecaat ve kahramanlıklarını göstermiş ve nihayet 9 Eylü 1922 tarihinde Hakk'ın vâdettiği o parlak güneş, İzmir ufuklarında doğmuş, Müslüman Türkün satvet ve kudreti karşısında düşman büyük bir hezimete uğramış ve denize dökülmüştür.

   Aziz ve mübarek vatanımızın her karış toprağı şehitlerimizin kanlariyle sulanmış, zaferin şahikasına ulaşmıştır. Nitekim İstiklâl Marşında:


   "Korkma ! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
   Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
   O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak,
   O, benimdir; o, benim milletimindir ancak!" mısraları ne derin bir mânâ taşımaktadır.

   İzmir'in meşhur Kadife Kalesi'nde büyük Şanlı Türk bayrağı dalgalanmağa ve şiddetli alkışlar arasında yurdun her tarafında zafer şenlikleri yapılmağa başlanmıştı.

   Mehmed Âkif'e niçin istiklâl Marşı'nı Safahâtı'na koymadığı sorulduğunda o büyük insan:

   "O benim değildir. Ancak milletimindir." diye cevapta bulunmuştu. Aynı zamanda müsabaka için ayrılan (500) TL. o zaman fakir çocuk ve kadınlara örgü öğretmek, bir geçim sağlamak emeliyle teşekkül etmek üzere bulunan Darü'l Nisaiyye'ye teberru etmiştir.

   Yakın arkadaşlarından, Ankara Baytar Müdürü'nün anlattığı palto hikâyesine göre. Millî Mücâdele sırasında. Ankara Baytar Müdürlüğünde bulunmuş olan bir zât. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi konferans salonundaki bir konuşmasında şöyle demişti:

   Mehmed Âkif'in giyecek bir paltosu yoktu. Tâceddin Dergâhi'ndan Büyük Millet Meclisi'ne kadar paltosuz olarak yaya giderdi. O zamanlar Ankara'nın soğuğu çok şiddetli idi. Ben daireme gelir, paltomu Mehmed Âkif'e gönderirdim. O da giyer Meclise giderdi, İstiklâl Marşı için verilen parayı geri vermesinden dolayı kendisine, Mehmed Âkif üzerinde bir palton yok, verilen parayı da almazsın, dedim. Bunun üzerine, bana darıldı, paltomu da kabul etmedi. O soğuklarda paltosuz olarak Büyük Millet Meclisine gitti, geldi.

   Mehmed Akif'in buna benzer şahsına has daha birçok meziyetleri vardır. Dürüsttür, hattâ Harb-i Umûmî içinde kardeşinin evinde çayı şekerle içtiklerini görünce, milletin yemediğini siz nasıl yiyorsunuz, demiş ve bir müddet kardeşinin evine bile gitmemiştir.

   Mehmed Âkif'in rahatsız bulunduğu Alemdağı'nda son günlerde içlerinde Târık Us'un da bulunduğu bir grup üstadın ziyaretine gitmişler, Mehmed Âkif bitkin bir hâlde yatağında yatıyordu. Konuşma esnasında söz İstiklâl Marşı'na intikâl ettirilmiş, gelen ziyaretçilerden biri:

   — Acaba İstiklâl Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı? demiş, bu söz üzerine yatağında bitkin bir hâlde yatmakta olan Akif; birdenbire başını kaldırmış ve ona:

   — Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın!
   Evet:
   — Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklâlini tehlikeye düşürmesin! Bir daha onu istiklâl Marşı yazmaya mecbur etmesin, sözüyle ziyaretçileri susturmuş, o büyük insanın ne demek istediği herkes tarafından anlaşılmıştı.

   Büyük insan Mehmed Akif Ersoy, mezarına milleti için yazmış olduğu istiklâl Marşı'yla konulmuştur. Tarihte kendi eseriyle gömülen ilk bahtiyar ölülerden biri de şüphesiz Mehmed Âkif Ersoy olmuştur.

   Cenâb-ı Hak rahmet etsin, ruhu şad olsun.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimayınkaf -- 5 Ağustos 2006; 1:19:57 >
   |
   |
   _____________________________

   psn
   acaltun17
  • Binbaşı
   1731 Mesaj
   13 Ekim 2005 08:42:47
   elıne saglık
   |
   |
   _____________________________

   Bir dünyanın olmadığı bir yer olsa
   Ve orası bir yer olmasa ve ben
   Orada olsam, orada değil deseler.


   dünya bana doğru eğildiğinde...
  • Yarbay
   3565 Mesaj
   13 Ekim 2005 11:43:52
   istiklal marşımızın ilk bestesi 1924 yılında ali rıfat çağatay tarafından yapılmıştır. işte bu o ilk halidir.

   dinlemenizi tavsiye ederim.çok şaşıracaksınız.

   linki kopyala yapıştır yapınız.

   2.7 mb

   http://rapidshare.de/files/2586445/istiklal_marsi.mp3.html

   @ærandir.Ruh sağol   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spotlightkid -- 1 Şubat 2006 21:17:57 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   13 Ekim 2005 12:29:36
   Trt istiklal marşı ile açardı televizyonu. Forum da mı aynını yapıyor diye şaşırdım.

   Emek vermişsiniz elinize sağlık.
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Binbaşı
   1392 Mesaj
   14 Ekim 2005 17:45:15
   aslında normal şekiilde okunuyomuş marşımız ama plak larda çalarken bizim söylediğimiz gibi çıkıyomuş

   o kulağa daha hoş gelmiş o yüzden böle okuyoruz
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4606 Mesaj
   14 Ekim 2005 20:24:58
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   298 Mesaj
   14 Ekim 2005 20:37:05
   ærandir.Ruh

   Ellerine Sağlık Çok iyi Bir Çalışma olmuş
   |
   |
   _____________________________

   Buldurlu
   Ayrıntılı ve net bir Bilgi için MSN'e Başvurun

   Boş Muhabete Gelmeyiniz...
  • Yüzbaşı
   814 Mesaj
   14 Ekim 2005 21:47:01
   Dinlerken bi garip oldum ses harika.Duygulandım
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   369 Mesaj
   15 Ekim 2005 10:20:24
   eline saglık
   kabullenmıyenler utansın....
   |
   |
   _____________________________

   ıı|ı,
  • Yüzbaşı
   788 Mesaj
   15 Ekim 2005 15:14:31
   emeğe saygı çok güzel uğraşmışsın ellerine sağlık.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1317 Mesaj
   15 Ekim 2005 17:08:51
   quote:

   Orjinalden alıntı: spotlightkid

   istiklal marşımızın ilk bestesi 1924 yılında ali rıfat çağatay tarafından yapılmıştır. işte bu o ilk halidir.

   dinlemenizi tavsiye ederim.çok şaşıracaksınız.

   2.7 mb

   http://rapidshare.de/files/2586445/istiklal_marsi.mp3.html
   @ærandir.Ruh sağol


   ya bu gerçekten ilk halimi çok şaşırdım valla
   |
   |
   _____________________________

   Sıradanlık yegane günahtır. Martha Graham
   Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz. B.SHAW
   Bir insanın tek başına mutlu olması utanılacak birşeydir. A.CAMUS
  • Binbaşı
   1170 Mesaj
   16 Ekim 2005 02:40:09
   istiklal marşının ilk çıktığında sabah ezanının genelde okunduğu saba makamında okunduğunu ve istanbul'un değişik yerlerinde ve daha bir çok musiki makamı nın "ki buna resmi makamlar ve daireler de dahil" kullanılarak okunduğunu biliyormuydunuz
   |
   |
   _____________________________

   muhabbetten Muhammet oldu hasıl, Muhammetsiz muhabbetten ne hasıl
  • Çavuş
   47 Mesaj
   19 Ekim 2005 14:48:25
   Mehmet Akif Ersoy'a büyük saygı duyuyorum. İnanılmaz şiirler yazmış, tabi başta İstiklal Marşı olmak üzere. Ayrıca kendisi bu sayede rap'i bana sevdirmiştir. Saygıyla anıyorum.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   693 Mesaj
   19 Ekim 2005 21:39:07
   Müthiş Bir Araştırma..
   Milli Değerlerimizin Kıymetini Bilemeyenler UTANSIN !
   Tebrik Ederim Kardeşim..
   Ellerine Sağlık.
   |
   |
   _____________________________


   Bu Millet Esir Olmaktansa, Yok Olsun! M. Kemal Atatürk
  • Teğmen
   153 Mesaj
   19 Ekim 2005 22:30:45
   ellerinize saglık

   bu güzelliği birliği bütünlüğü boZmaya calısan ve deger bilmeyenlere BAN!!!!!!
   |
   |
   _____________________________   __HAYAT BAZEN BÖYLE___
   TIRTILIN 'ÖLMEK' DEDİĞİNE ÜSTAD 'KELEBEK' DER..
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   20 Ekim 2005 02:27:44
   arkadaşım emeğine saygı duyuyor ve seni tebrik ederim paylaştığın için sağol
   |
   |
   _____________________________

   kural dışı imza
  • Teğmen
   133 Mesaj
   20 Ekim 2005 13:03:15
   Çok iyi bir çalışma. Teşekkür ederim
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1414 Mesaj
   21 Ekim 2005 05:15:15
   istiklal marşının tv kanallarının açılırken çalan net halini mp3 olarak bir yerde bulmamız mümkün mü?
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
SEO
izmir havalimanı transfer
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
2,686
1.2.122

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.