Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

İstifa etmeyen TBMM Başkanı Yıldırım: Seçim bir siyasi faaliyet değildir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
23
Cevap
0
Favori
1.738
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> İstifa etmeyen TBMM Başkanı Yıldırım: Seçim bir siyasi faaliyet değildir
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Çavuş
   99 Mesaj
   10 Ocak 2019 23:07:24 Konu Sahibi


   TBMM Başkanı Binali Yıldırım, görevinden ayrılmadan aday olmasına ilişkin muhalefetten gelen eleştirilere, “Ben çıktığım yoldan geri dönmem” yanıtını verdi. Yıldırım, “Seçim bir siyasi faaliyet değildir, seçim aday olduğunuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, niye aday oldunuz bunu anlatmaktır” dedi.

   10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle parlamento muhabirleri ile kahvaltıda buluşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, sorular üzerine görevinden istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

   ‘BEN ÇIKTIĞIM YOLDAN GERİ DÖNMEM'

   Yıldırım, "Bir kere ben çıktığım yoldan geri dönmem. Belli ki arkadaşımızın benim kazanacağım içine doğmuş; ‘seçilse de geri dönecek' diyor. Ben çıktığım yoldan geri dönmem. Onlar da kabul etmişler ki kazanacağım" dedi. Seçimle ilgili kararı ne muhalefetin ne de kendisinin verdiğini kaydeden Yıldırım, kararı seçmenin İstanbulluların vereceğini söyledi.

   Kendisinin Cumhur İttifakı'nın yani AK Parti ve MHP'nin adayı olduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, "Ben hukukçu değilim. Ama biz bir şeye karar vermeden önce de onun sonuçlarının ne olacağını araştırırım, düşünürüm, tahlil ederim ona göre karar veririm. Dolayısıyla ben verdiğim bu karardan da vazgeçecek değilim" dedi.

   ‘HERHANGİ BİR HUKUKİ SIKINTI YOK'

   Anayasa'nın 94. Maddesinin tamamen yasama faaliyetleri ile ilgili olduğunu kaydeden Yıldırım, siyasi partiler ve seçim yasalarındaki bazı düzenlemeleri hatırlattı. Yıldırım, bu yasalara göre de Meclis Başkanı'nın istifa etmesi gerekmediğini ifade ederek, "İşin özeti Anayasa 94'ü ve diğerlerini bir arada düşündüğümüzde Hukuki açıdan Meclis Başkanı'nın aday olmasında herhangi bir sorun, hukuki bir sıkıntı yok" dedi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

   ‘SEÇİM BİR SİYASİ FAALİYET DEĞİLDİR'

   "Zaten tartışma da burada da değil, tartışma Anayasa 94'e göre siyasi faaliyetler yapılır mı, yapılmaz… Bizim yaptığımız bir siyasi faaliyet yok. Seçim bir siyasi faaliyet değildir. Seçim aday olduğunuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, niye aday oldunuz bunu anlatmaktır. Ben şimdi işin mahiyeti olarak soruyorum, eğer Meclis başkanı bağımsız bir milletvekili olsaydı ne olacaktı, belediye başkan adayı olsaydı ona ne diyecektik? Partili değil bağımsız. Bir milletvekili Meclis başkanı da olabilir. Zaten Anayasa 94'ün gerekçesine baktığınız zaman orada mesele anlaşılıyor. Bu işin bir yasama kürsü faaliyeti olduğu. Meclis Başkanı çok kürsü faaliyeti yapmaz geleneğimizde ya iki ya üçtür.

   ‘BU TARTIŞMA SİYASİ BİR TARTIŞMADIR, HUKUKİ ALTYAPISI YOKTUR'

   Dolayısıyla bu tartışma siyasi bir tartışmadır. Hukuki bir altyapısı yoktur. Kaldı ki, anayasanın 79. Maddesi bir yere aday olduğun zaman bu konudaki itirazların anlaşmazlıkların çözüm yerinin Yüksek Seçim Kurulu olarak gösteriyor. Yani aday olduğunuzu resmen ortaya çıkmasından sonra, seçim sonuçlarının belli olmasına kadar geçen süredeki bütün seçim hukuku YSK ve diğer seçim kurullarının işi olarak zaten anayasada tarif edilmiş.

   ‘HUKUKSUZLUK İDDİASI VARSA MERCİİ YSK'DIR'

   Dolayısıyla bizimle ilgili anayasa bakımından diğer kanunlar bakımından bir hukuksuzluk iddiası varsa, bunların mercii YSK'dir. YSK de önüne konu geldiğinde kararını verecektir. Konu bu kadar basittir. Onun dışındaki bütün değerlendirmelersiyaseten bizi yormaya yöneliktir. Ama ben ne yaptığımı biliyorum. Hukuka saygısızlık edecek hiçbir işin içinde olmam."

   ‘BUYURSUN BÜTÜN ADAYLAR BULUNDUKLARI POZİSYONU BIRAKSIN'

   Binali Yıldırım, TBMM Başkanı sıfatı nedeniyle diğer adaylarla eşit şartlarda bir yarış olmayacağı yönündeki eleştirileri de yanıtladı. "İyi ki bu soruyu sordunuz" diyen Yıldırım, "Seçim meydanında belediye başkanlığı yarışında belediye başkanı mı avantajlı yoksa dışardaki biri mi avantajlı, bunun cevabını verir misiniz bana? Belediye başkanı kendi makamında oturuyor ve o makam için yarışıyor. Bir başkası da dışarıdan gelip, kazanmak için yarışıyor. Hangisi daha avantajlı. Aşikar, çünkü belediye başkanlığından ayrılmıyor" dedi. Yıldırım, bir gazetecinin "Siz de devlet imkanlarını kullanıyorsunuz" şeklindeki sözleri üzerine de, şunları söyledi:

   https://tr.sputniknews.com/columnists/201901101037029208-tbmm-baskani-yildirim-secim-siyasi-faaliyet/   _____________________________

  • Yarbay
   11850 Mesaj
   10 Ocak 2019 23:54:21
   Muz Cumhuriyetinde sıradan bir olay.
   _____________________________


   نادي بشكتاش الجمباز

   "Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir." - Nikola Tesla

   "Zekanın gerçek göstergesi bilgi değil hayal gücüdür. İnsanlık umudunu yitirmedikçe ve hayal ettikçe başaramayacağı hiçbir şey yoktur."
   System.out.print("Beşiktaş JK");
  • Yüzbaşı
   522 Mesaj
   11 Ocak 2019 01:07:18
   radyoda bu sözleri ilk duyduğumda fotoğraftaki görüntünün aynısı yüzümde olmuştu. sonra da yok artık ya o kadar da değildir. öyle birşey dememiştir dediydim kendi kendime.
   https://www.youtube.com/watch?v=UMdShY2TIbM&t=0m52s   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0110engin -- 11 Ocak 2019; 1:8:39 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1148 Mesaj
   11 Ocak 2019 01:46:46
   Daha neler duyacaz kimbilir tırsmaya başladım   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1473 Mesaj
   11 Ocak 2019 01:46:47
   Doğru söylüyor. Belediye başkan adaylığı bir hobidir. Kimi hobi olarak balık tutar, kimi de belediye başkan adayı olur!   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1378 Mesaj
   11 Ocak 2019 02:08:38
   Seçimin sonucu biliniyorsa onun bir siyasi faaliyet olarak görülmemesi normal. Yalnız demokrasi olduğu iddia edilen bir ülkede bu nasıl önceden bilinebilir o da bir soru işareti tabii.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   734 Mesaj
   11 Ocak 2019 09:12:00
   secim siyasi faaliyet degil evcilik gibi bir sey yalanciktan.

   o degilde su adami tvlerde ballandira ballandira anlatmiyorlar mi ifrit oluyorum arkadas. yok her kesim sempati duyuyormus da bilmemne. adam itu mezunu muhendis daha turkce yazi yazamadi okul ziyaretinde. daha onceki konusmalarini falan da biliyoruz teknoloji ile ilgili falan. tek olayi lidere sadakat. bana gore rte'den daha itici.

   bir de cok komik iste mizahi yani var sakaci uslubu var falan demiyorlar mi. onun yaptiklarina saka degil isi sakaya vurmak denir ki bu da cevap veremeyince karsinizdakini saf yerine koymak ve olaydan en kolay sekilde siyrilmaktir.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omertalord -- 11 Ocak 2019; 9:16:11 >
   |
   |
   _____________________________

   You are not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.
  • Yarbay
   4369 Mesaj
   11 Ocak 2019 09:26:42
   Adama bin deyince biniyor in deyince iniyor, siyasi bir tarafi kalmamis. Binali hakli yani...   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   2486 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:23:07
   Meclis başkanlığından istifa etmemesi zaten sık değil di bu açıklama da tüy dikti. Seçim siyasi faaliyet değilse nedir ben çözemedim?
   |
   |
   _____________________________

   Aşırı uçtaki her üyeyi blokluyorum. Aşırı solcu, aşırı milliyetçi, aşırı dinci farketmez.

   Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Biri bir rahatsızlık çekse diğerleri de o acıyı hisseder. Hz. Peygamber (SAV)
  • Çavuş
   83 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:32:32
   Bir gün iktidardan düşünce o bu işledikleri suçlar tekrar karşılarına çıkmayacak sanıyorlar. Karşılarına çıktıkları zaman böyle gülecekler mi acaba?
   _____________________________

  • Binbaşı
   1156 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:35:45
   Yasa masa tanımıyoruz.mu deseydi   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   Bilmek yetmez, uygulamalıyız
   İstemek yetmez, yapmalıyız
  • Yüzbaşı
   688 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:47:56
   Koltuk tatlı... Bırakmam baneneeee...


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   "En faziletli cihat zalim bir idarecinin yanında ona adaleti söylemektir. HZ. MUHAMMED"
   "Bir insan taraf tutmaya başlar başlamaz, dünyada da o gerçekleri o kadar az görmeye başlar. HEYWOOD BRAUN"
   “Eğer birileri oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesin altına pisletmiştir.” Hindistan Atasözü"
  • Teğmen
   109 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:48:03
   Gerçekten söylemiş mi bunu?

   Yok ya o kadar da değil söylememiştir.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   509 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:52:30
   Trol eksikliği mi var forumda 1 tanesi gelmemiş ayıptır   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1148 Mesaj
   11 Ocak 2019 11:53:49
   quote:

   Orijinalden alıntı: screws_conv

   Gerçekten söylemiş mi bunu?

   Yok ya o kadar da değil söylememiştir.
   Bu da yeni moda...sarayın bütçesini açıklayan sayıştay için "acaba doğru mu "diyen teyze gibi   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   688 Mesaj
   11 Ocak 2019 12:00:28


   https://odatv.com/binali-yildirim-hakkinda-suc-duyurusu-10011937.html

   quote:

   Binali Yıldırım hakkında suç duyurusu
   2 dakika

   10.01.2019 22:37 Karakter boyutu :

   Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

   HKP suç duyurusunda savcıların re’sen oluşan suçlara karşı harekete geçmediğini de dile getirerek, “Maalesef, şimdiye kadar Cumhuriyeti, Anayasa’yı ve Hukukun Üstünlüğünü korumak ve kollamakla görevli hiçbir Cumhuriyet Savcısı bu kişiler hakkında soruşturma başlatmamış, başlatamamıştır. Suçtan haberdar olduğu anda re’sen soruşturma başlatması gereken Cumhuriyet Savcıları maalesef yasal görevlerini yerine getirmemektedir” ifadelerini kullandı.

   Suç duyurusunun devamında şu ifadeler kullanıldı:

   “Yani yasama ve yürütme organlarının başında bulunan bu kişilerin sanki “suç işleme özgürlükleri” varmış gibi, her gün Anayasayı ve yasaları ihlal etmeleri görmezden gelinmektedir. Yine, tüm bu gelişmeler işlenen anayasal suçlar karşısında demokratik hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunması gereken kurumlar ve kuruluşlar suskundur. Hukuk Fakültelerinin Dekanları, Anayasa Hukukçuları, Kamu Hukukçuları, Siyaset Bilimciler suskundur.

   Bu nedenle HKP olarak tarihsel bir sorumluluğu yerine getirmekteyiz. Bugünler mutlaka geçecek ve bütün suçlular gerçekten bağımsız mahkemeler önünde hesap verecek. Buna inancımız tamdır.”
   |
   |
   _____________________________

   "En faziletli cihat zalim bir idarecinin yanında ona adaleti söylemektir. HZ. MUHAMMED"
   "Bir insan taraf tutmaya başlar başlamaz, dünyada da o gerçekleri o kadar az görmeye başlar. HEYWOOD BRAUN"
   “Eğer birileri oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesin altına pisletmiştir.” Hindistan Atasözü"
  • Onbaşı
   31 Mesaj
   11 Ocak 2019 12:27:13
   Way aminium ülkenin geldiği hale bak   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
   |
   |
  • Yarbay
   2658 Mesaj
   11 Ocak 2019 12:29:02
   quote:

   Orijinalden alıntı: alvete

   Bir gün iktidardan düşünce o bu işledikleri suçlar tekrar karşılarına çıkmayacak sanıyorlar. Karşılarına çıktıkları zaman böyle gülecekler mi acaba?
   şimdiye kadar kim iktidardan düştükten sonra ceza almış bu ülkede
   _____________________________

  Hızlı Cevap
Reklamlar
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
millenicom;internet;servis
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.