Şimdi Ara

İstifa etme durumunda taminat alabilir miyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba , yaklaşık 4 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum . Şimdi akrabalarımla bir işe girecegim için ayrılmak istedigimi söyledim .
    Kendim istifa ettiğim için tazminat alabilir miyim?

İş verenle bugun görüştük. Kendim istifa ettigim için bana tazminat alamayacagımı söyledi . 15 yıl sgklıysan belge getirip alabilirsin dedi .

Sonrada biz sendem memnunduk , çıkmanı istemeyiz . normal şartlarda tazminat alamazsın ancak biz seninle helalleşmek için sana anlaşırız tazminat ederiz dedi. Böyle durumlarda işler nasıl yürüyor ne yapmam gerekli. Beni yönlendirir misiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kardeş firmayı sen bizden daha iyi biliyorsun.Dedikleri gibi 10-15 yıl elemanı olmuş olsaydın alırdın ama şuan ki şartlarda kendin istifa edersen alamazsın. Patronlar çok iyi niyetli olursa verirler dediğim gibi firmayı sen bizden daha iyi biliyorsun.
  • git bir arabulucuya o alır senin yerine rahat ol işverenide sallama bu kadar 15 yıl falan mala bak sen 99 dan önce sigortalı olanları falan katmış boşver en iyisi avukat kıdem de alırsın fazla mesai de ubgt de
  • 15 yıl aynı şirkette sgk li çalişmiş olsaydın mı tazminat alirdin dediler yoksa toplam da başka şirketlerde çaliştiğin süre dahil 15 yıl çalişmiş olduğunda mı dediler
  • 15 yıl sigortalı olmak 20 yıla çıkartıldı diye biliyorum eğer o şartı sağlamıyorsan , aşağıda ki şartları sağlaman lazım , bunları da sağlamıyorsan alamazsın.

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
    Madde 24 - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini
    sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
    I. Sağlık sebepleri:
    a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin
    sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
    b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir
    işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
    II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
    a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında
    yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler
    söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
    b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde
    sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
    c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı
    verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır,
    sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi
    hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
    d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve
    bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
    e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun
    olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
    f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren
    tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman
    esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları
    uygulanmazsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşverenle anlaşırsan işverende sözleşmeni haklı nedenle fesh ederse o zaman tazminat alırsın onun dışında tazminat alamazsın. Ayrıca sözlü bilgilere itibar etmemeni öneriyorum. Sözlü sana anlaştık der 3 gün işe gitmezsin 3 gün devamsızlıktan iş akdini tazminatsız feshedebilir, dikkatli olmanı öneririm.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.