Şimdi Ara

İstifa eden 900 kisi tekrar doktorluk yapabilecek mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ibrahimkocak Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 10 Misafir (5 Mobil) - 6 Masaüstü5 Mobil2 Android
5 sn
154
Cevap
3
Favori
8.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 11 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 104
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 8
  • Ortalama Mesaj Aralığı 28 dakika
  • Toplam Okunma Süresi 1032
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 4
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 104
  • Favoriye Eklediklerim 3
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • huso (1 mesaj) ø (1 mesaj) myfranco (1 mesaj) alaattin (1 mesaj) waRRioR (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (68 mesaj) Mobil (58 mesaj) Uygulama (28 mesaj)
  • @
Popüler Konular listesinde
63. Sırada  bugün en iyi #15
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> COVID-19 (Koronavirüs) >> İstifa eden 900 kisi tekrar doktorluk yapabilecek mi?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4870 Mesaj
    Doktor olanlar devletin lütfu ile bedavaya doktor olmadi. Üniversite sınavında derece yaptı sonra yorucu ağır eğitimler gördü öyle doktor oldu. Askerlik gibi zorunlu vatani bir görev değil istediği zaman bırakır. Savaş anında cephede doktorsan ve kaçarsan o başka bir şey.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1673 Mesaj
    Geçen sene aynı döneme baksan 800 kişi felan istifa etmiştir..

Kamuda açık ara en çok istifa edilen meslek grubu hekimliktir.cunku özel daha caziptir veya tus çalışıyordur.

Yani öyle bir ihanette yok.

Bu arada bu gibi mesajların yüzde 90 inin memur veya hekim olmak isteyip olamayanlarin yazdığına yemin edebilirim .ama ispat edemem.

Dip not:kamuda çalışmak zorunluluğu olan tek meslekte hekimliktir.bir kısmı zaten kanunen mecbur olduğu için çalışıp mecburisi bittiği an zaten her zaman istifa ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ultrasaray0643 -- 16 Eylül 2020; 10:10:17 >
    |
    |

Her ateş şikayetiyle başvurana corona şüphesiyle yaklaşıyorlar

Tahlil örneklerini bile hasta yakınına götürttürüyorlar

Ulan hastaneye gelince hizmet bekliyor insan

Temizlikçi bekle ki gelsin yeri silsin. ... Götürüyor ortalığı

Yatak tekerleri ve diğer kısımları pislik içinde

Maskeli olsan bile doktor düzgün tak diyor

Kendilerine göre işini iyi yapmak belki ama paranoya içinde kalmışlar

ALLAH tan 1 gün çalışıp 3 gün tatilleri var yoksa çekilecek çile değil

Psikolojisi bozuluyor insanın zor şartlar altındalar

Ha bir de yer yok deniyor hastanelerde

Hapishanelerde olanları saldıkları gibi

Acil olmayanı da salıyorlar hissine kapıldım

Öncelik acil olanların

Çıktık da kurtulduk ordan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Ulan ABD'de bırak doktora gitmeyi, ambulans çağırmak bile parayla. İsveç'te ölüyor durumda değilseniz tedavi yapmıyorlar. Dünyanın hiçbir ülkesinde buradaki gibi "Burnum aktı." diye acil servise gidemezsiniz.

Ama şunu bilin ki fakülteye yeni başlayan tıp öğrencileri çatır çatır yabancı dil öğreniyor yurt dışına kaçmak için. Çünkü bu kadar nefreti kimse tolere edemez, gün gelecek bu ülkede beğenmediğiniz doktorları da bulamayacaksınız, size bunun garantisini verebilirim.

Ama iş işten çoktan geçmiş olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrakeMcCain -- 16 Eylül 2020; 10:29:5 >
    |
    |

• Yarbay
    12574 Mesaj
    Kız arkadaşımın ağabeyi ve eşi doktor, Mart ayından beri korona hastaları ile ilgileniyorlar. Devletin doktora ödediği maaşlar bile komedi gibi resmen. Yakın zamanda devletten ayrılıp özele geçecekler onlar da.

Ülke insanı olarak hakkını aramayanlar ve sorgulamayanlar yüzünden zaten özel sektör herkese haftada 6 gün 12 saat + asgari ücrete dönüştü. Biraz olsun her şeye evet dememeyi öğrenirseniz hayatın o kadar kötü olmadığını anlarsınız.
    |
    |
    gerçekten doktor diyebileceğimiz sayısı azdı , ee onlarda aklı başında adamlar , yurtdışına gitse havada kapıyorlar , bu kadar eziyeti niye tekbaşlarına yüklensinlerki , geriye kalanlarda tarikat mensubu proflar doktorlar olacak , en son devlet hastanesine gittiğimde adamların tiplerinden belli oluyor , ör.prof olmuş biri google aratıyorsun ismini eğitim bilgileri yok nerde okumuş nasıl prof olmuş yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    440 Mesaj

o vakit kurtuluş şavasına haçlı savaşlarına iyi bakın.
    |
    |
    41gokhan41 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Jakuboo

Bosuna mi yemin edip goreve basliyor bu doktorlar.Risk altindaki ciddi rahatsizligi olan doktorlara sozum yok ama onun disinda birakip kacan doktorların komple belgeleri vs iptal edilsin.O istifa edenlere bise demezlerse kisa sure icinde ozel muayenehane acıp kisi basi en kotu 500 600 lira para alip islerine devam edicekler.
    Maske takma düğün düğün gez suçu istifa eden doktorlara at .

Başta forumdaki sağlık personelleri olmak üzere tüm sağlık personellerine Allah sabır versin.İşiniz kolay değil hem korona hem ailenizden uzak kalmak hem de bu arkadaş gibi insanımsıları da tedavi etmek zorunda kalmak.

|
    |
    E çünkü toplum bunu hak ediyor. Onlar da hak ettiğini düşündükleri şekilde hareket etmişler. Doktor değilim ama olsam muhtemelen ben de istifa etmiştim. Ayrıca ne savaşı, halkın pandemiyi taktığı filan yok. Gayet her şey normalmiş gibi yaşıyor.

|
    |

O diploma, 6 sene okumanın karşılığında hak edilmiş bir şey. "Devlet hastanelerinde bir daha çalışamasınlar." desen yine anlarım. Ama adamın hayatının 6 yılını harcayarak aldığı diploma için "İptal edilsin." demek haksızlıktır. Sonuçta bu diploma ile illa ki devlet hastanesinde çalışacaksın diye bir kural yok, istersen özel hastanede de çalışabilirsin, istersen kendi muayenehaneni açıp, orada çalışırsın.

Farz et ki senin çocuğun tıp fakültesini bitirdi, onun için de "Diploması iptal edilsin." diyebilecek misin?
    |
    |
    Jakuboo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    doktorların çalışma şartlarını düzeltmezseniz herkes istifa eder, normal.

bu sadece doktorlar için geçerli değil, herkes ama istisnasız herkes çalışma şartından memnun olmadığı işleri iş yerlerini rahatça bırakabilir.

vatan haini sensin
    |
    |

Orijinalden alıntı: babus0606

o vakit kurtuluş şavasına haçlı savaşlarına iyi bakın.
    Aynen hatta milattan öncesine bakalım o zaman kılıç bile yoktu tas vardi ama yine kacmiyorlardi

varsa var yoksa yok.
    |
    |
    41gokhan41 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Millet virüsü umursamadan ortalıkta sürtsün, hükümet bütün yükü sağlıkçıların omzuna yükleyip süreci çok iyi yönetiyoruz naraları atsın, sağlıkçılar şiddet görmeye devam etsin, oldu olacak birde millet sağlıkçıları yatırıp *** . "Ama savaş var cephe terk edilmez" geçin bunları, millet kendi sağlığını bir yerine takmıyor diye bu insanlar hem kendi hemde sevdiklerinin canını ortaya koyuyor ne uğruna koca bir HİÇ. Şimdi gelip para muhabbeti yapılmasın diye belirteyim bu süreçte çoğu doktor normalde kazandığından daha az para kazandı ki yaptıkları meslek göz önüne alınınca kazandıkları her kuruş analarının ak sütü gibi helaldir. Özelde 2-3 katı diye birşey çok istisna bir durum çoğu özel hastane devlette kazanılan kadar para verir ve çalışma saatleri ,yıllık izinleri vs devletten daha ağırdır. Aylık belirlenen cironun altından birkaç ay kalınca patron ile sıkıntı başlar sonuçta özeller bir ticarethanedir. Halk sağlık sistemini çok iyi bilebilir (sıra beklemiyor! para vermiyor!),ama bilmediği şu aslında aldığı hizmet kalitesi düştü ve çok yakın bir zamanda kendini tedavi edecek iyi doktor bulamayacak. İstifa etti diye linç etmeye çalışılan bu insanlar aslinda birçok sıkıntı ile uğraşıyordu, pandemi işin tuzu biberi oldu. 29 yıllık hekim aynı zamanda doçent olarak çalışan babam emekli oldu. Mart-haziran döneminde bu bizim görevimiz sahada olmamız gerekiyor diyen birisi yazın yaşanan ve devam eden saçmalıkları gördükçe aşık olduğu meslekten ayrılmak zorunda kaldı. Haziran ayında strese bağlı tansiyonu çıktı bunun için bencil ve beyinsiz halkımıza teşekkür ediyorum çünkü artık kendisi tansiyon ilacı kullanıyor. 4 covid polikliniğine 2 sekreter verilerek(hastane yönetimi sekretere söz geçiremiyor çünkü çoğu birilerinden torpilli) sekreter işi de doktora yıkıldı. Kısacası doktorlar ve diger sağlıkçılar bu kokuşmuş sistemde çok iyi dayandılar ve savaşmaya da devam ediyorlar. Bu yüzden lütfen bütün sağlık çalışanlarına saygı duyun, düşman gibi bakmayın. Emin olun saygıdan ve sevgiden başka birşey beklemiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkan24x -- 16 Eylül 2020; 13:57:43 >
    |
    |

• Atın bir daha çalışamasın bu insanların sözleşmeli erden elbabta barış pınarında istifa edenlerden farkı ne bir sürü tıp fakültesi var biri gider biri gelir tıpı 1 puanla kaçıran insanlar yerleşsin.
    |
    |
    ellerine sağlık istifa edenlerin çatla patla ...
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: kayihani

Uygulanan tedavi modalitesini biz keşfetmedik, ancak dünyadaki tedavi modalitelerini gözlemleyip, almanya gibi en erken dönemde bu tedavilere başladık. şu an için en etkin ilaç favirapir, çok kısa sürede ülkede üretilmeye bile başlandı, bahsettiğiniz şekilde çift kör klinik çalışma yapmak daha doğru olur ancak onu benim 1 vizitte 60 yatan hastaya bakıp sonrasında polikliniğe dönen, su içmeye vakti olmayan enfeksiyon veya göğüs hastalıkları uzmanı arkadaşım böyle çalışmalar yapamıyorsa çok da kabahat bulamam. Ayrıca böyle bir çalışmanın etkili veri elde etmek için aylarca süreceğini henüz yayınmalmamış olabileceğini de göz önünde bulundurmak lazım. Plaquenil hastanede verilmesi gereken bir ilaç cümlesi tamamen yanlış. Romatoid artrit, gibi romatizmal hastalığı olan hastalar bu ilacı yıllarca yüksek dozlarda kullanıyorlar ve yan etkileri nadir görülüyor. bu tedavi süresinde 1 hafta kullanılan ilacı bir ra hastası 10- 20 yıl kullanabiliyor. hepsi de evinde. Evet ilaç uzun qt sendromu yapıyor. hatta yatan hastalarda bir de azitromisin veriliyor, o da uzun qt yapıyor. yani kalp ritmini bozuyor.

Bu arada tedavi basamağı olarak en diye iddia etmek yanlış olmuş, gece vakti yazdım, en iyilerden biri şeklinde yazmalıydım ve düzelteceğim. Bu konudaki fikrim de değişmeyecek. Koca koca ülkelerin mücadelerini de gördük. Tedavi konusunda gerçekten iyi noktadayız, hasta da takip ettim kendim de hastalandım ve bu tedavileri kullandım.

Evet plaquenil tedavisi gün geçtikçe uzaklaşıyor. Hocaların yorumuna ben de katılıyırum biz bu ilacı önlemede, bulaş azaltmada kullanmaya çalışıyoruz. Ancak halen genel kanı etkisiinin olduğu yönünde, Organ nakli üzerine çalışan arkdaşlarım immünsüprese hastaların bu hastalığı beklenenden hafif atlattığı klinik gözlemini yapmışlar, Plaquenil immünmodülatör olduğu için tercih ediliyor. FDA yasakladı mı bilmiyorum ancak Trump çinko ile birlikte kullandığı iddia ediliyor.https://www.youtube.com/watch?v=fabLYjC8svU&feature=youtu.behttps://www.youtube.com/watch?v=JsfqJ1TkgP0 FDA nın yasakladığı ilacı Trumpa kullandırmazlar diye düşünüyorum.

Henüz bahsettiğiniz çalışmaların klinikte kullanılmadığını kendiniz söylemişsiniz. Dvitamini immün sistemi güçlü tutuyor haklısınız. Magnezyum etkinliğini artırıyor haklısınız. toplumumuzda genel dvitamini düşük onu da ben ekleyeyim. ancak klinik denemeleri henüz yapılmamış bir tedaviyi öyle anlatmışsınız ki sanki covidin çözümü bu. Belki çok faydalı olduğu bulunacak ona itiraz etmem, dediğim gibi göz doktoruyum bana aslen uzak meseleler. Ancak paylaşımınız henüz teori aşamasında. Hele bir faydalı olduğu tam anlamıyla ispat olsun bizim tedavi protokolümüzede girebilir. ace dışında yazdığınız tedaviler zaten kullanılmakta.

Ne kadar gözlemin var bilmiyorum. Ben göz hastalıkları uzmanıyım, normal şartlarda yönetilen salgın sürecinde konu hakkında çok fazla fikrimin olmaması gerekir. Ama işin içine düştük. yazdığım yanlış da olabilir, doğru da, ama konunun esas fikri Bizim en iyi tedavi veren hekimler olup olmamamız değil. İstifanın bu kadar artış sebebi.

size nacizhane bir tavsiyede bulunacağım, tanımadığınız kimseyi 2 satır yazı yüzünden yaftalamayın. Yıkıcı değil yapıcı olmaya çalışın. Başkasına cahil ithamında bulunarak ancak egonuza mastürbasyon yaparsınız.
    Birincisi, bilimde 'ispat' diye bir sey yoktur. Bir hipotezi veya daha da ileri gidip bir teoriyi elindeki yeni verilerle desteklersin veya desteklemezsin.

Benim D vitamini/magnezyum olayini, molekuler duzeyde ne yapacagini aciklamam ve bunun covid-19'da ise yarayacak olmasi henuz sadece bir hipotez. Bu hipotez, hastalarda yapilan gozlemsel bircok calismayla (D vitamini duzeyi ve hastaligin seyri/iyilesme suresini baz alarak) desteklendi. Ancak bir hipotezin teori olmasi icin uzun yillar dunya genelinde bircok tam kontrollu deneylerle surekli desteklenmesi gerekiyor. Teorinin ne demek oldugunu bildigini zannetmiyorum. Bilimden o kadar uzaksin.

Bizdeki hekimler D vitamini bagisikliga iyi gelir yigenim diye tavsiyede bulunur maksimum, cunku covid-19'a dair spesifik olarak hangi mekanizmayla ise yarayacagina dair bir fikirleri yok.

Plaquenil'in ise yaradigina dair elle tutulur bir calisma yokken ve hatta aksini destekleyen calismalar varken, bu ilac tedavi protokolune nasil olduysa girmis ve hala devam ediyor. Burada kendinle celisiyorsun. Ulkemizde takviye kullanmayan hemen hemen herkesin D vitamini eksikligi yasadigi bir gercegi varken ve var olan veriler isiginda onlem amacli uygun dozlarda D vitamini/magnezyum dagitmanin kimseyi oldurmeyecegi veya yan etki gostermeyecegi asikar iken, sana gore bunu yapmak anormal oluyor. Ama ise yaramadigina dair calismalarin oldugu ve olumcul yan etkileri olan plaquenil dagitmak ise normal. Bu sadece bir akil tutulmasi olabilir. Normalde evde kullanilmayan bir ilac dedim cunku herhangi bir hastaya hydroxychloroquine verilmeden once adam gibi risk analizi yapilmasi gerekiyor. Bizde ise evlere gazete dagitir gibi pozitif cikanlarin evlerine kapidan firlatiyorlar. Adam kalp krizinden gitse covid-19'dan oldu diye yazacaklar.

Buyur, burada FDA'nin, hydroxychloroquine ve chloroquine etken maddelerinin covid-19 icin onceden verdigi acil kullanim iznini ta Haziran'da geri cektigi bildirisi. Ikinci link ise soru/yanit dokumantasyonu. Trump'in kullanip kullanmamasi bir seyi degistirmez, isteyen internetten satin alabiliyor bu etken maddeleri. Yaklasimin son derece kahvehane kulturunden geliyor, Trump kullaniyosa oo o zaman nasil olur da FDA yasaklar(!)
    1.https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-cautions-against-use-hydroxychloroquine-or-chloroquine-covid-19-outside-hospital-setting-or
    2.https://www.fda.gov/media/138946/download

Dunya saglik orgutu, Solidarity Trial'da hydroxychloroquine calismasini kesti cunku hastanelik olan covid-19 hastalarini iyilestirmeyi birak, olum oranini artirdigi icin kesmek zorunda kaldi. FDA de bunun uzerine covid-19 icin kullanim iznini geri cekti.

Bizim hekimlerin yine elinde data olmadan "Ama hastanelik olmayan erken vakalarda ise yarar, biz oyle gozlemledik" goygoyuna istinaden asagiya bir calisma daha birakiyorum. Hastanelik olmamis, virusu daha yeni kapmis kisilerde yapilan randomize ve placebo kontrollu double blind arastirma sonucu hydroxychloroquine'in covid-19 seyri ve semptomlarina dair bir faydasi olmadigini raporluyorlar. Adamlar 22 Mart'tan 20 Mayis'a kadarlik kisa surede 491 hasta uzerinde arastirmayi tamamlayip Temmuz'da makaleyi basabiliyorlar. Neden bu makaleyi veriyorum, cunku yazarlarin cogu sadece MD derecesine sahip, yani sadece MD'si olanlar bile isteyince yapabiliyormus.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7384270/

Goz hekimi olman bir seyi degistirmez. Bak pubmed diye bir sey var veya uluslararasi bilimsel dergilerin kendi internet siteleri. Eger bir konu hakkinda konusacaksan, o konuda literatur taramasi yapacaksin. Ben de tamamen farkli bir alanda (lipidomics/proteomics ve cell cycle) calisan bir bilim insaniyim, HIV'in phosphoinositide lipidome'unu cikarmak haricinde viral enfeksiyonlarla en ufak alakam yok. Ama istersen bilgiye ulasirsin. Literatur okumak kimsenin tekelinde degil. Okumayi bilen okur ve bilgiye ulasir. Yapamiyorsa da konu hakkinda konusmaz ve burada milleti 'turk hekimleri en iyisi yehuu' diye keklemeye calismaz. Halk uzerinden ego tatmini yapan ben degilim, sensin. Ego tatmini yapacaksam yine diger bilim insanlariyla yaris icinde yaparim, halkin uzerinden degil (bunu ancak cahiller yapar).

Ayrica amele lafini hakaret olarak algilamissin, demek ki ameleligi asagi goren sensin. Ben gercek anlamiyla kullanmistim o kelimeyi.

• Yüzbaşı
    326 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Ultrasaray0643

Kamuda henüz istifa etmemiş bir hekim olarak yazayım

Sen virüsten dolayi istifa eden doktoru savaştan kaçan askere benzetiyosan,hastasını iyilestirirken virus kapıp vefaat eden sağlık personelini görev şehidi sayacaksinki adam vefaat ettiğinde çoluğu çocuğu ortada kalmayacak.en azından bir aylığı olacak.

Birde hangi savaş bu?+ Çıktığım duyulursa kızımın dugunune kimse gelmez diyip herkesten saklayip düğüne gelen Fatma teyzemin savaşımı?
    Bende bir öğretmen olaraktan sorayım. Virüsle temas edip ölmüş sağlıkçı şehit sayılırsa aylık bağlanırsa istifalar duracak mı ? Şehit tazminatına razı olacak mısınız? Aynı isteği tüm memur grupları riskte sonuçta istese ona da destek olacak mısınız? Aslında tüm özel sektör çalışanları da şehit sayılsın mı ? Pandemi bölümünde çalışan adama sesimiz yok ama diğer bölümde çalışan adam ile devletin gişesindeki memur aynı riskte. Sağlıkçılar neden bu kadar istifa edip geri dönüyor söyleyim mi ? Çünkü sayınız az devlet size mecbur. Özelde 2 sene çalış yorul devlete geç dinlen istifa et özele geç . Önce şunu ayırt etmek lazım Corona ile ilgilenen sağlık çalışanı her şeyi hak eder diğer bölümlerdeki doktorlar ve personellerin riski hiçbir tedbiri alınmamış devlet dairelerinden daha azdır.

• Yüzbaşı
    254 Mesaj
    şu doktorlardan ne istiyorsunuz anasını satayım , ortada virüs var sen gittin bütün yasakları kaldırdın milleti otellere doldurdun , eğlenceler yapıldı düğünler yapıldı vb. bir sürü olay oldu bile bile ekonomi battığı için virüsü sallamadın , bu adamlar canlarını niye versinler b.k yoluna , sen göbek atıcaksın sonra hasta olup adamın önüne gideceksin bir de adam kendi canını riske atıp sana bakıcak, oldu anasını satayım ne güzel memleket la burası canının istediğni hemen at ülkeden hemen vatan millet sakarya edebiyatı yapın anasını s.(evdiniz) ülkenin hala doktorlara laf ediyorsunuz cidden helal olsun
    |
    |
    |
    |
    || CORSAİR CARBİDE 400R || İNTEL® CORE™ İ5 4670K || GİGABYTE GTX 1060 XTREME GAMİNG 6GB || AOC C24G1 || GSKİLL 16 GB DDR3 1866 MHZ RAM || 1TB 7200RPM SEAGATE BARRACUDA || MSİ Z87-G45 GAMİNG ANAKART || CORSAİR K55 RGB KEYBOARD || CORSAİR GLAİVE RGB MOUSE || CORSAİR VOİD PRO RGB WİRELESS || LOGİTECH Z506 || CORSAİR 750W PSU ||
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
bankalar.org
Cancer Clinical Trials
Radyo Dinle
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.