Şimdi Ara

İŞTEN ÇIKARILDIM VE MAAŞIMI ALAMIYORUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
8.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar nisanın ortasında işten çıkarıldım.Mayısın 10unda da tüm paramı alacağım söylendi.İlk başlarda aradığımda yatırcaz kardeşim vs diyorlardı şimdi ise sen o parayı anca mahkemeyle alırsın diyorlar.Ne yapmam ve nerelere başvurmam gerekiyor? İşe girerkende çıkarkende birşey imzalamadım.Sigortamda devam ediyor.Yardımlarınızı bekliyorum.

• Sigortan tam yatırıldıysa SGK'lık bişey yok. ÜCret alacağına bölge çalışma müdürlüğü bakar. Oraya dilekçe ile yazılı olarak başvur derim. Eğer seni işten çıkardıysa 1 yıldan fazla da hizmetin varsa tazminat hakkın var zaten. İşveren de sana bu parayı ödediğini ispat etmekle yükümlü.
  • Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    4 ay kadar çalıştım tazminat hakkım olmuyor sanırım.Çalışma müdürlüğü dediğimiz yer çalışma bakanlığının dairesi mi?Ordan nasıl bir sonuç çıkma ihtimali var yaptırım olarak mahkemeye mi yönlendiriyor.Yoksa para cezası mı veriyorlar? Birde bu utanmazlar mahkemelerde sürünürsün diyerek nasıl olsa bu iş uzun sürecek düşüncesindeler diye düşünüyorum oyüzden böyle rahat hareket ediyorlar sanırım.
  • Tazminat hakkınız yok. İşveren sana ödeme yaptığını ispatlamak zorunda sonuç olarak.5 kişi ve üzerinde eleman çalıştıranlar maaşı bankaya yatırmak ve ücret bordrosunda imzan olması gibi yükümlülükler var. Çalışma bakanlığına bağlı bölge çalışma müdürlüğü. Alo 170 üzerinden de başvuruda bulunabilirsin.
  • Alo 170'den işkurdan çalışma bakanlığından filan sonuç alamazsın. Tek çare iş mahkemesine dava açmak. Eğer üzerine kayıtlı ev-araba-arsa yoksa ücretsiz avukat talebinde bulunabilirsin.
  • Cevap için teşekkürler.

Böyle bir durumda dava kaç ay sürüyor acaba bir bilginiz var mı bu durumdan?Burda bana maaşın ödenmediği net, sigortam da yatmış böyle bir durumdayken dava gereksiz uzayabilir mi herşey çok açıkken.Kimisi böyle davalar 3 ayda bitiyor diyor kimiside en az 1 yıl sürer diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iNgetX

Cevap için teşekkürler.

Böyle bir durumda dava kaç ay sürüyor acaba bir bilginiz var mı bu durumdan?Burda bana maaşın ödenmediği net, sigortam da yatmış böyle bir durumdayken dava gereksiz uzayabilir mi herşey çok açıkken.Kimisi böyle davalar 3 ayda bitiyor diyor kimiside en az 1 yıl sürer diyor.

İş davaları uzun sürüyor. Dava çok. Memleketin çivisi çıkmış. Herkes tuttuğuna geçirmeye çalışıyor. Yine de geç olsun güç olmasın. Az bir şey faiz de işler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.