Şimdi Ara

İşte karşınızda Elon Musk'ın trafiği çözecek tünel projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
3.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşte karşınızda Elon Musk'ın trafiği çözecek tünel projesi

Teknoloji imparatoru Elon Musk, trafiği ortadan kaldırma konusunda devrim niteliğinde yeni bir yol geliştirdi. Musk'un son düşüncesi, tıka basa dolu yollardaki sıkışıklığı azaltmak için kullanılabilecek bir yer altı tünelleri ağı inşa etmek. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için The Boring Company adlı yeni bir girişim kurulmuş durumda.

SpaceX mühendisi Steve Davis önderliğindeki ekip Los Angeles'ta arabaları elektrikli patenle taşıyacak bir yer altı tünel ağı inşa etmeye çalışıyor. Elon Musk, Cuma günü TED Konferansları sırasında fütüristik tünel sondaj projesi hakkında yeni ayrıntılar açıkladı. Musk, elektrikli patenin arabaları tüneli kullanarak 200km/s (130 mph) hızla, beş dakikada Westwood'tan Los Angeles'a gidebilecek kadar hızlı aktaracağını söyledi. Ayrıca projenin ilk teaser videosunu gösterdi.

Ayrıca Bkz.Araçlarda cam filmi kullanımı yasal hale geldi
    Peki sistem nasıl işliyor? Videoya göre trafiğin uygun olmadığına karar verdiğinizde aracınızı yolun kenarındaki metal konteynerin içine çekiyorsunuz. Bu da sizi yeraltı tünellerine indiriyor. Daha sonra bu metal konteyner bir elektrikli paten görevi yaparak tünel boyunca 200km/s (130 mph) hızla ilerleyebileceği özel bir piste giriyor. Videoda, yayaların da bu ulaşım ağından faydalanmasına izin verecek taksi tarzında bir taşıyıcının olduğunu bile görüyoruz.

Bir SpaceX çalışanı tarafından Instagram'da yayınlanan fotoğraf sayesinde Musk'un tünel kazma makinelerinden birinin görüntüsünü bile gördük. Her ne kadar daha sonra çabucak kaldırılsa da çoktan kayıt altına alınmıştı. Tünel konsepti gerçeğe dönüşürse muhtemelen paralı yollar gibi ücretli olacağını tahmin ediyoruz. Yalnızca Tesla sahipleri tarafından erişilebilen, onlara ayrıcalıklı bir yer altı tünel ağı da olabilir.

Ne yazık ki şimdilik Musk'ın son hayalinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söylemek zor. Tünel sondajı çok pahalı bir işlem ve şu anda SpaceX'in otoparkında bir demo tünel inşa ediliyor. Ancak mülkiyet sınırının ötesine geçmek için Los Angeles şehir idaresinden izin alınması gerekecek.

• Türkiye şu köprüleri havaalanlarını boşuna yaptırdı şuna baksanızda avrupa türkiyeyi resmen trollemiş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İstanbul'da olsa tünel çıkışı o makineleri çalar millet

• Son zamanlarda elon musk ismini çok duymaya başladım forum sagolsun.Neredeyse her gün reklamını yapıyor !

• Muazzam bir proje gerçekten elon musk hayal edilemeyeni yapan adam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Son zamanlarda elon musk ismini çok duymaya başladım forum sagolsun.Neredeyse her gün reklamını yapıyor !

Biz de meganı reno araçları çok duyar olduk forumdan hisse almış galiba

• Teknoloji imparatoru...

İddialı laf demek bile az gelir...

• Bu adamda kimmis.Tutmaz bu proje

• iyi de bu şekilde yer altı tünellerinde de trafik olursa ne olacak?

Trafiği azaltacak tek çözüm teknolojiye her şehire yayın iş imkanlarını tüm şehirlere yayın insanların tek bir noktadaki toplanma nedenlerini öğrenin ve buna çözüm bulmaya çalışın.

Kısacası darboğazı ortadan kaldırın. Bana göre bu şekilde darboğaz ortadan kalkmaz,, sadece bu teknolojinin olduğu yer daha fazla göç alır.

• Projeye totomla gülesim geldi. Tartışmak isteyen varsa proje'yi ve dandikliğini, ayrıca sahteliğini tartışalım.

Bir kere proje'nin ayrıntıları verildi yazıyor, ayrıntılardan eser yok.
    2. si azıcık düşünen bir insan bu projenin trafik sorununu çözmediğini görür.
    Yine azıcık düşünen bir insan, bu sistemin işleyişinin normal yollardan çok daha verimsiz olduğunu görür.

Ama pazarlama dehası balon musk abiniz dokunulmaz bu forumda. Hadi şimdi yazın sen kimsin ki musk'ı eleştiriyon.

Ben artık musk'ın büyük kısmını gerçekleştirmediği ve gerçekleştirmeyeceği aldatmaca dolu projeler üzerinden prim yapmasından sıkıldım.

O mars projesi neydi öyle, o kadar yüzeysel o kadar uyduruk ki.

Edit: Cehaletle uğraşmak kadar kötü birşey yok. Elon Musk'ı, pazarlama dehasını, şirketlerinin yalanlarını, yalan projeleri eleştirdiğim için edilmedik hakaret kalmamış. Sıradan bir insan olduğum için projenin devrimsel niteliğini göremiyormuşum. Projeyi ben yapamadığım için kıskanıyormuşum, projeyi ben yapmıyorsam Elon Musk ve yalanları eleştiremezmişim.

Ben bu işin bu noktaya geleceğini daha "petrol lobisi Musk'ın önünü kesiyor" yazıldıklarında anlamıştım. Popüler kültürün tipik bir davranışı bu.

Hatırlayın, daha öncesinde de "plastik şirketleri Nikola Tesla'nın önünü kesti" diye koca bir yalanı verimsizlikte rakip tanımayan kablosuz enerji iletimi için söylemişlerdi. Bugün ise Nikola Tesla tamamen yalanlar ve sallama icatlar la anılıyor.

Oysa söylediğim çok basit;

Tesla arabalarının devrimsel hiçbir şeyi yok. Elon Musk'ın birşey icat ettiği birşey geliştirdiği de yok. Musk'ın gerçekleştireceğim dediği projelerin çoğunu gerçekleştirmicek, sadece algı yaratıyor ya da gerçekleştireceği projeler anlattıklarıyla alakası yok.

Asıl konu ise Musk'ın şirketlerinin devrimsel bir tarafı yok. Yine de usta'ya saygıdan tonla patent satın alımı, şirket bünyesine katma işlemleri ve gerçekleştirmesi dolayısıyla Spacex'in çalışmalarına devrimsel diyebiliriz.

Ben daha bir kaç hafta önce bu forumda tesla arabalarının tam otonom olmadığını, bunun bir yalan ve algı çalışması olduğunu gözü kararmış bir kullanıcıya anlatamadım. düşün yani.

Musk'ın Tony Stark karakteri ile alakası yok. İyi bir girişimci ve bir pazarlama dehası. İşten anlayan bir adam. Şirketlerindeki yenilikler (devrimsel değil) kendisine ait de değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 30 Nisan 2017; 12:34:18 >

• Çok büyük riskler barındırıyor. Aşırı maaliyetli ve teker teker araba geçişiyle trafiği ne kadar azaltır bilemiyorum. 5li 10lu gruplar halinde geçiş olursa daha mantıklı olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Projeye totomla gülesim geldi. Tartışmak isteyen varsa proje'yi ve dandikliğini, ayrıca sahteliğini tartışalım.

Yine azıcık düşünen bir insan, bu sistemin işleyişinin normal yollardan çok daha verimsiz olduğunu görür.

Ama pazarlama dehası balon musk abiniz dokunulmaz bu forumda. Hadi şimdi yazın sen kimsin ki musk'ı eleştiriyon.

Ben artık musk'ın büyük kısmını gerçekleştirmediği ve gerçekleştirmeyeceği aldatmaca dolu projeler üzerinden prim yapmasından sıkıldım.

Kenarda ağlamaya devam et.

• Bence saçma bi proje gelecekte ulaşımın uçan taşıtlar üzerine olacağını düşünüyorum

• Ben daha ilginç bir proje beklerdim. Yari otonom dahi olsa suan piyasada bulunan tüm araçlar teslaya ait olsaydi ondeki aracın kayıpsız bir takibi ve senkronu yakalananildiği gün trafik tamamen ortadan kalkar. Tabi buda fütüristik bir düşünce ama elektrikli motorlar kalkış anında sıfır gecikme yasamasi dahi bu düşüncemi kalıcı hale getiriyor. Şanzıman yok sıkıntı yok gecikme yok

• Saçma bir proje cidden. Aşırı pahalı her şeyden önce. Bir de garip olan kısım araba tünelde kendisi gitmeyecek başka bir itiş sistemi ile gidecek. Bana mantıksız geldi. Ayrıca teknoloji imparatoru gibi saçma sapan bir benzetmeyi bu siteden beklemezdim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Projeye totomla gülesim geldi. Tartışmak isteyen varsa proje'yi ve dandikliğini, ayrıca sahteliğini tartışalım.

Elon reisin fikirlerini genel olarak beğensem de bu proje bana da mantıklı gelmedi. Birçok detay var tartışılabilecek ama birini söylemek gerekirse normal yol kenarında böyle bir geçiş noktası olması, oraya geçmek isteyen kullanıcılar yüzünden bir sıkışıklık oluşturmaz mı mesela?

• bu şekidle hiç bi anlamı olmayan proje.. yer altı tünellerine geçiş yolları yapsa (yayaların metroya gider gibi arabayla yer altına iniceğin bi çok nokta olsa). .. her araç için bi aparat olacak ta ohooo ..ya da yol kenarlarına o aparat için yer yapıcanda vs .. yol kenarındaki aparatlar kaza sebebi olur zaten... bunun gibi olursa anca çok zenginler kullanır o da herhangi bi şehirdeki trafik problemini çözmez...

• Bitarafımla gülesim geldi.

Tünel aç trafik yer altından ilerlesin daha iyi.ne o öyle arabayı borunun içine koyacan o seni götürecek vs.

• Siz saçma diyin ama adamlar yapıyorlar.

• Dünyayı değiştiren fikirlerin sahipleri ilk dönemlerde sıradan insanlar tarafından hep eleştirildi. Otomobil fikrini öne süren ford acımasızca eleştirildi, cep telefonu fikrini ortaya atanlara bu pahalı ve gereksiz bir alet boşuna uğraşma denildi.

Ülkemizdeki en büyük problem fikirlere olan saygısızlık. Başarılı olur ya da olmaz her fikir değerlidir. Siyasette bilimde hangi alanda olursa olsun her fikre değer verilmeli saygı duyulmalidir.

Elon ne düşündü bilmiyorum ama mutlaka kendi gerekçeleri vardır. 10 yılda sıfırdan dünyanın en büyük otomotiv devlerinden birini ortaya çıkaran birinin görüşleri saygıyı fazlasıyla hakediyor.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.