Şimdi Ara

İŞTE GERÇEK BİR İDEALİSTLİK ÖRNEĞİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
1
Favori
13.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
93 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar tablo ODTÜ fizik bölümünden(YÖK atlastan alındı, ilgili linkhttps://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=108410124) YÖK atlasta tavan sıralama kısmını bulamadığım için tavan puanı ekledim. ODTÜ fizik taban sıralaması 71 bin

Geçen sene bizim dershanede yaşandı bu olay. Türkiye 623. sü olan kişi, çevre baskısını hiçe sayıp ODTÜ fizik yazdı. Arkadaşa eğitim hayatında başarılar diler, böyle idealistlerin sayısının artmasını dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deoksiribonükleotit -- 15 Ağustos 2018; 13:30:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gösteremem. çoklar çünkü. odtü fizik parçaçık fiziğinde sözü geçen okullardan biri. o alanda okuyup cern'de staj yapmak bağlantılar sayesinde nispeten kolay. benim yakın arkadaşlarımdan biri cern'de stajını yaptı. şu an university of texas da austin de akademisyen. eşi daha iyi bir okulda okusun diye tercih etti orayı.

çift anadal yapabilir miydi o 525 alan arkadaş ee ye gidip? evet. peki neden yapmadı? bak ben 2009'da itü bilgisayar müh kazandım. para yoktu, gitmek istememe rağmen kayıt yaptırmadım. af kanunu çıktı şu an. istesem kayıt yaptırabilirim şu an. hatta o anki puanımla şu öve öve bitiremediğiniz tıp fakültelerinden birine geçiş de yapabilirim. peki sana bir sorum var üzerine düşünmeni istediğim: vereceğim çabanın bana dönüşü aynı çabayı şu an kendi işime versem alacağım geri dönüşten daha mı fazla olacak? bu hesaba bir de benim hayatım boyunca hiçbir zaman tıp okumak istemediğimi ve istemeyeceğimi dahil et ve bana odtü ee diplomam varken düşün taşın ve itü bilgisayar veya gülhane tıp okumamın benim için daha hayırlı olacağını söyle mantığın alıyorsa, ikna et beni, yarın itü'ye kayıt yapayım, bi hafta içinde de nereye diyorsan oraya. çift anadal ile bunun bi farkı yok. ben o çabayı, o emeği alır deep learning kasarım, reinforcement learning kasarım, ya da gider gezer tozarım, ya da evde oturur dizi film izlerim, kitap okurum en kötü, hayatımı yaşarım, kendim için, hayat kalitem için daha hayırlı bir iş yapmış olurum. benim çevremde çift anadal yapıp da keşke çift anadal yapacağıma azıcık üniversite hayatı yaşasaydım demeyen adam yok. ve tamam, mutlaka getirisi olmuştur, ama hiçbiri bu çabaya değdiğini söylemedi bana. bir arkadaş hariç.

senin gibi tiplerle odtü hazırlıkta öyle dalga geçiyorlar ki... yerin dibine sokuyorlar. ben bir keresinde odtü genetikte doktora yapan bi abiyle tanışmıştım, "ben de aslında genetik yazmak isterdim ama puan çok geldi elektrik yazdım." demek gafletinde bulundum, ordan bi abi hemen lan "olm adam kendi döneminin türkiye birincisi napıyon mal mısın?" dedi yerin dibine girdim utancımdan. şimdi nerdedir Allah bilir. o bana mal mısın diyen abi de odtü matematik mezunu, london school of economics'te hoca şu an. eşi bilkent genetik mezunu, bilmem kaç milyon dolarlık labı yönetiyor.

vereceğin cevabı da ben vereyim de seni zahmetten kurtarayım: bütün odtülüler iyi yerlere mi geliyor? hepsi london school'a hoca, udemy'e ceo, milyon dolarlık genetik labına yönetici mi oluyor? hayır. ama şu ihtimal üzerine senle bahse girerim: 0 525 puanla odtü fizik yazan eleman ortalama bir tıp öğrencisinden daha fazla para kazanacak. çünkü olay kişide bitiyor. benim gibi puan buna yetti bunu yazdım diyen adamlardan da bi b*k olmuyor kolay kolay. şu an aksini ispatlama savaşı veriyorum. bakalım nasıl olacak.
  • tebrikler gerçekten.
    bu arada yok atlas ta genel bilgiler kısmında tavan puanı da görebilirsiniz.
  • Arkadaşınızın gelecek planları neler? Biliyor musunuz?

• peitho P kullanıcısına yanıt
    Hocam ekledim tavan puanı zaten yukarıya

• deoksiribonükleotit D kullanıcısına yanıt
    yokatlas tan bulamadım dedin ya bir daha bakınca rahat bulasın diye dedim :)
  • Bilmiyorum hocam

• peitho P kullanıcısına yanıt
    Hocam ben tavan sıralama bulamadım yazmıştım ama yine de teşekkür ederim

• Helal 👏👏

• Benim idealistlik sönük kalsa da tek bir hukuk yazmadım. Helal olsun arkadaşa

• Bu sene de türkiye 37.si bilkent matematik yazıyor, geçen sene tam burslusu 48k ile kapamış. Arkadaşı merak edenler pisagor matematik evi youtube kanalından “üniversite tercihleri üzerine” videosunu izleyebilirler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hocam video uzunn kacıncı dakikasi
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TütünKolonyası1 -- 15 Ağustos 2018; 22:58:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hombolo

Bu sene de türkiye 37.si bilkent matematik yazıyor, geçen sene tam burslusu 48k ile kapamış. Arkadaşı merak edenler pisagor matematik evi youtube kanalından “üniversite tercihleri üzerine” videosunu izleyebilirler.

Tr 7. Si de bilkent fizik yazdı bizim okulda

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İdealistlik mükemmel bir şey. Ben biraz bocalasam da hukuk yazmadım. Bakalım sonumuz ne olur.
  • Idealistlik değil budalalık

• Hukuk yazan adam idealist olamıyor galiba laflara bak

• Umarım üniversitede araştırmaları için gereken kaynakları ayırırlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Rapinant

Hukuk yazan adam idealist olamıyor galiba laflara bak
    Ne alakası var kardeş? İdealin hukuksa hukuk yazarsın. Hukuk popüler diye yazmazsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yok yani adamların hukuk yazmadım idealistlik budur demelerine tepki gösteriyorum.

• Bu arkadaslar parlayinca yurtdisina kaptirmasak iyi sonra einsteinin almanya durumu gibi durumlar yasariz.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.