Şimdi Ara

İstanbul Üni. MBA ve Marmara Global Pazarlama'yı Merak Edenlere

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
2.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bu yıl yüksek lisans serüvenim başladı ve 2 yüksek lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazandım.
    1- İstanbul Üni. İşletme İktisadi Enst. Örgün MBA
    2- Marmara Üni. Sosyal Bilimler Enst. Global Pazarlama Tezli Y. Lisans

Konu hakkında kısa bilgiler vermem gerekirse;
    İki bölümede kayıt yaptıracağım ve tezli y. lisansı dondurup önce MBA ardından da tezli y. lisansımı tamamlayacağım. Bu şekilde karar almamın altında kariyer hedeflerim yatmaktadır.

Sınavlar:
    Marmara Üniv. 1 soruluk bilim sınavı yapmıştır. Genel bir pazarlama dinamiği bilgisinin global pazarlarda örneklerle tartışılması istenmiştir.
    İstanbul Üniv. sınav yapmayıp direk sözlü mülakat ile öğrenci almıştır.

Sınav Puanlarım:
    Ales'de en düşün 80 puanım var. YDS ise bu yıl 82,500 aldım . Bunu alabilmek için 1 yıldır YDS çalışıyordum.

Mülakatlar:
    Marmara üniv. mülakatı bilgiye dayalı bir sistemde ilerliyor. Aslında tezli y. lisans için tamda olması gereken gibi diyebilirim.
    İstanbul üniv. mülakatı bu sene bilgi soruları şeklinde geçti. Çünkü 710 başvuru gelince işleri oldukça zorlaşmıştı ve öğrencileri temel bilgileri olup olmamasına göre değerlendirmeleri bence oldukça adil bir sistem.
    Mülakat sorularını ve sınav sorusunu merak eden arkadaşlar özelden yazabilirler. Vakit buldukça cevaplarım.

Genel anlamda 2 üniv. içinde önerilerim:
    Giyim kuşamınıza dikkat edin. Aksini söyleyenler olacaktır elbette ancak ben her ikisine de takım elbise ile gittim. Şık görünmek komisyonu ciddiye aldığınızı gösterir. (Kişisel fikrim)
    Herşeyden önce alanın temel dinamiklerini bilin bunları size soracaklardır.
    Konuşmanızda saygılı olun. Karşınızda ki kişilerin akademik kariyer sahibi insanlar olduğunu unutmayın.
    Bilmediğiniz soruda bunun cevabını bilmiyorum demeniz size kaybettirmez aksine kazandırır. Ancak bir fikriniz varsa bunu devamına ekleyebilirsiniz. Bu da sizin istekli olduğunuzu gösterir.
    Mülakatta sizi uzun sorularla sıkarlarsa bu aslında sizinle derinlemesine bir sohbet yapmak istediklerini gösterir. Ben her iki mülakatta da oldukça uzun durdum ve terleten sorularla karşılaştım.
    Herşeyden önce de bu bölüme istekli olduğunuzu kendinizi tanıtırken uzatmadan sıkmadan anlatın.

Not: Lisans eğitimimi Anadolu'nun küçük bir üniversitesinde tamamladım. Bu konuda birçok ön yargı ile başvurduğum programlar oldu ancak mezun olduğunuz okul ne kadar önemli bilmiyorum ama asıl cevher sizsiniz.
    Herkese başarılar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.