Şimdi Ara

İstanbul - Mersin - Artvin gezimiz. (Bol resimli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
14
Favori
3.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tatile çıkmak isteyenler, ön bilgi sahibi olmak isteyenler için faydalı olabilir düşüncesiyle bu gezimizi paylaşıyorum. Çok detaya girmeyeceğim. Daha çok gidilmesi gereken, merak edilen ya da bilinmeyen yerlere odaklanacağım.

Subaru xv'nin hakkındaki izlenimlerimi de aktaracağım. Şimdilik özet olarak tüm gezi boyunca 7.0litre tüketim sergiledi(Çok iyi), geziye çıkmadan sıfırladığım trip A yı da ekleyeceğim. Verdiği güven, yol tutuşu çok memnun etti. Artvin'in yokuşlarında hiç niye güçsüz bu araba demedik, keçi gibi çıkıyor.

Çocuk olunca yolculuğu hep parça parça yaptık. Çocuğun uykusuna denk getirip yola çıktık, çocuk da sıkılmadı biz de rahat ettik. Tavsiye ederim imkanı olanlara. 1 gece Ankara, 1 gece Ereğli’de kaldık. İlk hedefimiz Mersin’di.

Ereğli’nin İvriz’i güzel bir yer. Balığı lezzetli. Suyu buz gibi. Böyle soğuk su ben görmedim.

Suyun debisine rağmen berraklığı muhteşem.

Mersin

Deniz olarak bizim en beğendiğimiz şehir Mersin. Bunda en büyük etmen çocuk olması. Mersin denizi Ege gibi soğuk değil, Antalya çevresi gibi taşlık ya da hemen derinleşen cinsten değil. 10 - 20 metre gidiyorsunuz, hala bacaklarınıza geliyor. Dalga da pek yok. Tıklım tıkış plajlar sadece merkezi yerlerde var. Kenar sahiller hem çok temiz hem de sakin oluyor. Resimler daha iyi fikir verecektir.

Mersin’de kebap çeşitleri, tantuni güzeldi. Kasaba gidip lahmacunluk iç hazırlatıyor, onu fırına verip istediğiniz gibi yaptırıyorsunuz, çok iyi oluyor. Merkez'de kahvaltı yapmak isteyenlere Rima Kahvaltı Bostanı'nı tavsiye ederim. Farklı, güzel lezzetleri var.

12gün Mersin’den sonra hedef memleket Kahramanmaraş. Dondurma şehri. Tatlısı dondurması gerçekten güzel.

Kahramanmaraş’ın doğası da çok güzel.

Kahramanmaraş - Kanlıbüğet

. Andırın ilçesinde kalıyor. Harika bir manzarası var. Benim gibi soğuk suda yüzmeyi sevenler için çok güzel.

Dere boyunca ilerledik, harika manzaralar var. Maraş’ta yaşıyor olsam sık sık giderdim.

Maraştan sonraki hedef Arapgir/Malatya. Malatya merkezde bir şey yok dediler, biz de devam ettik.

Arapgir sessiz, sakin, huzurlu, doğası harika bir yer. Karanlık Kanyon çok güzel, tam kamp yapmalık bir yer. Yüzmelik su var, içmelik çeşme var. Doğası muhteşem, havası muhteşem.

Arapgir’den Kemaliye’ye gidiyoruz. Zorlu, bol virajlı, inişli çıkışlı bir yolu var. Daha sessiz, harika doğası olan bir yer. Çok beğendik. İstanbul’un gürültüsünden sonra daha bir çekici geliyor.

Kemaliye’den devam ediyoruz, hedefte Erzurum var. Et diyarı. İstanbulda birçok yerde cağ kebap yedim, güzel yerler de var ama Erzurum gerçekten başka. Zaten doğasına bakıyorum, havası temiz, düzlük, alan müsait, hayvan otlatmak için birebir. Tertemiz yonca tarlaları her yer. Haliyle eti de lezzetli oluyor.

Erzurumdan sonraki hedef Artvin. Hep merak ettiğimiz şehir. Erzurumdan çıkıp harika manzaralar eşliğinde, önce Tortum şelalesine gidiyoruz. Devasa bir şelale ama kapalı. Çalışma var maalesef.

Tortum gölü. Muhteşem.

Artvin’e kadar belki 50tane tünel var. Dere kenarından, göl kenarından, harika manzaralardan geçerek Artvin’e geliyoruz.

Artvin ilk olarak hayal kırıklığı yarattı. Bu ne dedik. Alt taraf olduğu gibi şantiye. Dimdik dağa yerleşim yeri yapmışlar. Nasıl yaşıyorlar merak ettik. Haritalar sapıttıkça sapıtıyor. Ara yollar daracık. Haritalara bakarak yol bulmak çok zor. Bir yeri kaçırınca dolanıyorsunuz. İnsanlar aceleci. Manyak gibi sürüyorlar daracık yollarda. Hiç sevmedik Artvin’i. Yıllarca bahsettikleri Artvin bu mu dedik. Sonra Cam teras’a çıktık, manzaraya doyamadık, ardından dereağzına gidip soğuk deresine atladık ve kendimize geldik :)

Ertesi gün hedef Şavşat. Beklenti düşük. Ama o da ne. Şavşat beklediğimizden, hayal ettiğimizden çok daha güzel. Mükemmel ötesi.

Artvin'e doyamadık. Seneye kamplı geleceğiz.

Artvin Macahel bölgesi.

Unesco tarafından korunan Türkiyenin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı.

Maral şelalesi, Artvin.

Yükseklik 64metre.

Borçka, karagöl. Artvin.

Artvin Borçka - Macahel yolu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandx -- 27 Ağustos 2020; 15:22:4 >

• Baba tatil dediğin budur

Ne öyle otele kapan 1 hafta, piliç gibi güneşte yan saçma sapan aktiviteler yap sonra tatilin parasını 11 ay öde, saçma

Boyle bol gezmeli tatillerde 2 dezavantaj var.Birincisi tek şoför bazı durumlarda sıkıntı ikincisi hız sabitleyici yoksa zulüm.Koltuğu istediğin kadar aşağı al geriye al yine dizin ağrıyor bacağın kasılıyor bi süre sonra, sürekli gaza basmaktan.Ondan sonra ne gezdiğini anlıyorsun ne gittiğin yeri.Tek düşüncen dinlenmek oluyor

Bugün bende ist-şarköy yaptım geri döndüm.Yolda dikkatimi birşey çekti.2-3 tane C serisi Mercedes hariç kimse sol şeridi saniye işgal etmedi, abartmıyorum saniye.Sollayan direk kendini sağa atıyor uzun süre soldan bile giden yoktu

Forumda günde onlarca sol şerit işgali başlığı açılıyor bu yüzden çok dikkatimi çekti ve garibime gitti bu olay.Bizden habersiz millete ders mi verildi ne oldu
  • Elinize sağlık o yeşilliğin dağların temiz havası buraya kadar geldi vallahi, çok canım çekti

Özellikle memleketim malatya burnumda tüttü bi an, çok güzel yerdir gerçekten arapgir tarafı. Nasip olursa en yakın zamanda ben de gideceğim.

Karadeniz zaten ayrı bi boyut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 22 Temmuz 2020; 12:37:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mersinde denize nerede girdiniz ?

• Artvin barajının üst tarafından geçseydiniz keşke 200 küsür metrelik uçurumlar vs. :D İnsan doyamıyor gerçekten. Aslında gitmişken Allahuekber dağlarındaki şehitliğe gidip, akan bir suya karpuz koyup nasıl kendi kendine çatladığını görebilirdiniz. Ayrıca ayı bile görebilirdiniz. Zira oradaki ayılar insanlara çok saldırmıyor. Anne ayılar çöplüklere yemek yemeye gelirdi arabaları çekip izlerdik. :D Güzel yolculuk olmuş. Daha nicelerine. Ancak Gaziantep'e de bir daha ki sefere uğramayı ihmal etmeyin, kale dibinde uygun fiyatlı kebap yer beyran içer sonra yola devam edersiniz. Artık bir daha ki sefere diyelim.
  • Elinize sağlık, yerinizde olmak vardı. Kanlıbüğet'i listeme ekledim.

• Gittiğiniz yerde kamp yapılacak uygun yerler varmıydı
    Ayrıca İzmir veya bodrum dışında bir daha denizi girmem ben. Bu iki yer kadar denizi güzel ve berrak başka yer görmedim .

• Çok hoş bir yazı olmuş elinize sağlık.
    Mersin' de nerede denize girdiniz ? Mersin merkez ile Silifke arası benim de favori bölgem. Denizi diğer bölgelere göre çok daha tuzlu, gün boyunca insanın ağzından gitmiyor tuz, tek handikabı bu bence.
  • Çocuk tek sanırım. Bagajı yeterli oldu mu aracın ? Birde özellikle mi arapgir Kemaliye yolunu kullandın Elazığ Bingöl üzeri gitmek yerine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkkarakartal1903 -- 22 Temmuz 2020; 13:26:50 >
  • subaru ateş ediyor resmen!

• Motoru zayıf olmasa güzel araç ya beğendim.

• Çok güzel paylaşım, elinize sağlık. Özellikle Maraş'ta gittiğiniz yer çok güzelmiş listeye ekledim :) resimlerin devamını bekliyoruz :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fotoğrafların bazıları çok güzel, elinize, kaleminize sağlık.
  • Harika bir konu.
    Allah huzur ve mutluluğunuz daim etsin hocam bol gezmeler dilerim.

Subaru’nun da kirli hali doğanın yeşiliyle birleşince harika fotoğraflar çıkmış ortaya

• bjkkarakartal1903 kullanıcısına yanıt
    Arapgir ve Kemaliye yi görmek istedik. Arapgir de konakladık. Dediğim gibi çocuk olunca günlük 200 300 km yol yaptık.

Bagaj yetti. Ben çocuk koltuğunu yükselttim etrafı seyretsin diye. Önüne de kıyafet vs olan valizi koyuyorum, ayaklarını da uzatsın diye böyle olunca bagajdan yana sıkıntı olmadı. Port bagaj siparişim yetişmedi, yetişse kamp malzemelerini de alırdım.

• double or nothing kullanıcısına yanıt
    Atayurt bölgesinde. Bize yakın ve sakin yer.

• Moueson kullanıcısına yanıt
    Assos tarafının denizi de çok berrak ve temizdir. Tavsiye ederim ama soğuk biraz. Bizim oğlan girmiyor soğuk diye. Mersin de temiz ama tabanı kum o yüzden berrak değil. Tabanın kum olması daha güzel. Taş olunca yürümesi zor oluyor.

Kamp yapacak yer çok. Seneye kamplı geleceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandx -- 22 Temmuz 2020; 19:36:12 >
  • özgürwilly kullanıcısına yanıt
    Atayurt bölgesinde girdik. Evet, denizi biraz tuzlu ama dikkat edince pek sorun olmuyor.

• Baba tatil dediğin budur

Ne öyle otele kapan 1 hafta, piliç gibi güneşte yan saçma sapan aktiviteler yap sonra tatilin parasını 11 ay öde, saçma

Boyle bol gezmeli tatillerde 2 dezavantaj var.Birincisi tek şoför bazı durumlarda sıkıntı ikincisi hız sabitleyici yoksa zulüm.Koltuğu istediğin kadar aşağı al geriye al yine dizin ağrıyor bacağın kasılıyor bi süre sonra, sürekli gaza basmaktan.Ondan sonra ne gezdiğini anlıyorsun ne gittiğin yeri.Tek düşüncen dinlenmek oluyor

Bugün bende ist-şarköy yaptım geri döndüm.Yolda dikkatimi birşey çekti.2-3 tane C serisi Mercedes hariç kimse sol şeridi saniye işgal etmedi, abartmıyorum saniye.Sollayan direk kendini sağa atıyor uzun süre soldan bile giden yoktu

Forumda günde onlarca sol şerit işgali başlığı açılıyor bu yüzden çok dikkatimi çekti ve garibime gitti bu olay.Bizden habersiz millete ders mi verildi ne oldu

• Paylaşımınız için teşekkürler. Acaba konaklama işini nasıl hallettiniz?
  • Ironeagle kullanıcısına yanıt
    Ankara Ereğli Mersin maraşta kendi ya da yakınımızın evi. Diğer yerlerde otel, öğretmenevi.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.