Şimdi Ara

İstanbul Kart Uygulaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, yazılıma yeni başlamış biriyim ve pek fazla bilgim yok. Bu programdaki amacım bir istanbul kartı uygulaması yapmaktı, sol taraftan yükleyeceğimiz parayı seçeceğiz ve sağ taraftan ne kadar alınacağını seçeceğiz. Belli bir kısmını hallettim, eklemek istediğim ama yapamadığım bir kısım var, umarım yardımcı olursunuz. Öncelikle sağdan 10 lira yükledik, 2 kere TAM çektik, eksiklere düşüyor textboxta yazan şey, bunu nasıl 0 olacak şekilde ayarlayabilirim? Bir de sol tarafta bir kere 5 TL'ye basınca 1 kere yazıyor, 2 kere bassam da 5 TL yazıyor, 2 kere basıp 10 TL yazacak hale nasıl getirebilirim acaba? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

İstanbul Kart Uygulaması

İstanbul Kart Uygulaması

İstanbul Kart Uygulaması

• eğer çekilen para kalan tutardan büyükse işlem yapma şeklindekod yaz veya değer 0 dan küçükse değeri 0 a eşitle şeklinde kod yaz

ikincisi

bir değişken tanımla başlangıç değeri 0 olsun radio buttonun click eventinde her tıklamada 5 tl arttır

• Öncelikle teşekkür ederim, bunları kod halinde atabilme şansın var mı? Ben denedim yazmayı ama çok hata verdi ve beceremedim.

• Şunu yapmak istiyorsun herhalde
    Ekle dediğinde ana para değerini arttıracak
    Çıkar dediğinde de azaltacak

Onun için şöyle yapman gerekir
    Öncelikle textbox'un içindeki değeri al ama İnteger'a çevir string veri tipinden. Yani metni sayıya çevir, hesaplama işlemi için

int bakiye = int.Parse(BakiyeTextBox.Text);

Butonların eventi =>{
    //Örneğin 5 arttıran
    int bakiye = int.Parse(BakiyeTextBox.Text);//text elemanının içindeki değeri al

bakiye = bakiye + 5;//5 yerine bir değer olabilir.

BakiyeTextBox.Text = bakiye.ToString()//sayıyı metne çevir
    }

Bu kadar basit

Yani senin şuan yaptığın her tıklama da butonun altına yazdığın atama sorgusu 5 arttır gibi, direk yazdırıyor var olan değere ekleme yapmadan.
    Bu gösterdiğim yöntem ile var olan değerin üzerine ekleme yapıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the-omer-professional -- 9 Şubat 2022; 21:45:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bakiye bittikten sonra eksi değere düşmemesi 0 yazılması veya bakiye bitmiştir gibi bir hata vermesi için if sorgusu yazabilirsin işlemlerden sonra.

if(bakiye<0)

{

bakiye = 0;

MessageBox.Show("Bakiye Bitti");

}

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.