Şimdi Ara

İstanbul deprem oldu. (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
0
Favori
11.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Asus gl702

Ulan bir kerede şöyle adam gibi hissedeceğim bir deprem olsa keşke her defasinda deprem mi oluyor yoksa ben mi titriyorum anlayamiyorum.
    merak etme bir gün mutlaka o arzun yerine gelir ama ondan sonra koltuk sallansa havaya zıplarsın :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: junis

İstanbul hissettim depremi, 4 ve 5.5 arası depremler yıkıcı olmaz ancak deprem olduğunu hissebilirsiniz, özellikle merkez üssü neredeyse orada daha çok hissedilir, diğer bir etken de eğer oturduğunuz binanın zemin katında ya da 3 ve 4.cü katlarındaysanız depremi hssetmeyebilirsiniz, daha yüksek katlarında iseniz hissetmeniz daha olası, 5 ve 5.5 lik deprem kesin hissedilir bu katlarda.

Bizi asıl ilgilendiren konumuza yani İstanbul'daki beklenen büyük depreme gelecek olursak Allah hepimizin sonunu hayır etsin arkadaşlar, depremin eli kulağında bir çok yerli ve yabancı araştırmacı bu büyük depremin 2035 yılına kadar mutlaka olacağını söylüyor, hemen 2035'e daha çok var diye kendinizi avutmayın çünkü 2035 yılı depremin en gecikmiş tarihi olarak açıklanıyor, yani deprem her an her dakika olabilir, durum düşündüğümüzden de daha vahim, büyük deprem sadece marmara denizinde değil Tekirdağ açıklarında ve Kumburgaz açıklarında da bekleniyor, bu iki büyük fayın aynı anda kırılmasını kıyamet benzeri bir olay olur diye açıklıyorlar, tek fayın kırılması halinde ise en iyi ihtimalle 7.2 7.4 arası bir deprem beklendiği söyleniyor.

Şu an marmara bölgesinde gerçekleşen depremlerin haddi hesabı yok, her gün yüzlerde küçük ve orta şiddette deprem meydana geliyor, bu depremlerden biri mutlaka beklenen büyük depremi tetikleyecektir, İstanbul için kaçınılmaz son için çok az vakitimiz kaldı, çürük ve hasarlı binalarda oturmayın, imkanınız el veriyorsa yeni ve max üç katlı binaları tercih edin, en iyi ve korunaklı bina 2 katlı ve sağlam olandır. Ben kendim 6. katta oturuyorum mecburiyetten yapacak bir şey yok ama imkanlar el verse İstanbul'da durmazdım.

Böylesi büyük bir depremin İstanbul'da gerçekleşmiş olması tam bir felakettir, milyonlar ölebilir, elektrik yok, su yok, yiyecek yok, ulaşım felç ortalık ceset yıüını tam bir feleket senaryosu ama artık senaryo olmaktan çıkıp gerçek olma yolunda ilerliyor.
    Deprem elbet olacaktır farklı senaryolar var. Fakat küçük orta çaplı sık Marmara depremleri kırılması beklenen fayların enerjisini düşürüyor. Hatta farklı bir senaryoda bu şekilde hızlı hızlı ilerlemesi ile ara sıra orta çaplı depremler olması ile büyük depremi oluşturacak fayın yüksek değerlere çıkmadan yıkıcı deprem yaratmadan kırılması söz konusu.

Tabi bu alternatif bir senaryo bilinemiyor ne durumda olduğu.

İstanbul’unda bugün sis altına gireceği tuttu insan iyice tribe giriyor.

Allah yardımcımız olsun İstanbul Bahçelievler’de 6 katlı en üst katı çakma çıkılmış sözde depreme dayanıklı raporu olan kötü bir binada yaşıyoruz.

Kartal’da yıkılan binanın enkazı halen toparlanamadı bile bu yavaşlık bu gecikme ile yıkıcı depremde biter bu ülke.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ne ara sallandı hiç anlamdık. Bina yıkılsa haberimiz olmayacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: roberto9

iki üç katlı bina bulmak İstanbulda çok zor malesef ben 1999 yılında eski oturduğumuz evde İstanbul bağcılarda iki katlı bina 7 şiddetine maruz kaldı ama şuan bile ayakta sağlam. devlet şuan el atsa bu ülkemin insanına yeni evler yapıp tüm eski yapıları yenilese imkansız değil diye düşünüyorum televizyonda uzmanlar çok basite alıyor bu deprem işini malesef daha zaman var diyo adam 7 depremine hani deprem önceden tahmin edilemiyordu nerden biliyor acaba
    istanbulda 2-3 katlı binalar var ama parası olana var,istanbulun temel sorunu zamanında yapılan çarpık yapılaşma bu şehir çok güzel ama maalesef ki denetimsizlikler ile bu hale geldi 15-20 yıl değil en az 50 yıllık bir dönemden bahsediyoruz.Bu saatten sonra toparlamaya kalkmak imkansız yarısının yıkılması lazım devlet pekte yapabileceği bişey yok o kadar bütçede yok ancak binadaki mal sahipleri anlaşıp verecek mütahite yenileyecek binayı tabi yeni yapılan bina da olacak 10 katlı yoksa mütahit kar edemez

dediğim gibi istanbulda alçak güvenli binalar var ama bunlar nispeten lüks semtlerde fiyatlar da uçuk bağcılar,esenler vs buralarda da var yeni yapılar ama bölgeye göre fiyatları yine yüksek,maalesf işin sonu yine paraya bakıyor parası olan güvenli binalarda otururken gariban adamlar 50 senelik kaçak katlı binalarda oturuyor

biz ailecek ciddi ciddi anadolu yakasına taşınmayı düşünmeye başladık avrupa yakası çok pahalı ama karşısı pekte öyle değil en azından buraya göre daha iyi ve özellikle üsküdarda çok güzel binalar var burası gibi kocaman binalar yok

uzun lafın kısası istanbulda durulmaz gideceksin anadolunun bir şehrine 2 katlı müstakil bahçeli bir evde yaşayacaksın da iş güç mecbur insanlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Istanbulboy

Gaziosmanpaşa/istanbul da hissedildi 5 sn kadar, Allah büyük felaketlerden korusun.
    Aynen ben de Gaziosmapaşa'dayım. Kısa sürdü ama bayağı sallandı.
  • Deprem iptalmiş beyler

• realgs kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten bunu diyen kişi medyum. Ortada bilimsel bir çalışma yok. Tamamen müneccinin yaprak sarmasını yediği için bu tip iddialarda bulunuyor. Konuşulmasının sebebi trajedi yatıyor maalesef. İstanbul’u vuracak 7 şiddetinde bir deprem 99 depreminden çok daha büyük bir yara açacak. Ve buna karşı hiçbir çözümümüz yok o yüzden ufak bir sallantıda bile insanlar bu gerçekle yüzleşiyor.

• Allah korusun kötüsünden sakınsın

• Gusul abdesti nasıl alınır yine google da en cok arananlar listesinde Subat ayında ilk sirada olur :)

• Bende hissetmedim fatihte oturuyorum ama hiç sallantı olmadı zaten memleketin başına gelecek var allah yardımcımız olsun 50 senelik binalarda oturuyoruz

• Ahhaahhah

• quote:

Orijinalden alıntı: Asus gl702

Ulan bir kerede şöyle adam gibi hissedeceğim bir deprem olsa keşke her defasinda deprem mi oluyor yoksa ben mi titriyorum anlayamiyorum.
    Hayatinda deprem gormedifin nasil da belli oluyor

• Öncü bunlar öncü 7.5 kapıda...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BR9

Deprem elbet olacaktır farklı senaryolar var. Fakat küçük orta çaplı sık Marmara depremleri kırılması beklenen fayların enerjisini düşürüyor. Hatta farklı bir senaryoda bu şekilde hızlı hızlı ilerlemesi ile ara sıra orta çaplı depremler olması ile büyük depremi oluşturacak fayın yüksek değerlere çıkmadan yıkıcı deprem yaratmadan kırılması söz konusu.

Tabi bu alternatif bir senaryo bilinemiyor ne durumda olduğu.

İstanbul’unda bugün sis altına gireceği tuttu insan iyice tribe giriyor.

Allah yardımcımız olsun İstanbul Bahçelievler’de 6 katlı en üst katı çakma çıkılmış sözde depreme dayanıklı raporu olan kötü bir binada yaşıyoruz.

Kartal’da yıkılan binanın enkazı halen toparlanamadı bile bu yavaşlık bu gecikme ile yıkıcı depremde biter bu ülke.

Alıntıları Göster
    Küçük orta çaplı depremler aynı fay hattı üzerinde gerçekleşirse ancak enerjisini düşürebilir lakin marmara bölgesinde gerçekleşen orta çaplı depremlerin her biri beklenen büyük depremin fay hattından bağımsız depremlerdir,

araştırmacılar bunun tam tersine büyük fay hattının enerjisini düşürmediği ve bu depremlerin büyük depremin öncüsü, tetikleyicisi olabileceği yönünde açıklamalar yapıyor, yani maalesef şu anlık güncel durum büyük fay hattının her geçen gün enerji depoladığı ve depremin gecikmesi halinde beklenen 7.2, 7.4 arası depremden daha büyük olacağını gösteriyor.

Daha önceden bir kaç yerli ve yabancı araştırmacının açıklamalarını da okumuştum, beklenen büyük deprem fayının yavaş yavaş kırılmayacağını tek seferde büyük deprem çıkararak enerjisini boşaltacağını açıklamışlardı.

Yani sizin öne sürdüğünüz senaryo şu anlık muhtemel değil gibi görünüyor, kötü tarafı ise marmara da beklenen büyük deprem sayısı bir değil iki tane, bir tanesi marmara denizinin içinde adalara yakın bölgede diğeri ise Tekirdağ, Kumburgaz açıklıklarında bekleniyor.

Kayda değer hiç bir önlem, çalışma yok, göz göre göre kötü sona doğru ilerliyoruz halbuki bu ülke için tam bir felaket olacak, Türkiye'yi tek bir ile mahkum ederseniz sonucu da çok ağır olur.
  • Pek hissetmedim bende

• Çanakkalede ilk hafif salladı sonra aşağıdan pat diye vurdu ve şiddeti arttı birden

• quote:

Orijinalden alıntı: roberto9

iki üç katlı bina bulmak İstanbulda çok zor malesef ben 1999 yılında eski oturduğumuz evde İstanbul bağcılarda iki katlı bina 7 şiddetine maruz kaldı ama şuan bile ayakta sağlam. devlet şuan el atsa bu ülkemin insanına yeni evler yapıp tüm eski yapıları yenilese imkansız değil diye düşünüyorum televizyonda uzmanlar çok basite alıyor bu deprem işini malesef daha zaman var diyo adam 7 depremine hani deprem önceden tahmin edilemiyordu nerden biliyor acaba
    Bende Bağcılar'da oturuyorum, İstanbul'da iki üç katlı bina bulmak gerçekten zor ama kiracılar için imkansız değil, en azından yeni yapılmış binalar tercih edilse az olsa tedbir alınmış olunur,

7 şiddetine maruz kaldı demişsiniz ama 99 depreminin merkez üssü zaten İstanbul değildi, o depremi bende yaşadım ama biz sadece hissettik, merkez üssü Kocaeli Gölcük'tü ve oralar dümdüz oldu, binlerce kişi öldü, İstanbul'da olsa idi ölü sayısı 10 katına hatta daha fazlasına çıkabilirdi,

Uzmanlar depremler için daha zaman var derken kesin olarak bunu demiyorlar, geçmişte yaşanmış büyük depremlerin açığa çıkardıkları enerjileri ve aradan kaç yıl geçtikten sonra aynı enerjiyi biriktirebileceklerini hesaplayarak tahminlerde bulunuyorlar, zaten günü gününe dakikası dakikasına zaman vermiyorlar, daha zaman var derken 5-10 yıl içinde bu enerji geçmişte açığa çıkan enerji seviyesine ulaşabilir tahminiyle söylüyorlar. Ve bu tahminler hiç bir zaman %100 doğruluk sağlamaz, 10 yıl sonra beklenen deprem 1 gün sonra da olabilir.
  • dun gece 5 de kapıda kopek 10 kere uludu hemen konu actım,16 saat gecmıs baktımkı admınler konuyu kaldırmıs

• aydınayhan kullanıcısına yanıt
    yapmayın hocam kapının önünde köpekler havlayıp duruyor

• Arkadaşlar içimde bir his var sanki 1 ay içerisinde büyük bir deprem olacak gibi

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.