Şimdi Ara

İstanbul'daki sokak köpeklerinin hayatını konu alan belgesel, dünya çapında haber oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
1.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul'daki sokak köpeklerinin hayatını konu alan belgesel, dünya çapında haber oldu

Türkiye, sokak köpeklerinin kanunen öldürülmemesi ve yakalanmaması konusunda sayılı ülkelerden biri. Özellikle ülkemizde sokakta birçok sokak hayvanı görebiliyoruz. Elizabeth Lo isimli ödüllü yönetmen de bu konuda belgesel tarzında bir film hazırlamaya başladı. Stray isimli bu filmin de fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Ayrıca Bkz.David O. Russell'ın yeni filmi tam bir yıldızlar geçidi: De Niro, Anya Taylor, Margot Robbie, Bale ve daha fazlası

Stray, İstanbul'daki sokak köpeklerine ancak özellikle üç sokak köpeğine odaklanan bir film. Zeytin, Nazar ve Kartal isimli bu üç köpeğin sokaktaki yaşamının nasıl olduğuna, toplumla birlikte nasıl yaşadıklarına odaklanıyor. Belgesel tarzında olacak bu film, iç karartıcı bir film veya sizi depresyona sokacak bir film değil. Sadece bu köpeklerin etrafı ile olan etkişelimlerini, günlük yaşamla ne kadar bütünleştiklerini anlatacak.

Film; Variety, The Hollywood Reporter ve Screen Daily gibi dünya çapında takip edilen ve film sektörünün önemli sitelerinde haber oldu. 

Film yapımcısı Elizabeth Lo ve Magnolia Pictures'ın asıl ilgisini çeken yazının başında da belirttiğimiz gibi Türkiye'deki sokak hayvanları konusundaki politika. Yalnızca İstanbul'da şu anda 100.000'in üzerinde sokak köpeği bulunuyor.

Stray isimli film 5 Mart'ta yayınlanacak. Bahsi geçen fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak:https://collider.com/stray-trailer-dog-documentary/

• Ankara'da pansiyonda kalırken ispanyol bir fotoğrafçı ile tanışmıştım. Gayet güzel sohbet muhabbet ettik, birkaç gün sonra bana Ankara'dan çektiği fotoğrafları gösterdi. Ankara'dan siyah beyaz ve cami avlularından çekilmiş ürpertici temalı fotoğraflardı. Bilerek öyle yapmış ve ben çok şaşırmıştım ama Ankara böyle değilki dedim. Oda "ben bu tarz fotoğraflar çekiyorum" dedi. Yani adamların kafalarındaki Türkiye algısı modern Türkiye değil sadece ortadoğu ve asyatik bir ülke olarak görüyorlar. Buraya gelen turistler farklı şeyler görse bile yinede bilinçaltlarına o algı yerleştirilmiş oluyor. Bu olay sanırım ülke itibarının artması ve yayılması, kültürel gelişme ile düzelebilir.
    Negatif yaklaşıyorsun. İnsan içeren tüm karelerdeki kadınlar çarşaflı olsa hakkın var derdim. Lakin iş öyle değil 2 karede var sadece ve bu da çok normal. İslam kültürünün baskın olduğu bir ülke ve yabancı kişi Türkiye'deki islam anlayışını bilemeyeceği için -çoğu türkün de bilmediğini söylebilirim, örneğin zoruna mı gitti diyen arkadaş gibi- doğal olarak o yönü de yansıtmak için çarşaflı kadınları koymuş. Örneğin Bond filmi için bunu söyleyemem. Bu yorumu o filimdeki sahnelere yapsaydın yerden göğe kadar haklı olurdun. Tabi kimin haklı olmasından çok aynı şekil düşünen insanlara naçizane fikirlerimi söylemek istedim. İyi günler dilerim.
  • kedi belgeselinin basarisindan sonra benzeri bir calisma gibi duruyor.

• darkaura kullanıcısına yanıt
    Rica etsem burdan yada özelden kedi ile ilgili yapılan belgeselin linkini atar mısınız ?
  • Tabi yine İstanbul ve çarşaflı arkadaşlar fragmanda. Anlamıyorum arkadaş ne zaman vazgeçilecek Türkiye içeriklerinden bu tarz görüntüler.

Gerçi adamlarda mi haklı ne diyelim yakında azınlık durumuna da düşeriz.
  • darkaura kullanıcısına yanıt
    Aynen, benimde o geldi aklıma.

• CaptainErturan kullanıcısına yanıt

Youtube Premium' un varsa tamamını izleyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 16 Ocak 2021; 22:41:2 >

Özelden attı ı bilmiyorum ama izlemek isteyenler için link :

YouTube Premium belgeseli bedava izlenip izlnmediğini bilmiyorum üyelik isteyebilir izlemek için...

link çıkmıyorsa : youtu.be/PpG0z-npFIY

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caseon -- 16 Ocak 2021; 22:40:18 >
    https://www.youtube.com/watch?v=PpG0z-npFIY

• BekirHan kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim :)
  • TheMuyu kullanıcısına yanıt
    Taksim ve Fatih'de çekildiğinde normal hocam.

Ankara'da pansiyonda kalırken ispanyol bir fotoğrafçı ile tanışmıştım. Gayet güzel sohbet muhabbet ettik, birkaç gün sonra bana Ankara'dan çektiği fotoğrafları gösterdi. Ankara'dan siyah beyaz ve cami avlularından çekilmiş ürpertici temalı fotoğraflardı. Bilerek öyle yapmış ve ben çok şaşırmıştım ama Ankara böyle değilki dedim. Oda "ben bu tarz fotoğraflar çekiyorum" dedi. Yani adamların kafalarındaki Türkiye algısı modern Türkiye değil sadece ortadoğu ve asyatik bir ülke olarak görüyorlar. Buraya gelen turistler farklı şeyler görse bile yinede bilinçaltlarına o algı yerleştirilmiş oluyor. Bu olay sanırım ülke itibarının artması ve yayılması, kültürel gelişme ile düzelebilir.

• Niye zoruna gidiyor bu kadar
    Negatif yaklaşıyorsun. İnsan içeren tüm karelerdeki kadınlar çarşaflı olsa hakkın var derdim. Lakin iş öyle değil 2 karede var sadece ve bu da çok normal. İslam kültürünün baskın olduğu bir ülke ve yabancı kişi Türkiye'deki islam anlayışını bilemeyeceği için -çoğu türkün de bilmediğini söylebilirim, örneğin zoruna mı gitti diyen arkadaş gibi- doğal olarak o yönü de yansıtmak için çarşaflı kadınları koymuş. Örneğin Bond filmi için bunu söyleyemem. Bu yorumu o filimdeki sahnelere yapsaydın yerden göğe kadar haklı olurdun. Tabi kimin haklı olmasından çok aynı şekil düşünen insanlara naçizane fikirlerimi söylemek istedim. İyi günler dilerim.

• Kedi, köpek gibi evcil hayvanların sokak hayvanı olması azgelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden biri diyeceğim ama konuya hâkim olmayanlar ve çakma hayvan severler tarafından linç yerim, o yüzden demedim sayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: alaz1903

Kedi, köpek gibi evcil hayvanların sokak hayvanı olması azgelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden biri diyeceğim ama konuya hâkim olmayanlar ve çakma hayvan severler tarafından linç yerim, o yüzden demedim sayın.

Zaten bu ülkeyi mahveden yöneticiler değil, halkın bizzat kendisidir. Eskiden de kötüydü, gelismemis bir ülkeydi ittirmeyle höt zötle yürüyordu.. Bugün höt zöt kalktı güzel oldu fakat ayak takımının söylediği hersey dünyanın en mantıksız seyi olsa bile yapılıyor.. Ayak takımı, twitter'dan, sosyal medyadan, ülke yönetiyor, adalet dağıtıyor.. istediğini iceri attırıyor, istedigini rezil ediyor.. Ülkenin ucuruma yuvarlanması bundandır..

Not: Ayak takımı derken, malum siyasi partinin secmenlerini özellikle kastetmiyorum.. Onlara ayak takımı deyip, diğerlerine dememek haksızlık olur.. Eğitimsiz, cahil, mantıksız, medeniyetsiz ve akılsız insan sürüsü, karsı tarafı destekleyenlerde de cokca var tabii.. Bunların dıslanıyoruz bize zulmediyorlar bilmemne dediklerine bakma.. Bunlar da ülke yönetiminde, sosyal medyadan söz sahibi.. İstanbul'daki sokak köpeklerinin hayatını konu alan belgesel, dünya çapında haber oldu 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 17 Ocak 2021; 10:6:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 1BilimAdamı

Ankara'da pansiyonda kalırken ispanyol bir fotoğrafçı ile tanışmıştım. Gayet güzel sohbet muhabbet ettik, birkaç gün sonra bana Ankara'dan çektiği fotoğrafları gösterdi. Ankara'dan siyah beyaz ve cami avlularından çekilmiş ürpertici temalı fotoğraflardı. Bilerek öyle yapmış ve ben çok şaşırmıştım ama Ankara böyle değilki dedim. Oda "ben bu tarz fotoğraflar çekiyorum" dedi. Yani adamların kafalarındaki Türkiye algısı modern Türkiye değil sadece ortadoğu ve asyatik bir ülke olarak görüyorlar. Buraya gelen turistler farklı şeyler görse bile yinede bilinçaltlarına o algı yerleştirilmiş oluyor. Bu olay sanırım ülke itibarının artması ve yayılması, kültürel gelişme ile düzelebilir.

Onlar Türkiye'nin ya da senin, seküler olmanı, batılı ülkelere benzeme cabanı falan önemsemiyorlar.. Onları hic alakadar etmiyor bu durum.. Bu durum üzerinde düsünen ve dert eden sensin.. Türkiye müslüman ülke midir? Yani icinde yasayanlar müslüman mıdır? Böyleyse islamın ne sekilde uygulandıgının bir önemi yok onlar icin..

Avrupalılar icin, Türkiye = Arap ülkesidir, camiidir.. Gidip camii'yi cekecek tabii ki.. Türkiye'nin dünyadaki en modern müslüman ülke oldugunu unutma.. Hepsi böyleyken, orası da böyledir diyecekler tabii.. Buraya gelip gezseler bile fikirleri değişmeyecek.. Bu algıyı mesela 100 milyon broşür bastırıp, hepsine sarısın adamlar, güzel manzaralar falan koyup, tüm avrupaya dağıtsan da, değiştiremezsin.. Değiştirmenin bir yolu yok ne yazık ki.. İstanbul'daki sokak köpeklerinin hayatını konu alan belgesel, dünya çapında haber oldu 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 17 Ocak 2021; 10:33:25 >

• Mini etekliyi gösterseydi rahatsız olmazdı bu hazımsız kesim, medeni olmayı etek boyuyla insanların giyim kuramlarıyla sanan bu gürûhu Yaradana havale ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheMuyu

Tabi yine İstanbul ve çarşaflı arkadaşlar fragmanda. Anlamıyorum arkadaş ne zaman vazgeçilecek Türkiye içeriklerinden bu tarz görüntüler.

Gerçi adamlarda mi haklı ne diyelim yakında azınlık durumuna da düşeriz.

Birincisi onlar çarşaf değil. Hiç çarşaflı sahne yok baktığım kadarı ile, sadece siyah pardösü ve siyah baş örtüsü var, siyah algısı sizde çarşaf etkisi yaratmış. İkincisi, bana kalırsa onlar Türk değil Suriyeli. Pek çok Suriyeli kadın gördüm ve giyim tarzları özellikle muhafazakarlar için bu tür siyah baş örtüsü ve pardösüden oluşur. Genelde Türk muhafazakar kadınlar, açık renk veya daha renkli pardösü ve başörtüsü kullanıyor. Ha yönetmen bunda bir art niyet gütmüş müdür yoksa kafasındaki Türkiye algısına göre mi çekmiştir orasını bilemem. Ama herhangi bir belgeselin fragmanında bile Türk kadınlarından çok Suriyeli kadınları görmek hak veririm ki bir başka şeye işaret onu da anlayan anladı. Ama artık hollywood filmlerinde bile bir başörtülü bayanı filme koymaya, filmde göstermeye özen gösteriyorlar. İslamafobiye karşı. Bu da ayrı bir gerçek.

İstanbul'daki sokak köpeklerinin hayatını konu alan belgesel, dünya çapında haber oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: alaz1903

Kedi, köpek gibi evcil hayvanların sokak hayvanı olması azgelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden biri diyeceğim ama konuya hâkim olmayanlar ve çakma hayvan severler tarafından linç yerim, o yüzden demedim sayın.

Yo yanılıyorsunuz sokakta hayvanların yaşaması ülkelerin azgelişmişlik göstergesi değildir. Şehir hayatı ve kırsallık ile alakası daha çok var durumun. New York'un gökdelenlerinin arasında pek bir hayvanın sokakta yaşaması mümkün değil. Fare cenneti orası ayrı. Ayrıca, bazı gelişmiş İskandinav ülkeleri ve hatta Japonya'da geyiklerin serbestçe dolaştığı tavşanların ortalıkta dolandığı şehir ve adalar var. Ayrıca hayvanlara müsamahanın din ve kültür ile de alakası var. Hindistan'da pek çok hayvan dini gerekçelerle kutsaldır ve sözüm ona sizin gelişmiş ülke örneklerinizdeki gibi sokaktan toplanıp sahiplendirilemeyince uyutularak öldürülmesi gibi sözüm ona modern çözümleri yoktur. Türkiye'de ise kedilere çok müsaade edilmesi size garip gelebilir zira sokakta at veya inek yoktur. Kediler ise düzensiz ve yarı gecekondu bu şehirde fare istilasının önüne geçebilecek en büyük nimettir. Köpeklerin çoğalması da kedilerin çoğalmasını engelleyen ve böylece daha küçük memeli ve uçan kuşların düşmanı kedilerin dizginlenmesi için başka bir doğanın dengesi süreçten oluşmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 17 Ocak 2021; 10:52:45 >

Herkes kendi fikirlerinden sorumlu. O İstanbul'u böyle görmüştür. Birileri de kendi art niyetli çalışmaları için kullanır başkalarının bakış açısını. Bizim hakkımızda ne düşündüklerini bir kenara bırakmalıyız belki de? Burası seküler bir ülke ve çarşaflısı da olur çıplağı da. Ülkesinin seküler bir anlayışa sahip olduğunu bilmeyen vatandaşlar varken diğerlerinin ne dediği çok da umrumda değil açıkçası.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.