Şimdi Ara

İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 5
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 41 dakika
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • BalkanGöçmeniBirBey (1 mesaj) Türkçü Kayı (1 mesaj) REV0 (1 mesaj) Surpentor (1 mesaj) Cem (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (5 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • İstanbul'un kaderine terk edilen mezarlarından biri de Beyoğlu Emekyemez Camii'nin bahçesinde bulunuyor. Caminin yanında bulunan binanın atık suyu da mezarın üstüne dökülüyor. Mezarın kime ait olduğu ise taşı boyandığı için tespit edilemiyor. Mezar taşının oradan çıkartılıp temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Tarihçi- yazar Mehmet Dilbaz, "Kabrin üzerinde bina yapılması ve bunun üzerinden yağmur oluklarının geçirilmesi son derece kötü, ecdat yadigarına saygısızlık örneği." dedi.  DHA'da yer alan habere göre, Beyoğlu Emekyemez Camii'nin bahçesinde bulunan mezar, İstanbul'da kaderine terk edilen mezarlar arasında yer alıyor. Bakımsızlıktan görünmeyecek durumda olan mezarın üzerine bitişikteki binanın atık suyu da dökülüyor.


  İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor.  MAHALLELİ MÜDAHELE EDİLMESİNİ İSTİYOR  Mahalle sakinleri kendi çabalarıyla düzenleme yapmaya çalıştıklarını söylerken, oluşan görüntüye acilen müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyor. Yine cami bahçesinde kime ait olduğu belli olmayan başka mezarlar da bulunuyor.


  İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor.  "SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ"  Tarihçi- yazar Mehmet Dilbaz, "Derler ya hani sözün bittiği yer diye. İstanbul'da tarihi ve kültürel mirasa, Osmanlı ve Bizans eserlerine saygısızca yapılan pek çok uygulama var. Büyük bir kısmı onarıldı ama 2021 yılında olduğumuz şu günlerde, bu kabrin üzerine binanın yapılması ve bunun üzerinden yağmur oluklarının geçirilmesi son derece kötü, ecdat yadigarına saygısızlık örneği. Üzerinde bulunduğumuz yer Emekyemez Mahallesi. Burası İstanbul'un fethinden sonra Galata'nın içinde kurulan ilk mahallelerden biri. Arkadaki ise muhtemelen camiyi yaptıran ya da onun ailesinden birine ait olduğunu tahmin ettiğimiz kabir, bu semte ismini veren muazzam bir hikayenin örneği" diye konuştu.  İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor.


  "EMEKYEMEZ" İSMİ NEREDEN GELİYOR?

  Dilbaz, Emekyemez isminin nereden geldiğini de şöyle anlattı:

  "Bu camiyi yaptıran ve muhtemelen burada yatan kişi, o kadar kul hakkına riayet eden bir insanmış ki, bu mahallede ve kendi yaptığı özel işlerinde alnının teri kurumadan hemen emeğinin karşılığını verdiği için 'Emekyemez' diye bir lakap almış. Ve bu kadar kıymetli bir şahsiyetin yaptırdığı caminin, 400 yıllık bir caminin avlusunda, 2021 yılında karşılaştığımız görüntü maalesef utanç verici. Buraya koydukları caminin yapılma tarihi bile yanlış. Bu caminin yapılma tarihi 1590."

  "MEZARIN ONARILMASI GEREK"  Hazire içinde acilen düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan Dilbaz, "Arkadaki duvar, bu şekilde yapılmamalıydı. Üzerinden yağmur oluğu akıtılmamalıydı. Caminin duvarının dibinde zaten. Muhtemelen bu mezar taşı, buraya nakildir ama şu anda üzerinde bulunduğumuz yer bu caminin haziresine ait. Şu an kabirlerin üzerine basıyoruz. O mezar taşı oradan çıkartılmalı, temizlik yapılmalı. Üzerindeki yağlı boyalar zarar veriyor. Mezarın onarılması, buranın da gerekli hak ettiği saygıyı gösterecek bir hazire düzenlemesi yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.  "BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDİYOR"


  20 yıldır Emekyemez Mahallesi'nde esnaf olan Aydın Gür, "Klimanın gideri, tuvaletin gideri burada. Aşağıda zaten tuvalet var. Anıtlar, ilgilenmiyor. Mermerleri burada üst üste koymuşlar, Atalarımız, dedelerimiz ama maalesef. Bizim çocuklarımız hiç bakmayacaklar bunlara. Yapacak bir şey yok, böyle gelmiş böyle gidiyor" dedi.  İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor.
  İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor.  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/istanbulda-yurek-sizlatan-goruntu-kaderine-terk-edildi-448688h.htm
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Surpentor -- 26 Nisan 2021; 14:57:16 >  |
  |
 • Yahu hangi akla hizmet mezarın dibine bina dikersin.

 • Yahu onu farketmemek ne mümkün, hangi akıllı bunu becermiş acaba.

 • AMAGGGG UMMETTTTT AMAGGGGGG ECDAAAADDDD

 • akp ecdadımıza sahip çıkıyor.İstanbul'da yürek sızlatan görüntü Cami yanında bulunan binanın atık suyu mezarın üstüne dökülüyor. 

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.