Şimdi Ara

İSTANBUL'A YENİ GELENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN DİLENCİLİK VE ÜÇKAĞITÇILIK YÖNTEMLERİ (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
3
Favori
15.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: semavi7

Bir gün yanımda bir arava durdu canı açtı içerdeki adam düzgün Türkçe konuşamayan bir adam. Belli ki yabancı veya öyleymiş gibi davranıyor. 20 TL kağıt para çıkardı. Ben anlamıyorum bu ne kadar lira dedi dedim 20. Bunun en üstü kağıt olarak kaç dedi 200 dedim. Var mı üzerinde bana bir göster dedi dedim yok. Bir altı kaç dedi 100 dedim. O var mı göster yok dedim. Kapadı camı bastı gitti. Uyanık çıkarsam belki kapıp kaçıcak. Uyanık olmak lazım.

Peki sen neden 20 lirayı alıp kaçmadın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante Majestic -- 14 Şubat 2018; 23:29:3 >
  • Böyle durumlarda hiç cevap vermeden uzaklaşmak en iyisi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exciter34

Aynı olay arkadaşımın başına gelmişti 2004-2005 yıllarında Üsküdar'da. Boyacı gel boyayım demiş arkadaş ne kadar deyince önemli değil siftah atarsın demiş sonra boyayınca 10 tl istemiş. Boyacı görürsün yazık adam da para kazansın diye boyatayım dersin senden fazla para ister bir de üzerine yürür. Ne günlere kaldık. Kimseye acımamak mı lazım merhamet duygumuzumu kaybedelim napalım

Aynısı aynı mekanda aynı tarihlerde arkadaşımla benim başıma geldi ben 5 lira ile yırtmıştım arkadaşım 14 lira fln gibi paraya yırtmıştı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gye_Baek kullanıcısına yanıt
    Akşam dokuz dokuz buçuk arası görüyorum.

• exciter34 kullanıcısına yanıt
    Akşam dokuz dokuz buçuk arası hocam. Sürekli 2 TL istiyor abi yolda kaldim diyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Yggdrasil Asgard

Akşam dokuz dokuz buçuk arası görüyorum.

Hiç denk gelmedim sanırım her gün yok ama yakalarsam sopalayacam onu orada

• Arkadaşlar konuma yapmış olduğunuz yorumlardan ve ilginizden dolayı hepinize teşekkür ederim ayrıca gelen yoğun talepler nedeniyle konu başlığını değiştirdim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 14 yaşında falandım metro kartıma para atıcam 2 tane çocuk duruyodu abi ben yükliyim dedi cevap veremeden kartı aldı yükledi falan sonra peşimden gelmeye başladı abi 5 tl versen falan başta birşey demedim sonra neyse 5 tl vereyim diye parayı çıkarttım 15 tlyi çekti kaçtı yıllar geçti hala içimde bi yaradır

• Geçen ido ile yenikapıdan amcamı bursaya gönderecektim kadının teki "oğlum bursaya gidecem param yok dilenci değilim yardım eder misin?" şeklinde konuştu oralı bile olmadım inandırıcı gelmiyor...

2 kişiden bilet parası alsa asgari ücretli çalışan işçiden fazla yevmiye kazanırlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet ya bunu bende yemiştim istanbulu gezmeye gittiğimde.Ataköy'de iki erkek geliyordu karşıdan "bakar misin paramız yokta yardımcı olur musun"dedi.Ben tabi ilk bendede yok dedim cüzdanı gosterdim.Cebe attım elime 10₺ yapıştı adeta çıkarırken gözüktü.Yanimda kız olduğu için olay çıkmasın diye verdim.

• ben geçen gün ankara'da denk geldim. tabii önceden deneyimli olduğumdan adam daha söze girmeden "öğrenciyim, param yok" dedim. tam giderken yakamdan tak diye tutup "bir dur ya" dedi, tabii tırsıp durdum. bir şeyler zırvaladı, "öğrenciyim, cebimde 10 lira var" dedim, söylene söylene gitti. etrafta başka insanlar olmasa belki de bıçak çekecekti.
  • Kocaelideyim biri elinde reçete ilaç parası istiyor

3 gündür açım diyor

Yere yattı debelenip kustu bişe mi oldu acaba dedik

Yav 3 gündür bişe yemiyorsun da nasıl kusuyorsun anlamış değilim

Parayı verdim helal et abi diyor

Helal olsun tabi oskar adayları harcanıyor

Elinizden geldiğince boş çevirmeyin kimseyi

Yarım hurmayla dahi olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyun. ALLAH versin demek de iyi birşey değil

Yasin suresinde ALLAHIN dilediği zaman doyuracağı kimseyi biz mi doyuracağız şeklinde ayet var. Bu lafı diyene benzememek gerek. Herkes zekatını verse mesele çözülecek zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GEÇBATAN -- 15 Şubat 2018; 5:15:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZaFLooBrect

İstanbula yeni geldim, ünide hazırlığım kimseyi tanımıyorum.

Oturduğum yerden okula 3 minibüs değişiyorum. Bi gün cüzdanı almadan çıkmışım. Cebimdede biraz bozukluk vardı ilk minibüse bindim 2.ye binerken baktım 50kuruş eksik.

Ne geri dönebiliyorum,nede okula gidebiliyorum.

Kimseyi tanımadığımdan yardım isteyemedim Beni dilenci zannederler diye.

Yarım saat düşündükten sonra ,yakındaki avmye gittim oradaki güvenlik görevlisine durumu anlattım. 2lira verdi ertesi gün gittim adama parasını vermeye ,adam geri parayı almadı ondan sonra adamla tanıştık falan bi çay ısmarlamıştım..bazen gerçekten yolda kalanlar olabiliyor ama tabiki kimseye para vermek zorunda değilsiniz.

Ben İzmirden İstanbula ziyarete geldiğimde minibüste 50 kuruş eksik olunca kimse vermemişti. Yaşlı bi amca 50 tl verdi şoföre dedim eksik 50 kuruş verebilir misiniz yok yok oldu. İzmirde daha fazla bile veriyolar

• herkes zekatınıda verse dilenci sorununu çözemezsin

• Dilencilere caydırıcı bir ceza olacak bak bir daha meslek haline getiren kalıyor mu ortada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: druen

2000lerde üniversitedeyken de aynısını yapıyorlardı. yeni birşey değil bu.

birkaç çeşidi var:

1- 1 kalem/peçete/üzerinde ayet yazılı kagıtlar gibi değeri az olan bir şey uzatırlar ve bir kuruma/bir çocuga vs. yardım topladıklarını söylerler.

2- yanında agzında maske olan sacları sıfıra vurulmuş pijamalı cocukla ve ne yazdığı belli olmayan fotokopi bir kagıtla (sözde kanser) çocuga para isterler

3- doğudan gelmiştir. açtır çorba parası isterler. çorba alayım dersen kabul etmez parasını ister ama :D

4- genelde kominist/solcu tipli gençler otobüse bineceklerdir ve sırayla duraktaki herkesten 1 lira isterler.

5- çocuguna bez almak isterler ve şu marketten bana bez alırmısnız derler. yada parasını da verebilirsiniz derler.. :P

farklı farklı yöntemler...

gerçekten ihtiyac sahibi birilerini bunlar yüzünden magdur olur. yolda kalsam/kalsak birinden bilet parası istesek biz de dilenci durumuna düşebiliriz. aç oldugunu soyleyenlere yemek ısmarlarım, yaşlılara ister doğru söylesin ister yalan para veririm(biri onu çalıştırıyorsa da kendi için gerekli de olsa ona bakacak birilerine muhtaç oldugundan para kazanması gerekir), ufak çocuklara ise asla para vermem. siz de vermeyin. dilenerek eve para getiren çocugu ailesi okutmaz. ama para kazanamazsa okula göndermek zorunda kalır en azından. çocuklara para vererek onlara kötülük yapmış olursunuz. bunu unutmayın.

4- genelde kominist/solcu tipli gençler otobüse bineceklerdir ve sırayla duraktaki herkesten 1 lira isterler.

Solcu bunu yapmaz.

• Kadıköy de akşam ve geceleri para isteyenleri çok görüyorum. Yine geceye doğru sahildeyiz. Kız yol parası istedi artık sıkıldık bu yalanlardan. Arkadaş cebinden para çıkardı gel şu kayalıklara bilmem ne yap dedi. Kızın ifade değişince arkadaş küfür etti gönderdi.

Amaç bozmak ve yolu vermek. Ciddi ciddi teklif edecek bir tip değil.

Böyle tiplere bırakın nezaketi kaba olun. Şu yardım toplayanlar beni çevirirse sorularla köşeye sıkıştırıyorum. Paramı yakarım bunlara vermem artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

herkes zekatınıda verse dilenci sorununu çözemezsin

Kardeş bence çözülür Osmanlıda zekat işliyordu ve sokaklarda hiç dilenci olmadığı söylenir hatta merkezi yerlerde zekat kutuları varmış varlıklı insanlar bu kutulara para atarlar ihtiyaç sahipleride paranın hepsini almaz ihtiyacı olduğu kadar alırlarmış çünkü herkeste Allah korkusu vardı günümüzde olsa bu kutulardaki paraların tamamını anında boşaltırlardı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: realgs

haftasonu CNR'daki boatshow fuarına gittim.çıkışta metroya yürüyeceğim, mesafe 100-150 mt.
    Daha bismillah kapıdan çıkar çıkmaz, az ilerde bir araç durdu ve bakarmısınız felan.Sandım birşey soracak fuarla ilgili.
    Havaalanında çalışıyorum, müdürlere Freeshoptan malzeme çıkardım, elimde 1 tane arttı, gelişine vereyim felan dedi.
    Malında ne olduğunu bimiyorum, direk sağol dedim gittim. 50 mt yürüdüm, başka bir araba durdu, Havaalanında çalışıyorum... birader sen ikincisin,öndekide senden dedim.Pardon diyerek gazladı.
    muhtemelen sahte parfümleri okutacaklar enayilere...10-15 sene önce de C terminalinin girişine yakın zulalanır, haç kafilesini karşılamaya gelenlere oto teybi,foto makinası felan kakaklamaya çalışırlardı.

Aynısını bana da Marmara park otoparkında yaptılar.Ama ben aldım 4 taneyi 300 den kapı açıp 60 a aldım.freeshop poşetinde üstündeki etiketler 70 Euro x4 aldık.

Aldık arabaya gidiyoruz hanım sordu o kadar inandırıcı gelmiş orijinal mi bunlar dedi.ya dedim bu fiyata orjinalini niye versin sahte tabiki dedim.Ee niye aldın dedi kutusu şişesi 15 tl eder dedim :) esansı çok az basmış ama kolonya niyetine sürüyorum.

• Saat 1 civarı araba durdu.İçerden adam indi kardeşim acil gitmem gerekiyor 50 tl verir misin ? Şöyle böyle falan istersen kimliğimi bırakayım kabul etmedik gitti

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.