Şimdi Ara

İst. Hukuk mu Odtü İktisat mı ? (Her Fikir Önemlidir) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
4
Favori
21.988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • matematikten uzak kalmak beni çok üzüyor.. çünkü türevler,integraller,grafikler,cari açık vs. çok hoşuma giden konular..

Ama hukuk ezber diye bilmiyorum(babamdan) yasa ezberlemiyorsun ki,yorum.
    Diyorsun da
    babam hukukçu ezber gerekmiyor diyenlere kanma gayet bazı konularda sayfalarca ezber gerekiyor ki yorum yürütüp ilgili konuyu araştırabilesin
    matematik seven birine hukuk ölüm gibi gelir ona da emin ol
  • Baştan sona tüm mesajları okudum.Bende şuan senin durumuna benzer bir durumdayım.Ben işletme veya iktisat okumak istiyorum.Bu bölümlerin bir kaç üni. dışında başka yerlerde okuyunca işimin zor olacağını biliyorum.Hukuku pek istemiyorum ama tm de fazla kaydadeğer meslek olmadığı için ya işletme iktisat ya da hukuk diye düşünüyorum.Bunun için şu tercih dönemimde sıralamamı boğaziçi bilkent(tam burslu) odtü işletme ve iktisat bölümleri sonra ankara istanbul gazi marmara dokuzeylül hukuk bölümleri şeklinde oluşturdum kafamda.Tabi daha vakit var 6 ağustosa kadar.Araştırıyorum acaba hukuku öne mi yazsam diye düşündüğüm de oluyor ama pek aklıma yatmıyor.Araştırırken burayı da buldum bütün mesajlarınızı okudum.Bilgi sahibi oldum tşk. ederim hepinize.ben tm-1 de 483 puan alarak 7300. oldum işletme iktisat tm-1 le alıyor.tm-2 de 485 alarak 6660. oldum.hukuk tm-2 ile alıyor.Sizden ricam benim için önerilerinizi söylemeniz.Judith'inde söylediği gibi her fikir önemlidir.işletme iktisat arasında bocalıyorum.hangisi daha iyi.hangisini okursam daha rahat iş bulabilirim.Sizden sıralama önerisi de istiyorum.benim bu yazdıklarımın hepsi kesin olacak diye bir şey yok ama yazmakla bir şey kaybetmem belki tutar.Yeni klavuza göre hukuların hepsi tutuyor.yazdığım işletmeler tutmuyor ama belli olmaz tabiki çünkü bu sene tm puanlarında sayısal arkadaşlarımız çoğunlukta onlar bizim bölümleri fazla tercih etmeyeceği için neresinin tutacağı şimdiden hiç belli değil onun için yüksekleri de yazıyorum.önerilerinizi bekliyorum.

• @bonjonx
    hukuk okuyan arkadaşlarımın çoğu sadece hukuk düşünüyordu. bundan dolayı da başka tercih yapmadılar ve şu an gayet mutlular tavsiyem eğer çelişkideysen hiç okuma çünkü herkesin çekebileceği bir bölüm değil.
    işletme ve iktisata gelirsek yakın gibi gözüksede aslında arasından dağlar kadar fark var ben de bu sene tercih yapacağım bunu işletme iktisat okuyan abilerim arkadaşlarım söylüyor. işletme daha ezbere dayalı bir şirket nasıl kurulur nasıl yönetilir esasını alan bir bölüm. iktisat ise ülkelerin ekonomilerini, borsayı ve daha bir çok farklı şeyi ele alan bir bölüm ve az da olsa matematik gerektiriyor. benim tavsiyem şu bir kaç günde iyice düşünüp ona göre karar vermen. kimsenin sözüyle de bölüm yazmamalısın şans eseri o bölüm gelir pişman olursun. hayat senin hayatın.
  • odtü işletme ve odtü iktisattan mezun olunca araştırdım da iktisatta hem özel sektöre girme imkanın varken hem de kamu sınavlarında en yüksek puanları alıp yüksek yerleri kazananlar odtü iktisatçılarmış çünkü çok sıkı bir eğitimden geçiyorlarmış daha sağlam bir eğitim varmış.işletmede ise kamu biraz daha düşük olasılık.Bende özel sektere hemen alacaklar mı sanki diye özel olmassa kamu olsun diye iktisat diye düşünüyordum.Sonra yandal çift anadalıda işletmeden yapabilirim diyordum.
  • Aslında judith' in şimdi ne düşündüğünü merak ediyorum ben şimdi, bir yıl önde bizden...
  • bu tartışmadaki çoğu kişiye özel mesaj gönderdim ama inşallah görüp görüşlerini bildirirler
  • senin yerinde olsam Ankara Hukuk ve Mülkiye ikisinden biri derdim. Seneye ikisinden birine girmek istiyorum :D
  • Tabi hukukçu olmayı çok isteseydim ankara hukuku 1. tercihime yazardım.ama ben işletme veya iktisatı istiyorum ama işte bir kaç üni dışında onları başka yerde okuyunca pek bir şey olmuyor.onun için odtü ve bilkent(burslu)ten sonra bana alternatif en iyi bölüm hukuk onun için sonra ankara istanbul gazi hukuk bunları yazmayı düşünüyorum.
    iktisat mı işletme mi kararsız kaldım yaw
  • aynen bende senin durumundayım hukukla ingilizce işletme iktisat arasında kaldım kafam çok karıştı ne yapsam bi türlü karar veremedm
  • Aynı ikilemde arkadaşım kalmıştı ve istanbul hukuğa girmişti hatta bana sormuştu da boşver odtü iktisadı iü hukuk yaz sen demiştim ve şimdi pişman. (çok ağır yazmışım)
  • çok sorular gelmiş şimdi nasıl cevaplar vereyim bilemedim ki yegenlerime.
  • sağ tarafa okulunun amblemini koymuş olduğuna göre yaptığın tercihten memnun olduğunu anlıyorum :)
  • bende şu an aynı ikilemdeyim ODTÜ işletme mi yada istanbul hukuk mu diye
    bi gün odtü işletme ye gidecem diyorum diğer gün istanbul hukuk
  • Eğer kendine güveniyorsan, ben yırtık biriyim herşeyin üstesinden gelirim diyorsan iktisatı yok ben kedi yağımda da kavurulurum diyorsan hukuk'u seç.
    800 kişi şöyle okutulyor; okul numarasının son hanesine gruplanıyor sınıflar. zaten ikinci sınıfta sınıfın yarısı kalmış oluyor Eskisi gibi olmuyor yani. Ben her zaman rahatlık taraftarı olmuşumdur.Ben senin yerinde olsam istanbul hukuk'u seçerdim. Ama hukuk'un okuması zordur haberin olsun.
    Her giren mezun olamaz hukuk'tan yıllarını yiyebilir
  • Gelmeyin İstanbul Hukuk'a gelmeyin gidin güzel sanatlar falan okuyun akıl sağlığınız yerinde kalsın en azından.
  • hukuk güzel bir bölüm eger ben savcılık hakimlik sınavınıda kazanırım diyorsanız kesinlikle hukuk yoksa avukatlık yapılacak iş degil bunu kaç kişiden duydum kimse öyle muhteşem paralar kazanmıyor kazanıyorum diyen yalan söyler avukatlar çok paralar kazansaydı bugün icra müdür yardımclıgı sınavına hukuk mezunları girmek zorunda kalmazdı yada kpss girip bir kuruma avukat olarak atanayım diye düşünmezdi çevrenin çok geniş olması lazım
    hakim savcılık sınavları arkadaşların dedigi gibi çok zor sen sınavı kazansan adamlar seni sözlü mülakatta eliyorlar zorlugu burada yani hak eden savcı yada hakim olmuyor komşumuzun oğlu babası emekli hakim kaç kere hakimlik sınavına girdi yazılılardan 90-95 gibi puanlar alıyor ama adamı 3 kere mülakatta elediler artık sınava girmekten bıktı anlayacagın özelde avukatlık yapmak zor ya hukuk okursun çok iyi paralar kazanırsın yada bir avukatın yanında 1000-1500 tl çalışırsın açıkcası çoğunun durumu bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berrakk -- 12 Nisan 2012; 21:26:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: berrakk

hukuk güzel bir bölüm eger ben savcılık hakimlik sınavınıda kazanırım diyorsanız kesinlikle hukuk yoksa avukatlık yapılacak iş degil bunu kaç kişiden duydum kimse öyle muhteşem paralar kazanmıyor kazanıyorum diyen yalan söyler avukatlar çok paralar kazansaydı bugün icra müdür yardımclıgı sınavına hukuk mezunları girmek zorunda kalmazdı yada kpss girip bir kuruma avukat olarak atanayım diye düşünmezdi çevrenin çok geniş olması lazım
    hakim savcılık sınavları arkadaşların dedigi gibi çok zor sen sınavı kazansan adamlar seni sözlü mülakatta eliyorlar zorlugu burada yani hak eden savcı yada hakim olmuyor komşumuzun oğlu babası emekli hakim kaç kere hakimlik sınavına girdi yazılılardan 90-95 gibi puanlar alıyor ama adamı 3 kere mülakatta elediler artık sınava girmekten bıktı anlayacagın özelde avukatlık yapmak zor ya hukuk okursun çok iyi paralar kazanırsın yada bir avukatın yanında 1000-1500 tl çalışırsın açıkcası çoğunun durumu bu

Öncelikle keşke nokta ve virgülün icadından haberdar olsaydın, gözlerimiz kör olmazdı.

Ayrıca İstanbul Hukuk 3. sınıftayım, acısı tatlısıyla neredeyse mezun olacağım.

Hukuku aşağılayan, kötü diyenlerin de bazılarının içten içe istediklerini öğrendim.

Teşekkürler yine de herkese.

• Keşke üç yıl önce yerinizde olabilseydim de şuan ODTÜ'de iktisat okuyor olsaydım diye nasıl iç geçirdim şu an...
  • quote:

Orijinalden alıntı: judith

quote:

Orijinalden alıntı: berrakk

hukuk güzel bir bölüm eger ben savcılık hakimlik sınavınıda kazanırım diyorsanız kesinlikle hukuk yoksa avukatlık yapılacak iş degil bunu kaç kişiden duydum kimse öyle muhteşem paralar kazanmıyor kazanıyorum diyen yalan söyler avukatlar çok paralar kazansaydı bugün icra müdür yardımclıgı sınavına hukuk mezunları girmek zorunda kalmazdı yada kpss girip bir kuruma avukat olarak atanayım diye düşünmezdi çevrenin çok geniş olması lazım

Öncelikle keşke nokta ve virgülün icadından haberdar olsaydın, gözlerimiz kör olmazdı.

Ayrıca İstanbul Hukuk 3. sınıftayım, acısı tatlısıyla neredeyse mezun olacağım.

Hukuku aşağılayan, kötü diyenlerin de bazılarının içten içe istediklerini öğrendim.

Teşekkürler yine de herkese.

Ben de marmara hukuk-odtü iktisat ikilemindeyim şuan Ama sanırım hukuk okuyacağım.

• Galatasarayda iktisat okuyorum. Hazırlığım şu an. Ama hala düşünüyorum hata mı diye. İstanbul hukuk kaldı aklımda.
    Hukuk isterken idealist değilim. Para boyadı gözümü

Ama galatasarayın adı kafamı karıştırıyor.. Üstelik mezun olunca sorbonne ekonomi diploması veriyorlar. Bilemedim ki?

Siz ne düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coltprof -- 13 Şubat 2015; 23:55:58 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.