Şimdi Ara

İşsizlik maaşı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.942
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 1.5 yıldır çalıştığım yerden askerlikten dolayı çıkış aldım. İşsizlik ödeneği için herşey tamam fakat son 120 gün eksiksiz prim yatırılışmış olma şartı, son ay 3 gün rapor almamdan dolayı 1 günü eksik göstrilmiş.bu durumda alabilir miyim alamam mı?
    İşsizlik maaşı

• Up
  • alırsan hocam.

Son 120 gün şartı iş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içerisinde prim ödeyerek çalışmayı kastetmekte. A işletmesinden çıkıp 1 gün de olsa boşta zamanın geçerse B işletmesine girdiğinde 120 gün çalıştıktan sonra işsizlik ödeneği için şartlardan birini tamamlamış oluyorsun.

Eksik gün nedeni Devamsızlık girilseydi alamazdın. İstirahat geçerli bir neden.

İşten çıkış tarihinden geriye dönük son 3 yıl içerisinde 600 günün var ise sıkıntı yok, işsizlik ödeneği alacaksın.
    Bu arada 1,5 yıl çalıştım yazmışsın, o da 540 gün yapıyor geçmiş prim günün vardır inşallah.
  • iyi de arkadaş askerlik nedeniyle işten çıkıyor.yanı kendi isteğiyle işe son veriliyor.kıdem tazminatı alır ancak işsizlik maaşı alacağını sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: refreshing

alırsan hocam.

Son 120 gün şartı iş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içerisinde prim ödeyerek çalışmayı kastetmekte. A işletmesinden çıkıp 1 gün de olsa boşta zamanın geçerse B işletmesine girdiğinde 120 gün çalıştıktan sonra işsizlik ödeneği için şartlardan birini tamamlamış oluyorsun.

İşten çıkış tarihinden geriye dönük son 3 yıl içerisinde 600 günün var ise sıkıntı yok, işsizlik ödeneği alacaksın.
    Bu arada 1,5 yıl çalıştım yazmışsın, o da 540 gün yapıyor geçmiş prim günün vardır inşallah.

Sağolasın hocam. O 1.5 yıl en son işimden.3 yılda 740 küsür günüm var.

• quote:

Orijinalden alıntı: chaplinn

iyi de arkadaş askerlik nedeniyle işten çıkıyor.yanı kendi isteğiyle işe son veriliyor.kıdem tazminatı alır ancak işsizlik maaşı alacağını sanmıyorum.

Alınıyor hocam kesin.çevremde arkadaşlardan çok var böyle alan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Telatabi20

quote:

iyi de arkadaş askerlik nedeniyle işten çıkıyor.yanı kendi isteğiyle işe son veriliyor.kıdem tazminatı alır ancak işsizlik maaşı alacağını sanmıyorum.

işyeri ile anlaşıp askerlik nedeniyle değil de 04 kodu seçilerek çıkış gösterilerek işsizlik alabilir.
  • quote:

quote:

quote:

işyeri ile anlaşıp askerlik nedeniyle değil de 04 kodu seçilerek çıkış gösterilerek işsizlik alabilir.

o kod ile çıkış yapılırsa alabilir ama tazminat vermesi de gerekecek iş yerinin.vermek istemiyorsa o kodla çıkış yapmaz.iş yerine kalmış artık.

• quote:

quote:

quote:

quote:

o kod ile çıkış yapılırsa alabilir ama tazminat vermesi de gerekecek iş yerinin.vermek istemiyorsa o kodla çıkış yapmaz.iş yerine kalmış artık.

askerlik nedeniyle tazminat alacak diye varsayıyorum.

• quote:

alırsan hocam.

Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak diyor yani a sirkettinde en az 120 gun calismak gerekmiyor mu

• sigorta gününde boşluk olmaması yeterli hocam.
  • quote:

sigorta gününde boşluk olmaması yeterli hocam.

sigorta gununde boşluk derken a firmasindan ayrildktan sonra hemen b firmasina mi baslamak gerekiyor aradan gecen 1 aylik süre sonra calisan olmuyor mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Adolf Mogolo

quote:

sigorta gününde boşluk olmaması yeterli hocam.

sigorta gununde boşluk derken a firmasindan ayrildktan sonra hemen b firmasina mi baslamak gerekiyor aradan gecen 1 aylik süre sonra calisan olmuyor mu

A firmasından çıktığı gün B firmasına başlaması gerek.
    Ayın 1'inde çıktı ise 2'sinde B firmasında sigortasının başlaması gerek.
  • 4,5 yildir ayni isyerinde calismaktayim saglik sorunlari ile ayrilirsam issizlik maasi alabilirmiyim ? Birde bu sebepten ciktigim icin yeni bir is bulmamda bir engel sayilirmi ?
  • ..........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 5 Eylül 2017; 20:9:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bsm248

4,5 yildir ayni isyerinde calismaktayim saglik sorunlari ile ayrilirsam issizlik maasi alabilirmiyim ? Birde bu sebepten ciktigim icin yeni bir is bulmamda bir engel sayilirmi ?

Merhaba,

sağlık sorunları nedeniyle istifa ederseniz işsizlik maaşı alabilirsiniz.

3 numaralı tür kodu sözleşmenin işçi tarafından feshidir.

sağlık sorunları nedeniyle istifanın tür kodu 24 dür. bu kod ile çıkışınız yapılırsa diğer şartları da karşılamanız durumunda işsizlik maaşı alabilirsiniz.
  • tms54 kullanıcısına yanıt
    tazminat alamam demi
  • bsm248 B kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

tazminat alabilmeniz için, yapmış olduğunuz işin sağlınız için tehlike oluşturması gerekir. yani bu sağlık sebebiyle çıkışı burun etimi aldırdım işten çıkıyorum gibi düşünmemek gerekir. fiilen yaptığınız işin sağlınız için tehdit oluşturması gerekir.
    unutmamak gerekir ki bu hastalığı da sağlık raporuyla belgelemeniz gerekir.

olaya tamamen vakıf olmadan sizi yönlendirmek yanlış olur, mali müşaviriniz, avukatınız ve işvereninizle görüşerek sonuca varmanız daha sağlıklı olur.
  • tms54 kullanıcısına yanıt
    işyerinde üretim bölümünde cok sayıda tekrar hareketi yapıyorum meslek hastalıkları hastanesinden aldıgım kurul kararına göre tekrar hareketi olmayan bir bölümde calısmasına karar verilmiştir yazıyor işyerine verdim onlarda orada tekrar hareketi yok dediler avukatımda alo 170 i arayarak calısma bakanlıgına şikayetimi istedi bakalım bekliyoruz
  • bsm248 B kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

avukatınız olaya müdahil olduysa gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

geçmiş olsun, iyi pazarlar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.