Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

İşletim sistemi yazıyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
122
Cevap
12
Favori
5.372
Tıklama
Giriş
      2920 Mesaj
      23 Şubat 2016 21:56:36
      quote:

Orijinalden alıntı: CSharpLover
      Pull request şu anki sistem durumu için çok önemli aslında. Page allocator gibi bazı önemli konularda sıkıntılar yaşıyorum, umarım bunu çözüp pull request oluşturacak birileri çıkar.

Sikinti tam olarak nedir? Github'daki issue'yu gordum ama aciklama yok. Elinde bir tasarim olusturdugun bir yapi var mi? Var olan bir yapida mi sikinti yasiyorsun, yoksa sifirdan mi pager yok?

quote:

Yazmayı ve çalıştırmayı başardığım Ext2, VFS, FEL ve BMP çalıştırıcı, Paging ve Page allocator tamamlanmadan düzgün çalışmıyorlar. Onlar bu yüzden Github koduna ekli değil.

Tavsiyem bunlarin oldugu yeni bir branch olusturman. En azindan 2 branch olmali:
      1- master: her zaman calisir durumda olan kod (pager olmadan olan simdiki github hali)
      2- develop: her zaman TUM kodun oldugu (pager vs. de dahil).

Yasadigin tum sikintilari da issue olarak Github'da olustur. Kendin cozdugun sorunlari, eklemeyi planladigim tum yeni ozellikleri ayri issue olarak yaz. Sonra her birisi icin yeni bir branch olustur develop branch'i uzerinden. Issue/feature bittiginde develop'a merge ile birlestir. Stabil calisiyorsa da master'a birlestir ve issue branchini sil.

Boylelikle her yaptigin sey hem yedeklenir, hem yardima acik olur.
      |
      |

• Teğmen
      141 Mesaj
      24 Şubat 2016 18:20:38
      Başarılar takipteyim
      |
      |

• Onbaşı
      20 Mesaj
      24 Şubat 2016 19:53:41
      Başarılar hocam takipteyim
      |
      |

Logitech K120 Keyboard - LG 42LA640S 3D Smart TV - Sennheiser HD 201 - KZ-ED2 - Steelseries Kana Mouse

Intel Xeon X5460 - AMD Radeon HD 7850 - 4GB Ram - 120GB SSD - 320GB HDD
    • Teğmen
      113 Mesaj
      24 Şubat 2016 23:31:17

Nasıl yapılcağını bilmem anlamamda programcılıktan eminim baya yorucudur ama birkaç öneri vermek isterim
      Bence diğer işletim sistemlerinden farkı olarak kişiselleştirmeye izin vermeyin default arkaplan olmalı insanlar tarayıcı vs için değil(bundan kastım bütün işletim sistemleri bu tarz işleri görebiliyor sizin farkınız olsun)
      içerik için gelmeli mesela wifi güvenliği ve testi,verilerin saklanması vs gibi şeyler ana amaç olmalı bence ,tabi sizin takdiriniz,isim olarakta TurkOS fena olmamış ama ilerde içinde Türk kelimesi geçtiği için sıkınt çıkarabilir tekrar değerlendirin isim işini saygılar iyi çalışmalar...
      |
      |
      CSharpLover kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Memleketim Wakanda Black Panther arkanda !

• Yüzbaşı
      325 Mesaj
      25 Şubat 2016 17:55:16

Hocam arkaplanın default olması çok can sıkıcı olur. Windows home basic den biliyorum sürekli aynı şeyi görmek can sıkıyor. Belki gizli bir arkaplan arşivi oluşturup Zaman Zaman kullanıcının dışında değişmesi ayarlana bilir. Ama hiç değişmemesi can sıkar.

Bence de dediğiniz gibi bence de TurkOS ismi değişebilir.

Edit: ismi değiştirmek isterseniz konu dışı bölümünde konu açılabilir öneri için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akhee -- 25 Şubat 2016; 17:57:59 >
      |
      |
      Black Panther kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
      24 Mesaj
      27 Şubat 2016 22:27:59
      Üzgünüm ama ama pek inandırıcı gelmedi. :/ Anlamadığım sıfırdan mı yazıyorsunuz? Tek başınıza mı...

• Yüzbaşı
      478 Mesaj
      27 Şubat 2016 22:39:55
      Bu imkansız değil

Yapılabilir ve illa 10 bin satırı aşmak zorunda da değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Eğer insanlar; Microsofttun kendilerine kaybettirdiği zaman, para ve fikirlerinin değerini hesaplayabilselerdi(veya nesne gibi görebilselerdi), en az yapacakları bütün MS kurumlarını kendi elleri ile yıkmaktır...
    • Yarbay
      2920 Mesaj
      28 Şubat 2016 02:53:24
      quote:

Orijinalden alıntı: Robot Doktoru

Bu imkansız değil

Yapılabilir ve illa 10 bin satırı aşmak zorunda da değil

Eger yukarida istek parcasi gibi yapilan talepler ciddiye alinirsa, 10 bin satir komik bir rakam.
      |
      |

• Binbaşı
      1301 Mesaj
      29 Şubat 2016 18:36:02

Ne inandırıcı gelmedi?

Allahım ne insanlar var ya

Helal olsun bu kerneli geliştiren arkadaşa. Donanımhaber ailesi olarak her zaman arkayız senin

Bende kalkıştımda bu işe başlamadan bitti benim ki

|
      |
      Juafin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      121 Mesaj
      14 Mart 2016 10:45:22
      Bu arada, isim PoyrOS olabilir? Hem "poyraz" sözüne de yakın sesi.
      |
      |

• Yüzbaşı
      586 Mesaj
      20 Mart 2016 22:13:37
      Konudaki tüm iletileri okudum.

@Challenger'ın sorduklarından (multitasking ve kernel yapısı) bazılarını ben de merak etmiştim.

Aynı iletinin birkaç kez gönderilmiş kısmını bildirdim.

TurkOS çok iyi bir isim.

Başarılar.
      |
      |

• Yüzbaşı
      770 Mesaj
      30 Mart 2016 02:00:32
      mesajım bulunsun da konu güncellendikçe takip edeyim.

kolay gelsin usta, bol şans

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Çavuş
      75 Mesaj
      30 Mart 2016 16:53:55 Konu Sahibi
      GitHub linki kaldırılıyor, birkaç güne tekrar hazırlanacak.

İşletim sistemine pencere sistemi yazıyorum şu an, artık masaüstü sistemi başladı.
      |
      |

İşletim sistemi geliştiriyorum, konuyu takip ederseniz sevinirim:http://forum.donanimhaber.com/m_115983442//tm.htm
    • Çavuş
      75 Mesaj
      30 Mart 2016 16:55:37 Konu Sahibi
      Onun haricinde yöneticiler konuyu kaldırabilir mi lütfen? Uygun bir bölümde tekrar açacağım, burada fark edilmiyor, ve en azından bir temizlik olsun.
      |
      |

İşletim sistemi geliştiriyorum, konuyu takip ederseniz sevinirim:http://forum.donanimhaber.com/m_115983442//tm.htm
    • Çavuş
      75 Mesaj
      31 Mart 2016 17:33:06 Konu Sahibi
      Bu konuya son mesajım, gelecek mesajları açılacak yeni konuya atacağım.

Pencere sistemi deneme 1:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSharpLover -- 31 Mart 2016; 17:35:55 >
      |
      |

• Çavuş
      75 Mesaj
      02 Nisan 2016 20:46:53 Konu Sahibi
      Eyvah!

Github linkini kaldırıp lokal olarak işletim sistemi dosyalarımı düzenlerken, hem Github dosyalarımı, hem de lokal dosyalarımı kazara sildim.

Anlayacağınız işletim sistemimin kaynak kodları elimden gitti.

Sistemi C++ ile yeniden yazmak istiyordum aslında, benim için çok iyi bir fırsat oldu. Şu an büyük bir kısım C++ ile yeniden yazıldı, artık rahat rahat OOP tadını çıkarabilirim, yey! Ancak grafik kütüphanemde birçok özellik vardı ve onları yeniden yazmakla uğraşmak da pek istemiyorum gerçekten.

İşletim sistemimin kaynak kodlarını indiren varsa benim için bir yere yükleyebilir mi?

Tüm dosyalar bulunmak zorunda değil, fakat en azından gui.c, cpuid.c ve system.h olsun lütfen :(

• Yarbay
      2251 Mesaj
      03 Nisan 2016 12:20:43
      Süpersin hocam takipteyiz, yeni konunun linkini de bu konuya eklersen seviniriz.
      |
      |

• Yüzbaşı
      679 Mesaj
      06 Nisan 2016 19:14:18
      quote:

Eyvah!

Github linkini kaldırıp lokal olarak işletim sistemi dosyalarımı düzenlerken, hem Github dosyalarımı, hem de lokal dosyalarımı kazara sildim.

Anlayacağınız işletim sistemimin kaynak kodları elimden gitti.

Sistemi C++ ile yeniden yazmak istiyordum aslında, benim için çok iyi bir fırsat oldu. Şu an büyük bir kısım C++ ile yeniden yazıldı, artık rahat rahat OOP tadını çıkarabilirim, yey! Ancak grafik kütüphanemde birçok özellik vardı ve onları yeniden yazmakla uğraşmak da pek istemiyorum gerçekten.

İşletim sistemimin kaynak kodlarını indiren varsa benim için bir yere yükleyebilir mi?

Tüm dosyalar bulunmak zorunda değil, fakat en azından gui.c, cpuid.c ve system.h olsun lütfen :(

Hocam flasha falan hic mi yedek almadın ya

So long and thanks for all the fish.

• Çavuş
      75 Mesaj
      07 Nisan 2016 19:47:28 Konu Sahibi

Hocam çok şükür o işi hallettim.

Photorec'i ubuntu için indirdim, çalıştırdım, dosyaların %60'ını kurtarmış. Çok iyi geldi, gerisini de yazdım. Sistem tamamen C++'ya portlandı, pencere sistemi tamamlanmak üzere.

Sitesi yakında açılacak, yeni bir isim de hazır.

Agola, eski Türkçe'de yönetici anlamına geliyor. İşletim sistemi için son derece uygun olduğundan artık adı Agola.
      |
      |
      GenkaNuank kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      136 Mesaj
      07 Nisan 2016 20:09:53

Hocam önceden hangi dil ile yazıyordun? C mi?
      |
      |
      CSharpLover kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
web tasarım
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.