Şimdi Ara

İşlemcimi sizce yükseltmeli miyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Sizden bir kaç ay sonra yapacağım işlemci değişimi için tavsiye bekliyorum. Sistemim şöyle :

GIGABYTE Z270X GAMING ULTRA
    EVGA FTW GTX 1070
    i5-6600K
    4x4 16 GB 2666 mhz
    144 hz 1080p monitör kullanıyorum.

Çoğu oyunda %97-100 işlemci kullanımı görüyorum. Sanki her şeyde işlemcim zorlanıyormuş gibime geliyor. Biliyorsunuz ki i5 6600K gtx 1070'i tam anlamıyla besleyemiyor 1080p'de. Hatta bu yüzden anakartımı yenileyip oc yaptım işlemcime. Bunun sonucunda daha iyi performans almaya başladım. Ancak şimdi ve ilerde işlemciyi daha da zorlayacak oyunlar çıktığı zaman ekran kartım bir işe yaramayacak işlemcim yetmeyecek gibi hissediyorum bu işlemci kullanımını görünce.

Aynı zamanda i7 işlemci şuan alsam ne kadar performans artar ya da ne kadar beni götürebilir diye düşünüyorum tabi. 7700K geçen nesilden çokta bir farkı yok gibi geliyor. Yeni nesil hakkında bilgiler var mı elinizde ? Bekleyip yeni nesil almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Fikir, tavsiye ne olursa açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

• al bir sıvı soğutmalı işlemci soğutucusu vur kırbacı vur kırbacı işlemciye gitsin.
  • 4.5 ghz 6600k olması gerekli en azından o ekran kartı için
  • Çare ryzen :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryzen işlemcilere geç diyicem ama daha piyasaya çıkmadı çıksa bile o sistem için anakart değişmen lazım

Elindeki sisteme gelicek olursak i5 6600k ıslemci gayet güçlü sadece onu sıvı soğutma ile desteklemek lazım ve cok güzel o.c yapabilirsin sivi soğutma ile.

ekran kartına diyecek laf bulamıyorum çünkü kendisi harika bir kart :)

İ7 6700k boşuna alma aralarında çok büyük farklar yok boşa para verme i5 her türlü götürür seni

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi p8p67b3 -- 21 Mart 2017; 2:40:58 >
  • O işlemcinin rahat 3-4 yıl gideri var.
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt
    Anakartı değiştirince işlemci soğutucusunu da cooler master hyper 212 olarak değiştirdim maalesef uzun bir süre sıvı soğutma düşünmüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: p8p67b3

Ryzen işlemcilere geç diyicem ama daha piyasaya çıkmadı çıksa bile o sistem için anakart değişmen lazım

Elindeki sisteme gelicek olursak i5 6600k ıslemci gayet güçlü sadece onu sıvı soğutma ile desteklemek lazım ve cok güzel o.c yapabilirsin sivi soğutma ile.

ekran kartına diyecek laf bulamıyorum çünkü kendisi harika bir kart :)

İ7 6700k boşuna alma aralarında çok büyük farklar yok boşa para verme i5 her türlü götürür seni

Saygılar...

Ayne öyle anakart değiştirdiğim için zaten amd alamam almam da düşünmüyorum.

8.nesil intel beklemek mantıklı sanırım şuanlık bi sıkıntı yok idare edebiliyorum çünkü boşuna masraf olur gibi geliyor 7700K

• quote:

Orijinalden alıntı: neutumn

O işlemcinin rahat 3-4 yıl gideri var.

Günlük kullanımda 10 yıl bile gideri var

Ama yetmediğini, ekran kartını besleyemediğini, oyunlarda sıkıntı çektiğini dile getirdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanerşen

4.5 ghz 6600k olması gerekli en azından o ekran kartı için

Şuan anakart boost özelliği ile otomatik 4.3 de kullanıyorum sizce elle 4.5'e çekmeli miyim ? Cooler master hyper 212 var daha yeni aldım. Daha önce o.c. yapmadım ama yüzeysel bir bilgim var en azından
  • CYRUX kullanıcısına yanıt
    Onları da besler bu süre zarfında, beklentiniz maksimum ise onu zaten her yıl piyasaya çıkan işlemci ve ekran kartıyla halledersiniz, her yıl alınmayacağına göre bu işlemciyle bayağı iş görürsünüz.

• neutumn N kullanıcısına yanıt
    Bende sizin gibi düşünüyordum ama bu ekran kartına yetmediğini düşünüyorum çoğu kişi gibi bilmiyorum yanlış düşünüyorsam lütfen söyleyin. Nerdeyse her oyudnda %100 işlemci kullanımı oluyor. Başka bir sıkıntı da yok kullanımda anlamıyorum. Ama i7'lerde bu olmuyor. Gtx 960 kullanırken böyle bir durum yaşadığımı da hatırlamıyorum. O zaman da diyordum ki ekran kartım yetmiyor Valla kötü bir şey bu Para da harcamak istemiyorum yani en azından beni 1 sene daha götüreceğini daha sonra "aaa bu çıkan işlemci yüzde 50-60 benim işlemcimden daha performanslı" dedikten sonra değiştirmek istiyorum açıkcası.

Diyelim ki 7700K'ya geçtim. Ne kadar farkı olurdu ? Her açıdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CYRUX -- 21 Mart 2017; 14:39:15 >

hangi oyunlar mesela hocam?
  • Difiction kullanıcısına yanıt
    Piyasadaki tüm AAA oyunlar ve Multiplayer oyunlar diyebilirim hocam

En çok Kotk, The Division, Forest, Total War serisi, Pubg.
    kullanımı hangi program ile takip ediyorsunuz? bence işlemci değiştirmeniz çok gereksiz şu aralar su çok bulanık, hadi ben değiştirdim 8350den hiç memnun değildim de sizin değiştirmenize bence hiç gerek yok
  • 7700K 3 sene rahat götürür.
  • 6600k 4.6 ghz da 1070 ile kullanıyorum. Darboğaza genelde girmiyor. Battlefield 1' i ortalama 100-120 fps aralığında oynayabiliyorum ve darboğaz çok az oluyor. %90 a kadar iniyordur en fazla ara sıra. Witcher 3' te aşırı npc olan yerlerde %80 lere geriliyor ama bu senaryoyu sadece bir yerde görüyorum. Kısacası genel olarak işlemci yükseltmeye değecek kadar bir darboğaz söz konusu değil. Kullanmaya devam edin bence. Birkaç yıl sonra ikinci elleri mantıklı fiyatlara geldiğinde bir 7700k veya 1151 soketin o anki en iyi i7' sinden alırsınız. Benim de yapacağım gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 21 Mart 2017; 18:56:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CYRUX

Bende sizin gibi düşünüyordum ama bu ekran kartına yetmediğini düşünüyorum çoğu kişi gibi bilmiyorum yanlış düşünüyorsam lütfen söyleyin. Nerdeyse her oyudnda %100 işlemci kullanımı oluyor. Başka bir sıkıntı da yok kullanımda anlamıyorum. Ama i7'lerde bu olmuyor. Gtx 960 kullanırken böyle bir durum yaşadığımı da hatırlamıyorum. O zaman da diyordum ki ekran kartım yetmiyor Valla kötü bir şey bu Para da harcamak istemiyorum yani en azından beni 1 sene daha götüreceğini daha sonra "aaa bu çıkan işlemci yüzde 50-60 benim işlemcimden daha performanslı" dedikten sonra değiştirmek istiyorum açıkcası.

Çok fark eder, kullanım, %50-70 bandına döner. 4-5 yıl darboğazsız gider, 10 yıl ekmek yedirir.

• quote:

Orijinalden alıntı: neutumn

quote:

Orijinalden alıntı: CYRUX

Çok fark eder, kullanım, %50-70 bandına döner. 4-5 yıl darboğazsız gider, 10 yıl ekmek yedirir.

4.3 ghz kullanırken 4.5 ghz yaparsam dediğiniz gibi bu performans artışını yaşayacağım öyle mi ? Biraz zor gibi geliyor ama deneyeceğim

• quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

6600k 4.6 ghz da 1070 ile kullanıyorum. Darboğaza genelde girmiyor. Battlefield 1' i ortalama 100-120 fps aralığında oynayabiliyorum ve darboğaz çok az oluyor. %90 a kadar iniyordur en fazla ara sıra. Witcher 3' te aşırı npc olan yerlerde %80 lere geriliyor ama bu senaryoyu sadece bir yerde görüyorum. Kısacası genel olarak işlemci yükseltmeye değecek kadar bir darboğaz söz konusu değil. Kullanmaya devam edin bence. Birkaç yıl sonra ikinci elleri mantıklı fiyatlara geldiğinde bir 7700k veya 1151 soketin o anki en iyi i7' sinden alırsınız. Benim de yapacağım gibi.

Sonunda benim sistemimi kullanan ve darboğazı gerçekten gören biri

Hangi soğutucuyu ve genelde hangi sıcaklıklarda kullandığınızı söyleyebilir misiniz ? O.c. konusunda acemiyim yardımcı olursanız da çok memnun olurum doğrusu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.