Şimdi Ara

İşlemci ve RAM Aynı Anda O.C ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yakın zaman içerisinde Ryzen 1800x ve RAM siparişi vereceğim. Anakart içerisinde yer alan Game Boost sekmesini (MSI X370 Anakart) kademe kademe arttırıp, stabil bir hızda bırakmayı düşünüyorum. X.M.P'nin zaten klasik atanmış profili güncel bir BIOS varsa pek sorun olmuyor. Ancak insanlar aynı anda RAM ve işlemci için O.C mümkün olmadığını (tek tıkla), ince ayar lazım olduğunu yazmış. Bu bilgi doğru mu yoksa artık bunu yapmak mümkün mü? Normal hızı 2133 Mhz olan RAM frekansını en azından işlemci O.C yapılmışken kolayca 2400 Mhz (RAM destekliyorsa tabii ki) yapamaz mıyım? Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shallow Bay -- 14 Temmuz 2017; 6:52:5 >

• up
  • Yapabilirsiniz hocam, dedikleri gibi bir durum yok. Ben 6600k yı 4.5da kullanırken 2400 lük rami 3000de kullanıyorum. Sorunsuz
    Sadece işlemciye voltaj yetmiyorsa ram OC performansını etkiliyor. Yani ram ocda sorun yaşarsanız cpu voltajı da bir etken olabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kill1033

Yapabilirsiniz hocam, dedikleri gibi bir durum yok. Ben 6600k yı 4.5da kullanırken 2400 lük rami 3000de kullanıyorum. Sorunsuz
    Sadece işlemciye voltaj yetmiyorsa ram OC performansını etkiliyor. Yani ram ocda sorun yaşarsanız cpu voltajı da bir etken olabilir.

İşlemcinin stabil olup olmadığını anlamak için yük testine sokacağım peki RAM için bunu hangi programla anlarım
  • Hocam prime95 in farklı testleri var. Orada farklı testlerin açıklamaları yazıyor. Rami de test edebileceğiniz bir mod var, adını hatırlamıyorum şu an

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Hocam prime95 in farklı testleri var. Orada farklı testlerin açıklamaları yazıyor. Rami de test edebileceğiniz bir mod var, adını hatırlamıyorum şu an

Şimdi önce klasik bir şekilde anakart içerisinde kademe kademe işlemciye O.C deneyeceğim. Sonrasında prime95 ile mavi ekran alıp almayacağıma bakacağım. Stabil bir frekans yakalayınca bellekleri x.m.p profiline sokacağım. İşte bu aşamadan sonra bellek ve işlemci için neler yapmam lazım bilmiyorum.
  • hocam ilk CPU OC yaptıktan sonra ram'i direk XMP ile OC ederseniz herhangi bir sorun olmaz. CPU için başka bir şey yapmanıza gerek yok. Fakat XMP önceden ayarlanmış OC anlamına geliyor. XMP'yi açtığınız anda RAM üreticinin belirlediği frekansa çıkar. XMP ile daha fazla OC yapamazsınız. Daha fazlası için manuel OC yapmanız lazım ram'e. Fakat oyunlara herhangi bir etkisi yok. XMP ayarı var ise yeterli.

Hangi ram'i aldınız, link atabilir misiniz?
  • Bu arada prime95'in 26.6 sürümünü kullanın, daha yenileri anlamsız derecede zorluyor.
  • quote:

hocam ilk CPU OC yaptıktan sonra ram'i direk XMP ile OC ederseniz herhangi bir sorun olmaz. CPU için başka bir şey yapmanıza gerek yok. Fakat XMP önceden ayarlanmış OC anlamına geliyor. XMP'yi açtığınız anda RAM üreticinin belirlediği frekansa çıkar. XMP ile daha fazla OC yapamazsınız. Daha fazlası için manuel OC yapmanız lazım ram'e. Fakat oyunlara herhangi bir etkisi yok. XMP ayarı var ise yeterli.

Hangi ram'i aldınız, link atabilir misiniz?

http://www.corsair.com/en-gb/vengeance-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-dram-3200mhz-c16-memory-kit-red-cmk16gx4m2b3200c16r

Ryzen kullanıyorum 26.6 sürümü Ryzen için optimize olmayabilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shallow Bay -- 16 Temmuz 2017; 17:33:16 >

• Shallow Bay kullanıcısına yanıt
    O tür bir problem olacağını sanmıyorum. En yeni sürümle de deneyebilirsiniz fakat biraz daha fazla voltaj ihtiyacı doğuracaktır.

Ram'lerinizin XMP profili intel için uyarlanmış. Umarım AMD'de sorun olmaz. Deneyip görmeniz lazım.
  • quote:

O tür bir problem olacağını sanmıyorum. En yeni sürümle de deneyebilirsiniz fakat biraz daha fazla voltaj ihtiyacı doğuracaktır.

Ram'lerinizin XMP profili intel için uyarlanmış. Umarım AMD'de sorun olmaz. Deneyip görmeniz lazım.

Anakartın uyumluluk listesinden baktım 3200mhz çalıştığı yazıyordu. Gecikme vs değerleri değiştirmem gerekirse stabil olup olmadığını anlamak için neye dikkat etmem lazım.
    Anakartta uyumlu diyorsa sorun yaşamazsınız.

Prime95'te blend testini yaparsanız stabilite sorunu olduğunda "worker" denilen işlemler duruyor. o zaman bilin ki stabil değil. Daha üst seviyesi windows açılmayabilir. En üst hata seviyesi de bios'a girdiğiniz ekranı dahi geçemeyebilir ve reset atabilir. Reset atarsa, bilin ki önceki ayarlara geri dönmüştür.

Ek olarak 3200MHz gayet iyi değerler, manuel olarak timing ile oynamanız anca zevk için olur, pratikte bir kazanç sağlayacağını sanmıyorum.
  • Evet işlemciyide,rami de ayrı ayrı ayrı ayrı overclock etmen gerekli aksi taktirde xmp profil çakılma yapıyor makünayı kitliyor yada gereksiz voltaj verip işlemciyi rami filan ısıtıyor gereksiz yere,ram'in voltaj değeriyle oynamanıza gerek yok zaten o ramin kullanıcı kitapçığında voltajsız boost edilebileceği değer belirtiliyor,

İşlemci oc gözle görülür bir performans farkı sunarken,ram oc gözle görülür hiç bir fark sunmaz hatta ramdeki farkı hiç bir yöntemlede anlayabileceğini düşünmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Anakartta uyumlu diyorsa sorun yaşamazsınız.

Prime95'te blend testini yaparsanız stabilite sorunu olduğunda "worker" denilen işlemler duruyor. o zaman bilin ki stabil değil. Daha üst seviyesi windows açılmayabilir. En üst hata seviyesi de bios'a girdiğiniz ekranı dahi geçemeyebilir ve reset atabilir. Reset atarsa, bilin ki önceki ayarlara geri dönmüştür.

Ek olarak 3200MHz gayet iyi değerler, manuel olarak timing ile oynamanız anca zevk için olur, pratikte bir kazanç sağlayacağını sanmıyorum.

Tamamdır çok teşekkürler, son olarak prime95 testini ne kadar süre çalıştırmamı önerirsiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shallow Bay -- 16 Temmuz 2017; 17:57:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: B.goodies

Evet işlemciyide,rami de ayrı ayrı ayrı ayrı overclock etmen gerekli aksi taktirde xmp profil çakılma yapıyor makünayı kitliyor yada gereksiz voltaj verip işlemciyi rami filan ısıtıyor gereksiz yere,ram'in voltaj değeriyle oynamanıza gerek yok zaten o ramin kullanıcı kitapçığında voltajsız boost edilebileceği değer belirtiliyor,

İşlemci oc gözle görülür bir performans farkı sunarken,ram oc gözle görülür hiç bir fark sunmaz hatta ramdeki farkı hiç bir yöntemlede anlayabileceğini düşünmüyorum.

O zaman ikisini birden stabil O.C yapabilmek için hangi adımları izlemem gerek. Basitçe adım adım anlatırsanız çok sevinirim.
    ne kadar uzun süre o kadar iyi fakat yarım saatten sonrası gereksiz oluyor. Zaten hata verecekse ilk 10-15 dakika içinde veriyor.
    hocam zaten aynı anda OC etmeniz zor.
    Siz CPU'yu overclock edin. Zaten 4.1GHz üzerine çıkamayacaksınız muhtemelen. 4.2 stabil alan olduğunu görmedim. Ryzen 4.2'yi göremiyor. Sizin işlemci zaten en üst sınırda. bence hiç ellemeyin
    Tamam çok basit olarak belirtiyorum,ram voltajını hiç ellemiyorsun ram'e makul bir miktar mhz değeri giriyorsun, 3.2 3.4 3.6 filan gibi çılgınlıklar yapma voltaj vermeden olmuyor onlar :D zaten voltaj vermediğin sürece rami yakamazsın korkunda olmasın merak etme ama düzgün çalışmaz.

İşlemciyide atıyorum 4.2'ye çektin bu ghz değerinde çalıştırmaya karar verdin,çok düşük bir voltaj değerinden stress testine başla işlemci hata verdikce voltajı yükselt atıyorum 1.20v olmadı mı 1.22v 1.24v olarak devam et sırayla deneme yanılma yöntemiyle bulursun.

Ben ryzenlerin 4.2ghz değerlerinde çalıştığını internet üzerinde bir kaç sefer gördüm,

İşlemci stress testi olarakta ben prime95 önermiyorum,prime biraz eskide kalmış demode ve işlemciyi saçma sapan zorlayan bir program,çoklu çekirdek testini doğru yaparken tekli çekirdek testinde saçmalıyabiliyor,

İntelburntest favori işlemci test programımdır,maksimum ayara al ve test et zaten test sonunda program sana işlemci stabil mi değil mi bunu ekran mesajıyla belirtiyor,

Diğer tavsiyemde aida64 onun stress testide gayet güzel kullanışlı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Bu da genel bir liste - kim ne kadar OC yapabilmiş:https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Dbt_7FiD8hTo2uuOIKBE3ATCDRqVRpAHFsKnieEncv0/htmlview

4 ghz yakalarsam gayet iyi olur. Bellekleri de en azından 2133 Mhz'den 2400 Mhz çıkarıp kullanmak isterim işlemci O.C yapılmışken.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.