Şimdi Ara

İşlemci Tercihi (Nedir bu intel sevdası) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
2.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @AbsoluteZero işinin ehli işinde uzman kişi çok doğru açıklamışsın olayı hocam
    Amd yi zavallı gösterip bunun için kahrolsun intel yaşasın amd diyip amd satın almanın nekadar mantıksız ve saçma oldugu ortada birkez daha intel kendini pazarlamayı malını satmayı biliyor ama gönül siterki amd de intel seviyesinde olsun rekabet oluşsun olumlu fiyatlarda bize yansısın şuan için pek mümkün değil
    açıkçası bence bulldozer okadarda verimli olmayacak i7 serisine göre çok büyük bir beklenti var
    tıpkı HD6900 serisinde oldugu gibi ondada bir hüsran olabilir
    çünkü belli bir kapasite var ondan fazla bir beklenti içinde olmakda saçma olur diye düşünüyorum

@aydogdu1453 kardesim gerçek performans istiyorsan , sağlam bişey olsun en iyi peformansı alayım diyorsan i7 950 + sağlam bir soğutucuyla o.c yaparsın o sistem seni uzun süre götürür
    günümüz oyunlarında performans istersen amd işini görecektir yeterince
    intel ve amd bir sistem kurarsan fiyat farkı max. 200 tl olacakdır bana kalırsa p4 den geçiş yapıyorsun
    okadar para harcamışken iyi birşey olsun daha uzun süre götürsün seni derim
    inteli seç bence ama tabi amd alsan da seni her şekilde memnun eder

• ayrıca ekran kartı konusunda biraz daha sabret derim en azından 560 falan gelirse fiyatlarda az da olsa bi oynama olabilir, işlemci olarak ben de uzun yıllardır p4 kullanıyordum laptop da bozulunca geçenlerde kendime yeni sistem kurdum şu an amd 1090t yi stok fanla kullanıyorum(kısmetse haftaya değişicek) bi çok cad ve render programına rağmen işlemcide en ufak bi kasılma yok ayrıca aynı fiyat seviyesindeki i5 leri direk tokatlayıp bırakıyo o yüzden zorlan kazanılan parayı fanatiklik uğruna gereksiz yerlere yedirmenin bi anlamı yok bence 955 b.e seni çok rahat götürebilir ama bana sorarsan 2000 lira sınırına en azından bi 1055 yakışır derim

Üstat ekran kartını bekle bekle bir hal olduk.Bu adamların ciddi performanslı bir kart çıkarabileceğini artık düşünmüyorum.Taktik cilala cilala sür.

İşlemcide render 3d modellemeyle hiç işim olmaz.Bana akıcı şekilde 1920*1080 çözünürlükte oynatabilecek bir makine yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: stevan

@aydogdu1453 kardesim gerçek performans istiyorsan , sağlam bişey olsun en iyi peformansı alayım diyorsan i7 950 + sağlam bir soğutucuyla o.c yaparsın o sistem seni uzun süre götürür
    günümüz oyunlarında performans istersen amd işini görecektir yeterince
    intel ve amd bir sistem kurarsan fiyat farkı max. 200 tl olacakdır bana kalırsa p4 den geçiş yapıyorsun
    okadar para harcamışken iyi birşey olsun daha uzun süre götürsün seni derim
    inteli seç bence ama tabi amd alsan da seni her şekilde memnun eder

Üstadım 1366 soket araştırmasınada girdim.Ama ekstra donanım alamıyorum.İşlemci sogutucusu+iyi sogutan bir kasa+kart okuyucu+klavye gibi.Bu ikilemden bir türlü kurtulamadım.1366 soket anakatlar çok pahalı ve bana göre fazlasıyla gereksiz.Bana 2 ekran kartlı.usb3 sata3 destekli bir anakart yeter.Ne yapacam 4 ekran kartı slotunu.

• 1920*1080 çözünürlük için, Herhangi bir X4 işlemci ile iyi bir ekran kartı işinizi görecektir. Mesela i5 750 veya X4 955 olabilir işlemci. Ekran kartıda GTX570.
  • Amd düşük bütçeli sitemler için daha f/p duruyor ,athlon x4 pehenomx4 serisi oldukça başarılı fakat x6 da çuvalladığını düşünyorum,özellikle oyun sistemi kuranlar için x6 oldukça gereksiz bir kart,bu seviyede intelin i5 7xx işlemcileri daha başarılı
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

1920*1080 çözünürlük için, Herhangi bir X4 işlemci ile iyi bir ekran kartı işinizi görecektir. Mesela i5 750 veya X4 955 olabilir işlemci. Ekran kartıda GTX570.

Müşavir üstadım açıkçası gtx 570 hiç aklımda yoktu.Daha yeni piyasaya gelmeye başladı.Ben bu işin içinden çıkamayacağım gibi allah sonumu hayır etsin.İyişallah alacagım donanımdan pişman olmam.

Gtx 570'i aklıma yazdım.
  • gtx570 le kasmana gerek yok ati istersen 6850-6870 nvidia istersen gtx460-470 fazlasıyla işini görecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydogdu1453

quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

1920*1080 çözünürlük için, Herhangi bir X4 işlemci ile iyi bir ekran kartı işinizi görecektir. Mesela i5 750 veya X4 955 olabilir işlemci. Ekran kartıda GTX570.

Müşavir üstadım açıkçası gtx 570 hiç aklımda yoktu.Daha yeni piyasaya gelmeye başladı.Ben bu işin içinden çıkamayacağım gibi allah sonumu hayır etsin.İyişallah alacagım donanımdan pişman olmam.

Gtx 570'i aklıma yazdım.

Bence boşuna aklına falan yazma aklından çıkar.
    Performans olarak çok iyi bir kart olabilir ama senin bütçeni aşar o kart, fiyatı 700 TL nin üstünde
    quote:

Orijinalden alıntı: ulaire
    "gtx570 le kasmana gerek yok ati istersen 6850-6870 nvidia istersen gtx460-470 fazlasıyla işini görecektir."

Arkadaşa katılıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: AbsoluteZero

quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

Yillar once bu konuda cok sikayetim oldu.. Zaten artik biktim diyebilirim. Cok fazla yazmiyorum, bu kucuk yazinin hic bisey degistirmeyecegini bilmelisin..

Bu muhabbetler taaaaa devletin icine kadar sinmis durumda. Hatta bazi devlete yapilacak alimlar icin hazirlanan ihale sartnamelerinde "pi sayisina" gore bile sart kosanlar var.. Direkt intel diyorlar yani.. defalarca rekabet kuruluna attgim mail ile haksiz rekabetin surduruldugunun haberini verdim.. AMD, Turkiye'de sanssiz.. Intel'de bu acigi iyi degerlendiriyor.. Aklina gelebilecek her bilgisayarciya git, Laptop'da Intel islemcili urunlerin, AMD urunlerinden daha fazla oldugunu gorursun.. Bir cok firmanin Turkiye web sitesinde (Dell, HP, gibi) AMD islemcili server sistemleri yok.. Avrupa'nin bir cok yerinde Intel tercih etmek istemeyen bir suru insan var..

Bilgisayar saticisina hic bisey sormayacaksin. Sadece istiyorum diyeceksin. Eger vermiyorsa baskasina gideceksin... Ha bir sistem aldin mi; kesinlikle kendi montajini kendin yapacak ve isletim sistemini kendin yukleyeceksin. Cunku adam gibi yapmiyorlar ve sonucunda sucu islemciye, ekran kartina yukluyorlar. Intel alana kadar seni peslerine takiyorlar.. Sozde sorunlu olan islemciyi alip bu sefer ayni senin gibi AMD islemci isteyen birinin bilgisayarina monte ediyorlar.. Kutulu alacaksin o yuzden.. Kendin acacak ve kendin takacaksin.. Hatta 4ghz'de islemci sistemi acmazsa, islemciyi garantiden degistiren bile var..

Anlayacagin, araninca buluncak ve gorulecek sey cok fazla.. Sen kararini verdigin gibi gideceksin, adama bisey sormayacaksin. alacaksin ve cikacaksin..

Hep aynı muhabbetler, sektöre ucundan dokunup sektör hakkında bilge yorumlar yapmak iyice oturdu artık bu forumda.

Devlet kurumlarının kaç tane ihalesine girdin? AMD'nin ne kadar ihale kapattığını biliyormusun? İhale şartnamelerin nasıl hazırlandığını biliyormusun? Onları hazırlayanlar senden benden 10 kat daha iyi biliyorlar bilgisayarıda sunucuyuda. Bu hafta içi TBMM'ye bir sunucu teslimim var ve 10 sayfa şartname gönderdiler. Devlet ihaleleri ile ilgili hiçbirşey bilmeden direk karalama yorumlar prim çıkarmalar ne iş? Buralara kadar düştünmü diğer şeyleri bırakıp?

AMD Türkiye şanssız?? Bildiğin beceriksiz. Hani geçmiştede sürekli söylediğin intelin amd reklamlarını indirtmesi, amd satışını engellemesi durumları varya? .. işte ben şu anda tonla firmaya bayilik vermeyen başlayan bir sunucu üreticisiyim. Bizim milletimiz bir ürünü satışını daha yapmadan öyle indirimler, öyle haklar istiyorki onu verebilmek için adamın cok ciddi satış ve senin reklamını yapması lazım. Vatan'ın bir ürünü bir rafa koyması için 10.000$ gibi meblalar istemesi, kadıköyde bir bilgisayarcının vitrinine ürün koymak için ne büyük paralar aldığını biliyormusun? Merkezi yerlerdeki bilgisayarcıların ve büyük bilgisayar marketlerinin ürünlerden ettikleri kardan 2 kat raf parasından kar ettiğini biliyormusun? Ben şimdi gideceğim bir rafa binlerce dolar aylık kira ödeyeceğim ve yan rafımda rakip ürünüm satılacak. TR'de bilgisayarın ticaretini yapan kafaya uygun pazarlama yapıyor adamlar. Kızmanız gereken merci satıcılardır. Ne koparsak kardır olayı yüzünden çok ters yerlere gitmektedir. Internetten satışın güzelliği buradadır. İstediğin her ürünü bulabilirsin? Burda müşterileri bilinçlendirmek ve amd isteğini arttırıp o bilgisayarcıların amd satmasını sağlamak AMD'nin görevidir.

Intel'in kanalı çok başarıldır. Bayileri ile ilgilenir, bayilerine çok ciddi reklam bütçeleri ayırır ve belli kotalar üstünde geri ödemeler sağlar. Bu kotaları her bayi yakalamak ister. Bu yüzden Intel satışlarını ön plana çıkarırlar. Büyük firmaların kanal yapıları tüm dünyada böyledir. AMD Türkiye neden bu konuda başarısız? Intel Türkiye kanal birkaç sene üst üste Dünya'da ki en iyi Intel kanalı seçildi. Intel Turkiye'yi 146 ülkenin merkez ofisi yaptı, buraya yapılan fabrika yatırımlarıda özellikle bu yüzdendir cünkü ana teknoloji desteği bacağında çok büyük bir ekip burdadır. Vestel'in full türk yapımı laptop üretmesini sağlayanda bu altyapıdır.

Öte yandan Dell ve HP'nin AMD sunucuları: ( Dell'de ve HP'de sonu 5 ile biten seriler AMD'dir )

http://www1.euro.dell.com/tr/tr/sletmeler/Sunucular/poweredge-r715/pd.aspx?refid=poweredge-r715&s=bsd&cs=trbsdt1
    http://www1.euro.dell.com/tr/tr/sletmeler/Sunucular/poweredge-r515/pd.aspx?refid=poweredge-r515&s=bsd&cs=trbsdt1
    http://www1.euro.dell.com/tr/tr/sletmeler/Sunucular/poweredge-r415/pd.aspx?refid=poweredge-r415&s=bsd&cs=trbsdt1
    http://www1.euro.dell.com/tr/tr/sletmeler/Sunucular/poweredge-r815/pd.aspx?refid=poweredge-r815&s=bsd&cs=trbsdt1
    http://www1.euro.dell.com/tr/tr/sletmeler/Sunucular/pedge_r905/pd.aspx?refid=pedge_r905&s=bsd&cs=trbsdt1

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/tr/tr/sm/WF25a/15351-15351-3328412-3328421-3328421-4091396.html
    http://h10010.www1.hp.com/wwpc/tr/tr/sm/WF25a/15351-15351-3328412-241475-241475-4132832.html

Şu linkleri çıkarmak benim 3 dakikamı almadı. Sen ne kadar harcadın sitelerine girip AMD sunucu satmadıklarını söylemek için?

Garanti olayına gelirsek ben Intel kanala üye isem ki her firma üye olabiliyor ve belli bir kutulu Intel ürünü üstü ürün satışı yaptığımda ( Bu rakam çok küçük ) kanalda seviye atlıyorum ve bir özellik kazanıyorum. Müşterinin Intel işlemcisimi arızalandı? Tak Intel kanal sitesinden giriyorum ürünün seri numarasını arızalı diye daha ben Intel'e ürünü göndermeden Intel'den ürün bana yola çıkıyor. Şimdi ne aldığım distribütör ile nede toptancı ile muhattab oluyorum. 30 gün bekleme süresi falan gitti test edildi yok. Senin dediğin olay sanki sadece işlemcide var her parça için yapıyorlar bunu. Bozuk parçayı garantiye verip papaz olacaklarına müşteri müşteri dolaştırıyorlar.

Ben bir bilgisayar satan ufak firmaysam tabiki Intel satarım cünkü benim için çok avantajlı. AMD almak isteyen olursa illaki onuda bulurum ve satarım sonuçta distrübütörleri belli. Sen son kullanıcı bakış açısından bakarak satış yapan firmaları eleştiriyorsun onların bakış açısından bakmıyorsun. Son kullanıcı almak isterse internetten alıp kendiside toplar. Ha kendisi toplayamayanlarda var, onlarda gidiyorlar bir bilgisayarcıya, fiyatları soruyorlar, sonra 3-5$ yukarda diye almıyorlar. Düşünmüyorlar bu adamın kirası var, elektriği var, suyu var, o makinayı toplayacak, sistemini yükleyecek vb.. Internet sitesi ne yapıyor? Al kutuyu, ver kutuyu.. İkisinin arasındaki maliyet farkı?

Yani boku tepedekilere atmak bizim ülkemizde bırakın huyu reflekse dönüştü artık. Kimse parakendeci firmalara ve müşterilere laf söylemiyor.

1. Paragraf: Cok sayida ihale sartnamesi takip ettim internet uzerinde ve cesitli yerlerde..
    2. Paragraf: Sanssiz dememin sebebi Turkiye'de ise baslarken, Turkiye'de AMD adinda baska bir firmanin bulunmasiydi. Zaten bununla ilgili bilgileri de daha once senin paylasimlarindan okuyarak gordum.. Paragrafin saticilar ile ilgili olan kisminda Intel'in de az cok yonlendirmesi oldugunu unutmayalim. Intel'in de bunun kullandigini soylemeye calistim.
    3. Paragraf: Intel kanal sistemi basarili oldugu ben de biliyorum.. Intel'in yaptigi bu Turkiye adimina, AMD'nin cevabi ancak, genel global pazar payı kadar olabilir ki; zaten bu global pazar payinin ne kadari Turkiye'ye ait, o baska bir olaydir. E sonucen o pazar payi kadar pazarlama gorursun, sen de Turkiye'de.. Anca toparlaniyor sonucen.. Kisaca ortada bir Kaz var, o kazi almak icin herkes bir kac tavugu esirgemeyecek. Bir kere baslayinca da zaten tek kazla bitmiyor..
    4. Linkler: Onlari bir oranlasana.. Kac Intel'e kac AMD dusuyor diye.. Ben cok uzun suredir bakmadim guncellemedim bilgilerimi. 9 ay once yoktu onlar. Yeni haline bakmadim. Artik ne kadar alistigimi sen anla.. Bu arada o markalarin bir ikisi, Intel haksiz rekabet davalarına, Intel'in sunucu ve bilgisayarlarinin satis ve reklami icin ekstra rusvet verdigini soylemislerdi yanlis hatirlamiyorsam.
    5. Paragraf: Diyordum ki; iste o kanal sayesinde, bir cok insan Intel'e yonlendiriliyor. Cunku bir problem kurgulayarak, hemen degistirebilirsin o parcayi. AMD'yi degistiremezsin, daha fazla zaman alir. O yuzden senin de isine geliyorsa Intel'e yonlendirirsin.. Bunu da zaten ilk once islemci dersin, eline baska bir islemci verirsin, sonra anakart dersin, allem eder kullem eder adami Intel'ci yaparsin. Sonucen ugrasmaktansa, aradaki farki odeyebilir..
    6. Paragraf: Iste o yuzden musteri haklidir politikasi bitiyor.. "Musteriye hakliymis gibi davran" politikasi geliyor. O yuzden, yani sadece isine geldigi icin Intel satip; kullaniciya, yok efendim "cok isiniyor", "efendim o anakartlardan almayin", veya "driver problemleri var, stabil degil" demek ve yonlendirmek kolay. Musteri satmiyor ki sonucen, ilk defa alacak. Olaya "denemisler ki boyle soyluyorlar" diye bakiyorlar, kendisi biseyden anlamiyor, 6. dereceden yakinina hayatinda gormedigi bir bilgisayar yapacak. Topla abi topla.

Avrupa'da Turkiye gibi bilincli kisilere 100'lerce dolari bir gunce oduyorlar. Disardan bilgisayarci gelince kapidan iceri sokmak icin ne kadar parayi hazir etmen lazim.. Sadece sorunu bulmak icin 70tl'yi adama verenler var. Tamir etmesi isin degil yani.. "Buy More"'da calisan comez, bilgisayarci Chuck, yurt disinda evlenecek kadar para kazaniyor.. Yaptigi iki bilgisayar tamir etmek.. 40'liraya da sistem toplayan var, 150 liraya'da. Amca ogluna bedava.. Zaten Ucretsiz olanlar da, ne kadar daha yolariz bu adami diye bakiyor olaya.. Onlarin haberi de yoktur zaten burda testlerden, yazilanlardan.. Piyasanin en cok satan islemci firmasi oldugu icin, (islemciden bahsetmiyor) Pentium e3400 satan var..

Bana da AMD'yi verseler, Hub sistemi yaratmayi gayet iyi bilirim..
    Musterilere laf soyleyince, fanatik oluyorsun, firmalara laf soyleyince, adam kazandigi paraya bakiyor. Ona sat demisler. Eger su kadar satarsan bu kadar prim alirsin demisler.. Firma kanali da iyi olunca, kimin umrunda.. Hani musteri veli nimetti. Kim veriyor sat diye parayi?

Pazar payi, karsiz olmuyor. Kar olmaksizin ne yatirim oluyor, ne de Hub sistemi..

• @absolutezero Sandy Bridgeler Malezyada satilmaya başlanmış , sizin test etme şansınız oldu mu?

Yeni sistem toplayacak arkadaşların işlemci olarak Sandy Bridge leri de düşünmelerini öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RCox

@absolutezero Sandy Bridgeler Malezyada satilmaya başlanmış , sizin test etme şansınız oldu mu?

Yeni sistem toplayacak arkadaşların işlemci olarak Sandy Bridge leri de düşünmelerini öneririm.

Hocam bu işlemciler 20 Ocak'ta lanse edilmeyecekmiydi.Bu kadar erken piyasaya çıkması enteresan.
    Birde tr'ye gelene kadar fiyat çıkarda çıkar.
  • Malezya da ufak yerel satıcılar satış yapıyormuş, 20 Ocak değil 5 Ocak ta lanse edilecek 9 Ocakta satışa çıkacak diye biliyorum.
    Satılan yerlerde fiyatlarda intelin liste fiyatına yakınmış.

Bu forumdan bahsediyorum.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=263576
  • quote:

Orijinalden alıntı: RCox

Malezya da ufak yerel satıcılar satış yapıyormuş, 20 Ocak değil 5 Ocak ta lanse edilecek 9 Ocakta satışa çıkacak diye biliyorum.
    Satılan yerlerde fiyatlarda intelin liste fiyatına yakınmış.

Bu forumdan bahsediyorum.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=263576

Bizim bahçeye ne zaman gelir acaba.
  • Ben de onu sordum, belki @absoluteZero nun bilgisi vardır...
  • Çok ta kurcalamaya gerek yok...ben de dün itibari ile aşağıdaki sistemi sipariş etmiş bulunuyorum...toplamda kdv hariç 1000 $ gibi bir şey tuttu...

CPU :AMD Athlon II X4 640 AM3 3.0 GHz, 2 MB, 95W, BOX İşlemci

ANAKART :GIGABYTE 870A-UD3, AMD 870G, DDR3, PCIExp, Socket 938 AM3

BELLEK - RAM:KINGSTON 4 GB (2X 2GB) DDR3 1600 MHZ RAM CL9 HYPERX

HDD :WESTERN DIGITAL 1 TB SATA III HDD 64MB Caviar Black 6GB/s WD1002FAEX

EKRAN KARTI :POWERCOLOR HD6850 1024 MB, PCIExp Ekran Kartı, DirectX 11, DDR5, 256 bit, 775/4000

MONİTÖR :SAMSUNG B2230H 21.5'' 5ms Full HD Geniş Siyah LCD Monitör, DVI, HDMI

KASA :AKASA ZEN 600W Çift 12cm Fanlı Kasa

DVD WR - BLUE RAY :SAMSUNG 22X DVD-RW Double Layer Siyah SATA
  • hayırlı olsun intel bir bağımlılık galiba intel dedinmi, akan sular duruyor kabul ediyorum dengi amd işlemcilerden daha yüksek performans vaadediyorlar (4 çekirdekli işlemciler arasında) ama ev kullanımı için bu farkı hissetmek çok zor amd f/p olanları yüksek işlemciler yapıyor özellikle son ürünlerinin alt versiyonları tadından yenmiyor phenom 955-945 athlonların fiyatları çok iyi bence
  • 2000 yılında kurşun kalemle amd işlemci çizerdik Kadıköy'de bir arkadaşımın dükkanında. Yani zaten 1997 yılında Pentium'larla beraber Türkiye'de pc kendini gösterirken maalesef İntel hakimiyeti vardı. Ocak 1997 yılı idi Banka'ya ilk gelen pentium 50 PC'yiWindows 95 li sistemle beraber ben kullanıyordum. Ama en büyük sıçarama W98 ile beraber gelmişti. İnternetin yaygınlaşması ile özellkle Quake3 Arena oyunu ile lan party kültüründen 30 yaşına doğru bizde biraz nasiplendik. Doğma büyüme Istanbul Pendik'liyim Haydarpaşa istasyondan Pendik istasyona trenle az sistem taşımadık. Bu benim şahsi PC oyunculuğu tarihçem bir de AMD tarihçesi var tabi:

Advanced Micro Devices şirketi, kısaca AMD, merkezi Austin, Teksas, ABD olan mikroçip üreten bir şirkettir

Kuruluşu 1 Mayıs 1969'dur. Kuruluşundan 1995'e kadar Intel işlemcilerin taklitlerini üreten şirket bu tarihten sonra Ar-Ge çalışmalarını arttırıp rakibi Intel şirketine yetişmiştir. 1999'da rakibi Intel şirketinden önce 1 GHz bariyerini aşan AMD, 2003 yılında masaüstü sistemler için 64 bit işlemci üreten ilk şirket olmuştur. Yapmakta olduğu yatırımlarla işlemci pazarında pazar payını büyütmektedir. Özellikle masaüstü bilgisayarlar için ürettiği işlemciler son derece büyük rağbet görmektedir. Genel olarak matematiksel işlemler ve grafik (çizge) işlemleri üzerinde yetenekli olan işlemcileri en son AMD Phenom II X6 serisidir. Laptoplar için üretilen AMD Turion64 X2 serisi aşırı ısınması nedeni ile kullanıcıların büyük bölümünün tepkisine neden olmuştur. Masaüstü bilgisayarlarda yakaladığı başarıyı laptoplarda sürdüremeyerek laptopta intel e şuan için rakip olamamıştır...

Şimdi sayın arkadaşım açmıssın konuyu ama bu konu işlemci tavsiyesi istemekten çok AMD yanlısı ve biraz da İntel karşıtı yorumlarla dolmuş ve sen de açıkça AMD almak ister gibi duruyorsun da İntel'i de kötülemen açtığın konuya uymamış. Tercih ve para tabi ki senin ve AMD artık intel taklitçisi de değil ve iyi işlemciler yapıyorlar.

Seçtiğin işlemci X4 955 BE 300 TL fiyatlı bir işlemci yani ucuz denemez. Yeni 95 watt olanı çıkmıştı sanırım. Sana core i5 760'ı birden fazla yerde birden fazla insan söylediyse boşuna değildir. Bırak 955 be'yi 965BE ile Core i5 760 işte bu linkte ve arada sadece anakart bazında fiyat olarak 150 200 lira
    daha fazla verip Sadec CF değil SLI kullanma şansına da sahip olacağını unutma. Linkte yapılan karşılaştırmayı iyice oku. Sıcaklık ve Güç tüketimi de en sonda yazar. http://www.anandtech.com/bench/Product/102?vs=191

Core i5 760 ve Asus P7P55 pro ya da Deluxe anakart tavsiye ederim. X4 955 BE + ortalama bir AMD anakarta 500 TL harcarsın. Bennim tavsiye edeceğim sisteme eğer Deluxe anakart seçersen 750 lira gibi para harcarsın. Anakart üzerinde SLI CF bir arada seçenek istemezsen 200 TL anakartları seçersen 100 TL farkedecektir.
    8 GB ram gereksiz 4 gb ram uzun yıllar gider. Ekran kartı olarak eğer 2000 TL bütçen varsa GTX570 tavsiye ederim. GTX460 kullanıyorum öyle her oyunda 1920*1080 akıcı diye birşey yok oyuna göre değişiyor.

• şşşşşş!! sessiz ol,forumda intel fan'ları var yersin kafana taşı valla..
    ben aynı cümleyi kullandım diye 5 kişi tarafından şikayet edildim.
    neymiş cümle altından intel kullananlara mal diyomuşum..
    öle bişi aklımın ucundan bile geçmemişti tek söylediğim,
    ---''aynı performansı daha ucuza almak varken neden pahalı olana yöneliyosunuz?''
    vay arkadaş neden böyle demişim,dahada kötüsü ne demişim ben buyur sen seç
  • @amashe intel fanlarına laf atıyorsun kardeşim ama bu olayı fazla abartmışsın amd fanı olmuşsun
    firma taraftarı olmak kişiye bağlı tabiki ancak amaç kişinin isteklerine göre değiştiği için fanlık bence saçma
    yüksek performans istersen intel al arkana bakmadan sorunsuzca kullan
    amd kötü performansı var demiyorum amd biraz daha düşük performanslı f/p isteyenler için
    ancak intel ile amd nin aynı performansı aynı fiyata verdiği doğru değil kardeşim
    i5 760 - i7 950 ile Phenom x4 970 aynı performansı vermiyor
    p55 veya x58 chipset anakartlar ile am3 980 fxa -880 gxa vs.. anakartlarda uç anakartlar ve aşırı süslenmiş abartlımış aynı performansı veren anakartlarda fiyat farkı yok buyrun aramak , bakmak bedava
    sistem kurarken 30 - 40 tl yi ben okadar önemsemem
    Ancak her iki firmanın ürününü alanada saygı duymak lazım herkesin kendi tercihi
  • quote:

Orijinalden alıntı: stevan

@amashe intel fanlarına laf atıyorsun kardeşim ama bu olayı fazla abartmışsın amd fanı olmuşsun
    firma taraftarı olmak kişiye bağlı tabiki ancak amaç kişinin isteklerine göre değiştiği için fanlık bence saçma
    yüksek performans istersen intel al arkana bakmadan sorunsuzca kullan
    amd kötü performansı var demiyorum amd biraz daha düşük performanslı f/p isteyenler için
    ancak intel ile amd nin aynı performansı aynı fiyata verdiği doğru değil kardeşim
    i5 760 - i7 950 ile Phenom x4 970 aynı performansı vermiyor
    p55 veya x58 chipset anakartlar ile am3 980 fxa -880 gxa vs.. anakartlarda uç anakartlar ve aşırı süslenmiş abartlımış aynı performansı veren anakartlarda fiyat farkı yok buyrun aramak , bakmak bedava
    sistem kurarken 30 - 40 tl yi ben okadar önemsemem
    Ancak her iki firmanın ürününü alanada saygı duymak lazım herkesin kendi tercihi

al işte :)
    özellikle seçtim kelimelerimi ve bir tanesinde dahi amd'lafını kullanmadım...
    Felsefem şudur..
    aynı kaliteyi daha ucuza satın almak bu amd'olur başka firma olur..
    ve sadece işlemci segmeside değil
    ekran kartı olur ram olur..performans aynıya yakınsa ama fiyatlar sırf marka bazında birbirini katlıyorsa
    işte orda ben varım...
    Sadece işlemci olarak düşünmüyorum,ama bu işlemcileri kapsamaz anlamınada gelmemeli

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.