Şimdi Ara

İşlemci Soğutucu Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
8.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bilgisayar kasamda AMD'nin stok fanını kullanıyorum fakat soğutma olarak yeterli olsa bile, ses olarak evin içinde helikopter varmış gibi ses çıkarıyor. (Kasanın full temizliği yapılı)
    Anlık olarak kasam:https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/tx-k3s-400w-1xusb3-0-2xusb-2-0-atx-bilgisayar-kasasi.html
    İşlemcim:https://shiftdelete.net/amd-phenom-ii-x4-955-black-edition-inceleme-10794
    Kasanın özellikleri kısmında boyutlar şu şekilde:
    quote:

Sürücü Yuvaları

Harici : 1x 5.25''
    Dahili : 2x 3.5'' , 3x 2.5''
    Fan Yuvaları ve Fanlar

Ön Panel : 2x 12cm Fan Yuvası / -
    Arka Panel : 1x 8cm Fan Yuvası / 8 cm Yuvaya Takılı Fan
    Yan Panel : 1x 12cm Fan Yuvası / -
    Teknik Özellikler

Kasa Tipi : Mid-Tower
    Kasa Malzemesi : SPCC (Çelik), 0.45mm
    Uyumlu Anakartlar : ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
    5.25'' Yuva : 1 adet dış
    3.25'' Yuva : 2 adet iç
    2.5'' Yuva : 3 adet iç
    PCI Yuvaları : 7 adet
    USB Yuvaları : 2 adet USB 2.0
    Ekran Kartı Desteği : 330 mm
    İşlemci Soğutucu Desteği : 150 mm
    Güç Kaynağı : 400W
    Soğutma : 1 adet 8cm arka fan
    Fan Yuvaları : 2x 12cm ön, 1x 12cm yan panel, Arka 1x 8/9cm
    Boyut : 388(D) x 194(G) x 413 (Y) mm
    Ağırlık(PSU Hariç) : 2.5 KG (Net)
    Ürün Kodu : TXCHK3SP400

Fiyat performansı en yüksek, sessiz bir işlemci soğutucu arıyorum. Herkesin tavsiyelerine açığım, iyi forumlar dilerim! :)

• Küçük soğutucular yüksek sesle çalışır, kafa şişir. Sessizlik için 120 mm fanlı büyük soğutucu kullanmanız gerekir.

Kasanızın İşlemci Soğutucu Desteği: 150 mm
    120 mm fanlı kule tipi soğutucular kasanıza sığmaz.
    120 mm fanlı "C tipi" soğutucu kullanmalısınız.
    Elimde tam size göre bir soğutucu var:

https://forum.donanimhaber.com/am4-ryzen-dahil-tum-amd-soketler-ile-uyumlu-xigmatek-sogutucu--132201204#132201204
  • Hocam Sunbeam CCF düşünüyordum, bu konu hakkında fikirleriniz neler?
  • bassmania kullanıcısına yanıt
    Bizzat kendi bilgisayarımda kullanıyorum Sunbeam CCF'yi. Soğutma performansı çok iyidir(Kullanıcı yorumlarına bakmışsınızdır zaten) İsterseniz elimdeki CCF'yi de verebilirim size ama sizin kasanızın kağıt üstündeki ölçülerine göre birkaç mm fazlası var gibi görünüyor. (Sunbeam CCF'nin yüksekliği 150 mm'nin birazcık üzerinde diye hatırlıyorum.) Kasanızın yan kapağına temas edebilir, kapak hafiften bir bombe yapabilir.

Bir de şöyle ilginç bir detay var: Kasanızın genişliği 194 mm olarak belirtilmiş. Buna karşılık İşlemci Soğutucu Desteği: 150 mm olarak verilmiş. Kablo saklama bölgesi çok mu geniş tutulmuş acaba? Yoksa belirtilen ölçülerde bir yanlışlık mı var? Çünkü genişliği 185-190 mm olan kasalara bile sığabiliyor CCF.

Bence işlemci soğutucunuzu sökün, işlemci ile yan kapak arasındaki mesafeyi ölçün. Ona göre değerlendirme yapalım.

• Aynı sorun bende vardı ben farklı bir çözüm buldum ve baya etkili oldu. Öncelikle stok soğutucu üstündeki fanı çıkartıyoruz ve 12 cm bir fan bulup üstüne koyuyoruz. Köşelerden tel ile soğutucuya ekliyoruz yada bakır kablo ile tutturuyoruz.

Stok fan ile 80-90 derece iken 4 pin 12 cm fan ile normalde 30-33 derece yük altında ise 50-55 e kadar çıktı en fazla.

Soğutucu aynı sadece fan farklı ve bence çok performanslı oldu. Ses sorunu yok.

Bu işlemi yaparken termal macun da değiştim. Termal macunu da çok çok az şurup yaymaniz gerekiyor. Çok kalın olması da sorun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saydin58 -- 11 Haziran 2018; 21:53:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Küçücük heatsinke 120 mm fan tutturmak mantıklı bir iş değildir. İşlemci sıcaklığına pek bir etkisi olmaz. Belli ki sizin eski macun tamamen kurumuş, işlevini yitirmiş haldeymiş; sıcaklık bu nedenle çok yüksekmiş. Yani sizin yaşadığınız olayda keramet fan değiştirmiş olmanızda değil; macun yenilemiş olmanızdadır.
  • CCF haricinde bir tavsiyesi olan yok mu? Up
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saydin58

Aynı sorun bende vardı ben farklı bir çözüm buldum ve baya etkili oldu. Öncelikle stok soğutucu üstündeki fanı çıkartıyoruz ve 12 cm bir fan bulup üstüne koyuyoruz. Köşelerden tel ile soğutucuya ekliyoruz yada bakır kablo ile tutturuyoruz.

Stok fan ile 80-90 derece iken 4 pin 12 cm fan ile normalde 30-33 derece yük altında ise 50-55 e kadar çıktı en fazla.

Soğutucu aynı sadece fan farklı ve bence çok performanslı oldu. Ses sorunu yok.

Bu işlemi yaparken termal macun da değiştim. Termal macunu da çok çok az şurup yaymaniz gerekiyor. Çok kalın olması da sorun.
    Hocam sıcaklık olarak 60 ı hiç geçmedi henüz, fakat sesi gerçekten helikopter gibi, dayanamıyorum artık.
    Ben size Xigmatek HDT-D1284 tavsiye etmiştim

https://forum.donanimhaber.com/am4-ryzen-dahil-tum-amd-soketler-ile-uyumlu-xigmatek-sogutucu--132201204#132201204

CCF düşünüyorum dediğiniz için kasanızın boyutlarına odaklandık. Sığacaksa CCF'yi verebilirim size. Sığmayacaksa Xigmatek HDT-D1284 model soğutucu, sizin için en güzel çözüm olacaktır.

İşlemci ile yan kapak arasındaki boşluğu ölçebildiniz mi?

Gayet normal hocam AMD FX ve öncesi serilerdeki stok.fan çok ufak. Ben stok soğutucu üzerine 12 mm tutturdum dediğim gibi. Hem ses yok hem de iyi soğutuyor. 150-200 TL lik soğutucu performansı veriyor şu anda. Kesinlikle size de öneririm. Hem ekonomik hem de performansı iyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ehhalil kullanıcısına yanıt
    Hocam ben İstanbul'da oturuyorum, siz Denizli'de sanırım. Alışveriş zor olacağından sizi uğraştırmak istemiyorum
    Hocam, uğraştıracak bir şey yok. Paketleyip gönderme işi çok zor değil. Ben daha önce de forum üzerinden satışlar yaptım, farklı şehirlere gönderim yaptım. Ancak siz "güvenemem" derseniz, o ayrı bir durum tabii ki...
  • Arkadaşlar FX6350 için soğutucu öneriniz nedir?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.