Şimdi Ara

Işlemci oyunlarda yüksek ısı veriyor ne yapmalıyım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar daha önce formda bi konu açmıştım i5 8600k için hangi soğutucuyu almalıyım diye baya aşartırdım falan uygun fiyata olan Zalman cnps14x'i aldım fakat 6 soğutma borusu ve kocaman yapısına rağmen bi türlü istediğim performansı vermedi oyunlarda işlemci kullanımı arttıkça özellikle tekli çekirdek performansına dayalı oyunlarda 97 dereceyi bulduğu dahi oldu ne yapmalıyım??

I
    Işlemci oyunlarda yüksek ısı veriyor ne yapmalıyım

sisteme ne gibi zararı olur?? Bu arada 3.6 ghz hızı 4.2 ye biostan game mod aracılığıyla Yükselterek kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdullah yiğit -- 13 Nisan 2018; 9:35:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kasa sogutmasında sıkıntı olmasın aynı sogutucu bendede var 50yi görmedim hiç
  • Sandy Bridge sonrası çıkan tüm İntel işlemcilerde dandik üretim tekniği nedeniyle ısınma sorunu var. En baba soğutucuları taksanız da ağır yük altında bazen sıcaklık değerleri fırlayabiliyor. Millet bu durumla başa çıkabilmek için DELİD denen işlemi yapıyor.
    Kasa havalandırmanız kötü ise fan takviyesi yaparak çözmeye çalışın. Kasa havalandırmanız iyiyse, DELİD yapmayı deneyebilirsiniz.
    Alternatif çözüm önerisi: AMD işlemcili sistem kurabilirsiniz
  • _3GeN_ kullanıcısına yanıt
    Hangi işlemciyi kullanıyorsunuz?

• ehhalil kullanıcısına yanıt
    Delid işlemi ile garanti dışı kalma durumu yok mu işlemcinin?

• Abdullah yiğit A kullanıcısına yanıt
    Garanti dışında kalma durumu var tabi

-Delid yaparsan garanti dışı bırakırım.
    -Delid yapmazsan sıcaktan işlemci harap olur, ömrü kısalır, sen de yeni işlemci alırsın.
    (İntel'in taktiği bu sanırım)
    oda var ömrü kısalıyor canımı sıkan noktada bu gittim soğutucuya para bayıldım yine sıcak kalıyor delid yapma konusunda şüphelerim var ama dediğim gibi .

soğutucuyla çözülebilecek bir problem değil midir ? sıvı soğutmaya falan geçsem değişir mi ?
    Sıvı soğutmaya geçmenizin pek bir etkisi olacağını sanmıyorum. İri bir heatsink ile yapılan hava soğutma yeterli olur aslında. Sorun soğutucunun yetersizliği değil, işlemcilerin dandik üretim tekniği ile üretilmiş olması.
    Çekirdeklerdeki sıcaklık, etkili bir şekilde işlemci yüzeyindeki plakaya iletilemiyor.
    Siz plakayı soğutuyorsunuz ama plaka ile çekirdekler arasındaki sıcaklık transferi verimli olmadığı için çekirdekler yeterince soğumuyor.
    Ürünü servisine göndersem delid işlemini garanti kapsamında yapmaları gibi bir durum var mı ?
    Hiç sanmıyorum Ama ilginç bir fikir doğrusu. İsterseniz servise bi sorun... Bakalım ne yanıt verecekler
    Diyecekleri şey belli Bu delid olayı gerçekten işe yarıyor gibi ..

fakat İşlemcim daha yeni 1 ay bile olmadı garanti olayını bozmak istemiyorum. sıkıntı çıkaran 1-2 oyun var sadece forze6 gibi oyunlar canına okuyor işlemcinin :(

bu arada CS 1.6 maxsimum ayarda oynadım yine 75-77 derece arası seyrediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdullah yiğit -- 14 Nisan 2018; 3:52:43 >
  • Bence işemcide bir sorun yok. Soğutucu tam oturmuyor olabilir yada kasanızda hava akışı sağlanamıyor. Ben İ5 8400'ü FSP Windale 4 ile kullanıyom. Oyunlarda tek çekirdek 3,8- 3,9 ghz'ye kadar çıkıyor turbo boost ile. Sıcaklıkların 60 dereceyi geçtiği nadiren oluyor. 97 derece çok anormal bir sıcaklık değeri.

• Tamda bahsettiğiniz konularda inceleme yaptım hava akışı termal macun kalitesizliği suğutucunun tam oturmaması ve işlemci fanının ters çalışması durumu vardı aldığım işlemci soğutucu çok büyüktü ters takmışım düzgün takınca anakart üzerindeki sigortalara falan değiyordu pense ile o temas eden noktaları eğdim macunu tekrar sürdüm soğutucunun 4 vidası sıkılı olduğu halde penç duruyordu bende anakartın arkasından vidaladığım noktaların altına plastik madde sıkıştırdım şuan işlemci 50 dereceyi zor görüyor gta 5 gibi oyunlarda full ayarlarda 55-60 derece arası geziniyor boşta sıcaklığı 30 derece ortalama olarak.
    Ayrıca 97 dereceyi gördüğü zamanlar 4.2 de turbo oc olarak çalışıyordu 3.6 da en fazla 70-75 dereceyi görüyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdullah yiğit -- 21 Nisan 2018; 6:34:54 >
    :) birisi de gelip sana yardımcı olmak yerine intele sövüp sövüp gitti :D herkes bişeyin fanboyu veya karşıtı nedense.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.