Şimdi Ara

İşlemci önerir misiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yakın zamanda Amerika'ya gideceğim Allah'ın izniyle. Hazır gidiyorken işlemci almak istedim. Sistemim yaklaşık 4-5 senelik haliyle işlemci eskidi yeni oyunlar için. 3-4 ay öncesinde ekran kartımı değiştirdim. Şuanki sistemim :

İşlemci : Amd FX-6300
    Ekran kartı : Zotac GTX 1050 TI
    Ram : DDR3 8x8 16 GB 1600 MHz
    Anakart : Gigabyte GA-970A-D3
    SSD : 120GB TOSHIBA

Değiştirmek istediğim şey işlemci. Anakartım amd tabanlıymış. Amd işlemci için var mı tavsiyeniz? Veya intel işlemci için işlemci+anakart tavsiyeleriniz var mı? İntel alırsam i5 7600k düşünüyorum bütçeme göre. Anakart da 400-500 TL civarı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Anakart da eskidi. Sizce anakart+ intel işlemci daha mı mantıklı?
    Ekstra olarak ileride 250gb civarı ssd de almak istiyorum. Onun için de bir ssd önerebilir misiniz?

Saygılarımla

• Yeni nesile geçtiğinde ramleride değişmen gerekecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DDR4 anakart DDR3 ramleri desteklemez mi ?
  • samikaan9 S kullanıcısına yanıt
    Sizin anakartınız desteklemiyor sadece DDR3 bellek takılabilir o yüzden bellek almanız gerekecek.

i5 7600K alacaksanız soğutucu şart

Sıvı soğutma; Dark AquaForce W240

Hava soğutma; COOLER MASTER HYPER 212EVO

Anakart; ASUS PRIME H270M-PLUS

SSD; Samsung 250GB 850 Evo

Bellek; CORSAIR 2x8 16GB 2400MHz
  • quote:

Orijinalden alıntı: dgkn.95

Sizin anakartınız desteklemiyor sadece DDR3 bellek takılabilir o yüzden bellek almanız gerekecek.

i5 7600K alacaksanız soğutucu şart

Sıvı soğutma; Dark AquaForce W240

Hava soğutma; COOLER MASTER HYPER 212EVO

Anakart; ASUS PRIME H270M-PLUS

SSD; Samsung 250GB 850 Evo

Bellek; CORSAIR 2x8 16GB 2400MHz

Hocam yanlış olmasın. Benim elimdeki ramler ddr3 ancak anakartı değiştirirsem işlemci için ddr4 anakart olacak. Benim hali hazırda sahip olduğum ramleri ddr4 destekleyen anakartlarda kullanabilir miyim? Bir de dedikleriniz biraz bütçemi aşıyor. Ram işini biraz sonraya bırakmam gerek. i5 7600k için sıvı soğutucu şart mı ? Anakart iyi gibi duruyor fiyat açısından. O anakartla işlemciyi alsam işimi görmez mi? Ramler uymaz mı ?

• sizin ramler ddr3 bu anakart sadece ddr4 destekliyor. 7600k olduğu için overclock yapabilirsiniz illa sıvı soğutma gerekmez ama stok fan çıkmıyor o yüzden soğutucu almak zorundasınız.

• 2. El öneririm ; pentium g3258,4560 i5 6600 ,-k ,i5 2500k, i5 3570,-k amd phenom ii x6 1100t,x4 965be

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • En az masraf yapmak istiyorum diyorsan 125$ a bir fx 8350 alıp işi bitiriyorsun. 6300den daha iyi bir işlemcidir ama sonuçta fx serisi yani bir yere kadar... Yapmışken full upgrade yapayım ama biraz da uygun fiyatlı olsun diyorsan ryzen 1200 + bir 350 anakart (gigabyte daha sorunsuz diyorlar) birde ucuzundan 2666 mhz ddr4 ram alıp işi bitir. Yeni nesile geçmiş olursun. Kutudan çıkan soğutucusuyla overclock yaptın mı düşük bütçeye rağmen ciddi fark alırsın. Şu ara 7600k dahil i5 almak mantıklı değil bana göre. Soketi ölü, birkaç aya 6 çekirdekli i5 çıkınca hiçbir anlamı kalmayacak 7600k'nın. Not: DDR3 Ramleri DDR4 anakartta kullanamazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: KumKekliği

En az masraf yapmak istiyorum diyorsan 125$ a bir fx 8350 alıp işi bitiriyorsun. 6300den daha iyi bir işlemcidir ama sonuçta fx serisi yani bir yere kadar... Yapmışken full upgrade yapayım ama biraz da uygun fiyatlı olsun diyorsan ryzen 1200 + bir 350 anakart (gigabyte daha sorunsuz diyorlar) birde ucuzundan 2666 mhz ddr4 ram alıp işi bitir. Yeni nesile geçmiş olursun. Kutudan çıkan soğutucusuyla overclock yaptın mı düşük bütçeye rağmen ciddi fark alırsın. Şu ara 7600k dahil i5 almak mantıklı değil bana göre. Soketi ölü, birkaç aya 6 çekirdekli i5 çıkınca hiçbir anlamı kalmayacak 7600k'nın. Not: DDR3 Ramleri DDR4 anakartta kullanamazsın

+1

SSD olarak da samsung 850 evo alabilirsin.Kaliteli ve uzun ömürlü.Ancak ssdlerin hepsi hdd den sonra çok iyi hissettiriyor.Ucuz bir şey alsan da sorun olmaz pek.Okuma yazma hızları çok da önemli değil.Eğer 450 mb yazan ssd 550 mb yazan ssd nin yarı fiyatınaysa (Ömürlerinin benzer olduğunu varsayarsak) ucuz olan alınır ve kullanılır.

• Yorumlarınızın hepsini tek tek okudum ve her biriniz için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla yeni bir anakart alırsam ramleri değiştirmek şart. Ankart + işlemci için 1000-1200 lira civarı bütçe ayırmayı düşünüyordum. Ramler'de çıkarsa başıma 1500'e kadar verebilirim. Benim amacım yeni oluşturacağım sistemin beni 3-4 sene daha rahat bir şekilde götürmesidir. Çoğu oynadığım oyunda sıkıntı yaşamıyorum ama zaten genelde 2014 öncesi oyunları oynuyorum. Yüksek kalitede oynamaya çekindiğim bir kaç oyun olduğu için ve artık ömürlerinin azaldığı için sistemimi değiştirmek istiyorum. Kısacası olay bu. Ramlerin fiyatlarına baktım Amerika'dakiyle çok farklı değil gibi duruyor. Onları Türkiyeden alabilirim. SSD'yi bi kaç ay daha değiştirmeyi düşünmüyorum haliyle. Sıvı soğutucuya veya genel bir fana da 300 lira civarı vermek istemiyorum açıkcası en azından şuan için. Sonuç olarak işlemci+anakart+16gb ram öneriniz var mı? Bir de link vermek yasak mı bilmiyorum o yüzden vermeyeceğim ancak vatanda corsair 8x2 16gb 2666 MHz dual kit ram 402lira olduğunu gördüm. Biraz ucuz geldi doğru mudur sizce?

8*2 Ram'i 402 TL'ye bulduysan hemen al. Bu fiyata mümkün değil. Anakart olarak Asus Prime B350 Plus(99 USD)+Ryzen 1500X(185 USD) alırsın 1000 TL'ye Anakart+CPU çıkar, 500 TL'ye de RAM'ı her şekil halledersin yurtdışından. 1500X'in kutusundan çıkan soğutucu çok güçlü. 4 Ghz'e OC eder serin serin kullanırsın. Uzun ömürlülük açısından da iyi bir ikili olacaktır çünkü 4 Ghz hızında bir Ryzen 1500X aslında CPU gücü olarak i7 7700 ile denk. AMD Ryzen yeni çıkan bir CPU olduğu için oyunlar ona göre dizayn edilmiş değil, bu sebeple gelecekte çıkacak oyunlarda aldığın işlemcin i7 7700'ü yakalayan bir performans verecektir.
  • RyZen 3 tam senlik. 200 dolar civarında ankart+işlemciyi bitirirsin. Kalan paranla alabileceğin en yüksek hızlı ram al.
    RyZenler seviyor yüksek hızlı olanları. 2-3-4 sene sonra anakart-ram değiştirmeden takarsın bir yeni seri RyZen bakarsın keyfine. Şimdiki anakart işlemci ram gurubunu satıp yenilemek en iyisi
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

8*2 Ram'i 402 TL'ye bulduysan hemen al. Bu fiyata mümkün değil. Anakart olarak Asus Prime B350 Plus(99 USD)+Ryzen 1500X(185 USD) alırsın 1000 TL'ye Anakart+CPU çıkar, 500 TL'ye de RAM'ı her şekil halledersin yurtdışından. 1500X'in kutusundan çıkan soğutucu çok güçlü. 4 Ghz'e OC eder serin serin kullanırsın. Uzun ömürlülük açısından da iyi bir ikili olacaktır çünkü 4 Ghz hızında bir Ryzen 1500X aslında CPU gücü olarak i7 7700 ile denk. AMD Ryzen yeni çıkan bir CPU olduğu için oyunlar ona göre dizayn edilmiş değil, bu sebeple gelecekte çıkacak oyunlarda aldığın işlemcin i7 7700'ü yakalayan bir performans verecektir.

Cevabın için teşekkür ederim. Önerdiğin ikiliyi beğendim bütçeme de uygun buldum. Dediğin gibi 500 liraya da 2x8 16gb 2666mhz ram almayı düşünüyorum. Peki neden "AMD Ryzen yeni çıkan bir CPU olduğu için oyunlar ona göre dizayn edilmiş değil, bu sebeple gelecekte çıkacak oyunlarda aldığın işlemcin i7 7700'ü yakalayan bir performans verecektir." böyle bir ifade kullandın. Yine de iyi performans sağlayamaz mı? gta5'te mesela ya da pubg de. Bir sorum daha olacak neden intel değil de amd ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Lorenzo__

RyZen 3 tam senlik. 200 dolar civarında ankart+işlemciyi bitirirsin. Kalan paranla alabileceğin en yüksek hızlı ram al.
    RyZenler seviyor yüksek hızlı olanları. 2-3-4 sene sonra anakart-ram değiştirmeden takarsın bir yeni seri RyZen bakarsın keyfine. Şimdiki anakart işlemci ram gurubunu satıp yenilemek en iyisi

Teşekkür ederim cevabın için. Ancak ryzen 5 1500x i tercih edeceğim sanırım. 4 sene götürsün bana kafi.
    Link atmak yasak değil bana 2x8 402 lira olan ramlerin linkini atabilir misiniz ? 600 küsür vatan da o ramler.

1500 TL'ye bunları alabilirsiniz.

İşlemci önerir misiniz?
  • quote:

Link atmak yasak değil bana 2x8 402 lira olan ramlerin linkini atabilir misiniz ? 600 küsür vatan da o ramler.

1500 TL'ye bunları alabilirsiniz.

İşlemci önerir misiniz?

Yanıtınız için teşekkürler. Bulduğum link bu :http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-16gb-2x8gb-vengeance-kirmizi-ddr4-2666mhz-cl16-dual-kit-ram.html
    Ayrıca bir sorum olacak. Yukarıda arkadaşın söylediği anakart olan Asus Prime B350 Plus ile sizin önerdiğiniz MSI A320M BAZOOKA anakartı arasındaki fark veya farklar nelerdir? Fiyatı daha uygun önemli bir fark yoksa MSI A320M BAZOOKA 'yı tercih edeceğim.

ramler stokta yok ama şuan stok olduğunda o fiyat olursa kaçırmayın.

Asus Prime B350 Plus'ı bi sitede öneriyorlardı fakat daha ucuz olanı alın bence de.
  • quote:

ramler stokta yok ama şuan stok olduğunda o fiyat olursa kaçırmayın.

Asus Prime B350 Plus'ı bi sitede öneriyorlardı fakat daha ucuz olanı alın bence de.

Cevabınız için teşekkürler. Son bir sorum daha olacak. Peki bu anakart (MSI A320M BAZOOKA) ile kullanabileceğim en iyi işlemci veya işlemciler nelerdir? Mesela 1600x e baktım fiyatta 100lira farkediyor belki de onu alabilirim ancak içinden soğutucu çıkmıyor sanırım. 1600x ile aralarında 150lira 1600 ile aralarında 85 lira civarı bi fark var. 1600x alırsam soğutucu almalı mıyım? İçinden soğutucu çıkmadığı doğru mu ? 1500x ile 1600 ün içinden aynı soğutucu çıkıyor sanırım yeterli olur mu ?

Edit: Powersupply yeterli olur mu bilmiyorum. O da 4 senesini doldurdu. 750watt gücünde linkini atıyorum : http://www.hepsiburada.com/high-power-750w-80-bronze-56a-12v-power-supply-hpg-750br-h12s-p-BD303945

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samikaan9 -- 20 Ağustos 2017; 0:59:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KumKekliği

320 çipsetli anakart sakın alma. overclok özelliği kapalı onlarda. en az 350 çipset almalısın. tüm ryzen işlemcileri tüm am4 anakartlara takabilirsin ancak sadece 350ve 370 çipsetli olanlarla overclock yapabilirsin ki ryzenler overclock istiyor, zaten kolayca da oluyorlar. 1600x deki çipler muhtemelen daha az voltajla daha kolay overclock oluyor. tek farkı bu 1600 ile soğutucu haricinde. soğutucun varsa ve am4 anakarta uyuyorsa 1600x alabilirsin yoksa 1600 al, gelen soğutucu çok güzel. 1600 alabileceksen kesinlikle 1500x alma. 1600de az bir paraya ekstra 2 çekirdek fazla alıyorsun ve yanlış bilmiyorsam 1500x de çıkan soğutucu 1600e göre daha küçük aliminyum blok içeriyor (1500x e yetiyor)

sözün özü: paranız yetiyorsa 1600 ve 350 çipsetli bir anakart alın. sizi 6-7 sene götürür

Cevabınız için teşekkürler. Konu da bahsedilen Asus PRIME B350-PLUS ve MSI A320M BAZOOKA ikisi de 350 çipset mi ? Baktım ama bulamadım nerede yazdığını. Overclocksuz kullanamaz mıyım ? Overclock daha önce hiç yapmadım. Soğutucuya ekstra para vermek istemiyorum o yüzden 1600ü alacağım sanırım. Bir sorum daha olacak benim kasa da eski biraz. Anakartı kolayca monte edebilir miyim sorun yaşar mıyım? Onun da modelini atıyorum buraya. Bi yardımcı olursanız sevinirim. Kasa : http://www.hepsiburada.com/tx-omega-mid-tower-atx-kasa-txchomega-p-BD301456

• Arkadaşlar sizce Phenom II mi A10 mu cevaplarsanız sevinirim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.