Şimdi Ara

işlemci ısısı (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
1.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

quote:

Orijinalden alıntı: Leroyy
    Taş çatlasın 15. Üşüyorum çünkü

taş çatlar eğer idle iken cpu 19 ise oda 15'in de altındadır..... ya da cpu ısısı ölçümü çok doğru değil....
    arada en az bir 10 derece olmasını bekliyorum.... senin oda 9-10 derecedir taş çatlasın...
    taşı maşı boşver arkadaşım sen donup hasta olacaksın yahu bekar evimidir anlamadım ama yakın birşey ısının

Hocam ben de birşey diyecen sandım ha.
  • Direk biostan bak.
  • quote:

dedim bile.... genellikle ısı ölçümleri yanlış..... sen bu kuralı değiştirmedin yani
  • quote:

quote:

dedim bile.... genellikle ısı ölçümleri yanlış..... sen bu kuralı değiştirmedin yani

Ölçümlerde bir yanlıslık yok aynı ortamda bosta 19 yükte 65 70 diyorum, yanlıs olan ne?

Hayır yanlıs demekle de iş bitmiyor birçok programdan baktım, ölçümler doğru.
  • quote:

Ölçümlerde bir yanlıslık yok aynı ortamda bosta 19 yükte 65 70 diyorum, yanlıs olan ne?

oda 15 derece iken boşta işlemci 19 derece olmaz..... itirazım buna
    ancak bilgisayarı açar açmaz ölçtüysen olabilir ya da oda sıcaklığı en fazla 10 derecedir.... o zaman OK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 17 Ocak 2012; 19:35:05 >
  • quote:

quote:

oda 15 derece iken boşta işlemci 19 derece olmaz..... itirazım buna
    ancak bilgisayarı açar açmaz ölçtüysen olabilir ya da oda sıcaklığı en fazla 10 derecedir.... o zaman OK

Bana yardımcı olacaksan cevap ver, hala oda sıcaklığı diyor ben diyorum arada büyük fark var, sen diyorsun oda sıcaklığı hala, boş boş mesajlar ile gelmeyin.
  • Aida64 programı yanlış değerleri gösteriyor. Anakart olarak gösterdiği sıcaklık işlemci sıcaklığı. CPU yazan değer anakart sıcaklığını gösteriyor.

Speedfan ve HWMonitor programları doğru değerleri gösteriyor.

Ayrıca Gigabyte anakartlar için EasyTune6 programı doğru değerleri gösteriyor.
  • sanırsam bu adamların kasaları dondurucuda duruyor
  • Arkadaşlar konuyu kişisel tartışmaya kaydırmaya hiç gerek yok.

İşlemciniz boşta 20C, yükte 80C ise, yani aradaki sıcaklık farkı çok açıksa, büyük ihtimalle termal pasta yoktur veya deforme olmuştur.

İşlemci ile soğutucu arasındaki termal pastayı güzelce temizleyip yeni bir macunu ince katman halinde sürmek gerek.

Ayrıca, diğer önemli bir husus ta şu. Boşta 20C iken, işlemciye %100 yüklendikten kaç saniye sonra 80C'ye ulaşıyor? Eğer uzun vadede, yani 30dk vs gibi bir sürede ulaşıyorsa, kasa içi hava akımı da zayıf olabilir.

Ama 3-4 dakika içinde sıcaklık tavan yapıyorsa, %99 ısı iletim sorunu vardır, işlemci, yayılan ısıyı soğutucuya iletemiyordur, tam yükteyken sıcaklık fırlıyordur bu yüzden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Arkadaşlar konuyu kişisel tartışmaya kaydırmaya hiç gerek yok.

İşlemciniz boşta 20C, yükte 80C ise, yani aradaki sıcaklık farkı çok açıksa, büyük ihtimalle termal pasta yoktur veya deforme olmuştur.

İşlemci ile soğutucu arasındaki termal pastayı güzelce temizleyip yeni bir macunu ince katman halinde sürmek gerek.

Ayrıca, diğer önemli bir husus ta şu. Boşta 20C iken, işlemciye %100 yüklendikten kaç saniye sonra 80C'ye ulaşıyor? Eğer uzun vadede, yani 30dk vs gibi bir sürede ulaşıyorsa, kasa içi hava akımı da zayıf olabilir.

Ama 3-4 dakika içinde sıcaklık tavan yapıyorsa, %99 ısı iletim sorunu vardır, işlemci, yayılan ısıyı soğutucuya iletemiyordur, tam yükteyken sıcaklık fırlıyordur bu yüzden.

İşte budur, çok teşekkür ediyorum.

Isı iletimi konusunda sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum çünkü 3 kez yeniledim macunu değişen birşey olmadı.

Ama yeni soğutucu almam gerekecek.
  • Hocam işlemci soğutucusu işlemciyi iyi sıkıyor mu buna da göz atın. Bazen zaman içerisinde soğutucunun gergileri zayıflıyor, onu tekrar ters yönde gerdirip sertleştirmek işe yarıyor.

Tabi bu söylediğim AMD soket soğutucuları için geçerli, intelde durum farklı olabilir.
  • birde BIOS sürümünü kontrol edin..... güncel BIOS birçok sorunun çözümü olabilir....
    buna sıcaklık okumadaki hatalar da dahil.... BIOS güncellemesi ile sıcaklık okumalarının çok ciddi olarak değiştiğini forumda birçok insan yazdı....
    BIOS güncel ise ani sıcaklık artışları öncelikli olarak kasa havalandırmasından kaynaklanıyor olabilir... yan kapağı açık bırakın (takmayın) ve öyle tekrar deneyin....
    yine değişen birşey yok ise kaliteli bir termal macun ile soğutucu termal macununu yenileyin... mesela; arctic silver 5 gibi....
    bu da fayda etmiyor ise o zaman kaliteli bir işlemci soğutucusu ve fan alıp kullanın.... thermalright extreme 120 serisi ve akasa viper öneririm....
    ama öncelikle sıcaklık ölçümlerinin doğru olmadığından şüphelenin derim ======>>> BIOS UPGRADE
  • Bıos son versiyon keza, kasam ise şu marka;

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/aerocool-strike-x--ae-strikex--power-yok-usb-ses-mid-tower-oyuncu-kasasi.aspx

Bunda da kasa içi havalandırmada sıkıntı oluyorsa atayım camdan daha iyi, tozunu mu almadım, macunu mu yenilemedim.

Hayır sıkıntıya bak boştayken 20 lerin altına kadar düş, yük altında cayır cayır yan.
  • Yahu bu ne diyeceğim de neyse...

Arkadaşlar... İşlemci belli bir zaman yüksek sıcaklığa çıkmıştır(+80 derece) ardından da belki sıcaklık alıcısı zarar görmüş olabilir...

Şahsen eski ekran kartı 4550 220 derecede çalışyordu(rivatuner öyle diyordu)
    Komşunun işlemcisi -20 derece gördüm(speedfan hatası)
    Cpuz kodlarıyla oynayıp 10 Ghz in çok çok üstünde görünen işlemciler gördüm....

En iyisi bios diyorum... Biraz terlet işlemciyi, sonra yeniden başlat hoop bak sıcaklığa eğer 15-20 derece diyorsa o işlemciyi açık arttırmada 10-15 bin dolar civarında satabilirsiniz
  • sen masaüstünden bios a gelene kadar en az 30 derece düşer o işlemci ben talibim o işlemciye
  • En kötü ihtimal işlemciyi teste sok 30 dk sonra durdur hemen reset at biosa gir... oradan bak
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.