Şimdi Ara

İSLAM ÜLKELERİNDE ET KITLIĞINA NEDEN OLAN KURBANIN YILDA 2 KEZ OLMASI DÜŞÜNCESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
2.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İslam ülkelerinde et kıtlığı bulunmakta Avrupa -Amerika ve Asyadaki (müslüman olmayan) ülkelere göre 3te 1 et tüketimi olmakta. Türkiye gibi halkı müslüman olup Avrupa gibi zengin ülkelerin ve ortadoğu gibi petrol ve enerji kaynaklarının dibinde olmasına rağmen halkı %35'i fakirlikle pençeleşip et tüketimi afrika ülkeleri düzeyinde olan islam ülkesi olabilmektedir maalesef

Bunların nedenlerinden biri kurban'ın her müslümana farz olduğu söylenip herkesin aynı gün kurban kesmeye çalışmasıdır. Kurbanın hac-umreye gitmeyenlere mi farz olduğunu tartışmayacağım ancak en azından Türkiye'nin batısıyla Ankara ve doğusunun kurban gününün 6 aylık sürelerle olsa Türkiye'de kıtlık azalır

Örnek olarak geçen seneki kurbanlık anımı anlatayım: Annem hayvan pazarında erkek keçi olmadığını söyledi nasıl olur diye kendim gittim gerçekten yok gibi bazı küçük keçiler vardı doğulu vatandaşlar yaşını doldurduğuna dair yemin billah ettiler sonradan yanındakilerden 10 aylık olduğunu öğrendim . Anneme de dişi keçiyi erkek diye kakalamışlar :)... Velhasıl tek bir gün milyonlarca kurban kesildiği için tam et olgunluğuna erişmeden küçük yaşta yada erkek kalmadığı için dişi hayvanlar kurbanlık olmakta sonrada hayvan azlığı nedeniyle et kıtlığı olmaktadır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 11 Temmuz 2017; 17:23:55 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiye gibi Avrupa gibi zengin ülkelerin ve petrol ve enerji kaynaklarının dibinde olmasına rağmen

Türkiye gibi Avrupa gibi zengin

Türkiye gibi

Türkiye
  • adam fakir olmadığını düşünmek ve kanıtlamak için ne paralamış kendini bak ben kısacık açıklayayım et kıtlığı yok

sen fakirsin et pahalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: gangsta5959

adam fakir olmadığını düşünmek ve kanıtlamak için ne paralamış kendini bak ben kısacık açıklayayım et kıtlığı yok

sen fakirsin et pahalı

et niye pahalı? işte yukarda anlattığımın bunda etkisi var... sadece biz fakirlere(!) pahalı değil avrupa, afrika,asya,amerika ülkelerine göre Türkiyedeki et pahalıdır

Pahalı olmasının nedeni de et kıtlığıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 11 Temmuz 2017; 17:37:55 >
  • Dayanaksız bir teori,ilk defa görüyorum ve bunun senden çıktığını düşünüyorum bizdeki sorun üretimin olmaması ayrıca diğer Müslüman ülkelerde böyle bir sorun yok adamlar gayet ucuz yiyor eti ,araştırmadan konu açmayalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • et kıtlığı yok et pahalı sen fakirsin gelir dağılımı adaletsiz senin payını zenginler yiyiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: QuicklyMove

Selam cahil. Nasılsın? Telefonda olmasam sana bir kaç kafa açıcı video atardım ama cahil olduğunu yüzüne vuruyorum bununla yetin bir süre.

zahmet etme izlemem
  • Satılan hayvanların çoğu kurban kriterlerini karşılamıyor ama milletin de pek umurunda değil. Özellikle fakirler konu komşuya fakir olduğunu belli etmemek için borç harçla kurban kesiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: gangsta5959

et kıtlığı yok et pahalı sen fakirsin gelir dağılımı adaletsiz senin payını zenginler yiyiyor

biz ortalamayı kıstas alıyoruz Türkiyedekileri zengin-fakir diye ayırmıyoruz

et üketimi miktarının pahalılıkla fakirlikle çok bağlantısı yok

Türkiye kişi başı geliri yakın olan ülkeler 4 kat fazla et tüketmekte(örnek: arjantin) fakir ülkelerden 2-3 kat tüketenler bolca var ( ukrayna , küba, ermenistan vs. ) Türkiyeden fakir olup fazla tüketen belki 50 ülke var.. Türkiye sıralaması sanırım dünyada 121

http://www.cnnturk.com/saglik/et-tuketimi-haritasina-gore-en-cok-et-tuketen-ulkeler-hangileri?page=53

• coğrafya 101 dersi lazım sana

ek olarak Türkiyede et fiyatının artmasının tek sebebi doğudaki hayvancılığı pkk nın bitirmesidir

ucuz et yemenin tek yolu düşük maliyet buda ucuza hatta beleşe otlak ve yem ile mümkün
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULU HAKANDAN istimdat

Dayanaksız bir teori,ilk defa görüyorum ve bunun senden çıktığını düşünüyorum bizdeki sorun üretimin olmaması ayrıca diğer Müslüman ülkelerde böyle bir sorun yok adamlar gayet ucuz yiyor eti ,araştırmadan konu açmayalım

evet benden çıktı . Çalıntı fikirlerle bir yere varılmaz orjinal fikirler olmadan ilerleme de olmaz

Aşağıdaki istatistiğe bakarsan fikir verebilir. Kuveyti saymazsak -ki nüfusu çok az- Arabistanda hacda çok kurban kesiliyor ve ortalamayı değiştiriyor. Müslüman ülke olarak sadece Malezyada dünya ortalamasından fazla tüketim var -o da çok tüketenlerin yarısı- ki balıkçılık durumuna da bakmak gerekir Malezya'nın

http://www.cnnturk.com/saglik/et-tuketimi-haritasina-gore-en-cok-et-tuketen-ulkeler-hangileri?page=54

• quote:

Orijinalden alıntı: MonsterMMORPG

coğrafya 101 dersi lazım sana

ek olarak Türkiyede et fiyatının artmasının tek sebebi doğudaki hayvancılığı pkk nın bitirmesidir

ucuz et yemenin tek yolu düşük maliyet buda ucuza hatta beleşe otlak ve yem ile mümkün

1999-2015 arasında PKK yoktu niye et bolluğu olmadı ?

Türkiye Avrupanın en büyük ülkesidir Hollandada Almanyada Ukraynada olmayan otlaklar vardır. Türkiyede otlak yoksa Hollanda Almanya açlıktan kırılması lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 11 Temmuz 2017; 18:43:57 >
  • sanki herşey ucuzda bir tek et pahalı oda hayvancılıgın olmamasından emi,,,,yaw bırakın bu işleri

suriyelin önüne bir tabak et koyun bir de türkün tabaktan hangisi en çok et yiycek görün
  • gangsta5959 G kullanıcısına yanıt
    Kıtlık olduğu kesin ancak düşünce tarzını beğendim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Verdiğin listeye baktım kurbanla uzaktan yakından ilgisi yok tüketimin az olduğu ülkelerin özellikleri ya nüfusu aşırı fazla ya da az gelişmiş bir ülke ,çok olanlarda ise ya nüfusu çok az ya da gelişmiş bir ülke ,iki grupta da çoğunluğu Müslüman olmayan ülkeler oluşturuyor

Not bizde etin pahalı olmasının sebebi dediğim gibi üretim olmaması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ULU HAKANDAN istimdat -- 11 Temmuz 2017; 18:53:25 >
  • et tüketimini kurban bayramına bağlama cahilliğini gösteren zata, ve avrupa abd yada müslüman olmayan ülkelerde etin çok olduğunu düşünen zat, madem böyle bir sıkıntı sorun çekiyorsun. müslüman olmayan ülkelerde et derken sadece büyük baş hayvanlar tüketilmiyor. ve müslümanların yemeyip, müslüman olmayanların rahatlıkla yiyebileceği hayvanlar mevcut.

böyle bir sorunu islama ve kurban bayramına bağladığına göre müslüman olmama olasılığını da göz önünde bulundurarak. müslümanların yemediği hayvanları yemeni tavsiye ederim. yeterince ucuz ve hatta bedava olma olasılığı da mevcuttur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULU HAKANDAN istimdat

Verdiğin listeye baktım kurbanla uzaktan yakından ilgisi yok tüketimin az olduğu ülkelerin özellikleri ya nüfusu aşırı fazla ya da az gelişmiş bir ülke ,çok olanlarda ise ya nüfusu çok az ya da gelişmiş bir ülke ,iki grupta da çoğunluğu Müslüman olmayan ülkeler oluşturuyor

Not bizde etin pahalı olmasının sebebi dediğim gibi üretim olmaması

üretimin olmamasıyla kıtlığın olması birbirine uzak kavramlar mı?

kurban nedeniyle 10 aylık hayvanlar ve dişi hayvanlar kesiliyor.Bu yüzdende et arzı azlığıyla fiyatlar artıyor

( Tabii sadece kurban nedeniyle fiyatlar artmıyor diğer nedenleri hayvan ithalatında verginin düşmesi konusunda anlatmıştım )

• ŞAKACI kullanıcısına yanıt
    ilk önce yazdığımı oku ondan sonra cevap ver. Kurban kesmek için keçi aldığımızdan bahsettim. başlığa göre cevap yaz oh ne ala

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 11 Temmuz 2017; 19:05:10 >
  • okuduğum için cevap veriyorum zaten, sen kendince islama yorum getirip 6 ayda bir kurban olsun diyorsun. yani senin et yiyebilmen için aklınca islamı ona uydurup ALLAH un hüküm ve kuralalrını değiştirmeye kadar gidebiliyorsun.

ben nazikçe bunun olamayacağını anlatmaya çalışıyorum. ve sana alternatif çözümler üretiyorum. inşeALLAH anlatabilmişimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞAKACI

okuduğum için cevap veriyorum zaten, sen kendince islama yorum getirip 6 ayda bir kurban olsun diyorsun. yani senin et yiyebilmen için aklınca islamı ona uydurup ALLAH un hüküm ve kuralalrını değiştirmeye kadar gidebiliyorsun.

ben nazikçe bunun olamayacağını anlatmaya çalışıyorum. ve sana alternatif çözümler üretiyorum. inşeALLAH anlatabilmişimdir.

Birader kuranda kurbanın ne zaman , ne kadar sıklıkla yapılacağı nerde yazıyor?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.