Şimdi Ara

İslam düzenlerinde zina yapan bekar bireylerin dövülmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
0
Favori
3.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kuran'da bekar bireylere yaptıkları zinadan dolayı 100 sopa vurulması gerektiği belirtilir, bekar bireylere sopa cezası verilmesi kuralından İslam siyasi teşekküllerinin bekar bireyleri iş sahibi yapıp evlendirme sosyalitesini-toplumsallığını üzerine almadığını anlayabiliriz, eğer bekar bireylere sahip çıkılsaydı bekar bireylere has bir cezaları olmazdı, yani islami düzenler diyor ki ben seni yetişkin bir birey olduğun için iş sahibi yapıp evlendirmem, benim böyle bir düzenim yok, sen de zina işlersen seni döverim ya da taşlayarak öldürürüm. Bakın, halbuki müslümanların bir alimi "İslam dini" adlı eserinde diyorki: peygamberlerin getirdiği dinlerin insanların canını, malını, dinini, neslini ve nefsini korumak olmak üzere 5 vazifesi vardır, o halde biz de diyoruz ki sizin iş sahibi yapıp evlendirme vazifesini üzerinize almadığınızdan dolayı zina eden bir birey bu suçtan dolayı dayak yediğinde ya da evli biri ile zina yaptı ise evli birey de taşlanarak öldürüldüğünde bunun neresinde canı koruma, namusu-bekareti( nefsi), nesli koruma var. bu bekar bireylerin kaybettikleri bekaretlerinin hesabını, evli ise recm edildikleri için kaybettikleri canlarının ya da dayak yedikleri için kaybettikleri şereflerinin hesabını kim verecek, doğacak gayri meşru çocuklar nesli bozmak değil midir, eğer siz bekar bireyleri iş sahibi yapıp evlendirme vazifesini üzerinize alsaydınız size inanabilirdik, bu islami düzeninizin neresinden tutup sizin iddia ettiğiniz canı, nefsi, nesli koruma gayenizin olduğunu çıkaralım. recm ettiğinizden, dayak attığınızdan, gayri meşru çocuklar dünyaya geldiğinden, bireylerin ve toplumun şerefini de korumadığınız ortaya çıkıyor.

Çok meşhur bir islami siteye sordum bu soruyu ve cevap şöyle idi:

"İslam devletinin bireyi iş sahibi yapıp evlendirememesi onun ceza almayacağı anlamına gelmez, bu birey cezayı hak eder."

O halde diyoruz ki biz, insan ilişkilerinin, insan düşünüşlerinin ve teknolojinin de çok geliştiği günümüzü de düşündüğümüzde iş sahibi yapıp evlendirmediğin bireye islamın cezalarını ya da buna benzer cezaları tatbik etmek onlara bir zulümdür, onlar ise aslında kendilerine sahip çıkılmadığı için masumdurlar.

Ve Atatürk diyor ki:

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.. Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar.. Yıllarca süren savaş.. Ondan sonra!.. içeride ve dışarıda saygıyla tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet! ve bunları başarmak için aralıksız devrimler... İşte, Türk genel devriminin bir kısa ifadesi.

Bu konu aşağıdaki linkde de konuşuluyor:
    http://www.felsefe.net/serbest-kursu/75971-islam-duzenlerinde-zina-yapan-bekar-bireylerin-dovulmesi.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 19 Haziran 2017; 0:37:48 >

• Idare edin cevap bulamadik demis

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Idare edin cevap bulamadik demis

Aynen hocam, bizi ilgilendirmez biz dayak atarız diyorlar. Ama Türk töresi bu zulmü kabul etmez
  • yahu her yerde olduğu gibi gücü gücü yetene işte, halktan biri kamusal alanda başı açık gezsin foto paylaşsın hemen cezalandırılsın diye ayağa fırlarlar ama prenses olunca görmedim duymadım

al bir örnek

http://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/moda-haftalarinin-yildizi-suudi-arabistan-prensesi-deena-aljuhani-abdulaziz,xNX4qG17Z0W9X-HT0lw3UQ/mcTvFYrioUy8QJfW0c9v6Q

bu da bir başkası

http://www.millibirlikhaber.com/halka-seriat-kraliyete-serbestlik.html/

• quote:

Orijinalden alıntı: gençkurt

quote:

Aynen hocam, bizi ilgilendirmez biz dayak atarız diyorlar. Ama Türk töresi bu zulmü kabul etmez

Eski Türklerde zinanın cezasını biliyorsun herhalde.

Ama dediğim ceza evli olanın zina yapması için sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Penguin

quote:

quote:

Konunun değindiği nokta evli bireylerin zina suçu değil bekar bireylerin zina suçu...

Elbette evli bir kimsenin işlediği zina suçunun sebebleri ve bu suça verilebilecek cezalar tartışılabilir...

Ama referansının büyük bir güçten (Tanrı) aldığını iddia eden ve dünyaya nizam verme iddiasındaki bir din diyorki;

Ben İslam devleti olarak senin iş sahibi olmanı sağlayıp senin evlendirmek ile yükümlü değilim, ben senin maddi durumunu ve evlenip evlenmediğini takip etmem, eğer çalıp çırpıp evlenmez de zina işlersen ben suç kabul etmem, benim toplumsal ve siyasal ödevlerim arasında seni iş sahibi yapmak ve evlendirmek yok diyor, o halde ben böyle bir ödevim olmadığı için seni döverim diyor, işte dünyaya nizam verme amacındaki dinin vaziyeti bu... Ben bir Türk milliyetçisi olarak bu düzenden uzağım, benim devletimde bir bireyin hem iş sahibi olma süreci hem de aile hayatı kurma süreci takip edilir...

Ayrıca eski Türkler çok sağlam bir toplum yapısına ve töreye sahiptiler.Aslında teknolojinin girmediği toplumlarda zina azdı diyebiliriz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 12 Haziran 2017; 3:13:51 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Konunun değindiği nokta evli bireylerin zina suçu değil bekar bireylerin zina suçu...

Elbette evli bir kimsenin işlediği zina suçunun sebebleri ve bu suça verilebilecek cezalar tartışılabilir...

Ama referansının büyük bir güçten (Tanrı) aldığını iddia eden ve dünyaya nizam verme iddiasındaki bir din diyorki;

Ben İslam devleti olarak senin iş sahibi olmanı sağlayıp senin evlendirmek ile yükümlü değilim, ben senin maddi durumunu ve evlenip evlenmediğini takip etmem, eğer çalıp çırpıp evlenmez de zina işlersen ben suç kabul etmem, benim toplumsal ve siyasal ödevlerim arasında seni iş sahibi yapmak ve evlendirmek yok diyor, o halde ben böyle bir ödevim olmadığı için seni döverim diyor, işte dünyaya nizam verme amacındaki dinin vaziyeti bu... Ben bir Türk milliyetçisi olarak bu düzenden uzağım, benim devletimde bir bireyin hem iş sahibi olma süreci hem de aile hayatı kurma süreci takip edilir...

Ayrıca eski Türkler çok sağlam bir toplum yapısına ve töreye sahiptiler.Aslında teknolojinin girmediği toplumlarda zina azdı diyebiliriz...

Herşey nefiste bitiyor zina yapmadan evlenen insanlar yok mu günümüzde var. Geçmişte de insanların ergenliğe girince evlendirilmesinin sebeplerinden biri de buna karşı bir önlemdir bence çünkü insanın hormonları vs gelişir ve yakınlaşmak isteyebilir ergenliğe girince doğal olarak. Günümüzdeki toplum yapısı belki de geçmişten farklı olduğu için böyle algılanıyor. İnsanlar o zaman erken yaşta hayata atılırdı ve normal olan da buydu. Belki de hala normal olan budur toplum düzeni değiştiği için bu insanlara tuhaf geliyordur. Halbuki insanlar son 100 yıldır böyle yaşıyorlar belki de ileride evlilik yaşı daha da ilerleyecek. Çünkü geçmişteki 15 yaşındaki insanla günümüzdeki 15 yaşındaki insanın yetiştirilme tarzı değişti. Ha binlerce yıldır olan mı doğrudur yoksa son 100 yıldaki mi o tartışılır. Bana göre doğru olan geçmiştekidir aslında. Günümüzde zihinsel olarak çocuk olarak yetişiyoruz ve geç olgunlaşıyoruz halbuki bu geçmişte böyle değildi.

Ayrıca

İbn Fadlan, eserinin Oğuzlar bölümünde Türklerin bir suç karşısında ceza verme durumunu şöyle aktarır; “Zina diye bir şey bilmezler. Böyle suç işleyen birini ortaya çıkarırlarsa onu iki parçaya bölerler. Şöyle ki; bu kimseyi iki ağacın dallarını bir yere yaklaştırarak bağlarlar. Sonra, bu dalları bırakırlar. Dalların eski durumuna gelmesi sonucu, o kimse iki parçaya bölünür.” ve “İçlerinden biri zina ederse, kim olursa olsun, dört kazık çakıp zina edenin el ve ayaklarını bunlara bağlarlar. Sonra onu, boynundan uyluklarına kadar balta ile yararak iki parçaya ayırırlar. Kadın ve erkeği ikiye ayırdıktan sonra vücutlarının parçalarından her birini bir ağaca asarlar.”

pomak.eu forumundan aldım kitabı şimdi temin edemeyeceğim için zaten bu yazılanı biliyordum kitapta da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D37FC5D75 -- 12 Haziran 2017; 3:25:58 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Herşey nefiste bitiyor zina yapmadan evlenen insanlar yok mu günümüzde var. Geçmişte de insanların ergenliğe girince evlendirilmesinin sebeplerinden biri de buna karşı bir önlemdir bence çünkü insanın hormonları vs gelişir ve yakınlaşmak isteyebilir ergenliğe girince doğal olarak. Günümüzdeki toplum yapısı belki de geçmişten farklı olduğu için böyle algılanıyor. İnsanlar o zaman erken yaşta hayata atılırdı ve normal olan da buydu. Belki de hala normal olan budur toplum düzeni değiştiği için bu insanlara tuhaf geliyordur. Halbuki insanlar son 100 yıldır böyle yaşıyorlar belki de ileride evlilik yaşı daha da ilerleyecek. Çünkü geçmişteki 15 yaşındaki insanla günümüzdeki 15 yaşındaki insanın yetiştirilme tarzı değişti. Ha binlerce yıldır olan mı doğrudur yoksa son 100 yıldaki mi o tartışılır. Bana göre doğru olan geçmiştekidir aslında. Günümüzde zihinsel olarak çocuk olarak yetişiyoruz ve geç olgunlaşıyoruz halbuki bu geçmişte böyle değildi.

Ayrıca

İbn Fadlan, eserinin Oğuzlar bölümünde Türklerin bir suç karşısında ceza verme durumunu şöyle aktarır; “Zina diye bir şey bilmezler. Böyle suç işleyen birini ortaya çıkarırlarsa onu iki parçaya bölerler. Şöyle ki; bu kimseyi iki ağacın dallarını bir yere yaklaştırarak bağlarlar. Sonra, bu dalları bırakırlar. Dalların eski durumuna gelmesi sonucu, o kimse iki parçaya bölünür.” ve “İçlerinden biri zina ederse, kim olursa olsun, dört kazık çakıp zina edenin el ve ayaklarını bunlara bağlarlar. Sonra onu, boynundan uyluklarına kadar balta ile yararak iki parçaya ayırırlar. Kadın ve erkeği ikiye ayırdıktan sonra vücutlarının parçalarından her birini bir ağaca asarlar.”

pomak.eu forumundan aldım kitabı şimdi temin edemeyeceğim için zaten bu yazılanı biliyordum kitapta da.

Tespitlerine bir itirazım yok...

Türker'de zina konusunda pek bilgim yok, fakat o yazdığın cezaların evlilere uygulandığını düşünüyorum, çünkü bizler evli birinin zina etmesinin hafifletici bir sebebinin olamayacağını düşünürüz, tabi bu durum geçmişteki teknoloji ve gelişmişlik yönünden basit yaşayan toplumlarımızdaki düşünce yapımız... Şimdiki Türk toplumumuzda evli bireyleri zina işlemeye yönelten sebeblerin olduğunu düşünüyorum, tabi evli insanların bile zina işleyebilmesindeki bu durum biz insanların değil, insan mekanizmasını kurarken insanlık için kötü niyetler murad eden güçlerin (Tanrı diyelim) suçudur(nefis meselesi, aslında çok karışık bir konudur ve pek bilinmesi de yukardakiler tarafından istenmez)... Ama geçmişteki Türk vicdanı o şartlar altında evli insanların zina yapmasını hoş karşılamazdı diyelim.

İslam ise bireylerin zamanı gelince evlendirilirmesi ve iş sahibi yapılması sorumluluğunu almıyor, onlara dayak atıyor, nizama bak...

Asında konuda değinilen tema...islam'da bireyler zamanı gelince evlendiriliyorsa neden bekarlara zina cezası var sorusu...İslamı tesis eden gücün dünyaya nizam verme iddiası ile ortaya çıkmasına rağmen bekar bireyleri evlendirme ve iş sahibi yapma sorumluluğunu almayıp bireylere dayak atması... İşte trajik olan kısmı tam da burası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 12 Haziran 2017; 3:45:34 >

• Erkek çocuğuna iş bulmak,evlendirmek niye devletin vazifesi oluyor komünist mi bu devlet? Zina yapana cezayı ne kadar insanlık dışı bulsam da kusura bakmayın argümanınız saçma.Bu dünyada kullandığınız yazılımlar,telefonlar,bilgisayarlar hep bireysel girişimin ürünü her şeyi devletten beklemeyin.Absürd bir örnek gibi olabilir ama din de bireyseldir ve İslam'da sonuç olarak zina yaparsan devlet cezalandırmasa bile ahirette Allah tarafından cezalandırılacaksın.Yani günah işlemeyeceksen de bu bireysel bir çaba olmak zorunda.Nihayetinde asıl ödül veya cezayı Allah belirler.
  • Devletin ya da dinin insanları evlendirme diye bir vazifesini duymadım ben. Din evlenme kurallarını koyar ve buna göre evlenirsin. Yoksa dinin evlendirmek gibi bir görevi neden olsunki? Şu yaşa gelince şununla evleneceksiniz diye bir kural olsa zaten dinde bu çok eleştirilen bir şey olurdu. Din sana evlilik hakkındaki kuralları belirtmiş ne zaman evleneceğin sana kalmış. Ha eğer evlenmeden bir insanla beraber olursan bunun cezası vardır. Belki de bu ceza gayrimeşru ilişkilerden doğacak çocuklara engel olmak ve kadınları kullandirtmamak için de var olmuş olabilir bunu bilemeyeceğim sonuçta evlenmek için her zaman çok para şart değildir gidip cüzi miktara da evlenebilirsin ya da neredeyse bedavaya da evlenir çok az eşya ile de yaşarsın ama günümüzde bu riski insanlar almak istemediğinden böyle sonuçlar ortaya çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D37FC5D75 -- 12 Haziran 2017; 4:12:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Assyria

Erkek çocuğuna iş bulmak,evlendirmek niye devletin vazifesi oluyor komünist mi bu devlet? Zina yapana cezayı ne kadar insanlık dışı bulsam da kusura bakmayın argümanınız saçma.Bu dünyada kullandığınız yazılımlar,telefonlar,bilgisayarlar hep bireysel girişimin ürünü her şeyi devletten beklemeyin.Absürd bir örnek gibi olabilir ama din de bireyseldir ve İslam'da sonuç olarak zina yaparsan devlet cezalandırmasa bile ahirette Allah tarafından cezalandırılacaksın.Yani günah işlemeyeceksen de bu bireysel bir çaba olmak zorunda.Nihayetinde asıl ödül veya cezayı Allah belirler.

Doğru ne sizin gibi düşünenlerin ne de İslam'da bu görev devletin vazifesi olmuyor, yani siz bekar bireylerin zina işlemesine göz yumuyorsunuz. Aslında bekar insanların iş sahibi yapılıp evlendirildiği toplumsal düzen Türk vicdanı ve Türk karakterinin sistemidir... Ayrıca toplumsallıkta ileri gidilmiş bir siyasal düzende komünist olmak ya da liberal olmamak zorunda değildir, böyle bir sistemde hem liberal uygulamalar hem de sosyal uygulamalar olabilir, takılmayın teferruatlara

• quote:

Devletin ya da dinin insanları evlendirme diye bir vazifesini duymadım ben. Din evlenme kurallarını koyar ve buna göre evlenirsin. Yoksa dinin evlendirmek gibi bir görevi neden olsunki? Şu yaşa gelince şununla evleneceksiniz diye bir kural olsa zaten dinde bu çok eleştirilen bir şey olurdu. Din sana evlilik hakkındaki kuralları belirtmiş ne zaman evleneceğin sana kalmış. Ha eğer evlenmeden bir insanla beraber olursan bunun cezası vardır. Belki de bu ceza gayrimeşru ilişkilerden doğacak çocuklara engel olmak ve kadınları kullandirtmamak için de var olmuş olabilir bunu bilemeyeceğim sonuçta evlenmek için her zaman çok para şart değildir gidip cüzi miktara da evlenebilirsin ya da neredeyse bedavaya da evlenir çok az eşya ile de yaşarsın ama günümüzde bu riski insanlar almak istemediğinden böyle sonuçlar ortaya çıkıyor.

O zaman bekarlar zina işlediğinde suçlu kim oluyor. Bizlerin vicdanında suçlu toplum ve devlettir, çünkü bizim sistemimiz toplumsallıkta çok mesafeler katetmiş bir düzendir. İslamcıların vicdanında ise suçlu zinakar bekarlardır ve onlara dayak atarlar.

• Sen birine hakaret edersen, birini öldürürsen, hırsızlık yaparsan suçlu o devlet ya da din midir? Hayır değildir. Bunların kötü bir durum olduğu malum. Size göre insanın yaptığı her hatada kendi suçlu değil o zaman bunu anlıyorum ben ve bu çok yanlış bir bakış açısı bence nefsine kendine hakim olamayıp yaptığın şeylerden sen sorumlusundur.

• quote:

Sen birine hakaret edersen, birini öldürürsen, hırsızlık yaparsan suçlu o devlet ya da din midir? Hayır değildir. Bunların kötü bir durum olduğu malum. Size göre insanın yaptığı her hatada kendi suçlu değil o zaman bunu anlıyorum ben ve bu çok yanlış bir bakış açısı bence nefsine kendine hakim olamayıp yaptığın şeylerden sen sorumlusundur.

Burada konuştuğumuz toplumlardaki zina suçu...Bu suçla diğer suçları kıyaslamanız yanlış.

Ama Elbette diğer suçları da konuşabiliriz, ama diğer suçları aynı ölçülerde değerlendiremeyiz...Dediğiniz suçlarda bireyler suçludur, evet bu yanlış değil...Yalnız hırsızlık yapana ceza verirken işlenen bu suçtaki toplumun ve devletin payı yok mu... Siz devlet olarak hırsızlık yapana bu suçu işlemeden önce insanca yaşayacağı imkanları verdiniz mi?.. İşte günümüzün çağdaş toplumlarının çözemediği bu sorunlarından dolayı bizler medeni hukuk taraftarıyız... İşte bu yüzden Dini yasalara geçmişin yasaları diyoruz...

Ayrıca herşeyi nefise atmayın, unutmayın ki insanca yaşanabilecek sistemler kurulduğunda nefislerde kontrol altına alınabilir, eğer insanca yaşanacak sistemler kurulduğu halde nefisler kontrol altına alınamıyorsa Tanrı'nın(hadi Tanrı diyelim) zaafiyetinin cezasını işte o zaman insandan çıkarabiliriz... Tabiki bu durumda bile bu ceza sadece onun bir daha ceza işlemesini engellemek olacaktır...

• Siz insana en iyi imkani sağlayın yine de hırsızlık yapabilir. Çok zengin olup da hırsızlık yapanlar yok mu var. Ayrıca en iyi ortami sağlasaniz da işin içine nefis faktörü girince insan yine kötü yola sapabilir bunun için en önemli şey iradedir. Herkesi eşit yapın aynı şartları verin, bu sefer kibirlenip hırs yapanlar çıkabilir buna engel olmanın tek yolu insanın iradesini elinden almaktır o zaman da insan olmanın bu dünyaya gelmenin bir anlamı kalır mıydı?

• quote:

Siz insana en iyi imkani sağlayın yine de hırsızlık yapabilir. Çok zengin olup da hırsızlık yapanlar yok mu var. Ayrıca en iyi ortami sağlasaniz da işin içine nefis faktörü girince insan yine kötü yola sapabilir bunun için en önemli şey iradedir. Herkesi eşit yapın aynı şartları verin, bu sefer kibirlenip hırs yapanlar çıkabilir buna engel olmanın tek yolu insanın iradesini elinden almaktır o zaman da insan olmanın bu dünyaya gelmenin bir anlamı kalır mıydı?

Eğer insanca yaşanılacak imkanlar sağlandığı halde suç işleniyorsa bunun suçlusu insanlık değil bu sistemi kuranlardır.

Eğer bir insan kendisine gerekli bütün imkanlar verildiği halde suç işliyorsa bunun müsebbibi olmayan insanlık o insanı en fazla haps edebilir ya da canını alabilir... Neden mi? Çünkü o insan gerekli bütün imkanları olduğu halde suç işliyorsa o insan mantıklı ve tutarlı düşünebilme melekelerine sahip değildir, o halde biz vicdan ve erdem sahibi insanlara düşen ise o insanı cahil olarak değerlendirip haps etme ya da idam etme yoluna gitmektir. Oysa İslam o insanı aklı ve mantıki düşünme yetilerinin olmadığını değerlendirmek yerine o kişiyi recm eder... İşte bunun için medeni hukuk diyoruz...

• Hicbir insani is sahibi yapip evlendirmek devletin gorevi falan degildir. Bu dusunce tarziniz insanlari bir seylere asalak gibi baglamaya neden olur ancak.

Iyi bir is sahibi olup guzel bir kizla evlenmek icin kisinin kendi hirsi yetenekleri caliakanligi on plandadir. Devlet duzeni saglamakla ekonomi icin altyapi islerini yurutup buyuk sirketlerin kucukleri yutmasi ve benzeri sorunlarla ilgilidir.

Yani kisaca bu kafa yapisi ile hareket eden kisiler kaybeden olmaya mahkumdur bana gore.

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hicbir insani is sahibi yapip evlendirmek devletin gorevi falan degildir. Bu dusunce tarziniz insanlari bir seylere asalak gibi baglamaya neden olur ancak.

Iyi bir is sahibi olup guzel bir kizla evlenmek icin kisinin kendi hirsi yetenekleri caliakanligi on plandadir. Devlet duzeni saglamakla ekonomi icin altyapi islerini yurutup buyuk sirketlerin kucukleri yutmasi ve benzeri sorunlarla ilgilidir.

Yani kisaca bu kafa yapisi ile hareket eden kisiler kaybeden olmaya mahkumdur bana gore.

Devlet toplumda zekası-yetenekleri ile başarılı olamayan ya da engelli olan bireylerinin sorumluluğunu da almalıdır. Bireysel yetenekler ve zeka bir bireye sadece kariyer kazandırabilir, bireysel yetenekleri ve zekası ile bir yerlere gelen birey zeki ve yetenekli olmayan bireyden daha refah şartlarda yaşayamaz, her zaman için emek-akıtılan ter ön planda olmalıdır, eğer zekası ve yetenekleri ile bir yere geldiyse dediğim gibi ancak kazandığı kariyerin sefasını sürebilir, onun dışında diğer emek sahiplerinden hiçbir farkı yoktur, tamamen eşittirler...

Ayrıca iyi iş sahibi olması güzel bayan ile evlenebileceği anlamına gelmez, gönül işinin kariyer sahibi olmak ile bir bağlantısını kuramadım.

Velhasılı ideolojilerimiz farklı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 12 Haziran 2017; 5:25:3 >

• Zeki ve yetenekli olan birey zeki ve yetenekli olmayan bireyden tabi ki daha iyi sartlarda yasamaya hak kazanmalidir. Cunku topluma veya cevresine sundugu katki daha yuksektir. Burada devletin halkin sosyal guvencesi icin yapabikecegi yegane sey insanlarin insanca tasayabilecegi asgari sartlari belirlemektir ama devlet alt siniri koyarken ust sinira mudahale etmemelidir. Cunku insanlarin arzulari ve hayallerinin karsiligi olursa o zaman gercek anlamda ilerleme goruryz. Ama insanlari devlet denen aygitin yardimiylala belli bir cerceveye sikistirmaya kalkarsaniz o insanlar mutsuz olur. Yetenrklerini gistermezker bunalima girerler toplumsal huzursuzluk gerceklesir.

Bazi insanlar tembel, bazilari yeteneksuz. Bazilari aptal diye butun insanlarin bu insanlarin seviyesinde yasamak zorunda birakilmasi zorbaliktur ve sacmaliktir bana gore. Dedigi, gibi modern toplum modetn devlet akt siniri asgari yasam sartlarini belirler ama ust sinuri belirleyemez. Ust sinir insanlarin hayal gucu olmalidir, insanlari devlete asalak yapma dusuncesi toplumu zehirler cunku senin devlet dedigin sey bizden baskasi degil yani aslinda toplumun kendi kendisine asalakkas,asina yol acmaktan baska bir seye neden olmaz ki buda sonucta cok cirkin yerlere gider dunyadaki pek cok ornegi gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Zeki ve yetenekli olan birey zeki ve yetenekli olmayan bireyden tabi ki daha iyi sartlarda yasamaya hak kazanmalidir. Cunku topluma veya cevresine sundugu katki daha yuksektir. Burada devletin halkin sosyal guvencesi icin yapabikecegi yegane sey insanlarin insanca tasayabilecegi asgari sartlari belirlemektir ama devlet alt siniri koyarken ust sinira mudahale etmemelidir. Cunku insanlarin arzulari ve hayallerinin karsiligi olursa o zaman gercek anlamda ilerleme goruryz. Ama insanlari devlet denen aygitin yardimiylala belli bir cerceveye sikistirmaya kalkarsaniz o insanlar mutsuz olur. Yetenrklerini gistermezker bunalima girerler toplumsal huzursuzluk gerceklesir.

Bazi insanlar tembel, bazilari yeteneksuz. Bazilari aptal diye butun insanlarin bu insanlarin seviyesinde yasamak zorunda birakilmasi zorbaliktur ve sacmaliktir bana gore. Dedigi, gibi modern toplum modetn devlet akt siniri asgari yasam sartlarini belirler ama ust sinuri belirleyemez. Ust sinir insanlarin hayal gucu olmalidir, insanlari devlete asalak yapma dusuncesi toplumu zehirler cunku senin devlet dedigin sey bizden baskasi degil yani aslinda toplumun kendi kendisine asalakkas,asina yol acmaktan baska bir seye neden olmaz ki buda sonucta cok cirkin yerlere gider dunyadaki pek cok ornegi gibi.

Elbette çok çalışanlar biraz daha iyi şartlarda yaşayabilirler.Ama Bu zenginlerin üst sınırınında bir sonu olmalı değil mi?

Ayrıca zeki bireylerin elde edeceği kariyeri neden küçümsüyoruz, onlar kariyer sahibi oluyorlar, sınırsız zenginliklere engel olunacağını düşünürsek elbette sınırsız zenginleşme hayallerine ket vurulacak.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.