Şimdi Ara

Isınmayan 2 Tane Petek Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu sene yeni bir eve taşındık. Daha önce hiç kullanılmayan bir evde oturuyoruz. Kombisini ve kollektörünü ben taktırdım hatta.

Havalar serinleyince ısıtma sistemini denemek için çalıştırmak istedim ve kombiden gerekli ayarları yaparak sıcak suyu peteklere yolladım. Bir süre sonra 5 peteğin ısındığını, kalan iki peteğin ise ısınmadığını gördüm. Standart hava alma işlemlerini yaptım. Sonuç değişmedi. Ben de hafta içi uğraşmak istemedim.

Bugün bu işi çözmek için başına geçtim. Sistem kapalıydı. Kombiyi de kapattım. Banyodaki havlupanın çıkışını söktüm. Kombiye giden sıcak su vanasını kapattım ve tek peteği açık bırakmak suretiyle birer birer hepsinin içinde suyu gezdirdim ve temizledim. Çok aşırı kirli değildi çıkan su. Sonra da sorunlu olan iki peteğin bağlantılarını söktüm ve petekleri banyoya götürüp bir tarafından su vermek suretiyle içlerini temizlettim. Biri çok kirli değildi ama diğeri (son petek oluyor kendisi) acayip kirliydi.

Sonra bunları yerlerine taktım. Sisteme suyu verdim. Kaloriferleri yaktım. Havaları aldım. Sonuç değişmedi. Yine yanmıyorlar. Üstlerindeki hava alma yerlerinden bir süre su çıkışı yapınca hafif bir sıcaklık geliyor borulara. Ama kapatınca yine yok. Üstelik bunlardan su çıkışı yapınca basınç düşüyor. Yani tesisat tıkalı değil. Bu arkadaşlara su geliyor. Ama peteğin içinde dönmüyor. Su almayı bırakınca da sıcaklık falan kalmıyor.

Son aklıma gelen ters bağlantı. O da benim çözebileceğim bir şey değil ama sorunun bu olduğundan da emin değilim. Körlemesine bir tahmin sadece. Bir türlü bulamadım sorunu. Var mı yardımcı olabilecek arkadaş?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

• filitreyi temizledinmi

• quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

filitreyi temizledinmi

Yanıt için teşekkürler hocam. Kombiye dönen sıcak su kısmındaki filtreyi temizledim. Çok temizdi.

• Anatolian20 A kullanıcısına yanıt

bütün peteklerin tek vanalarını kapat. kapattığın vanalardan mutfağı çeyrek tur, sonraki en yakın iki peteği çeyrek turdan biraz fazla(petek bir metreden büyükse yarım olabilir) sonraki petekleri yarım tur aç, son peteği tam aç,

mobil sistem demiştin, eminmisin mobil olduğuna, birde kombi marka model nedir

• Plastik kapak altindaki cikis vanalar kapali olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ters bağlantı olabilir başıma geldi . Gidiş dönüş yerleri değişmiştir son iki peteğin .Ya pek üzerinden çözülecek durum yada kolektör üzerinde ilgili peteklerin gidiş dönüş bağlantıları aşağı yukarı yer değiştirecek usta. Tabi sorun kesin ters bağlantı ise

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talipb -- 9 Kasım 2020; 6:36:21 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

bütün peteklerin tek vanalarını kapat. kapattığın vanalardan mutfağı çeyrek tur, sonraki en yakın iki peteği çeyrek turdan biraz fazla(petek bir metreden büyükse yarım olabilir) sonraki petekleri yarım tur aç, son peteği tam aç,

mobil sistem demiştin, eminmisin mobil olduğuna, birde kombi marka model nedir

Hocam dediğinizi yaptım. Bakalım ne olacak.

Mobil sistemin ne olduğunu açıkçası bilmiyorum. Isınmayan peteklerin giriş çıkış borularını resme ekliyorum.

Bu arada kombi Buderus Logamax GB 22i

• quote:

Orijinalden alıntı: nofearl

Plastik kapak altindaki cikis vanalar kapali olabilir mi?

Hocam bu iki peteği de komple söktüm dün. Vanalarını kapattım önce. Sonra yerinden çıkardım. Bildiğin banyo yaptırdım :) Sonra da sağlamasını yaptım vanaları açarak leğen koyup. Su geliyor vanalardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anatolian20 -- 9 Kasım 2020; 12:2:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: talipb

Ters bağlantı olabilir başıma geldi . Gidiş dönüş yerleri değişmiştir son iki peteğin .Ya pek üzerinden çözülecek durum yada kolektör üzerinde ilgili peteklerin gidiş dönüş bağlantıları aşağı yukarı yer değiştirecek usta. Tabi sorun kesin ters bağlantı ise

Bakalım ne olacak hocam.

Pandemi olduğu için eve yabancı sokmamaya çalışıyorum. O nedenle elimden gelebildiği ölçüde kendim yapıyorum. Ama ters bağlantı çıkarsa beni aşacak bu iş. Mecbur tesisatçı sokacağız o zaman.

• Ters baglantiyi su sekilde bulabilirsiniz. Kollektorlerden hepsini kapayin. Sadece o odanin kollektorunun kirmizi tarafi acik kalsin. Petegin sol tarafindaki vanayi sokun. Eger su ordan geliyorsa baglanti dogrudur su gelmez ise baglantiniz terstir. Kollektor uzerinden yerleri degismesi gerekir

• logizoom L kullanıcısına yanıt

Çok mantıklı hocam. Kollektörün üzerinde 7x2 vana var. O odaları tespit etmek için mantıksal bir dizilim var mı yoksa rastgele, deneme yanılma ile mi tespit etmek lazım o odanın vanalarını?

Deneme yontemi ile bulmaniz gerekicek belli bir sirada degildir buyuk ihtimal.

Bu arada 7x2 vana demissiniz 7 sicak su 7 soguk su vanasi olmasi gerekir kollektorun resmini atarmisiniz

Sanırım ben yanlış ifade etmişim. Dediğiniz gibi 7 sıcak 7 soğuk var. Az önce tek tek boruları elimle yokladım 2 tane soğuk vana, 1 tane de sıcak vana borusunun soğuk olduğunu hissettim. Sabaha kadar açıktı kombi. Diğerleri normal sıcaklıkta ancak bu üç tanesinde ısınma olmamış gibi hiç.

Bu arada kısık olan vanaları sizin dediğiniz gibi deneme yanılmak için ben kıstım.

8'er taneymiş :) hay Allah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anatolian20 -- 10 Kasım 2020; 10:33:23 >
  • Gordugum kadariyla kirmizlardan 6. Ve 8. Vana kapali
    Mavi vanalardanda 5. Ve 8. Vanalar kapali onlardan kaynaklanio olabilirmi acaba

• Dedigim sekilde deneme yanilmayla bulursunuz. Buyuk ihtimal ters baglanti sorunu var

Hocam onları ben kıstım siz dedikten sonra. Yavaş yavaş ilerliyorum. Hangi vana hangi odaya ait çıkarıyorum.

Ama o siyahla işaretlediklerimde işlem yapmadığım halde soğuk durumdalar. 2 petek 4 boru olması lazımken sanırım sorunlu olan 3 boruyu buldum. Soğuğa soğuk, sıcağa sıcak bağlantı mı oldu acaba?

• Kollektör üzerinden vanaları tek tek kıstım. Siyahla işaretli olan Kırmızı 3 ile Mavi 2, 3 çalışmayan peteklere ait gibi görünüyor. Bunların yanında Kırmızı 2 de sanırım onlardan birine gidiyor.

Benim tahminim bunları sıcak-sıcak ve soğuk soğuk olarak bağladılar. Geçen gün peteği söktüğümde mutfaktakinden hava ve su çıkışı yaparken ondan sıcak su gelmişti biraz. Muhtemelen sıcak-sıcak bağlantı mutfak, soğuk-soğuk bağlantı da bence salon2 petek.

Şimdi Kırmızı 3'ü söksem Mavi 2'ye taksam; mavi 2'yi de söksem kırmızı3'ün yerine taksam olur mu? Bence kollektörden yanlış bağlantı yapıldı bunlara.

Ne dersiniz @logizoom, @talipb, @ebu abdillah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anatolian20 -- 10 Kasım 2020; 13:41:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anatolian20

Kollektör üzerinden vanaları tek tek kıstım. Siyahla işaretli olan Kırmızı 3 ile Mavi 2, 3 çalışmayan peteklere ait gibi görünüyor. Bunların yanında Kırmızı 2 de sanırım onlardan birine gidiyor.

Benim tahminim bunları sıcak-sıcak ve soğuk soğuk olarak bağladılar. Geçen gün peteği söktüğümde mutfaktakinden hava ve su çıkışı yaparken ondan sıcak su gelmişti biraz. Muhtemelen sıcak-sıcak bağlantı mutfak, soğuk-soğuk bağlantı da bence salon2 petek.

Şimdi Kırmızı 3'ü söksem Mavi 2'ye taksam; mavi 2'yi de söksem kırmızı3'ün yerine taksam olur mu? Bence kollektörden yanlış bağlantı yapıldı bunlara.

Ne dersiniz @logizoom, @talipb, @ebu abdillah

Evet hocam baska bi aciklamasi olamaz zaten. Eger kendiniz yapabiliosaniz baglantilarini degistirin.

Hocam çoktan söktüm. Ancak takarken bir sürpriz geldi başıma. Soğuktan çıkan borular sıcak kollektöre kısa geldi. Yetişmiyor. 1-2 cm boşluk kaldı arada.

Ne yapsak? Gece gece uğraşmayacağım zaten.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.