Şimdi Ara

İşin İçinden Çıkamamak (Kartuşlu-Tanklı-Laserin fantastik kargaşası)

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
9
Cevap
0
Favori
188
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Yazıcı/Tarayıcı >> İşin İçinden Çıkamamak (Kartuşlu-Tanklı-Laserin fantastik kargaşası)
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    47 Mesaj
    Hayırlı ramazanlar diliyor ve konuyu doğru yere açtığımı umut ederek soluksuz okuyacağınız bu konunun sonucu sizlerden alacağım tavsiyelerle nokta atışı f/p bir yazıcı almak istiyorum. 3 gündür günde 7 saat civarı yazıcı araştırıyorum daha doğrusu yazıcı modelinden ziyade biraz temelden olacak ama yazıcı türleri, hangisi daha iyidir vs vs, sonuç olarak da arada bir renkli çıktı da alınabilmesi ihtimalinden ötürü laser almaktan vazgeçtim (çok araştırmıştım geri ikna olamazsam bilgilerim çöp olacak ama sorun değil) kartuşluların da hiç ekonomik olmaması ve sürekli kartuşunun bitmesi beni soğuttu, e kaldık tanklıyla başbaşa evet asıl sıkıntı, sorun şu an başlıyor

CEVABINI KİMSENİN BİLMEDİĞİ SORULAR

1-) 750 lira bütçeyle Hangi marka iyidir?

2-)Nedir bu nozzle tıkanması?

3-)muadil mürekkep epson dışındaki markalarında garantisini bitirir mi?

4-)printhead denen o korkunç parça nedir nasıl temizlenir?

5-)yazıcı nasıl donar nozzle tıkanması printhead arızası yazıcının donması aynı şey midir, içindeki mürekkep mi kuruyup kalıyor, tankını boşaltmak durumunda mı kalıyorum?

6-) tanklı yazıcının kartuşu var mıdır varsa da sökmek için yazıcıyı parçalamam mı gerekir brother'ın tanklılarının kartuşunun nasıl söküldüğünü hiçbir yerde bulamadım belki de sökülmüyordur

7-) eğer tanklı yazıcılarında kartuşu varsa bu kartuş sık sık değiştirmem gereken bir şey midir en azından gerekecek midir

8-)bu ped olayına da açıklık getirelim lütfen, bu ped her marka da bulunur mu, değiştirmesi kolay mıdır dolmaması için ne gibi önlemler alınabilir

9-) yazıcı sorularını kısa kestim(!) Sırada mürekkep var ve en kritik soru "Her mürekkep her cihaza uyar mı?¿?" oh be rahatladım

10-) mürekkeplerin 1-1.5 ps gibi bir değeri mi ne oluyormuş ne kadar düşük olursa o kadar geç mi kuruyor bu konuda sır gibi saklanmasın mürekkep seçimi bile kritik.

***Yabancı forumlar, videolar ve donanımhaber ile araştırmaya devam ediyorum en ufak bir fikrim olmadan başladım buraya da belki bazı soruların cevaplarını bilen biri görürde yardımcı olur diyerek bu konuyu başlattım, soruların altında boşluklar bıraktım, eğer bu konuya hiç cevap gelmezse bile ben tüm soruların cevaplarını bulduğumda konuyu editleyip soruların altındaki alanlara çözümlerini yazacağım yıllar sonra belki benim gibi kafası karışık birine yardımım dokunur çünkü ben 2007 yılındaki bir yazıcı konusuyla bile aydınlanıyorum, konunun uzunluğundan ötürü herkesten özür diliyorum. Pek konu açmam bu işin standardını, nasıl olması gerektiğini bilmiyorum affedin ya da affetmeyin söyleyin düzeltirim,

Herkese çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasanyigit_ -- 6 Mayıs 2020; 14:49:56 >

|
    |

• Binbaşı
    1661 Mesaj
    Muadil mürekkeb kullanmayı ben tercih etmem ve garantiyi bozar diye biliyorum fakat serviste onun testini yapmaya üşeneceklerdir bence.
    Tanklı yazıcının tankı makinenin içindeki dört tane kutucuk, bunları doldurarak çalıştırıyorsunuz yani.
    HER MÜREKKEP HER CİHAZA UYMAZ
    Geri kalan soruları bilmiyorum fakat şöyle bir şey yazayım, fikriniz olsun.

HP, Canon, Epson ve Brother markalarının her ürününe baktım. Bir ara rüyama girecek diye korktum artık. öncelikle bu devirde klasik kartuşlu yazıcılar alınmaz. Ve eğer renkli çıktı almıyorsanız bastığınız kağıt ortalamasına göre her bir tonerinin 4-8 ay idare ettiği lazer yazıcıları alabilirsiniz. 600 küsür liraya var hatta bazen 500 küsür liraya da bulunabiliyor. Ben tanklı yazıcı öneririm. Canon ve Epson'un 650-750 lira aralığında dakikada 8-10 sayfa siyah-beyaz 5 sayfa da renkli kağıt basan versiyonları mevcut ve bunların içindeki tank her gün çıktı alsanız bile 1,5 seneden önce boşalmaz. 5 sene ilk doldurduğu tankı kullananlar dahi var. Dakikada bastığı sayfa sayısı artsın istiyorsanız 900 liranın üstüne çıkmanız lazım. O zaman da brother markasını öneririm.

Önemli olarak şunu söylemek istiyorum. Örneğin, Canon A modeli 600 lira ve sadece fotokopi çekip renkli ve siyah çıktı alırken aynı modelin A1 versiyonu wifi eklentisi var diye 800 liraya satılabiliyor. İhtiyacınıza göre kullanırım dediğiniz özellikleri seçerek alın. Benim için basitçe çıktı almak önemlidir ve bu yüzden ben aynı modelin wifi ve tarayıcı özellikli olanına 200 lira fazla para ödemeyi tercih etmem.

Bahsettiğim en basit özelliklere sahip makine örneği bu. Renkli-renksiz çıktınızı alır, dakikada 8 sayfa basarsınız. Bu linki örnek amaçlı paylaşıyorum, fikir ve karar yazdıklarım ışığında sizindir, iyi günler. https://www.vatanbilgisayar.com/canon-g1411-tankli-yazici.html

• Çavuş
    47 Mesaj

Forumun bu bölümü etkileşimsiz, açıkçası böyle uzun bir detay cevap beklememiştim teşekkür ederim.
    Hocam tanklı yazıcı 4 kutucuk demişsiniz kartuş temizleme solisyonlarını nasıl uyguluyoruz o zaman? Canon g1410 modelini araştırmıştım o sistemde kartuşlar vardı ama epson ve brother'da bir sürü video izlememe rağmen kartuştan bahseden olmadı yani o kartuş temizleme işlemi ve solisyonunu tanklı yazıcılarda uygulayamıyor muyuz?

Bende sizin durumunuzdayım hocam tam olarak bahsettiğiniz 3 yazıcının tanklı versiyonlarıyla ilgili google'ı alt üst ettim ve maalesef ilk defa google bana bu kadar yardımcı olmadı 3 marka da çok bilindik ama seçim yapamıyorum en çok kullanıcı epsonda büyük ihtimalle, ama epson parasına tarayıcılı, fotokopi özellikli japon markası brother da beni çok cezbediyor gözlerim sızlıyor artık araştırmaktan

Evet klasik kartuşu geçtim direkt, lazer yazıcı içinde mali müşavir ya da bir hukuk bürosunda kullanılmayacak evde üniversite sınavı hazırlığı bir kaç görsel ve lgs hazırlığı için kardeşim tarafından kullanılacak o yüzden aşırı hızlı tek seferde öyle 500 sayfa metin basılmaz bu yüzden tanklı yazıcılar en azından bizim için daha mantıklı

Evet hocam özellik konusunda dediğiniz gibi sonuna "w" ekleyip kablosuz yazdıran versiyon +200 olarak piyasaya sürüyorlar wifi'a kesinlikle ihtiyacım yok pcsiz otg ile yazdırmayı başarabileceğimi düşünüyorum ama tarayıcı ve fotokopide beni cezbediyor, 700 liraya alacağım bir yazılının tarayıcısı çok harika bir şey olmayabilir bir sayfayı 10 dakika da tararsa kullanılmazsa falan ama ileride keşke tarayıcılı bir şey alsa mıydım der miyim bilemiyorum kafam çok karışık buna da tamamen epsonla brother arasındaki kalite farkı konusunda aydınlanmayı yaşayabilmeyi başarırsam karar vereceğim epsonun brotherdan bariz bir üstünlüğü yoksa brotherin tarayıcılı fotokopili ekranlı modelini alıp huzura ermeyi düşünüyorum ama forumdaki teknik olarak bu işlerden anlayan(yanıtlarından çıkardım bunu) birkaç kişi epsondan şaşmayın, tanklıların atası epsondur vs gibi şeyler yazmışlar markaların vizyonlarını bile okudum kuruluş tarihlerini bile kıyasladım 2sini de alıp gömen yok ama brother hakkında olumlu da bir yorum yok o yüzden kalbimden geçeni alamıyorum.

Siz de bir dönem araştırmasını yapmış biri olarak brother markası hakkında ne düşünüyorsunuz? Edindiğiniz bilgilerle Epson brother karşılaştırmasını yapar mısınız

Kafamdaki yazıcı modelleri
    Epson L1110
    Canon pixma g1411
    Brother Dcp T-300/310

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Nachtsicht93 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1661 Mesaj
    Açıkçası teknik detayları ve temizlemeyi pek fazla bilmiyorum. Dört kutucuk dediğim de bildiğiniz dört tane boş kutucuk var ve onlara renklere göre mürekkepleri koyup çalıştıyorsunuz, şişeye su koyar gibi. Brother markasını kime sorsam öve öve bitiremedi. T-300 iyi modeldir ve bu günlerde T-500 modeli de aynı fiyatlara bulunabiliyor. Fotoğrafçı bir tanıdığım Epson markasını öve öve bitiremez bu arada. Ev kullanıcısı için bahsettiğiniz üç ürün de gayet idealdir. Fiyat ve özellik konusunda karar verip birini alın derim.

Unutmadan, tanklı yazıcı da HP tavsiye edilmez.
  • Çavuş
    47 Mesaj

Hocam dün tam epson alıcaktım sayfayı yenilememle bildirim geldi kalbimdeki cihaz da brotherdı almaktan vazgeçtim hala araştırıyorum biraz önce de erdem hocam 3 model içinde açık ara brother daha vasıflı tarzı bir cevap yazmış brother'a kayıyorum yavaş yavaş, verdiğiniz bilgiler ve cevapler için teşekkürler

|
    |
    Nachtsicht93 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum da ben Brother T-310 almayı düşünüyorum fakat çok yoğun bir kullanımım olmayacak(haftada 15-20, bazen uzun süre kapalı kalabilir) bu bozulamaya yol açar mı? Bir de alacağım yerde orijinal değil photoink mürekkep kullanılıyor bu ne kadar farkeder

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuğrulOdabaş -- 22 Mayıs 2020; 19:41:10 >
  • Çavuş
    47 Mesaj

Uzun süre kapalı kalmak bozulmaya yol açıyor kesin bilgi, bende sırf şu photoink mürekkepli satışından ötürü orijinal mürekkepli epson l1110 aldım bazen keşke t310 alsaydım diyorum, içinden orijinal mürekkebi çıkarıp 200 liraya satmaları hoş değil ayrıca photoink mürekkep ilk kullanılmaya başlandığında donanımhaberde sayfalarca tartışılmış gayet sorunsuz bir mürekkep ama yazıcı muadil mürekkepte garanti dışı kalıyor satıcı ürünü 100 lira zamlamış 739 lira gibi bir şeydi 870 lira yapmış 100 lira daha koyup orijinal mürekkepli t310 almak daha mantıklı olur bence

|
    |
    TuğrulOdabaş kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Şu an orjinal mürekkepli T510W vatanda 920tl. Eğer daha uyguna gelsin diye photoink mürekkepli alınmayacaksa T310 almak çok da mantıklı değil. Aradaki fiyat farkı çok az vatandaki ile.
    |
    |
    Bahsedilenler: Hasanyigit_

Hocam ben epson l1110 aldım güncel fiyatları bilmiyorum o yüzden

|
    |
    Katalikitci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
Media Sözlük
192.168.1.1
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.